Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καταρχήν μην βιαστείς να αγοράσεις όπλο.
Έχεις πολύ χρόνο ακόμα μέχρι την έναρξη.
Απλά μια ερώτηση ... γιατί θες κάνη super magnum ?
Δεν την θέλω για κάποιο συγκεκριμένο λόγο.. η μόνη διαφορα απ όσα γνωρίζω, ειναι ότι μπορεί να ρίξει και φυσίγγια σούπερ μαγκνουμ (που δεν ξέρουμε κάν αν ρίξουμε ποτε με τέτοια φυσίγγια) χωρίς να γνωρίζω τωρα θα ρωτήσω, υπάρχει κάποιος που να μην θέλει κάνη σούπερ μαγκνουμ;
 
Ότι και ανά πάρεις από τις τοπ εταιρείες δεν θα έχεις θέματα βλητικα οι καινούργιες beretta υπερέχουν βλητικα από benelli .Αυτες είναι ποιό εύκολες και αξιόπιστες από μηχανισμό λειτουργίας από τις αερίων ακολουθούν browning fabarm και άλλες εγώ στην θέση σου θα αγόραζα αυτή που θα μου καθόταν καλυτερα σκοπευτικα και εμφανισιακά .Και χωρίς παρεξήγηση από τους μπενελακηδες αλλά η δική μου 350 ανώτερες ντουφεκιες από τον μαύρο αετό 2 που έχω, αποδεδειγμένα και στο κυνήγι και στον πίνακα.
Έχω λάβει υπόψιν την γνώμη σου φίλε. Αν και σκοπευτικά πλέον μπορείς να τις φερεις όλες στα μέτρα σου με τις φλατζες που σου παρέχουν. (Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον) Τι όπλο έχεις εσύ ; (αν επιτρέπεται)
 
Ότι και ανά πάρεις από τις τοπ εταιρείες δεν θα έχεις θέματα βλητικα οι καινούργιες beretta υπερέχουν βλητικα από benelli .Αυτες είναι ποιό εύκολες και αξιόπιστες από μηχανισμό λειτουργίας από τις αερίων ακολουθούν browning fabarm και άλλες εγώ στην θέση σου θα αγόραζα αυτή που θα μου καθόταν καλυτερα σκοπευτικα και εμφανισιακά .Και χωρίς παρεξήγηση από τους μπενελακηδες αλλά η δική μου 350 ανώτερες ντουφεκιες από τον μαύρο αετό 2 που έχω, αποδεδειγμένα και στο κυνήγι και στον πίνακα.
Ωχ ωχ μη τα λες αυτά γιατί θα αρχίσουν οι αναλύσεις των αναλύσεων περί ποσοστών στον πίνακα... (Πλάκα κανω και συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου).
 
Sbe3 δεν έχω κάνει πιάσει στα χέρια μου αλλά σαν όπλο ειδικά η ξύλινη μου αρεσει πολύ. Maxus έχω προσωπική εμπειρία καθώς έκανα κάποια κυνηγια. Αν σε βολέψει το μικρών διαστάσεων κοντακι είναι ένα πολύ ωραίο όπλο. Με πολύ καλές τουφεκιές ειδικά με aftermarket τσοκ κάνει παπάδες, έχει ωραίο ζυγισμα, είναι σχετικά ελαφρύ όπλο, έχει ωραίο σύστημα γέμισης απογεμισης και έχει μηδαμινό λάκτισμα, λίγο βαριά σκανδάλη με πολύ μικρή διαδρομή όμως και αξιόπιστη λειτουργία.
Μια ωραία εμπειρία από μαξους ακούγεται αυτή.. θα την έχω υπόψιν
 
