Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Το 690 field 1 πόσο εχει; Μήπως να το έβλεπες; Το λέω επειδή είναι κυνηγετικό με HP και 18,6 άυλο και δεν έχει και πολύ βάρος. Σε ό,τι βλέπεις να γράφουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά σε βάρος βάλε κάτι παραπάνω, γιατί π.χ το δικό μου 690 field 3 το έδινε 3200 και είναι 3380. Βέβαια στα χέρια νομίζεις ότι είναι βαριά 3100 γρ.
 
Έχω κάποια στάνταρ στην επιλογή μου τα οποία δεν αλλάζουν!!! Πρώτον με ενδιαφέρει μόνο beretta και browning,δεύτερον επειδή είχα ποζέ με 71 πόντους κάνη θα ήθελα 76 τα οποία σε κυνηγετικά δεν τα βρισκεις εύκολα και τρίτον το beretta στην κυνηγετική έκδοση βγαίνει με συμβατικό αυλό και επειδή έχω την benelli με συμβατικό συν ότι ο ξαδερφός μου είχε το beretta με συμβατικό και ομολογώ ότι κλώτσαγε σα μουλάρι!!!
Επιπλέον το browning έχει επιπλέον ρυθμιζόμενη σκανδάλη και πιο ωραίο σκάλισμα και φινίρισμα και κοστίζει μόνο 80 ευρώ παραπάνω από την κυνηγετική έκδοση! Το μόνο που με χαλάει στη σκοπευτική σειρά είναι η πιο φαρδιά ρίγα αλλά κατά τ'άλλα είναι θεωρώ καλύτερη η αγορά sporting μοντέλου ειδικά αν προορίζεται αποκλειστικά για καρτέρι!!!
Εχω στην κατοχή μου μεταξύ άλλων 686s κυνηγετικό 75άρι 5mm ρίγα,525 hunter 76άρι 6mm ρίγα(με μ κάρλο κοντάκι),
325 με 71cm με 6mm ρίγα και 81 κάννες με 12mm ρίγα.
Συμβατικοί αυλοί και δεν κλωτσάει κανένα...
Είμαι διατεθειμένος να μου τα "λερώσεις"δοκιμάζοντας ένα ένα στο σκοπευτήριο για να σε βοηθήσω να παρεις την απόφασή σου ΑΝ σε βολεύουν αυτά.(Δεν τα πουλάω).
Εγώ θα έπαιρνα 525 sporting.
Αν και το beretta που κοιτάς υπερέχει σε σκοπευτική γραμμή και σκανδάλη.
 
Last edited:
Το 686 sporting το έχω και εγώ , όποτε θες μου λες πάμε Μαλακάσα και το ρίχνεις,η βάση του beretta σε σχέση με το browning έχει πιο χαμηλό προφίλ ,το browning από την άλλη έχει κλείδωμα εξαιρετικό όχι πως η beretta πάει πίσω αλλά το browning κατά την άποψη μου εχει ακόμα πιο ισχυρό κλείδωμα ,η καννες του beretta είναι 18,6 και είναι εξαιρετικές όπως και τα τσοκ της beretta είναι εξαιρετικά ,η τουφεκιές που βγάζει η optima σε συνδυασμό με τα μαμά τσοκ είναι πάρα πολύ καλές ,το βάρος αφού πρόκειται για καρτέρι δεν θα με χάλαγε να είναι κοντά στα 3500 ίσα ίσα που θα το επιδιωκα
 
Καλησπέρα, την ερχόμενη εβδομάδα παίρνω την άδεια αγοράς απο το τμήμα και πάω βουρ στα μαγαζιά!!! Είμαι ανάμεσα στο silver pigeon1 sporting και στο 525 sporter one σε 76 πόντους κάνη αποκλειστικά για καρτέρι!!!
Πιο παλιά έκλεινα προς το 525 αλλά τώρα μετά από αρκετό διάβασμα και γνώμες στο ίντερνετ σκέφτομαι πιο πολύ για το beretta για δεν μπορώ καθόλου τα μπροστόβαρα όπλα!!! Θα τα επομήσω και τα δυο εννοείται αλλά με δυο τρεις επομήσεις δεν νομίζω ότι θα βγάλω ασφαλές συμπέρασμα!!!
Την 390 όταν την επόμησα μου φάνηκε μια χαρά αλλά στο κυνήγι με ξενέρωσε το βάρος που ένιωθα έντονα εμπρός και έτσι την πούλησα μετά από δύο μήνες!!!
το σπορτινγ στο κυνηγι θα σε κουρασει ακομα και για καρτερι,τα ειχα και τα 2 οπλα και αφου το θες για κυνηγι θα πηγαινα στο browning πιο στιβαρο με καλυτερα ξυλα .
 
