Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
οι εμπλοκές που έχω συναντήσει

-ανεβάζει μαζί με το 2ο και το 3ο φυσίγγι
-ανεβάζει κανονικά το 2ο από την αποθήκη αλλά δεν μπαίνει στην θαλάμη,βρίσκει στο χείλος της θαλάμης
-l4s sporting τα ίδια προβλήματα συν το ότι ξεβιδώνει η βίδα του αναστολέα και φέυγει μαζί όλο το σύστημα στο έδαφος
-στην ουρά της κάννης έχει τον αντιεξωλκέα αν το λέω καλά,είναι το εξάρτημα που με το χέρι παει εμπρός πίσω,έχει ελατήριο απώ κάτω και θέλει ρύθμισμα για την εξώλκευση αν δεν πετάει το φυσίγγι

κάποια φτιάχνονται με την πρώτη επίσκεψη κάποια εξακολουθούν να υπάρχουν και χρειάζεται αλλαγή σε εξαρτήματα,,ξαναλέω πώς ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο έχει φτιάξει αρκετές fabarm γνωρίζει τα προβλήματα και δίνει λύσεις

επίσης το όπλο θέλει μπόλικο λάδι να δουλέψει σωστά μην ακολουθήσετε τον τύπο της Fabarm στο youtube που έχει οδηγό για λάδωμα,,,θέλει ποιλύ περισσότερο λάδι και σε άλλα σημεία εκτός από αυτά που δείχνει
 
οι εμπλοκές που έχω συναντήσει

-ανεβάζει μαζί με το 2ο και το 3ο φυσίγγι
-ανεβάζει κανονικά το 2ο από την αποθήκη αλλά δεν μπαίνει στην θαλάμη,βρίσκει στο χείλος της θαλάμης
-l4s sporting τα ίδια προβλήματα συν το ότι ξεβιδώνει η βίδα του αναστολέα και φέυγει μαζί όλο το σύστημα στο έδαφος
-στην ουρά της κάννης έχει τον αντιεξωλκέα αν το λέω καλά,είναι το εξάρτημα που με το χέρι παει εμπρός πίσω,έχει ελατήριο απώ κάτω και θέλει ρύθμισμα για την εξώλκευση αν δεν πετάει το φυσίγγι

κάποια φτιάχνονται με την πρώτη επίσκεψη κάποια εξακολουθούν να υπάρχουν και χρειάζεται αλλαγή σε εξαρτήματα,,ξαναλέω πώς ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο έχει φτιάξει αρκετές fabarm γνωρίζει τα προβλήματα και δίνει λύσεις

επίσης το όπλο θέλει μπόλικο λάδι να δουλέψει σωστά μην ακολουθήσετε τον τύπο της Fabarm στο youtube που έχει οδηγό για λάδωμα,,,θέλει ποιλύ περισσότερο λάδι και σε άλλα σημεία εκτός από αυτά που δείχνει
Ευχαριστώ πολύ Παύλε. Πολύτιμες οι πληροφορίες σου ( αχρείαστες να' ναι).
 
οι εμπλοκές που έχω συναντήσει

-ανεβάζει μαζί με το 2ο και το 3ο φυσίγγι
-ανεβάζει κανονικά το 2ο από την αποθήκη αλλά δεν μπαίνει στην θαλάμη,βρίσκει στο χείλος της θαλάμης
-l4s sporting τα ίδια προβλήματα συν το ότι ξεβιδώνει η βίδα του αναστολέα και φέυγει μαζί όλο το σύστημα στο έδαφος
-στην ουρά της κάννης έχει τον αντιεξωλκέα αν το λέω καλά,είναι το εξάρτημα που με το χέρι παει εμπρός πίσω,έχει ελατήριο απώ κάτω και θέλει ρύθμισμα για την εξώλκευση αν δεν πετάει το φυσίγγι

κάποια φτιάχνονται με την πρώτη επίσκεψη κάποια εξακολουθούν να υπάρχουν και χρειάζεται αλλαγή σε εξαρτήματα,,ξαναλέω πώς ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο έχει φτιάξει αρκετές fabarm γνωρίζει τα προβλήματα και δίνει λύσεις

επίσης το όπλο θέλει μπόλικο λάδι να δουλέψει σωστά μην ακολουθήσετε τον τύπο της Fabarm στο youtube που έχει οδηγό για λάδωμα,,,θέλει ποιλύ περισσότερο λάδι και σε άλλα σημεία εκτός από αυτά που δείχνει
Μπράβο Παύλο,είσαι πολύ σωστός!!!
 
