Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Αυτά είναι που δεν ήθελα να ακούσω για την Browning .κατά βαθος είχα έναν ενδοιασμό για αυτό το όπλο.επειδη είχα την Remington G3 και δεν είχε κάνει καμία εμπλοκή ο φόβος μου στο καινούργιο που θέλω να πάρω είναι αυτή
Μπορεί και να ετυχε στο συγκεκριμένο όπλο,αλλά νομίζω ότι η affinity έχει αποδείξει την αξιοπιστία της!
 
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη θα ήθελα την βοήθεια σας για μια αγορά όπλου έχω καταλήξει σε δύο franchi affinity camo 76 cm και Browning A5 composite 76cm έχω διαβάσει αρκετά για το affinity λίγα για το A5 αν καποιος φίλος έχει δουλέψει κάποιο από τα όπλα η γνωρίζει να με βοηθήσει κάτι ευχαριστώ.
Εχω επωμισει τη franchi και ισως διαθετει απο τα καλυτερα κοντακια της αγορας. Το οπλο καθεται στους περισσοτερους σωματοτυπους ενω το ζυγισμα της για δεδομενα καραμπινας ειναι φοβερο. Αλλο ενα που μου αρεσε ειναι η λεπτη της γραμμη το οποιο για μενα σε βοηθα στις γρηγορες επωμισεις. Στην κατηγορια των χρηματων που παιζει και σε αδρανεια ο μονος ανταγωνιστης ειναιη bellmonte ii η οποια εχει χαμημοτερη ποιοτητα κατασκευης.
Αλλοι που επωμισαν την επετειακη αποκομισαν ακριβως την ιδια εντυπωση. Αν πας σε αερια η μονη που παιζει στο χιλιαρικο ειναι η sx4 και η l4s, οι οποιες εχουν καλες κριτικες. Τελος αν μπεις σε αμερικανικα φορουμ η affinnity εχει αποσπασει πολυ καλες κριτικες.
 
Εχω επωμισει τη franchi και ισως διαθετει απο τα καλυτερα κοντακια της αγορας. Το οπλο καθεται στους περισσοτερους σωματοτυπους ενω το ζυγισμα της για δεδομενα καραμπινας ειναι φοβερο. Αλλο ενα που μου αρεσε ειναι η λεπτη της γραμμη το οποιο για μενα σε βοηθα στις γρηγορες επωμισεις. Στην κατηγορια των χρηματων που παιζει και σε αδρανεια ο μονος ανταγωνιστης ειναιη bellmonte ii η οποια εχει χαμημοτερη ποιοτητα κατασκευης.
Αλλοι που επωμισαν την επετειακη αποκομισαν ακριβως την ιδια εντυπωση. Αν πας σε αερια η μονη που παιζει στο χιλιαρικο ειναι η sx4 και η l4s, οι οποιες εχουν καλες κριτικες. Τελος αν μπεις σε αμερικανικα φορουμ η affinnity εχει αποσπασει πολυ καλες κριτικες.
Να είσαι καλά φιλε μου σε ευχαριστώ πιστεύω και εγω σε αυτό το όπλο.αν και η Browning μου γεμιζε ποιο πολυ στο μάτι μάλλον με βλέπω για affinity πρωτα να είμαστε καλά
 
Να είσαι καλά φιλε μου σε ευχαριστώ πιστεύω και εγω σε αυτό το όπλο.αν και η Browning μου γεμιζε ποιο πολυ στο μάτι μάλλον με βλέπω για affinity πρωτα να είμαστε καλά
Αρκετοι που εχουν α5 ειχαν θεματα με εμπλοκες και με κατανομες. Εκαναν κωνο κλπ. Αν γουσταρεις browning πας για maxus που ειναι value for money με συστημα αεριων ομως..
 
