Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Για σιγά βρε παιδιά:

είστε κάτοχοι και χρήστες αυτογεμών (και με σύστημα αερίων μάλιστα), και μιλάτε ("γκρινιάζετε") για κλώτσημα σε βαθμό που να γίνεται ανυπόφορο...?

Τι να πω κι εγώ, δηλαδή, που έχω ρίξει "1 φορτηγό καράβι" φουσέκια αποκλειστικά και μόνο με αλληλεπίθετα δίκαννα (και λίγα με ένα πλάγιο)...?
Ε, λοιπόν, σας πληροφορώ ότι δεν διαμαρτυρήθηκα ποτέ για ανυπόφορη ανάκρουση και κλώτημα στον ώμο μου...!!! Και σημειωτέον ότι έχω ρίξει και αρκετά ενισχυμένα φυσίγγια, ακόμη και αυτά με την ένδειξη "1050 bar" (εφέτος ειδικά)...! Επίσης, κατέχω και έχω χρησιμοποιήσει εντατικά και δύο αλληλεπίθετα, τα οποία διαθέτουν μαμίσιο, σκληρό πέλμα (το ένα ξύλινο, το άλλο σκληρό πλαστικό)...! Ε, ούτε και μ' αυτά λοιπόν, παραπονέθηκα ποτέ για ενοχλητικό κλώτσημα στον ώμο μου...! Πάντοτε ήτανε στα όρια του υποφερτού...!

Και κάτι πολύ σημαντικό ως προς την αίσθηση της ανάκρουσης και του κλωτσήματος του τυφεκίου κατά την πυροδότηση, είναι και το πώς εφάπτεται στον ώμο μας το πέλμα του κοντακίου κατά τη στιγμή του πυροβολισμού... Εάν το πέλμα του κοντακιού "στραβοκάθεται" στον ώμο μας, φυσικό είναι να μας πονέσει/ενοχλήσει η ανάκρουση του όπλου όταν το πυροδοτήσουμε...! Και μετά, να και οι μελανιές στο συγκεκριμένο σημείο που "στραβοκάθησε" το πέλμα του κοντακίου...! Το κοντάκι πρέπει να μας ταιριάζει σε διαστάσεις και κλίσεις, να ανεβαίνει ομαλά και αβίαστα στον ώμο μας (όχι βιαστικά και άτσαλα), και να εφάπτεται σωστά και "γεμάτα" στον ώμο μας τη στιγμή της ντουφεκιάς μέσω του πέλματός του φυσικά...!
 
Ηλία δεν νομίζω φίλε μου ότι είσαι από αυτούς που καταλαβαίνουν από κλωτσιμα εύκολα ,οπότε δεν είσαι από αυτούς που θα ρωταγα για συμπεράσματα ως προς το κλωτσιμα του όπλου ,ποιος ο λόγος δεν τον ξέρω ,υποθεση κάνω σε βοηθάει ο σωματότυπος σου και κουμπωνεις πολύ καλά ,και στο λέω γιατί και εγώ είχα crio και τώρα δύο κολλητή μου crio έχουν και κλοτσανε σαν μουλάρια και όχι με 38 που λες αλλά με πολύ λιγότερα gr ,και κατι το οποίο πιθανόν μου έχει ξεφύγει ποια benelli έχει διευρυμένο αυλό ; Νόμιζα ότι όλες παιζουν μέχρι 18,4 .
Οχι λευτερη δεν είπα για μπενελι και διευρυμένο αυλό, σπάνια θα δεις μπενελι έστω και με 18,5 που δεν είναι καν διευρυμενος αυλος
 
Στις αεριων θα νιώσεις την διάφορα μετά τα 34 γρ εσθήτα...εγώ το νιώθω ακόμα κ στα 32 που ρίχνω καμιά φορά με όπλα φίλων αδράνειας. Αν ρίχνεις χρόνια αερίων θέλει λίγο χρόνο να εξοικειωθείς με την αδράνεια ...άποψη μου !!
 
Είχα την 391 και τώρα έχω την μοντεφελτρο.

Καμία διαφορά δεν έχω καταλάβει.

Ίσως επειδή όσο περνούσαν τα χρόνια έπεφταν τα γραμμάρια στα φυσίγγια που χρησιμοποιουσα.

Και έπεφταν επειδή διαπίστωνα ότι δεν χρειαζόταν.