οι εμπλοκές που έχω συναντήσει

-ανεβάζει μαζί με το 2ο και το 3ο φυσίγγι
-ανεβάζει κανονικά το 2ο από την αποθήκη αλλά δεν μπαίνει στην θαλάμη,βρίσκει στο χείλος της θαλάμης
-l4s sporting τα ίδια προβλήματα συν το ότι ξεβιδώνει η βίδα του αναστολέα και φέυγει μαζί όλο το σύστημα στο έδαφος
-στην ουρά της κάννης έχει τον αντιεξωλκέα αν το λέω καλά,είναι το εξάρτημα που με το χέρι παει εμπρός πίσω,έχει ελατήριο απώ κάτω και θέλει ρύθμισμα για την εξώλκευση αν δεν πετάει το φυσίγγι

κάποια φτιάχνονται με την πρώτη επίσκεψη κάποια εξακολουθούν να υπάρχουν και χρειάζεται αλλαγή σε εξαρτήματα,,ξαναλέω πώς ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο έχει φτιάξει αρκετές fabarm γνωρίζει τα προβλήματα και δίνει λύσεις

επίσης το όπλο θέλει μπόλικο λάδι να δουλέψει σωστά μην ακολουθήσετε τον τύπο της Fabarm στο youtube που έχει οδηγό για λάδωμα,,,θέλει ποιλύ περισσότερο λάδι και σε άλλα σημεία εκτός από αυτά που δείχνει
.RESPECT.σου βγαζω το καπελο!
 
οι εμπλοκές που έχω συναντήσει

-ανεβάζει μαζί με το 2ο και το 3ο φυσίγγι
-ανεβάζει κανονικά το 2ο από την αποθήκη αλλά δεν μπαίνει στην θαλάμη,βρίσκει στο χείλος της θαλάμης
-l4s sporting τα ίδια προβλήματα συν το ότι ξεβιδώνει η βίδα του αναστολέα και φέυγει μαζί όλο το σύστημα στο έδαφος
-στην ουρά της κάννης έχει τον αντιεξωλκέα αν το λέω καλά,είναι το εξάρτημα που με το χέρι παει εμπρός πίσω,έχει ελατήριο απώ κάτω και θέλει ρύθμισμα για την εξώλκευση αν δεν πετάει το φυσίγγι

κάποια φτιάχνονται με την πρώτη επίσκεψη κάποια εξακολουθούν να υπάρχουν και χρειάζεται αλλαγή σε εξαρτήματα,,ξαναλέω πώς ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο έχει φτιάξει αρκετές fabarm γνωρίζει τα προβλήματα και δίνει λύσεις

επίσης το όπλο θέλει μπόλικο λάδι να δουλέψει σωστά μην ακολουθήσετε τον τύπο της Fabarm στο youtube που έχει οδηγό για λάδωμα,,,θέλει ποιλύ περισσότερο λάδι και σε άλλα σημεία εκτός από αυτά που δείχνει
Απο οτι καταλαβα μαλλον δεν καταφερες να βγαλεις ακρη με το οπλο για αυτο το πουλας?
 
οι εμπλοκές που έχω συναντήσει

-ανεβάζει μαζί με το 2ο και το 3ο φυσίγγι
-ανεβάζει κανονικά το 2ο από την αποθήκη αλλά δεν μπαίνει στην θαλάμη,βρίσκει στο χείλος της θαλάμης
-l4s sporting τα ίδια προβλήματα συν το ότι ξεβιδώνει η βίδα του αναστολέα και φέυγει μαζί όλο το σύστημα στο έδαφος
-στην ουρά της κάννης έχει τον αντιεξωλκέα αν το λέω καλά,είναι το εξάρτημα που με το χέρι παει εμπρός πίσω,έχει ελατήριο απώ κάτω και θέλει ρύθμισμα για την εξώλκευση αν δεν πετάει το φυσίγγι

κάποια φτιάχνονται με την πρώτη επίσκεψη κάποια εξακολουθούν να υπάρχουν και χρειάζεται αλλαγή σε εξαρτήματα,,ξαναλέω πώς ο Λιάκος στον Ασπρόπυργο έχει φτιάξει αρκετές fabarm γνωρίζει τα προβλήματα και δίνει λύσεις

επίσης το όπλο θέλει μπόλικο λάδι να δουλέψει σωστά μην ακολουθήσετε τον τύπο της Fabarm στο youtube που έχει οδηγό για λάδωμα,,,θέλει ποιλύ περισσότερο λάδι και σε άλλα σημεία εκτός από αυτά που δείχνει
Καλημερα,
Αν θες πες μας για τις fabarm σε ποια σημεια θελει λαδωμα γιατι περα απ το βιντεο που αναφερεις δεν εχω βρει καπου αλλη πληροφορια.
 
