Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Δυναμη και διατρηση ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο..οχι του οπλου.....εκει οι διαφορες στα οπλα σε διατρηση και δυναμη ειναι ανευ σημασια.....εκει το πρωτο λογο εχουν τα φυσιγγια και τα σκαγια.......οσο αφορα τα γουρουνια θα το πω για αλλη μια φορα και ας δυσαρεστουν καποιοι ....πως το καλιτερο οπλο ειναι ενα δικανο διπλοσκανδαλο με τσοκακια.
Ενα φτηνο διπλοσκανδαλο οπλο ειναι ασφαλεστερο και ποιο σιγουρο απο την ποιο ακριβη καραμπινα.....τωρα γιατι κυνηγανε οι περισσοτεροι με καραμπινες το ξερουμε καλα.....δεν χρειαζεται αναλυση.
Το είχα παρατηρήσει στο Ουρμπίνο, δεν υπήρχε κυνηγός γουρουνιού με αυτογεμή όλοι με πλαγιοκαννα δισκανδαλα για λόγους ασφαλείας.
 
Το είχα παρατηρήσει στο Ουρμπίνο, δεν υπήρχε κυνηγός γουρουνιού με αυτογεμή όλοι με πλαγιοκαννα δισκανδαλα για λόγους ασφαλείας.

οπως και πολoi επαγελματιες στα ελεφαντο/ντουφεκα μονο δισκανδαλα... ;)
 
Last edited:
Στα χρήματα που λες φίλε μου είναι λίγο μονόδρομος η όλη φάση ,η θα πας σε Browning 525 η θα πας σε beretta 686 που και πάλι καινούργια πρέπει να ανέβεις λίγο ακόμα ,εγώ θα επερνα ένα 686 sporting με 71καννες ,εγώ το έχω το όπλο που σου λέω βέβαια το πήρα με 76 μιας και ο πρώτος λόγος αγοράς του ήταν το σκοπευτήριο ,έλα όμως που σχεδόν έχω παροπλισει την καραμπίνα τελικά .
 
κοιτα για κανα μεταχειρισμενο
.η μοδα της εποχης
..οι νεοι κυνηγοι
σκοτονουν φοβερα δικανα για αγορα μιας καραμπινας.
ειχα δει ενα aya σε καταπληκτικη κατασταση το δινε κατω απο 1000 αλλα παει καιρος.
Σε ευχαριστώ αλλα δεν ψάχνω όπλο να αγοράσω.
 
Στα γουρούνια καλύτερο το αυτογεμες με το +1 φυσίγγι.
σχετικο εινα αυτο,γνωστος μου γουρουνοκυνηγος φετος φυλαξε το νοσοκομειο για 15 μερες,το αυτογεμες του επαθε εμπλοκη το γουρουνι του εκανε επιθεση αφηνοντας του ενθυμιο 3-4 σπασμενα πλευρα,νομιζω το δισκανδαλο δικανο,<ποζε η΄ πλαγιο>ειναι πιο ασφαλες και εισαι σιγουρος οτι θα ριξεις δυο τουφεκιες
 
Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο καλό?
αν ενδιαφερεσαι για πλαγιοκαννο ριξε μια ματια στο zabala 213 ,zabala berri kai zabala anthea ισπανικα με αυλο 18,5 τιμια οπλα για τα χρηματα που θα διαθεσεις,αν πας για superpose νομιζω οτι το beretta 686-687 η΄ το browning 525 ειναι μονοδρομος
 
αν ενδιαφερεσαι για πλαγιοκαννο ριξε μια ματια στο zabala 213 ,zabala berri kai zabala anthea ισπανικα με αυλο 18,5 τιμια οπλα για τα χρηματα που θα διαθεσεις,αν πας για superpose νομιζω οτι το beretta 686-687 η΄ το browning 525 ειναι μονοδρομος
Έγινε θα το κοιτάξω ευχαριστώ
 
Έγινε θα το κοιτάξω ευχαριστώ
το zabala beri magnym 213 71cm το ειχα φιλε παναγιωτη καπια χρονιαααα,,ενα ωραιω πλαγιοκανο με τα τσοκακιατου και με ωμορφες τουφεκιεςςς,,εκανα παρα πωλη ωραια κυνηγια μαζιτουυυ και χωρις ζημιεςςς,,μετα το εδωσα λογο του βαρωστου γιατι μου εκωβε τα χερια στο μπεκατσοκυνηγιι μετα απο καπιες ωρες, το ειχα αγωραση μεταχειρισμενο απο μαγαζι 600 ευρω και μετα το πουλησα 500, φθηνο και καλο οπλακι.shake hands.
 
