Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Χρήστο το θυμάμαι το απωθημένο σου από παλιά ;)
Πίστεψε με, έχεις τον ιδανικότερο αυλό ΟΛΩΝ των αυλών του κόσμου.
Μην της βάζεις πάνω από 36γρ , άντε στο τσακιρ κέφι 38 και δεν θα βρεις άλλο τέτοιο συνδυασμό.
Αυτό κάνω Γιώργο αλλά το απωθημένο παραμένει ρε φίλε... .xm.
 
Τι να πω για τους αυλους δε ξέρω. Και οι δύο έχουν τους υποστηρικτές τους.
Θέλω να αφήσω ένα καλό όπλο μόνιμα στην Χιο και για εκεί το σκέφτομαι αυτό.
Μενιο τόσο την πήρα και εγώ την Deluxe σε καινουργη κατάσταση με ξύλα επίπλου.
Για πείτε μου λίγο για τους αυλους.
Υπόψιν η Browning μου έχει 18,8.
 
Για πείτε μου λίγο για τους αυλους.

Θα ακούσεις πολλά, εμένα τα όπλα μου έχουν :
18,2
18,4
18,6
18,86
Τα τελευταία δύο υπερισχύουν των δύο πρώτων σε περιφερειακή δύναμη των σκαγιών. Ουδέποτε αντιλήφθηκα ότι σε μικρές γομώσεις υστερούν οι διευρυμένοι αυλοί. Αυτό στο λέω γιατί θα ακούσεις κουβέντες του καφενείου που θα λένε "τον διευρυμένο φόρτωσε τον με σκάγια, δουλεύει καλύτερα" o_O. Αν ήταν έτσι δεν θα έβγαζαν σκοπευτικά όπλα με διευρυμένους. ;)

Υ.Γ. Τον 18,6 δεν τον θεωρώ διευρυμένο από την στιγμή που το 18,55 είναι ο αυλός αναφοράς για το 12 gauge.
 
Το ιδιο πιστευω και εγω, Εγω εχω 18,3 18,4 δυο οπλα και ενα 18,8.
Ολα σκοτωνουν.
Πιστευω τωρα στα 28-36 γρ που ριχνουμε στην Χιο (34 περδικα και 36 λαγο) πως το Urica 1 δεν θα εχει προβλημα.
Απλα θα την ηθελα με 66 ποντους κανη παρα 71.
 
Το ιδιο πιστευω και εγω, Εγω εχω 18,3 18,4 δυο οπλα και ενα 18,8.
Ολα σκοτωνουν.
Πιστευω τωρα στα 28-36 γρ που ριχνουμε στην Χιο (34 περδικα και 36 λαγο) πως το Urica 1 δεν θα εχει προβλημα.
Απλα θα την ηθελα με 66 ποντους κανη παρα 71.

Αν είχες την ΙΙ σου είχα άνθρωπο με 66άρα για να τις αλλάζατε :)
 
Χεχεχεχε
Κατσε να την παρω πρωτα και μετα δε χανομαστε!
Η κανη της 2 μπαινει στην 1 αλλα πρεπει να γινει ανταλλαγη και στις παπιες τους απο οσο γνωριζω.

Πως σας φαινεται σαν οπλο για να παει μονιμα στο νησι?
Υποψην οτι εκει δεν ειναι ευκολα τα κυνηγια, εκτος απο τα περασματα τσιχλων εχει κυνηγι περδικας σε κακοτραχαλα εδαφη!
Γνωριζει κανεις το βαρος της?
 
Η κανη της 2 μπαινει στην 1 αλλα πρεπει να γινει ανταλλαγη και στις παπιες τους απο οσο γνωριζω.