Έτσι τώρα Ρίχνω πολύ ελαφρια φυσίγγια χωρις καμία ενόχληση.

Και με το δικαννο καμία ενόχληση.
 
Κάποια παλικάρια από εδώ μέσα είχαν πάρει την benelli sbe2 optifade της προσφοράς
Υπάρχει περίπτωση να έχει ξεμείνει καμια γνωρίζει κανείς γιατί για 1300 και κάτι ψιλά ήταν πολύ τίμια επιλογή
Πάντως ο καλκαντζακος δεν την έχει
 
Κάποια παλικάρια από εδώ μέσα είχαν πάρει την benelli sbe2 optifade της προσφοράς
Υπάρχει περίπτωση να έχει ξεμείνει καμια γνωρίζει κανείς γιατί για 1300 και κάτι ψιλά ήταν πολύ τίμια επιλογή
Πάντως ο καλκαντζακος δεν την έχει
Ήταν 66αρα μόνο!
 
Η Ρεμι δεν έχει αξιοπιστία? .yel.
Δεν ξέρω πάντως ακόμα ψαχνομαι για τον βάλτο θέλω οπωσδήποτε παραλλαγή και αξιοπιστία και σε λογική τιμή ταβάνι 1400-1500
Έχω χρόνο βέβαια να το σκεφτώ
Πάντως η Ρεμί έρχεται Ιούνιο ....
 
Δεν ξέρω πάντως ακόμα ψαχνομαι για τον βάλτο θέλω οπωσδήποτε παραλλαγή και αξιοπιστία και σε λογική τιμή ταβάνι 1400-1500
Έχω χρόνο βέβαια να το σκεφτώ
Πάντως η Ρεμί έρχεται Ιούνιο ....
Και αργότερα ακόμα! Και γιατί δεν πας στην ν3 και θελεις απαραίτητα την προ;
 
Και αργότερα ακόμα! Και γιατί δεν πας στην ν3 και θελεις απαραίτητα την προ;
Θέλω βάλτου όπλο από την μαμά εταιρεία οποία και αν είναι αυτή.....
Το να το κάνω βάλτου μπορώ να κάνω και την crio....
Τέλος πάντων για την sbe 2 optifade δεν ξέρουμε αν υπάρχει στοκ πουθενά....
 
Θέλω βάλτου όπλο από την μαμά εταιρεία οποία και αν είναι αυτή.....
Το να το κάνω βάλτου μπορώ να κάνω και την crio....
Τέλος πάντων για την sbe 2 optifade δεν ξέρουμε αν υπάρχει στοκ πουθενά....
Βρε την παραλλαγη λέω την ν3, τώρα ανά θεωρείς ότι είναι τόσο απαραιτητος ο μεγάλος μοχλός οπλισησ ή η μεγαλυτερη σκάνδαλο θήκη, παω πασο!
 
Βρε την παραλλαγη λέω την ν3, τώρα ανά θεωρείς ότι είναι τόσο απαραιτητος ο μεγάλος μοχλός οπλισησ ή η μεγαλυτερη σκάνδαλο θήκη, παω πασο!
Κοίτα κυνηγάω πολύ με γάντια λόγο συνθηκών .......οπότε δεν θα έλεγα όχι σε αυτά τα πλεονεκτήματα......κάτσε να έρθει να δούμε τι φρούτο είναι και αυτή χαχαχ(V3)
 
Πάντως εγώ με την Raffaello που έχει ξύλινα και ούτε καν κάποιο αξιόλογο πέλμα όπως η μ2 που έχω τώρα αλλά με ένα απλό κοκάλινο ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκα για το λάκτισμα ούτε στα παπιά ούτε στις τσίχλες... Υπήρχαν απογευματινά που είχα φτάσει να ρίχνω μέχρι και 7 κουτιά φυσίγγια και δεν είχα παρατηρήσει κάτι... Βέβαια παίζει ρόλο και πόσο καλά σου κάθεται το όπλο γιατί άλλο είναι να επωμίζεις και να είσαι εκεί που πρέπει και άλλο το όπλο να κάθεται στραβά ή να μην πατάει καλά πάνω σου
 