Σε ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε για τον χρόνο σου. Αυτο περιμένω και εγω.. κάποιον που να έχει προσωπική εμπειρία από τα συγκεκριμένα. Επειδή στα μαγαζιά που πήγα να ενημερωθώ, μπερδεύτηκα πολύ με αυτά που άκουσα. Κατηγόρησαν την μπενελι για τον μικρό αυλό, Ότι μπορεί να γίνει όπλο που δεν σκοτώνει, ξαι ότι για να σκοτώσει θέλει μικρές γομωσεις.. και ότι η μαξους θα ειναι πολύ καλύτερο όπλο, και από άποψη τιμής και από άποψη αξιοπιστίας. Ευτυχώς βρήκα τυχαία την ομάδα εδώ και ελπίζω κάποιος να ξέρει να με κατατοπίσει λιγάκι. Ευχαριστώ και πάλι
Πήγαινε σε ένα μαγαζί πάρε και τα δύο στα χέρια σου κάνε επωμισεις και οποίο βρεις καλύτερα πάνω σου να το πάρεις.Τώρα αυτα που λένε για τους στενους αυλους δεν ισχύει.Ο αυλός μόνος του δεν λέει τίποτα είναι σε συνάρτηση με το τσόκ και τον κώνο συναρμογης.
 
Δεν την θέλω για κάποιο συγκεκριμένο λόγο.. η μόνη διαφορα απ όσα γνωρίζω, ειναι ότι μπορεί να ρίξει και φυσίγγια σούπερ μαγκνουμ (που δεν ξέρουμε κάν αν ρίξουμε ποτε με τέτοια φυσίγγια) χωρίς να γνωρίζω τωρα θα ρωτήσω, υπάρχει κάποιος που να μην θέλει κάνη σούπερ μαγκνουμ;
Οι super magnum κάνες βασικά είναι για ατσάλινα σκάγια και βάλτο.

Να έχεις στο νου σου ότι κανένα όπλο δεν σκοτώνει.
Ο άνθρωπος και τα σκάγια σκοτώνουν.

Πήγαινε σε ένα μεγάλο κατάστημα και επώμισε και τα 2 όπλα ... αλλά και πολλά άλλα.
Βρες αυτό που σου ταιριάζει. Ζήτα τους να σου αλλάξουν κλίσεις μέχρι να σου ταιριάζει.
Ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο SBE3 έχουν ακουστεί πολλά ειδικά στην αμερική ότι ψηλοντουφεκάει υπερβολικά ... δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, δεν ξέρω αν αυτοί που διαμαρτύρονται ξέρουν να τουφεκάνε ... απλά στο λέω να το έχεις υπόψη σου.

Όταν βρέθηκα στην θέση σου πριν 1 χρόνο επέλεξα αυτή
https://eshop.kirgias.gr/en/semiautomatic/1428-benelli-m2-comfort-magnum-tc-c12.html
με τα μισά χρήματα.
Μοναδικό της θέμα όπως και όλων σχεδόν των benelli το benelli click. Η SBE3 λένε ότι δεν έχει το θέμα αυτό. Δοκίμασέ την.
Αν μπαίνεις στο πυκνό στα γουρούνια σε στάμπες προτίμησε μια αερίων.

Προτίμησε ένα παλιότερο χιλιοπουλημένο μοντέλο από ένα καινούργιο που δεν έχει δείξει τα προβλήματά του.
Κατέληξε σε 2-3 μοντέλα.
Ψάξε για προβλήματα των μοντέλων που έχεις καταλήξει.
Δες βίντεο με το λύσε-δέσε.
Κάνε τον σταυρό σου και αγόρασε ένα ... .sarcastic.

Για την maxus δεν ξέρω να σου πω κάτι γιατί δεν έχω ψάξει.
 
Πήγαινε σε ένα μαγαζί πάρε και τα δύο στα χέρια σου κάνε επωμισεις και οποίο βρεις καλύτερα πάνω σου να το πάρεις.Τώρα αυτα που λένε για τους στενους αυλους δεν ισχύει.Ο αυλός μόνος του δεν λέει τίποτα είναι σε συνάρτηση με το τσόκ και τον κώνο συναρμογης.
Εγω γυρίσει όσα μαγαζιά μπορούσα φίλε μου και δεν έχουν τα όπλα δυστυχώς.. Για τον αυλό μου είπαν πως σε φυσίγγια διασποράς με μεγάλη γόμωση, ο αυλός του μαύρου αετού χαλαει τα φυσίγγια. Τωρα σου μεταφέρω αυτο που μου είπε μαγαζάτορας!
 