το zabala beri magnym 213 71cm το ειχα φιλε παναγιωτη καπια χρονιαααα,,ενα ωραιω πλαγιοκανο με τα τσοκακιατου και με ωμορφες τουφεκιεςςς,,εκανα παρα πωλη ωραια κυνηγια μαζιτουυυ και χωρις ζημιεςςς,,μετα το εδωσα λογο του βαρωστου γιατι μου εκωβε τα χερια στο μπεκατσοκυνηγιι μετα απο καπιες ωρες, το ειχα αγωραση μεταχειρισμενο απο μαγαζι 600 ευρω και μετα το πουλησα 500, φθηνο και καλο οπλακι.shake hands.
Τι βάρος είχε φίλε μου θυμάσαι?
 
Καλησπέρα, την ερχόμενη εβδομάδα παίρνω την άδεια αγοράς απο το τμήμα και πάω βουρ στα μαγαζιά!!! Είμαι ανάμεσα στο silver pigeon1 sporting και στο 525 sporter one σε 76 πόντους κάνη αποκλειστικά για καρτέρι!!!
Πιο παλιά έκλεινα προς το 525 αλλά τώρα μετά από αρκετό διάβασμα και γνώμες στο ίντερνετ σκέφτομαι πιο πολύ για το beretta για δεν μπορώ καθόλου τα μπροστόβαρα όπλα!!! Θα τα επομήσω και τα δυο εννοείται αλλά με δυο τρεις επομήσεις δεν νομίζω ότι θα βγάλω ασφαλές συμπέρασμα!!!
Την 390 όταν την επόμησα μου φάνηκε μια χαρά αλλά στο κυνήγι με ξενέρωσε το βάρος που ένιωθα έντονα εμπρός και έτσι την πούλησα μετά από δύο μήνες!!!
 
Καλησπέρα, την ερχόμενη εβδομάδα παίρνω την άδεια αγοράς απο το τμήμα και πάω βουρ στα μαγαζιά!!! Είμαι ανάμεσα στο silver pigeon1 sporting και στο 525 sporter one σε 76 πόντους κάνη αποκλειστικά για καρτέρι!!!
Πιο παλιά έκλεινα προς το 525 αλλά τώρα μετά από αρκετό διάβασμα και γνώμες στο ίντερνετ σκέφτομαι πιο πολύ για το beretta για δεν μπορώ καθόλου τα μπροστόβαρα όπλα!!! Θα τα επομήσω και τα δυο εννοείται αλλά με δυο τρεις επομήσεις δεν νομίζω ότι θα βγάλω ασφαλές συμπέρασμα!!!
Την 390 όταν την επόμησα μου φάνηκε μια χαρά αλλά στο κυνήγι με ξενέρωσε το βάρος που ένιωθα έντονα εμπρός και έτσι την πούλησα μετά από δύο μήνες!!!
Μια απορία γτ να πας σε sporting και όχι όπλο για κυνήγι;
 
Μια απορία γτ να πας σε sporting και όχι όπλο για κυνήγι;
Έχω κάποια στάνταρ στην επιλογή μου τα οποία δεν αλλάζουν!!! Πρώτον με ενδιαφέρει μόνο beretta και browning,δεύτερον επειδή είχα ποζέ με 71 πόντους κάνη θα ήθελα 76 τα οποία σε κυνηγετικά δεν τα βρισκεις εύκολα και τρίτον το beretta στην κυνηγετική έκδοση βγαίνει με συμβατικό αυλό και επειδή έχω την benelli με συμβατικό συν ότι ο ξαδερφός μου είχε το beretta με συμβατικό και ομολογώ ότι κλώτσαγε σα μουλάρι!!!
Επιπλέον το browning έχει επιπλέον ρυθμιζόμενη σκανδάλη και πιο ωραίο σκάλισμα και φινίρισμα και κοστίζει μόνο 80 ευρώ παραπάνω από την κυνηγετική έκδοση! Το μόνο που με χαλάει στη σκοπευτική σειρά είναι η πιο φαρδιά ρίγα αλλά κατά τ'άλλα είναι θεωρώ καλύτερη η αγορά sporting μοντέλου ειδικά αν προορίζεται αποκλειστικά για καρτέρι!!!
 
