Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Ψηφίζω κ εγώ remington για καλύτερη τουφέκια.Ειχα 3 χρόνια την 391 teknys, πολύ καλή τουφεκια .Την 1187 που κυνήγησα μια σεζόν παπί τέτοια σκοτωματα δεν έκανε κανένα από τα όπλα που είχα μέχρι τώρα
Αυτή είναι η αλήθεια εδώ και πολλά χρόνια :)

Κι εγώ πιστεύω οπως έγραψε κι ο Γιώργος ότι η ζημιά είχε γίνει νωρίτερα κι έτυχε απλά να κάνει το κρακ με το 32 αρι.
Τάσο δεν θέλει πολλή σκέψη ότι έτσι είναι,αλλά,το ζητούμενο είναι γιατί έσπασε και σπάει στο συγκεκριμένο μοντέλο και όχι σε άλλα όπλα της αγοράς που ρίχνουν χρόνια ιδιογόμωση :)
 
Οι αμερικοι είχαν και έχουν διαφορετική στάση απέναντι στα αυτογεμη και πόσο μάλλον την εποχή που παραγονταν κλασικές ρεμι, είχαν την φιλοφοφια ενως οπλου το οποίο θα κρατηθεί από τον αγοραστή με οτι συνεπάγεται αυτό. Δείτε την αντίληψη που υπάρχει ας πούμε για ένα καλό ποιοτικό δικαννο σε σχέση με την εμπορική καραμπινα σήμερα, η οποία μπορεί στη διάρκεια της ζωής της να ταξιδέψει και σε δεκάδες χερια.
Δεν είναι ότι δεν κατάφεραν σύστημα έτσι απλά, είναι το επίπεδο τεχνογνωσία της εποχής εκείνη, η κοθλτουρα για τα όπλα, ο διεθνής ανταγωνισμός και όλα αυτά να κάνουν τα αμερικανικά κατηγορία από μονα.
Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ακόμη ρεμι είναι το καλό ψάξιμο και ακριβώς τα προβλήματα που κατά καιρούς ακούγονται και υπάρχουν. Με τρελαινε όταν ακογα συνήθως οπαδούς της εταιρίας κουβέντες όπως απροβηματιστα όπλα κλπ κλπ. Τελικά όσο το έψαξα ότι πρόβλημα βγήκε ήταν στα πλαίσια αντοχής συγκεκριμενων εξαρτημάτων σε σχέση με την κατακαιρους αλλαγή των φυσιγγιων και στη σχεδόν ελειπη συντηρηση.
Έχω κι άλλα όπλα οπότε μια τέτοια αν μπορεί να μου χαρησει χαρές μόνο στις φασσες και να μου δοσει κάτι παραπανω,γιατι όχι, και σιγά πόσα φυσιγγια θα ρηξω.
Νομίζω ότι η ν3 είναι ένα καλό βήμα της εταιρίας και αν θες ένα όπλο ακριβώς με τα χαρακτηριστικά αυτα,για τα κυνηγια αυτά και μια καννη που σου δίνει έτοιμο ότι θα μπορούσες να καταφέρεις σε άλλο όπλο με μοντιφες, η επιλογή είναι τελεια.
Και κάτι ακόμα που θυμήθηκα και θα το πω καθαρά προσωπικά χωρίς να θέλω να κάνω διαφημηση η τίποτα άλλο, απλά μου έχει μείνει. Ο γ.ψ έχοντας κατασκευάσει μια δική του χ2-3 Πλέον κυνηγά με μια ν3 66 πόντους που τη βρήκε μεταχειρισμενη και την πηρε για να μάθει αυτό το οπλο σαν μάστορας. Το άφησε παραπολυ καιρό ασυντηρητο να δει που φτάνει και δεν είχε κανένα θέμα πέρα από την καπνα γιατί έχει το συνθετικό. Εγώ δεν έχω λόγο να μηνπιστέψω ότι οι τουφεκιες που βγάζει όπως είπε του θυμίζουν ακριβό σκοπευτικο και ότι λίγες είναι οι φορές που βλέπεις κάτι τέτοιο. Σήμερα υπάρχει μια παρόμοια εικόνα απόδοσης σε καραμπινα μαζικής παραγωγης?
 