Καλημερα.Εχει κανεις υποψιν του,πλαγιο,δισκανδαλο,60-61εκ με εναλλασσομενα τσοκ και στις 2 κανες;Ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο,τιμη μεχρι 2000 ευρωπαικα.

Kαλημέρα, μέχρι 2000 που έχεις όριο, θα βρεις όπλα...δες στο car, έχει νομίζω και ο ζαπαντουλης ένα franchi highlander στα 66 εκ, το οποίο έχω πολλά χρόνια και είμαι υπερ-ευχαριστημένος...Τώρα στα 60 εκ, δεν ξερω εάν βρεις και κάποιο ugartechea αν βγαίνει στα 60εκ..
Έχει νομίζω και ο πλατσιδακης στο car κάποια πλαγιοκαννα, και 2 merkel cal.20 στα 63εκ, αλλά σταθερά τσοκ...
Θα βρεις παντως ;)
 
Το 690 field 1 πόσο εχει; Μήπως να το έβλεπες; Το λέω επειδή είναι κυνηγετικό με HP και 18,6 άυλο και δεν έχει και πολύ βάρος. Σε ό,τι βλέπεις να γράφουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά σε βάρος βάλε κάτι παραπάνω, γιατί π.χ το δικό μου 690 field 3 το έδινε 3200 και είναι 3380. Βέβαια στα χέρια νομίζεις ότι είναι βαριά 3100 γρ.
Δεν το βρίσκω πλέον σε κανένα κατάλογο, νομίζω δεν παράγεται πλέον το 3 πάντως ξεφεύγει πολύ!!!
 
Εχω στην κατοχή μου μεταξύ άλλων 686s κυνηγετικό 75άρι 5mm ρίγα,525 hunter 76άρι 6mm ρίγα(με μ κάρλο κοντάκι),
325 με 71cm με 6mm ρίγα και 81 κάννες με 12mm ρίγα.
Συμβατικοί αυλοί και δεν κλωτσάει κανένα...
Είμαι διατεθειμένος να μου τα "λερώσεις"δοκιμάζοντας ένα ένα στο σκοπευτήριο για να σε βοηθήσω να παρεις την απόφασή σου ΑΝ σε βολεύουν αυτά.(Δεν τα πουλάω).
Εγώ θα έπαιρνα 525 sporting.
Αν και το beretta που κοιτάς υπερέχει σε σκοπευτική γραμμή και σκανδάλη.
Το 686 sporting το έχω και εγώ , όποτε θες μου λες πάμε Μαλακάσα και το ρίχνεις,η βάση του beretta σε σχέση με το browning έχει πιο χαμηλό προφίλ ,το browning από την άλλη έχει κλείδωμα εξαιρετικό όχι πως η beretta πάει πίσω αλλά το browning κατά την άποψη μου εχει ακόμα πιο ισχυρό κλείδωμα ,η καννες του beretta είναι 18,6 και είναι εξαιρετικές όπως και τα τσοκ της beretta είναι εξαιρετικά ,η τουφεκιές που βγάζει η optima σε συνδυασμό με τα μαμά τσοκ είναι πάρα πολύ καλές ,το βάρος αφού πρόκειται για καρτέρι δεν θα με χάλαγε να είναι κοντά στα 3500 ίσα ίσα που θα το επιδιωκα
Ευχαριστώ πολύ...δεν είμαι ακατάδεκτος αλλά δεν θα ήθελα να σας υποβάλω σε τέτοια ταλαιπωρία αλλά ευχαρίστως νσ ρίξουμε παρέα όταν με το καλό πάρω το καινούργιο μου παιχνιδάκι και να μου μάθετε και τα κατατόπια στο σκοπευτήριο γιατί είμαι παντελώς άσχετος!!!
 
