Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
lanber φθηνό αξιόπιστο Ισπανικό 100%....σε σύγκριση με τα 2 που αναφέρεις,value for money και πιο ποιοτικό θα έλεγα
κάτι ξέρουν οι Εγγλέζοι που τα εμπιστεύονται και τα προτιμούν ;)
το μήκος τουλάχιστον 66 εκ είναι μια χαρά όχι 63
Το θεμα ειναι που τα βρισκουμε τα lanber..??
 
Καλησπέρα . Θα ήθελα τις γνώμες σας . Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σούπερ πόζε για το κυνήγι της μπεκάτσας και λίγο πέρδικας . Ειμαι ανάμεσα σε 3 .
1) lanber 2077 σε 63 πόντους κάννη
2) fabarm elos b al tula ( αλλα με προβληματίζει το μήκος Καννών 61 πόντοι)
3) winchester select beccace σε 66 πόντους.
Σας παρακαλώ πολύ τη γνώμη σας για τα παραπάνω όπλα
Απο τα 3 πιο αξιοπηστο το select ,πιο καλοζυγισμενο και ξεκουραστω τον lanber.
 
δίκαννο τι να πάθει Νίκο;;;;;
απλά τα τελευταία χρόνια η ποιότητα μπαίνει στην άκρη και στη μέση είναι οι ζωγραφιές κ.λ.π.
Το δικο μου ειναι μονοσκανδαλο με 6 τσοκ εχω ριξει χιλιαδες φυσιγγια το αγορασαμε πολυ επιφυλαξη το ηθελα δισκανδαλο αλλα μου εκατσε αυτο , Οταν το πηρα πηγα στον τοτε αντιπροσωπο να μου φερει το σετ με τις δυο σκανδαλες ,Ο κυρ Λεω στη θεσαλοννικη τοτε αντιπροσωπος πολυ κυριος μου ειπε κοφτα και σταρατα οτι δεν θα παθη ποτε τιποτα με κερασε οταν του ειπα οτι πηγα απο πελοποννησο μου εκανε και δωρο ενα τσοκ και πραγματικα ειχε δικιο,Εχω δει πολλα μονοσκανδαλα να εχουν προβληματα
 
Το δικο μου ειναι μονοσκανδαλο με 6 τσοκ εχω ριξει χιλιαδες φυσιγγια το αγορασαμε πολυ επιφυλαξη το ηθελα δισκανδαλο αλλα μου εκατσε αυτο , Οταν το πηρα πηγα στον τοτε αντιπροσωπο να μου φερει το σετ με τις δυο σκανδαλες ,Ο κυρ Λεω στη θεσαλοννικη τοτε αντιπροσωπος πολυ κυριος μου ειπε κοφτα και σταρατα οτι δεν θα παθη ποτε τιποτα με κερασε οταν του ειπα οτι πηγα απο πελοποννησο μου εκανε και δωρο ενα τσοκ και πραγματικα ειχε δικιο,Εχω δει πολλα μονοσκανδαλα να εχουν προβληματα
Ααααααα φίλε Νίκο έχεις όπλο κατασκευής κάπου 1987-1993;;;;;; αν ναι,σε ζηλεύω πραγματικά :)
 
Με αφορμή συζήτηση για πιεσόμετρο απο ...φασσοπληκτους :) ανοίγω θεμα για αξιόπιστο βιομετρικό ρολόι (ρολόι παλμογράφο το αναφέρουν στο scroutz ) που καταγράφει σφυγμούς, πίεση (???) και άλλα στοιχεία, αν π.χ. εχει ενσωματωμένο Gps.
Καλο για κάθε αθλητική δραστηριότητα αλλά και για μας τους ...ώριμους
Οποίος έχει ή ξέρει κάτι αξιόπιστο και σχετικά οικονομικό ας μας γράψει και ας μας βάλει κάποιο link για να δούμε προδιαγραφές, εικόνα που δείχνει και τιμές σημερινές.
 
Last edited:
Με αφορμή συζήτηση για πιεσόμετρο απο ...φασσοπληκτους :) ανοίγω θεμα για αξιόπιστο βιομετρικό ρολόι (ρολόι παλμογράφο το αναφέρουν στο scroutz ) που καταγράφει σφυγμούς, πίεση (???) και άλλα στοιχεία, αν π.χ. εχει ενσωματωμένο Gps.
Καλο για κάθε αθλητική δραστηριότητα αλλά και για μας τους ...ώριμους
Οποίος έχει ή ξέρει κάτι αξιόπιστο και σχετικά οικονομικό ας μας γράψει και ας μας βάλει κάποιο link για να δούμε προδιαγραφές, εικόνα που δείχνει και τιμές σημερινές.
Έχω περίπου 1 χρόνο το Garmin forerunner 30. Πανάλαφρο, με αξιοπιστες μετρήσεις μεσω gps, μετρηση παλμων ποιοτική κατασκευή και για κολύμπι. Φοβερή η ανάλυση που κάνει στην εφαρμογή στο smartphone. Τώρα κοστίζει γύρω στο 130 αρι. Μπορεί στο Σκρουτζ να το βρεις και πιο φθηνά.https://www.skroutz.gr/s/12919251/Garmin-Forerunner-30-Slate-Grey.html
 