Λάθος κατάλαβες έβγαλα άκρη από την πρώτη ρύθμιση που έκανα στον Τουρή

Ο λόγος που έφυγε η XLR και θα φύγει και η L4S είναι ότι θέλω να ξαναγυρίσω στα όπλα αδράνειας
Σε ενα ποστ παραπανω γραφεις οτι το service του τουρη δεν κανει δουλεια και τωρα γραφεις οτι σου εκανε δουλεια .Τελικα τι απο τα δυο ισχυει
 
όταν περσι πήγα το όπλο στον Τουρή περίμενα 1 ώρα περίπου και το πήρα επισκευασμένο μου το έφτιαξε ο Κοτσίκος ο Γιάννης,,σε άλλες περιπτώσεις έχω μάθει ότι το όπλο φεύγει σε εξωτερικό συνεργάτη επισκευαστή, γιαυτό είπα σε προηγούμενο ποστ ότι δεν γίνεται δουλειά μέσα αλλά μάλλον ισχύει σε πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις

τώρα λογικά σε κάλυψα
 
όταν περσι πήγα το όπλο στον Τουρή περίμενα 1 ώρα περίπου και το πήρα επισκευασμένο μου το έφτιαξε ο Κοτσίκος ο Γιάννης,,σε άλλες περιπτώσεις έχω μάθει ότι το όπλο φεύγει σε εξωτερικό συνεργάτη επισκευαστή, γιαυτό είπα σε προηγούμενο ποστ ότι δεν γίνεται δουλειά μέσα αλλά μάλλον ισχύει σε πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις

τώρα λογικά σε κάλυψα
Επειδη πηγαινω τακτικα στον τουρη για αγορα φυσιγγιων ,σε συζητηση που ειχα κανει με το κ ζαφειροπουλο σχετικα με το service των fabarm μου ειχε πει οτι ολες οι επισκευες γινονται εντος της εταιριας και οτι δεν μπορουν να φτιαξουν το στελνουν ιταλια
 
είμαι πλέον πολύ δύσπιστος ,ή μάλλον με έχουν κάνει να είμαι οι καταστάσεις

γνωστός οπλουργός μου είπε σε επικοινωνία να πάω το όπλο φίλου Τουρή εφόσον είναι στην εγγύηση και αν δεν κάνουν κάτι λογικά θα το στείλουν σε εμένα,,όπως μου τα είπε έτσι τα μεταφέρω

οπότε καλά κάνω και δεν πιστεύω τίποτα,,ο κ.Ζαφειρόπουλος καλά έκανε βέβαια και είπε ότι είπε γιατί γνωρίζω περίπτωση όπου όπλο των €5,500 όντως πήγε Ιταλία για φτιάξιμο στο σπείρωμα των καννών επειδή εξείχαν τα τσοκ

αλλά επειδή βρισκόμαστε Ελλάδα εγώ προσωπικά κρατώ μικρό καλάθι
 
Last edited:
είμαι πλέον πολύ δύσπιστος ,ή μάλλον με έχουν κάνει να είμαι οι καταστάσεις

γνωστός οπλουργός μου είπε σε επικοινωνία να πάω το όπλο φίλου Τουρή εφόσον είναι στην εγγύηση και αν δεν κάνουν κάτι λογικά θα το στείλουν σε εμένα,,όπως μου τα είπε έτσι τα μεταφέρω

οπότε καλά κάνω και δεν πιστεύω τίποτα !
Κοιταξε τα fabarm o τεχνικος της εταιριας τα ξερει γιατι του εχουν γινει σχετικα σεμιναρια απο τον pietro torosani Aυτο που σου ειπε ο μαστορας ειναι ,,,,,,,,,,,, δλδ αυτος θα το φτιαξει εκτος εγγυησης ,το οπλο θα κανει βολτες και στην τελικη τα μυστικα του fabarm ποιος του τα εμαθε? Αστα να πανε πολυ παπατζα φιλε
 
...
-ανεβάζει κανονικά το 2ο από την αποθήκη αλλά δεν μπαίνει στην θαλάμη,βρίσκει στο χείλος της θαλάμης
...
Δεν έλεγα να μου πέσει το λοτο; Την Πέμπτη μου συνέβη .hair. . Ηταν η πρώτη τουφεκιά της ημέρας. (Λέτε να παίζει ρόλο ; ) Πέρασαν δυό φάσες τουφέκισα την μία και την είδα να κόβει και να χαμηλώνει. Πήγα να την ξανατουφεκίσω και ... είχα την παραπάνω εμπλοκή.