Ναι αλλά δεν νομίζω να βρεις και πολλούς που θα άλλαζαν την optima plus με μια optima...:D
 
Για το μόνο που ΔΕΝ είμαι σίγουρος, είναι εάν η πρώτη σειρά 391 με κάννες Optima που βγήκαν, είχαν τσοκάκια Optima ή Optima Plus. Η διαφορά είναι στα τσοκ μόνο, όχι στον αυλό, και έχει να κάνει με το αυξημένο πάχος του Optima Plus στο πάνω μέρος του. Το Plus έχει το σπείρωμα στη μέση του τσοκ ενώ το απλό στο πάνω μέρος. Η Beretta είχε βγάλει αρχικά τα Optima στα δίκανα και όταν εφάρμοσε τη νέα γεωμετρία στις καραμπίνες άλλαξε τα τσοκ για να έχουν μεγαλύτερη αντοχή με τα ατσάλινα σκάγια.
 
Για το μόνο που ΔΕΝ είμαι σίγουρος, είναι εάν η πρώτη σειρά 391 με κάννες Optima που βγήκαν, είχαν τσοκάκια Optima ή Optima Plus. Η διαφορά είναι στα τσοκ μόνο, όχι στον αυλό, και έχει να κάνει με το αυξημένο πάχος του Optima Plus στο πάνω μέρος του. Το Plus έχει το σπείρωμα στη μέση του τσοκ ενώ το απλό στο πάνω μέρος. Η Beretta είχε βγάλει αρχικά τα Optima στα δίκανα και όταν εφάρμοσε τη νέα γεωμετρία στις καραμπίνες άλλαξε τα τσοκ για να έχουν μεγαλύτερη αντοχή με τα ατσάλινα σκάγια.

http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=73495
 
Για το μόνο που ΔΕΝ είμαι σίγουρος, είναι εάν η πρώτη σειρά 391 με κάννες Optima που βγήκαν, είχαν τσοκάκια Optima ή Optima Plus. Η διαφορά είναι στα τσοκ μόνο, όχι στον αυλό, και έχει να κάνει με το αυξημένο πάχος του Optima Plus στο πάνω μέρος του. Το Plus έχει το σπείρωμα στη μέση του τσοκ ενώ το απλό στο πάνω μέρος. Η Beretta είχε βγάλει αρχικά τα Optima στα δίκανα και όταν εφάρμοσε τη νέα γεωμετρία στις καραμπίνες άλλαξε τα τσοκ για να έχουν μεγαλύτερη αντοχή με τα ατσάλινα σκάγια.

Λεωνίδα η δική μου που μάλλον είναι από τις πρώτες (2004) είναι με Optima Plus
 
Μα ειπα και εγω.
Η διαφορα στα 18,3 επισης ειναι πως και ο κωνος προσαρμογης ειναι 3,5 αντι για 6 cm στα Optima + Plus σωστα?
 
Λεωνίδα η δική μου που μάλλον είναι από τις πρώτες (2004) είναι με Optima Plus

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Επομένως όλες οι 391 έχουν Optima Plus.

Το αστείο με την Beretta είναι ότι μέχρι να πετύχει τον αυλό 18,6 έκανε αρκετά μικρά λάθη. Όταν προωτοέβγαλε το Optima σε δίκανα, κράτησε την εξωτερική διάμετρο της κάννης και διεύρυνε την εσωτερική, με αποτέλεσμα να βγουν πολύ ελαφριές οι κάννες. Στη συνέχεια, όταν εφάρμοσε το Optima στις καραμπίνες, κράτησε το παλιό πάχος της κάννης και διεύρυνε το εσωτερικό της, με αποτέλεσμα να βγουν πολύ βαριές οι κάννες. Με τις κάννες Steelium το πέτυχε επιτέλους ακριβώς. Το κακό είναι ότι έχει ξαναλλάξει τα τσοκάκια (Optima HP) και έχουν χάσει όλοι την μπάλλα με το ποιο τσοκ μπαίνει πού.
 
Βρε παίδες για το συγκεκριμένο όπλο καμιά άποψη???? Είναι Urica 1 αλλά με 18,3 και mobilchoke.
Τι λέτε?
:) Τι να πούμε; Αν δεν έχεις άλλο Beretta θα είναι το καλύτερο όπλο που είχες ποτέ. :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top