Καλησπέρα . Θα ήθελα τις γνώμες σας . Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σούπερ πόζε για το κυνήγι της μπεκάτσας και λίγο πέρδικας . Ειμαι ανάμεσα σε 3 .
1) lanber 2077 σε 63 πόντους κάννη
2) fabarm elos b al tula ( αλλα με προβληματίζει το μήκος Καννών 61 πόντοι)
3) winchester select beccace σε 66 πόντους.
Σας παρακαλώ πολύ τη γνώμη σας για τα παραπάνω όπλα
εγω θα κοιταγα ποιο συμφερει το μπατζετ μαζι με τροποιησεις στο κοντακι η κατασκευη καινουργιου συν τα υπολοιπα που απετη ενα οπλο γι αυτο το κυνηγι
 
http://www.knf.gr/proteinomena/ena-oplo-gia-ola-allo-gia-kathe-thirama/
Ωραιο το αρθρο κ λιγο πολυ ειναι γνωστα ολα αυτα..
Ομως.. Ενας που κυνηγαει φερμα (ιδιαιτερα μπεκατσα θα πω εγω) με ποζε η καραμπινα η κ τα δυο κ δεν του αρεσουν η δεν μπορει να βολευτει το πλαγιοκαννο,δεν προκειται ποτε να το αγορασει οσο κ αν ειναι ιδανικο για αυτο το κυνηγι..Για αυτον ειναι ενα ακαταλληλο κ μη χρηστικο οπλο..
Ουτε κ ενας που κυνηγαει καρτερι με πλαγιοκαννο κ του αρεσει αυτο το οπλο θα παει να παρει ποζε η καραμπινα σαν το πιο καταλληλο..
Καποιος που κατεχει κ τους τρεις τυπους οπλων κ προπαντων μπορει να συνεργαστει με ολα εξισου καλα τοτε ναι,θα μπορουσε να τα συνδιασει κ να εχει ενα ιδανικο οπλο για καθε τεχνικη κυνηγιου..
Αρα λοιπον πρωτα απο ολα αγοραζουμε οπλο βαση γουστου..
 
Ένα buck kicker για χοντρά και δράμια ... Το θέλω για τη beretta η οποία είναι 18,3 και κώνο κοντά 4. Κικς δεν είχα ποτέ και δεν ξέρω εφόσον το θέλω και για σκάγια , να δω f ή lf για τέτοιον αυλό;
Οποιο και να παρεις lf f xfull μπαλα θα τα παει Μαριε και τα δραμια και τα σκαγια, θα ριχνεις 6αρια στις φασσες και θα πεφτουν σε αποστασεις που δεν θα το περιμενεις....θα πηγαινει και τα χοντρα παρα πολυ καλα που θες για χηνες!
 
Επειδή ο αυλός είναι στενός ρωτάω ποιο από αυτά θα ανταποκρίνεται καλύτερα και για χοντρά σκάγια με το νούμερο που λέμε. Έτσι,γιατί όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω βγαίνουν ελάχιστα πιο ανοιχτα
 
Σκέφτομαι να αγοράσω μια beretta 302 ...η κάννη είναι magnum την μέτρησα με μέτρο 73 εκ. Κάννη με αυλό 18.4 ....αλλά δεν μπορώ να βρω τι τσοκαρισμα έχει . Στην μια πλευρά έχει ένα κυκλάκι ....σας παραθέτω φωτογραφίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε

https://imgur.com/a/7ZYkOPN

https://imgur.com/a/7ZYkOPN
 
Σκέφτομαι να αγοράσω μια beretta 302 ...η κάννη είναι magnum την μέτρησα με μέτρο 73 εκ. Κάννη με αυλό 18.4 ....αλλά δεν μπορώ να βρω τι τσοκαρισμα έχει . Στην μια πλευρά έχει ένα κυκλάκι ....σας παραθέτω φωτογραφίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε

https://imgur.com/a/7ZYkOPN

https://imgur.com/a/7ZYkOPN
Full choke είναι Δημήτρη .
Οι παλιές beretta αντί για * έχουν κυκλάκια για την σύσφιξη.
 
Full choke είναι Δημήτρη .
Οι παλιές beretta αντί για * έχουν κυκλάκια για την σύσφιξη.
Ευχαριστώ ...αξίζει να το πάρω το όπλο; Τα ξύλινα μέρη δεν είναι σε καλή κατάσταση και η κάννη και η βάση θέλουν βάψιμο . Μου την δίνει 200€
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top