Οι super magnum κάνες βασικά είναι για ατσάλινα σκάγια και βάλτο.

Να έχεις στο νου σου ότι κανένα όπλο δεν σκοτώνει.
Ο άνθρωπος και τα σκάγια σκοτώνουν.

Πήγαινε σε ένα μεγάλο κατάστημα και επώμισε και τα 2 όπλα ... αλλά και πολλά άλλα.
Βρες αυτό που σου ταιριάζει. Ζήτα τους να σου αλλάξουν κλίσεις μέχρι να σου ταιριάζει.
Ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο SBE3 έχουν ακουστεί πολλά ειδικά στην αμερική ότι ψηλοντουφεκάει υπερβολικά ... δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, δεν ξέρω αν αυτοί που διαμαρτύρονται ξέρουν να τουφεκάνε ... απλά στο λέω να το έχεις υπόψη σου.

Όταν βρέθηκα στην θέση σου πριν 1 χρόνο επέλεξα αυτή
https://eshop.kirgias.gr/en/semiautomatic/1428-benelli-m2-comfort-magnum-tc-c12.html
με τα μισά χρήματα.
Μοναδικό της θέμα όπως και όλων σχεδόν των benelli το benelli click. Η SBE3 λένε ότι δεν έχει το θέμα αυτό. Δοκίμασέ την.
Αν μπαίνεις στο πυκνό στα γουρούνια σε στάμπες προτίμησε μια αερίων.

Προτίμησε ένα παλιότερο χιλιοπουλημένο μοντέλο από ένα καινούργιο που δεν έχει δείξει τα προβλήματά του.
Κατέληξε σε 2-3 μοντέλα.
Ψάξε για προβλήματα του μοντέλου που πρόκειται να αγοράσεις.
Δες βίντεο με το λύσε-δέσε.
Κάνε τον σταυρό σου και αγόρασέ το ... .sarcastic.

Για την maxus δεν ξέρω να σου πω κάτι γιατί δεν έχω ψάξει.
Αυτο που με συμβουλεψες να κάνω, αυτο κάνω εδώ και 7-8 μήνες φίλε μου... ψάχνω βίντεο, άρθρα, ρωτάω δεξια αριστερά... άρα σωστά θέλω σούπερ μαγκνουμ εφόσον ενδιαφέρομαι και για βάλτο... Θα κάνουμε το σταυρο μας και ότι γίνει μάλλον!!
 
Αυτο που με συμβουλεψες να κάνω, αυτο κάνω εδώ και 7-8 μήνες φίλε μου... ψάχνω βίντεο, άρθρα, ρωτάω δεξια αριστερά... άρα σωστά θέλω σούπερ μαγκνουμ εφόσον ενδιαφέρομαι και για βάλτο... Θα κάνουμε το σταυρο μας και ότι γίνει μάλλον!!
Κατέβα Αθήνα ή Θεσ/νίνη.
Αδιανόητο να αγοράσεις όπλο από κατάλογο χωρίς να το έχεις πιάσει στα χέρια σου ... που μένεις ?
 
Κατέβα Αθήνα ή Θεσ/νίνη.
Αδιανόητο να αγοράσεις όπλο από κατάλογο χωρίς να το έχεις πιάσει στα χέρια σου ... που μένεις ?
Κατεβηκα Θεσσαλονίκη και δυστυχώς δεν βρήκα τα συγκεκριμένα όπλα.. είπα για τι ενδιαφέρομαι, και μου έδειχναν άλλα όπλα για να μου παρομοιάσουν την επωμιση τους.. Το ενδεχόμενο να αγοράσω ένα όπλο και να κάνω προπονήσεις για να μάθω το όπλο καλά, χωρίς να χρειαστεί να μπω σε διαδικασία να το αλλάξω, παίζει; Ειναι εφικτο; Ή μπορεί με όσες προσπάθειες και να κάνω να έχω πρόβλημα;
 