Εγώ μιλάω καθαρά για ένα όπλο το οποίο απευθύνεται στον παπιοκυνηγο που θα είναι όλη μέρα μέσα και δεν θα θέλει να χάσει τίποτα, για το φασσα που οι μόνες ευκαιρις που θα χει θα είναι σε πολύ ωηλωμενα πουλια. Αυτό είναι επιλογή ν3 για μενα
 
Αυτό και ανάλογα τη χρήση βέβαια. Προσωπικά δυσκολεύομαι να δεχτώ ακόμα καιαπο πολύ καλούς φίλους και οπαδούς της εταιρίας ότι δεν βγάζουν ποτέ τίποτα. Εδώ βγάζουν αλλά κιαλλακαι πιο καινούργια. Δεν θα κυνηγουσα ποτέ τσίχλα και μικρά πτεροτα γενικά μετετοιο οπλο κυνηγια που θα ρηξεις πολλά φυσιγγια και ίσως κάτι προκυψει
 
Φέτος πήρα μία 1187 super magnum μεταχειρισμένη. Όσο πρόλαβα να την κυνηγήσω έριξα 28, 30, 32 απροβλημάτιστα. Είναι πιο μπελαλίδικη στον καθαρισμό σε σχέση με μια benelli αλλά αν την μάθεις δεν είναι κάτι τρομερό. Καθαρίζω την κάννη μετά από κάθε κυνήγι. Δυο λεπτά υπόθεση είναι δεν λέει κάτι. Αυτά μέχρι ώρας. Στην συνέχεια είδωμεν. :)
 
Τόλη δεν έχουμε δει όμως τι κάνει μια κάννη Μπερέτα με νο1 ατσάλι και ίδιο τσοκ στα χέρια του Παύλου,,,επίσης από βίντεο με δύο τουφεκιες στο κοπαδι δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα όταν υπάρχει και ο παράγοντας τύχη,,,θα το δεχομουν αν ειχαμε μεμονωμένα θηράματα να καταβάλλονται στα 80 μέτρα με την ίδια συχνότητα σε σύγκριση με άλλη καννη

Επίσης εκεί που σηκώνει μια κάννη remi δεν σηκώνουν οι άλλες μου ακούγεται πολύ αστείο, άκουσα και 60μ με μαμά 4* και 32γρ ασε,,,δεν σηκώνει γιατί δεν θα σκοτώσει η άλλη κάννη η γιατί αυτός που σηκώνει δεν το έχει ;
Καλησπερα παυλο.
Σιγουρα ενας εμπειρος κυνηγος θα χτυπησει σε εκεινες τις αποστασεις. Τωρα αν καρπωθει θηραματα σε εκεινες τις αππστασεις με αλλα τουφεκια, εκεινος ξερει να μας πει. Εμενα με εντυπωσιασε που με ενα εμπορικο μοντελο και εμπορικα ΑΤΣΑΛΙΝΑ σκαγια νο1 καταφερε και εριχνε τις χηνες απο εκει σεκος. Δεν ειναι και το πιο απλο πραγμα για ενα τετοιου μεγεθους θηραμα με ατσαλινο σκαγιο και σε αυτη την αποσταση. Ειχε δηλαδη αρκετη ενεργεια η βολη να καταριψει το θηραμα και οχι κοψοφτερο που λεμε. Τωρα σχετικα με το κοπαδι αν σκεφτεις οτι η μια χηνα απεχει 5μ απο την αλλη ακομη και ξοφαλτσα να τις επαιρνε η τουφεκια σε οσα long range video ανεβασε , μαλλον αυτο σημαινει οτι σκοτωνει αριστα η περιφερεια.
Δεν προσπαθω ουτε να κανω promotion στον παυλο ουτε στη ρεμι. Απλως εντυπωσιαστηκα με οτι ειδα και οτι επαληθευτηκε και στις δικες μου εξορμησεις σε μικροτερη κλιμακα.
 