Μια απορία γτ να πας σε sporting και όχι όπλο για κυνήγι;
Αυτό ακριβώς ήθελα να το πάρω και όλο μου έλεγαν πως δεν έχουν έρθει ακόμα τα καινούργια και ότι έχουν μόνο με τα mobilchock. Με τις καινούριες κανείς μόνο τα sporting
Νομίζω ότι σε αυτό το ποστ έχεις απαντήσει στην παραπάνω απορία σου!!!
 
Νομίζω ότι σε αυτό το ποστ έχεις απαντήσει στην παραπάνω απορία σου!!!
Αυτό συμβαίνει μόνο στο beretta όμως, αλλά και γτ να συμβιβαστείς με κάποιο ενώ μπορείς κάλλιστα να περιμένεις λίγο. Και γώ το χω καψουρευτει το 686 αλλά το sporting μου φάνηκε εντελώς διαφορετικό από το κυνηγετικό και είπα ας περιμένω μέχρι να έρθει με τα HP
 
Αυτό συμβαίνει μόνο στο beretta όμως, αλλά και γτ να συμβιβαστείς με κάποιο ενώ μπορείς κάλλιστα να περιμένεις λίγο. Και γώ το χω καψουρευτει το 686 αλλά το sporting μου φάνηκε εντελώς διαφορετικό από το κυνηγετικό και είπα ας περιμένω μέχρι να έρθει με τα HP
Να περιμένω αλλά πόσο...συν ότι δύσκολο να φέρουν 76άρι συν ότι αν δεν πουληθούν τα συμβατικά δεν βλέπω να έρχονται τα καινούργια και πιστεύω ότι και η τιμή θα ξεφεύγει αρκετά!!!
 
Ε
Να περιμένω αλλά πόσο...συν ότι δύσκολο να φέρουν 76άρι συν ότι αν δεν πουληθούν τα συμβατικά δεν βλέπω να έρχονται τα καινούργια και πιστεύω ότι και η τιμή θα ξεφεύγει αρκετά!!!
θα τους ξεφτιλίσουν την τιμή και θα τα δώσουν πάντα έτσι γίνεται. 2000-2100€ είναι η τιμή τους έχουν κυκλοφορήσει αρκετό καιρό στην αγορά. Τα τωρινά τα έχουν περίπου στα 1900€
 
'Οσο για τον συμβιβασμό που λες προτιμώ να συμβιβαστώ με μια πιο φαρδιά ρίγα παρά με πιο κοντές κάννες γιατί για να σου φέρουν οι αντιπρόσωποι 76άρια κυνηγετικά πρέπει να περιμένεις...χωρίς να είναι βέβαιο ότι θα σου φέρουν τελικά!!
 
'Οσο για τον συμβιβασμό που λες προτιμώ να συμβιβαστώ με μια πιο φαρδιά ρίγα παρά με πιο κοντές κάννες γιατί για να σου φέρουν οι αντιπρόσωποι 76άρια κυνηγετικά πρέπει να περιμένεις...χωρίς να είναι βέβαιο ότι θα σου φέρουν τελικά!!
Τι να πω, έχω λίγο διαφορετική γνώμη δλδ δεν θα μου πει η κάθε αντιπροσωπεία τι θα πάρω αλλά θα πάρω αυτό που θέλω εγώ. Αλλά εσυ αποφασίζεις και μακάρι να βρεις αυτό που θέλεις και σου ταιριάζει :)
 
Τι να πω, έχω λίγο διαφορετική γνώμη δλδ δεν θα μου πει η κάθε αντιπροσωπεία τι θα πάρω αλλά θα πάρω αυτό που θέλω εγώ. Αλλά εσυ αποφασίζεις και μακάρι να βρεις αυτό που θέλεις και σου ταιριάζει :)
Συμφωνώ σε αυτό που λες γι'αυτό και κοιτάω την sporting έκδοση γιατί είναι πολύ πιο κοντά σε αυτά που ζητάω σε σχέση με την κυνηγετική έκδοση!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top