Το Μπερέτα είναι μπροστοβαρο και ποιοτικά ποιο κάτω από το ελαφι
Έχω ακούσει το αντίθετο ακριβώς...δηλαδή ότι το beretta ζυγίζει ακριβώς στον πίρο ενώ το browning ζυγίζει πιο μπροστά!Τώρα για την ποιότητα δεν έχω προσωπική πρόσφατη άποψη αλλά το 686 silver pigeon s που είχε ο ξάδερφός μου σε σχέση με το 525 hunter classic του αδερφού μου μοντέλα και τα δύο περίπου 2005, το 686 ήτανε ποιοτικά ένα κλικ επάνω!!!
 
Το beretta που μου εκανε μεγάλη εντύπωση ηταν το perennia 76εκ άψογο ζύγισμα θα μπορούσα άνετα να το παίρνω στο περπάτημα του λαγού τους πρώτους μήνες.
 
Last edited by a moderator:
Έχω ακούσει το αντίθετο ακριβώς...δηλαδή ότι το beretta ζυγίζει ακριβώς στον πίρο ενώ το browning ζυγίζει πιο μπροστά!Τώρα για την ποιότητα δεν έχω προσωπική πρόσφατη άποψη αλλά το 686 silver pigeon s που είχε ο ξάδερφός μου σε σχέση με το 525 hunter classic του αδερφού μου μοντέλα και τα δύο περίπου 2005, το 686 ήτανε ποιοτικά ένα κλικ επάνω!!!
Δεν υπάρχει ζύγισμα στον πιρο. Το όπλο ζυγίζει ανάμεσα στα χέρια
 
Πάρε ένα τηλ στον Καλκαντζακο το έχει το field 1 στο site του, αλλά δε γράφει τιμές σε κανένα beretta.
Συγγνώμη φίλε μου κάτι λάθος βλέπεις δεν υπάρχει στο σάιτ το field 1! Υπάρχει 691 field, αλλά 690field1 όχι!!! Αν κάνεις αναζήτηση από google ενδέχεται να σου βγάζει παλιά σελίδα του σαιτ!!!
 
Έχω κάποια στάνταρ στην επιλογή μου τα οποία δεν αλλάζουν!!! Πρώτον με ενδιαφέρει μόνο beretta και browning,δεύτερον επειδή είχα ποζέ με 71 πόντους κάνη θα ήθελα 76 τα οποία σε κυνηγετικά δεν τα βρισκεις εύκολα και τρίτον το beretta στην κυνηγετική έκδοση βγαίνει με συμβατικό αυλό και επειδή έχω την benelli με συμβατικό συν ότι ο ξαδερφός μου είχε το beretta με συμβατικό και ομολογώ ότι κλώτσαγε σα μουλάρι!!!
Επιπλέον το browning έχει επιπλέον ρυθμιζόμενη σκανδάλη και πιο ωραίο σκάλισμα και φινίρισμα και κοστίζει μόνο 80 ευρώ παραπάνω από την κυνηγετική έκδοση! Το μόνο που με χαλάει στη σκοπευτική σειρά είναι η πιο φαρδιά ρίγα αλλά κατά τ'άλλα είναι θεωρώ καλύτερη η αγορά sporting μοντέλου ειδικά αν προορίζεται αποκλειστικά για καρτέρι!!!
Βασικα μπορεις να παραγγηλεις κυνηγετικο με 76 μηκος καννων εκτος κ αν δεν θες να περιμενεις
επισεις στα επιπλεων που αναφερεις για το 525 βαλες κ το εξτρα βαρος τις πιο φαρδιας ριγας απο τις το κυνηγετικο
 
Βασικα μπορεις να παραγγηλεις κυνηγετικο με 76 μηκος καννων εκτος κ αν δεν θες να περιμενεις
επισεις στα επιπλεων που αναφερεις για το 525 βαλες κ το εξτρα βαρος τις πιο φαρδιας ριγας απο τις το κυνηγετικο
Αλλά γλυτώνεις βάρος γιατί εχουν αεριζόμενες πλαινές τα σκοπευτικά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top