Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
αυτό το γλυκό προεδευτικο κλωτσημα του αυτογεμη με έχει κερδίσει μου την σπάει το ξερό κλωτσημα του δικανου και ο κοφτός ήχος, γούστα κατά τα άλλα συμφωνώ

Αντρέα για τον ακριβώς αντίθετο λόγο προτιμώ το δίκαννο. Μετά από 3 σεζόν που κυνηγάω αποκλειστικά το 725 μου έχει φανεί πολύ δύσκολο να κυνηγήσω με την καραμπίνα. Με ξενίζει τόσο το κλείστρο όσο και το χειρότερο swing.
 
Και εγώ επί το πλείστον υδρόβια κυνηγάω..όταν παίρνω την καραμπίνα,πρέπει να κουβαλάω και τσοκοκλειδα,τσοκ να αλλάζω..το χάραμα που περνάν στα 15μέτρα , αν έχω φουλ ή έξτρα φουλ ή φρενατο, ή θα γίνει κιμας ή θα το βλέπω να με χαιρετάει.. άστο ταλαιπωρία.. Φυσικά είναι όπως μάθεις..
Όσο για τις βαριές γομωσεις εγώ με το δυκαννο με 34γρ είμαι υπερ καλυμμένος και στο πολύ κρύο με 36γρ μου περισσεύουν ,τώρα στην έναρξη 32γρ και πολλά είναι.. και σε διαβεβαιώνω ότι και με 32/34γρ πέφτουν άνετα και στα 40 και στα 50μέτρα! Οι καραμπινακιδες θα ξεκινήσουν με 34/36γρ και θα φτάσουν στα 42/50γρ που και για καραμπίνα τα θεωρώ υπερβολή!
Ότι πέφτουν και με τα λίγα γραμμάρια είναι σίγουρο το θέμα είναι ότι χάνεις σε πυκνότητα σκαγιων στα χοντρά σκάγια στις μακρινές βολές.
 
Αντρέα για τον ακριβώς αντίθετο λόγο προτιμώ το δίκαννο. Μετά από 3 σεζόν που κυνηγάω αποκλειστικά το 725 μου έχει φανεί πολύ δύσκολο να κυνηγήσω με την καραμπίνα. Με ξενίζει τόσο το κλείστρο όσο και το χειρότερο swing.
ακριβώς είναι το τι γουστάρεις και δένεις μαζί του!!! πιστεύω όπλα και γούστα στις γυναίκες στον κάθε χαρακτήρα του άντρα σχεδόν ταυτίζονται, τα βλέπεις σου γυαλίζουν όταν τα πιάνεις.... η θα το ερωτευτής η θα ξενερώσεις και θα το αφήσεις στην άκρη... .sarcastic.
 
Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το ''ας χαλάνε'' γιατί όταν χαλάσουν θα σου χαλάσουν ίσως ένα καλό κυνήγι και αυτό δεν αναπληρώνεται, φαντάσου να πέσεις σε ένα καλό πέρασμα, που το περιμένουμε όλοι πως και πως, και να μην σου τουφεκάει:eek:...μεγάλη πίκρα...:mad:
Εγώ δεν φεύγω ποτέ για σοβαρό κυνήγι χωρίς δεύτερο όπλο:cool:
Μονο δευτερο; χαχα
 
Καλημέρα σας.εχοντας ενα browning b 525 με 71 κάννη.σκεφυομαι να πάρω και μια καραμπίνα ελαφριά για ορτύκια μπεκάτσες περπατητο τσίχλας και για πέρδικα κ να κρατήσω το σχετικά βαρυ 525για καρτερία.ειδα από κοντά και ενθουσιάστηκα μια benelli beccaccia supreme με 66 καννη κ τιμή στα 950..καμμιά συμβουλή??
 
Καλημέρα σας.εχοντας ενα browning b 525 με 71 κάννη.σκεφυομαι να πάρω και μια καραμπίνα ελαφριά για ορτύκια μπεκάτσες περπατητο τσίχλας και για πέρδικα κ να κρατήσω το σχετικά βαρυ 525για καρτερία.ειδα από κοντά και ενθουσιάστηκα μια benelli beccaccia supreme με 66 καννη κ τιμή στα 950..καμμιά συμβουλή??
Χθες έπρεπε να την πάρεις χαχα μια χαρά οπλακι είναι και για αυτό που το θες ειδικά!!!
 
Καλημέρα σας.εχοντας ενα browning b 525 με 71 κάννη.σκεφυομαι να πάρω και μια καραμπίνα ελαφριά για ορτύκια μπεκάτσες περπατητο τσίχλας και για πέρδικα κ να κρατήσω το σχετικά βαρυ 525για καρτερία.ειδα από κοντά και ενθουσιάστηκα μια benelli beccaccia supreme με 66 καννη κ τιμή στα 950..καμμιά συμβουλή??
Πάρτην τώρα που ειναι σε προσφορά και μετα παρήγγειλε και το τσοκ Benelli Ampliator.
 
Καλημέρα σας.εχοντας ενα browning b 525 με 71 κάννη.σκεφυομαι να πάρω και μια καραμπίνα ελαφριά για ορτύκια μπεκάτσες περπατητο τσίχλας και για πέρδικα κ να κρατήσω το σχετικά βαρυ 525για καρτερία.ειδα από κοντά και ενθουσιάστηκα μια benelli beccaccia supreme με 66 καννη κ τιμή στα 950..καμμιά συμβουλή??
ακομα εδω εισαι!πολυ ωραιο οπλο!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top