Το φυσίγγι Navaro 34gr No5 - αν παίζει κάποιο ρόλο - . Το όπλο αρκετά ακαθάριστο επίτηδες . Ηθελα να το δοκιμάσω. Οχι και νάχει ελέφαντες, άντε να είχε ρίξει 100 φυσίγγια. Εσπρωξα το φυσίγγι προς την θαλάμη, έκλεισε και πυροβόλησε κανονικά και πήρε και το τρίτο κανονικά.

Δοκίμασα , χωρίς να καθαρίσω το όπλο, με σκοπευτικά των 28gr σχεδόν 5 τριάδες και δεν είχα πρόβλημα. Και με τα Percorso 36gr, που έριξα μισό κουτί , κανένα πρόβλημα.

Ισως και να ήταν σύμπτωση . Και με καθάρισμα - λάδωμα ίσως να μην το ξανακάνει. Αλλά το γυαλί ράγισε .think..

Αν η διαχείριση πιστεύει οτι πρέπει να πάει στο FABARM TEAM ok. Το ανέβασα εδώ επειδή έχει συνέχεια.
 
Δεν έλεγα να μου πέσει το λοτο; Την Πέμπτη μου συνέβη .hair. . Ηταν η πρώτη τουφεκιά της ημέρας. (Λέτε να παίζει ρόλο ; ) Πέρασαν δυό φάσες τουφέκισα την μία και την είδα να κόβει και να χαμηλώνει. Πήγα να την ξανατουφεκίσω και ... είχα την παραπάνω εμπλοκή.

Το φυσίγγι Navaro 34gr No5 - αν παίζει κάποιο ρόλο - . Το όπλο αρκετά ακαθάριστο επίτηδες . Ηθελα να το δοκιμάσω. Οχι και νάχει ελέφαντες, άντε να είχε ρίξει 100 φυσίγγια. Εσπρωξα το φυσίγγι προς την θαλάμη, έκλεισε και πυροβόλησε κανονικά και πήρε και το τρίτο κανονικά.

Δοκίμασα , χωρίς να καθαρίσω το όπλο, με σκοπευτικά των 28gr σχεδόν 5 τριάδες και δεν είχα πρόβλημα. Και με τα Percorso 36gr, που έριξα μισό κουτί , κανένα πρόβλημα.

Ισως και να ήταν σύμπτωση . Και με καθάρισμα - λάδωμα ίσως να μην το ξανακάνει. Αλλά το γυαλί ράγισε .think..

Αν η διαχείριση πιστεύει οτι πρέπει να πάει στο FABARM TEAM ok. Το ανέβασα εδώ επειδή έχει συνέχεια.

Ηταν η πρώτη τουφεκιά της ημέρας.
 
καθαρισμένο ή ακαθάριστο δεν παίζει ρόλο θα κάνει την εμπλοκή όποτε του καπνίσει,,,,δεν ξέρω αν θυμάσε Μήτσο που την είχα αφήσει επίτηδες ακαθάριστη στα 1500 φυσίγγια,έριχνε τα πάντα

εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση

στην δική μου περίπτωση όταν είχα αγοράσει το όπλο πέρασε αρκετός καιρός για να μου κάνει την 1η εμπλοκή σίγουρα μέτραγα πάνω από 3500-4000 φυσίγγια

και έχω την απορία γιατί ενώ δούλευε απροβλημάτιστα ξαφνικά να κάνει την εμπλοκή μετά από τόσες χιλιάδες φυσίγγια,ξερυθμίστηκε κάτι ; και αν ναι είναι ενοχλητικό να το φτιάχνεις και να επαναλαμβάνεται η εμπλοκή γιατί με αυτή την λογική θα ξανακάνει
 
καθαρισμένο ή ακαθάριστο δεν παίζει ρόλο θα κάνει την εμπλοκή όποτε του καπνίσει,,,,δεν ξέρω αν θυμάσε Μήτσο που την είχα αφήσει επίτηδες ακαθάριστη στα 1500 φυσίγγια,έριχνε τα πάντα

εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση

στην δική μου περίπτωση όταν είχα αγοράσει το όπλο πέρασε αρκετός καιρός για να μου κάνει την 1η εμπλοκή σίγουρα μέτραγα πάνω από 3500-4000 φυσίγγια