Πάντως εγώ με την Raffaello που έχει ξύλινα και ούτε καν κάποιο αξιόλογο πέλμα όπως η μ2 που έχω τώρα αλλά με ένα απλό κοκάλινο ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκα για το λάκτισμα ούτε στα παπιά ούτε στις τσίχλες... Υπήρχαν απογευματινά που είχα φτάσει να ρίχνω μέχρι και 7 κουτιά φυσίγγια και δεν είχα παρατηρήσει κάτι... Βέβαια παίζει ρόλο και πόσο καλά σου κάθεται το όπλο γιατί άλλο είναι να επωμίζεις και να είσαι εκεί που πρέπει και άλλο το όπλο να κάθεται στραβά ή να μην πατάει καλά πάνω σου
Ένα σωστό κοντακι και σχετικά μακρυ ειναι το καλυτερο μέσο για να μην σε ενοχλεί η ανάκρουση! Εσυ αγόρι μου δεν χρειάζεσαι θεωρίες, τα έχεις δει στην πράξη .sarcastic.
 
Η αλήθεια είναι οτι σε σχέση με αερίων το αυτογεμές αδρανείας ρίναι <<τεμπέλικο>> όπλο στο καθάρισμα...μεγάλη διαφορά..
Ένα σωστό κοντακι και σχετικά μακρυ ειναι το καλυτερο μέσο για να μην σε ενοχλεί η ανάκρουση! Εσυ αγόρι μου δεν χρειάζεσαι θεωρίες, τα έχεις δει στην πράξη .sarcastic.
Το καλο ειναι το κοντο να σε βαραει το χτενι σε σειμιο διασησης να θελεις μαζι με τα φυσιγηια και panadol extra μετα να δεις για ποτε φτιαχνεις κοντακι μετα και ας ειναι και αεριων
 
Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας για αναζητηση όπλου με τα εξής κριτήρια:

  • Αυτογεμές
  • Αριστερό κλείστρο και κοντάκι
  • Το δυνατόν ελαφρύτερο και ιδίως όχι μπροστόβαρο, λόγω προβλήματος στο δεξί χέρι (χρόνια τενοντίτιδα στον καρπό), το οποίο κρατάει την πάπια
  • Σκέψη και για cal20 – όμως αποτρεπτικός παράγοντας η τιμή των φυσιγγίων (8,50€ τα πιο φτηνα ελληνικά τα 25τμχ)
  • Κυνήγια 90% περπατητό τσίχλα
  • Γομώσεις ελάφρές έως μέτριες 28-32γρ (σπάνια κανένα 36γρ σε λαγό)
  • Δεν έχω κόλλημα με μάρκα, τρόπο λειτουργίας, πλαστικά, κάννες κτλ.
  • Εννοείται ότι προκρίνεται όποιο θα έρθει στα μέτρα και στην επώμιση πιο σωστά
Short List ως τώρα:

  1. Fabarm L4S
  2. Benelli M2
  3. Baikal MP155 συνθετική (outsider)
Δυστυχώς η αγορά των μεταχειρισμένων είναι πολύ περιορισμένη για εμάς τους αριστερόχειρες...

Οποιαδήποτε σκέψη και συμβουλή ευπρόσδεκτη!
 
Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας για αναζητηση όπλου με τα εξής κριτήρια:

  • Αυτογεμές
  • Αριστερό κλείστρο και κοντάκι
  • Το δυνατόν ελαφρύτερο και ιδίως όχι μπροστόβαρο, λόγω προβλήματος στο δεξί χέρι (χρόνια τενοντίτιδα στον καρπό), το οποίο κρατάει την πάπια
  • Σκέψη και για cal20 – όμως αποτρεπτικός παράγοντας η τιμή των φυσιγγίων (8,50€ τα πιο φτηνα ελληνικά τα 25τμχ)
  • Κυνήγια 90% περπατητό τσίχλα
  • Γομώσεις ελάφρές έως μέτριες 28-32γρ (σπάνια κανένα 36γρ σε λαγό)
  • Δεν έχω κόλλημα με μάρκα, τρόπο λειτουργίας, πλαστικά, κάννες κτλ.
  • Εννοείται ότι προκρίνεται όποιο θα έρθει στα μέτρα και στην επώμιση πιο σωστά
Short List ως τώρα:

  1. Fabarm L4S
  2. Benelli M2
  3. Baikal MP155 συνθετική (outsider)
Δυστυχώς η αγορά των μεταχειρισμένων είναι πολύ περιορισμένη για εμάς τους αριστερόχειρες...

Οποιαδήποτε σκέψη και συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Για ρώτα μήπως βγαίνει η benelli beccacia αριστερή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top