Έχω λάβει υπόψιν την γνώμη σου φίλε. Αν και σκοπευτικά πλέον μπορείς να τις φερεις όλες στα μέτρα σου με τις φλατζες που σου παρέχουν. (Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον) Τι όπλο έχεις εσύ ; (αν επιτρέπεται)
30 χρόνια από την πρώτη άδεια έχω αλλάξει όλες τις μάρκες κάποιες από 2 φορές τώρα έχω 350 και σύντομα 686 sporting m1 black eagle2 123 l4s sporting boito .Η γνώμη μου είναι ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν απλά κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις από μάρκα σε μάρκα. Σίγουρα πάντως όλα τα οπλα σκοτώνουν απλώς κάποια αγαπήσαμε περισσότερο κάποια πουλήσαμε και το μετανιωσαμε. Αν θες την γνώμη μου εντελώς υποκειμενικά το σουπερ μαγκνουμ είναι αχρείαστο για τον τόπο μας εγώ τριάντα χρόνια αν έχω ρίξει 10 μαγκνουμ φισιγγια ζήτημα είναι. Πήγαινε σε κάποιο μεγάλο μαγαζί και αν έχεις σταθερή επωμιση πάρε αυτό που θα σου αρέσει και θα σου κάτσει σκοπευτικα και θα με θυμηθείς. Οι περισσότεροι φίλοι εδώ έχουμε αλλάξει μια ντουζίνα οπλα αν μας ρωτήσεις να σου πούμε αν είδαμε τεράστιες διαφορές από αλλαγή σε αλλαγή Θάσου πούμε όχι.
 
30 χρόνια από την πρώτη άδεια έχω αλλάξει όλες τις μάρκες κάποιες από 2 φορές τώρα έχω 350 και σύντομα 686 sporting m1 black eagle2 123 l4s sporting boito .Η γνώμη μου είναι ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν απλά κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις από μάρκα σε μάρκα. Σίγουρα πάντως όλα τα οπλα σκοτώνουν απλώς κάποια αγαπήσαμε περισσότερο κάποια πουλήσαμε και το μετανιωσαμε. Αν θες την γνώμη μου εντελώς υποκειμενικά το σουπερ μαγκνουμ είναι αχρείαστο για τον τόπο μας εγώ τριάντα χρόνια αν έχω ρίξει 10 μαγκνουμ φισιγγια ζήτημα είναι. Πήγαινε σε κάποιο μεγάλο μαγαζί και αν έχεις σταθερή επωμιση πάρε αυτό που θα σου αρέσει και θα σου κάτσει σκοπευτικα και θα με θυμηθείς. Οι περισσότεροι φίλοι εδώ έχουμε αλλάξει μια ντουζίνα οπλα αν μας ρωτήσεις να σου πούμε αν είδαμε τεράστιες διαφορές από αλλαγή σε αλλαγή Θάσου πούμε όχι.
Θα προτιμήσω το λίγο πιο οικονομικό με αυτά τα δεδομένα της εμπειρίας σας... οικονομικό αλλά εξίσου καλό και ισάξιο
 
Θα προτιμήσω το λίγο πιο οικονομικό με αυτά τα δεδομένα της εμπειρίας σας... οικονομικό αλλά εξίσου καλό και ισάξιο
Διάβασα πιο πάνω ότι ενδιαφέρεσαι για το μαύρο αετό 3 το 2 που έχω έχει ελάχιστες διαφορές και στο λέω αυτό γιατί έχει ένα ο Καλκατζακος προσφοράς 1300 καινούργιο παραλλαγής σε 66 στα χρήματα αυτά πίστεψε με δεν θα βρεις αυτή την στιγμή κάτι εφάμιλλο σε ποιότητα όπλου. Αλλά παίζουν και πολλά μεταχειρισμένα που είναι διαμάντια αρκεί να έχεις υπομονή
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top