Εγώ θα πω το λόγο που κλείνω πιο πολύ προς τη lite κα7 δεν είναι άλλος από τα κυνηγια που κάνω. Σίγουρα φήμες δεν είναι ότι η ρεμ έχει θαυμάσια καννη. Όμως δεν παω για χοντρά θηράματα αν εξαιρέσω ελάχιστες εξόδους για καμιά φάσσα όταν έχω κάποια πληροφορία. Θέλω κυρίως ένα άνετο όπλο στις πολλές τουφεκιές. Ξέρω ότι και η v3 δεν έχει ανακρουση αλλά πιστεύω ότι η α400 με το kick off plus θα είναι αεροβόλο. Παράλληλα είναι και λίγο πιο ελαφριά κι επίσης δεν είναι πολύ ελαφριά. Έχει δηλαδή το ιδανικό βάρος αν κάποια στιγμή το ρίξεις και στο περπατητο. Από την αλλη για να είμαι ειλικρινής θα θελα να πάρω μια ρεμ που ποτέ δεν είχα. Από κοντακι πάντως το αμερικάνικο στυλ που είχε η maxus δε με βόλεψε...
 
Παύλο δεν έχουν περάσει τόσα όπλα όσα έχεις και είχες από τα χεριαμου ούτε είμαι σκοπευτής σαν εσένα αλλά δεν είναι λογική σύγκρισης αυτό που λες και ξέρεις πολύ καλά ποιες καννες σκοτώνουν με όλη τη σημασία της λέξης ακόμα καιμε το4αρι τσκ
 
Γι αυτό κι εσύ ψάχνεις στα όπλα διαρκως το καλύτερο και πηγές σε εταιρίες με καννες σωστές. Το ξαναλέω γιατί δεν είναι μόνο οι αποστάσεις που θα κοψει με μια σειρά φυσιγγια ένα όπλο σε διάφορες συνθηκες. Λίγα τέτοια υπάρχουν και το ξες, αλλιώς θα μπαιναμε στη λογική μπενελλι μόνο και μέχρι 40 μέτρα. Δεν το λέω εγώ αυτοί που έχουν μπενελλι το λενε:p
 
Εγώ θα πω το λόγο που κλείνω πιο πολύ προς τη lite κα7 δεν είναι άλλος από τα κυνηγια που κάνω. Σίγουρα φήμες δεν είναι ότι η ρεμ έχει θαυμάσια καννη. Όμως δεν παω για χοντρά θηράματα αν εξαιρέσω ελάχιστες εξόδους για καμιά φάσσα όταν έχω κάποια πληροφορία. Θέλω κυρίως ένα άνετο όπλο στις πολλές τουφεκιές. Ξέρω ότι και η v3 δεν έχει ανακρουση αλλά πιστεύω ότι η α400 με το kick off plus θα είναι αεροβόλο. Παράλληλα είναι και λίγο πιο ελαφριά κι επίσης δεν είναι πολύ ελαφριά. Έχει δηλαδή το ιδανικό βάρος αν κάποια στιγμή το ρίξεις και στο περπατητο. Από την αλλη για να είμαι ειλικρινής θα θελα να πάρω μια ρεμ που ποτέ δεν είχα. Από κοντακι πάντως το αμερικάνικο στυλ που είχε η maxus δε με βόλεψε...
Και καλά θα κάνεις.η lite έχει πολύ καλύτερο ζύγισμα από την αμερικανα πιο καθαρό μηχανισμό κι επειδή την έχω επωμισει πολύ καλό κοντάκι.εχοντας κυνηγήσει όλη τη χρονιά την 350 και μαζί με το σκοπευτήριο έφτασα κοντά στα 2000 φυσίγγια από 24 μέχρι 36 γραμ. περίπου ίσως και λίγο λιγότερα ο μηχανισμός δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα.τωρα για σπασμένους μηχανισμούς που ακούω δε μπορούμε να ξέρουμε τι φυσίγγια είχαν ριχτεί ούτε αν είχαν ξεπεράσει αυτά τα φυσίγγια τα όρια ασφαλείας γιατί με απλά φυσίγγια τέτοια πράγματα δεν γινονται
 
Γιατί είναι καλύτερη η μπλε; Τι προσφέρει παραπανω;
Τάσο επίσης συνήθως ένα όπλο για χρήση στο σκοπευτήριο είναι πιο ανθεκτικό...επίσης καλύτερη σκανδάλη...άμα μου κάτσει ευκαιρία το συγκεκριμένο beretta θα το επαιρνα
 
Τάσο επίσης συνήθως ένα όπλο για χρήση στο σκοπευτήριο είναι πιο ανθεκτικό...επίσης καλύτερη σκανδάλη...άμα μου κάτσει ευκαιρία το συγκεκριμένο beretta θα το επαιρνα
Τι έγινε μικρέ είδες επιτέλους το φως το αληθινό?.sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top