Αρκετοι που εχουν α5 ειχαν θεματα με εμπλοκες και με κατανομες. Εκαναν κωνο κλπ. Αν γουσταρεις browning πας για maxus που ειναι value for money με συστημα αεριων ομως..
Πολύ καλο αλλά δεν τρελάθηκα με το κράτημα τής
 
Αρκετοι που εχουν α5 ειχαν θεματα με εμπλοκες και με κατανομες. Εκαναν κωνο κλπ. Αν γουσταρεις browning πας για maxus που ειναι value for money με συστημα αεριων ομως..
Εγώ αυτή την στιγμή ψάχνω ένα όπλο χωρίς προβλήματα και να έχει όλα τα καλουδια (φλάντζες-τσοκ κα.)τα κυνήγια που κανω είναι μονo (τρυγόνι-φασσα-παπι)
 
Την δυναμη της τουφεκιας της Α5 δεν θα την δεις στην Affinity... Απο εκει κ περα αλλη αισθηση στα χερια το ενα οπλο, αλλη το αλλο... Απο αξιοπιστια δεν νομιζω να εχεις θεμα σε καποιο απο τα δυο...
Η Α5 θελει στις περισσοτερες περιπτωσεις μαζεμα στην τουφεκια της με 1-2 καλα τσοκ, αλλα ειπαμε εχει δυναμη η ρουφιανα...
 
αν θες Α5 μίλα με Μανδηλαρά νομίζω έχει ακόμα την δική μου,έτοιμη φτιαγμένη και τουφεκιά που δεν βρίσκεις έυκολα παζάρεψε του λίγο την τιμή και αν σου κάνει πάρτην με κλειστά τα μάτια

Την δυναμη της τουφεκιας της Α5 δεν θα την δεις στην Affinity... Απο εκει κ περα αλλη αισθηση στα χερια το ενα οπλο, αλλη το αλλο... Απο αξιοπιστια δεν νομιζω να εχεις θεμα σε καποιο απο τα δυο...
Η Α5 θελει στις περισσοτερες περιπτωσεις μαζεμα στην τουφεκια της με 1-2 καλα τσοκ, αλλα ειπαμε εχει δυναμη η ρουφιανα...
Ευχαριστώ για την άποψη σας η α5 με τρελαίνει αλλά έχω ακούσει πολλά αρνητικά για αυτό το όπλο και το φοβάμαι
 
καλησπερα παιδια! πρωτη φορα σε αυτο το φορουμ καλως σας βρηκα λοιπον!
Μιας και ο πατερας μου ξαναξεκιναει μετα απο δεκα χρονια το κυνηγι ειπα να του κανω παρεα και εγω με το δικο μου οπλο αυτη τη φορα και οχι το δικο του! Κυνηγουσα με καραμπινα benelli τωρα τα τελευταια χρονια και ειπα να συνεχισω με καραμπινα ομως τα νεαρα οπλα των ιταλων και των ισπανων δεν με τρελαναν δυστυχως.... Πιο πολυ δεν μου καθεται στο ματι η συνθετικη σκανδαλοθηκη, το ξερω ειναι λιγο μ@λ@κι@ λογος ομως δεν μπορω να τις βλεπω. Κοιταξα λοιπον λιγο στο ιντερνετ και ειδα πολλα ομορφα super pose! συγκεκριμενα ηθελα να σας ρωτησω για την εταιρια lanber, δειχνουν αρκετα σαν browning και πολλα υποσχομενα. Πιο αναλυτικα το lanber 2086 αν δεν κανω λαθος εχει εναλλαξιμα τσοκ και ειναι μονοσκανδαλο, θετικο αυτο γιατι εχω συνηθισει με καραμπινα. εχει και πιο φθηνα η γκαμα μιλωντας για το 2085 με σταθερα τσοκ **,**** πιστευω ιδανικο για λαγο. Ευχαριστω για τον χρονο σας περιμενω εμπειριες!!
Υ.Γ. η καραμπινα μου εχει σταθερο τσοκ *** και κυνηγαω σε βουνο με αρκετους θαμνους και σε ελαιωνες που η τριτη βολη συνηθως παει στο γαμο του καργιοζη...
 
Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟΥ

Η επιχειρησιακή έρευνα είναι μια μεθοδολογία που σου μαθαίνει ένα βασικό κανόνα: Να καταγράφεις και να ιεραρχείς τις απαιτήσεις σου, να βρίσκεις τα κρίσιμα σημεία και να συνυπολογίζεις τους περιορισμούς πριν φθάσεις στις λύσεις που προκύπτουν.

Με την ανάλογη μεθοδολογία, ας προσπαθήσουμε να γράψουμε ορισμένες απαιτήσεις και περιορισμούς. Αυτές θα είναι διαφορετικές για τον καθένα μας, απλά όσοι παραλείπουν απαιτήσεις και περιορισμούς, συνήθως κάνουν επιλογές στη τύχη. Οι απαιτήσεις πηγάζουν από την επιδιωκόμενη χρήση του όπλου και έτσι αρκετές φορές τίθενται ως ερωτήματα.

ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ

- Τι σκοπεύω να κάνω με το όπλο; Κυνήγι με σκύλο φέρμας; Κυνήγι στο καρτέρι; Κυνήγι σε τριχωτό; Σκοπευτήριο σε άθλημα trap; Σκοπευτήριο σε άθλημα skeet; Τακτική σκοποβολή; Άλλη χρήση;

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ

- Ποιό βάρος όπλου με βολεύει καλύτερα; (Ελαφρύ μέχρι 3000γρ, Μέτριο από 3000-3400; Βαρύ πάνω από 3400γρ)
- Ποιό μήκος κάννης με βολεύει καλύτερα; Μήπως το θέλω αποκλειστικά για μονόβολα;
- Ποιό διαμέτρημα, ποιά θαλάμη και ποιός αυλός με βολεύει καλύτερα;
- Ποιός τύπος όπλου (αυτογεμές, επαναληπτικό, πλαγιόκαννο, αλληλεπίθετο, μονόκαννο, εμπροσθογεμές, κλπ.) με βολεύει καλύτερα;
- Πρέπει το όπλο μου να είναι απόλυτα ζυγισμένο;
- Πρέπει το όπλο μου να έχει δυνατότητα εναλλαγής τσοκ είτε συγκεκριμένο τσοκάρισμα στην/στις κάννη/κάννες;
- Μία ή 2 σκανδάλες; Εξωλκέας απλός ή αυτόματος;
- Τι φάρδος η ρίγα; Χρειάζομαι ρίγα;
- Με πλαστικά μέρη ή με ξύλινα;
- Με σύστημα αερίων, αδρανείας, ελατηρίου, χειροκίνητο επαναληπτικο;
- Πόσα χρόνια εγγύηση και τι καλύπτει;
- Τι αξία μεταπώλησης ελπίζω να έχει μετά από 5-10 χρόνια;
- Πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ και πόσο συχνά θα το συντηρώ (Για παράδειγμα: Μια αχρωμίωτη κάννη που δεν συντηρείται επιμελώς, θα καταστραφεί γρηγορότερα από μια χρωμιωμένη);

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ

- Πόσα χρήματα είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω;
- Ποιες είναι οι ανελαστικές μου απαιτήσεις διότι έτσι μου αρέσει;
- Σε πόσο χρόνο πρέπει να βρω το όπλο και τι θα συμβεί αν δεν το βρω έγκαιρα;
- Πόσο θα μου κοστίσει επιπλέον η προσαρμογή του κοντακίου στα μέτρα μου, πιστοποιημένη και με τεστ Churchill; (Προσωπικά θεωρώ ως σκουπόξυλο οποιοδήποτε όπλο δεν είναι πιστοποιημένο επάνω μου, ανεξάρτητα αν είναι WestleyRichards ή Boito. Απλά το 1ο θα το προσαρμόσω, ενώ το 2ο δεν θα το επιλέξω:))
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top