και έχω την απορία γιατί ενώ δούλευε απροβλημάτιστα ξαφνικά να κάνει την εμπλοκή μετά από τόσες χιλιάδες φυσίγγια,ξερυθμίστηκε κάτι ; και αν ναι είναι ενοχλητικό να το φτιάχνεις και να επαναλαμβάνεται η εμπλοκή γιατί με αυτή την λογική θα ξανακάνει
Στερεοποίηση κάπνας, σκόνης, κλπ. Όπως και το ΙΧ, οι περισσότερες βλάβες στο ξεκίνημα, άσχετα αν μέχρι να καταλάβουν οι περισσότεροι, το όχημα έχει κινηθεί. Όπλο που δεν συντηρείται μετά από κάθε έξοδο, αυξάνει πιθανότητες εμπλοκής. Το πότε θα κάνει εμπλοκή είναι κάθε περίπτωση ξεχωριστή. Οι εμπλοκές είναι ενδείξεις κακής λειτουργίας κάποιου εξαρτήματος. Οι περισσότερες βλάβες οφείλονται σε κακή συντήρηση.
 
Παύλε το όπλο αγοράστηκε τον Ιανουάριο του 2019.Εχω ξαναγράψει για τις πολλές προσπάθειες που έκανα για να φέρω το κοντάκι στα μέτρα μου. Οτι φυσίγγια έριξε λοιπόν είναι σκοπευτικά φυσίγγια, κυρίως στο σκοπευτήριο, με τα απανωτά Churchill Test και τις πούλες που έριχνα για τις δοκιμές. Σε καμία περίπτωση όμως τα 3500 - 4000 που έκανες εσύ. Εγώ να έκανα το πολύ 600 - 700 φυσίγγια. Το όπλο είναι σε εγγύηση αλλά με προβληματίζει αυτό που γράφεις περί επανάληψης της εμπλοκής. Φαίνεται ότι δεν μπορεί να εντοπιστεί η αιτία του προβλήματος και πάνε στα τυφλά που είναι ότι χειρότερο. Και άντε εσύ είσαι Αθήνα και πηγαινοέρχεσαι εύκολα (λέμε τώρα) στον Τουρή. Εγώ από Θεσσαλονίκη προτιμώ να μην το σκέφτομαι.

Οσο για το ότι ήταν η πρώτη βολή, που λες εσύ Θανάση, μακάρι να είναι αυτό. Το εύχομαι αλλά δεν το ελπίζω έχοντας δεδομένο το ιστορικό του Παύλου. Τελος πάντων το όπλο έχει πολύ καλή τουφεκιά και αξίζει οπωσδήποτε δεύτερη και τρίτη ευκαιρία αλλά έχω αρχίσει να κρυώνω. Μιά το κοντάκι , μιά οι εμπλοκές ... ε κάπου κουράζεσαι. Ενδεχομένως κάποιο εξάρτημα να μην λειτουργεί σωστά από κακό σχεδιασμό, αστοχία υλικού κλπ και ήλπιζα να το εντόπισαν στα πρώτα όπλα και να το διόρθωσαν στα μετέπειτα. Τέλος πάντων ίσως και να κλαίγομαι τζάμπα για μιά και μόνη εμπλοκή. Το παρακολουθώ και βλέπουμε.
 
6664αυτη η εμπλοκη για το 99-100 μου κανει. Εχει χαλαρωσει το ελατιριο κ δεν συχρονιζεται η Γλώσσα με το κλιστρο σωστά με αποτελεσμα να μην περνει το φυσιγγι στην θαλαμη. Πιθανον να ανεβενει λιγο καθιστεριμενα το φυσιγγι κ το κλιστρο να εχει αρχηση την μπροστα κίνηση προτου το φυσιγγι κεντράρει
 
Last edited:
Ρε παιδιά μια εμπλοκή και τρελένεστε σιγά δεν χάλασε και ο κόσμος τι να πούμε και εμείς με τα Remington
Δεν υπάρχουν όπλα που δεν κάνουν κάτι απλά στη fabarm της έχει βγει το όνομα
Ως χρήστης - και γνώστης - της Remington 1100, απαντώ: Όταν γνωρίζεις τη συντήρηση, τις ανοχές και τον τρόπο λειτουργίας του όπλου (οποιουδήποτε όπλου), σπάνια θα συναντήσεις εμπλοκές. 1 στις 500 να μου κάνει η 1100 και πάντα βρίσκω πως το φυσίγγι ήταν "ψόφιο", διότι είμαι σεταρισμένος σε 34γρ. Αν βάλω 28γρ, παίζω με την εμπλοκή (και δεν με ενδιαφέρει διότι 28γρ ρίχνω σε τσίχλα και μπεκάτσα. Αν δεν πέσουν με την 1η, δεν χάθηκε ο κόσμος. Η τσίχλα μικρή και τη μπεκάτσα θα τη ξανασηκώσω πιο κάτω)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top