Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
έχει ρίξει κανείς με το πιό κάτω όπλο ? ή αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ?

CO8ksRs.gif
δεω ξερω αν σε βοηθάει
 
δεω ξερω αν σε βοηθάει

thanks , για την βοήθεια.
τον τυπάκο τον έχω δει μερικές φορές , αλλά (προσωπική άποψη ) μου φαίνεται λίγο ασχετούλης , για να τον πάρω στα σοβαρά.
πιο πολύ παίρνω υπ' όψιν την άποψη του Pavlos
Χρύσανθε όταν τα είχα δοκιμάσει όπως λέω και στο πρώτο ποστ,μου είχαν δώσει ακριβώς την ίδια αποτύπωση με διαφορετική σκοπευτική γραμμή βέβαια το καθένα και χειρισμό λόγο διαφορετικής λαβής και βάρους, με το axis να είναι καλύτερο στο χειρισμό γιατί στο 692 το κοντάκι ήταν "παιδικό" και το μικρό δάχτυλο μου σχεδόν ήταν στον αέρα

η επιλογή που έκανα τελικά τότε ήταν το 692 με σκοπό στο μέλλον να φτιάξω κοντάκι,να σου πω την αλήθεια επιρεάστηκα και από φίλους σκοπευτές αλλά ποτέ δεν το μετάνοιωσα γιατί είναι ένα πολύ αξιόλογο σκοπευτικό με ωραίο βάρος πολύ καλές κάννες καλή κατασκεύη και εγγύηση beretta

"AN" δεν είχα όμως επιρεαστεί μπορεί να είχα το Axis το οποίο πρίν ήταν πρώτη επιλογή, χωρίς να ξέρω αντοχές για τα δύο όπλα και τί service παρέχει η fabarm ( για την beretta ήξερα )

Σε κάποια άλλη ενότητα γράφαμε για την πεπατημένη και την γνωστή επιλογή που κάνουν όλοι όπως λες browning beretta, γιαυτό και να μη βλέπουμε στα σκοπευτήρια κάτι το διαφορετικό ειδικά όταν οι τιμές είναι παραπλήσιες,αλλά όταν μιλάμε για αυτή την κατηγορία τιμής σίγουρα η ποιότητα ενός όπλου δεν είναι ίδια με σειράς και κάθε εταιρεία προσφέρει τα ανάλογα.
Από εκεί και πέρα όμως είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων,σε ποιά κατηγορία τιμής θες να παίξεις,πόσο πολύ θες να προχωρήσεις σκοπευτικά ή το κάνεις για να περνάς την ώρα σου και να προπονήσε οπότε και με ένα πιο φτηνό κάνεις δουλειά και ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που αρκετοί σκοπευτές ( συνήθως οι νέοι ) έχουν πολλές φορές σαν κριτήριο αλλά τελείως άκυρο για εμένα είναι το τί θα ήθελες να κρατάς και να σε βλέπουν οι γύρω σου,τουλάχιστον από συζητήσεις αυτό έχω καταλάβει.

το είχα ρίξει το 2012 ,,,,φοβερό ζύγισμα και ποιότητα,,,η 1η μου επιλογή τότε,,,,τελικά δεν το βρήκα σε κανένα μαγαζί και πήγα στο 692

και γενικά όσων εδώ μέσα έχουν εκφραστεί με πολύ κολακευτικά λόγια για τις κάννες της fabarm.
 
thanks , για την βοήθεια.
τον τυπάκο τον έχω δει μερικές φορές , αλλά (προσωπική άποψη ) μου φαίνεται λίγο ασχετούλης , για να τον πάρω στα σοβαρά.
πιο πολύ παίρνω υπ' όψιν την άποψη του Pavlos
πιστευω οτι το θαβει λιγο το οπλο:confused:
 
Αν αγόραζα αυτογεμες αυτή τη στιγμή θα πήγαινα σιγουρα σε κάποιο παλιό μοντέλο σε καινούργια κατάσταση! Benelli centro,Breda astrolux,beretta 304-390,και αλλά παλια θρυλικά μοντέλα! Την ειδα τωρα την αγγελία και αναστατώθηκα! Φαίνεται πραγματικα καινούριο!
https://www.car.gr/parts/view/18273732-hunting-weapons-carbine-breda
 
Αν αγόραζα αυτογεμες αυτή τη στιγμή θα πήγαινα σιγουρα σε κάποιο παλιό μοντέλο σε καινούργια κατάσταση! Benelli centro,Breda astrolux,beretta 304-390,και αλλά παλια θρυλικά μοντέλα! Την ειδα τωρα την αγγελία και αναστατώθηκα! Φαίνεται πραγματικα καινούριο!
https://www.car.gr/parts/view/18273732-hunting-weapons-carbine-breda
Γιάννη, σίγουρα είναι πολύ ενδιαφέρουσα η αγγελία αλλά λίγο "δεσμευτική" η κάννη της με 62cm ...
 
Γιάννη, σίγουρα είναι πολύ ενδιαφέρουσα η αγγελία αλλά λίγο "δεσμευτική" η κάννη της με 62cm ...
μια χαρά Χρήστο 62,5 αν είναι η μαμά κάννη χωρίς να έχει κοπεί,η θρυλική κάννη της breda
εγώ έχω μια ένσταση στην τιμή,για τις μέρες που ζούμε,100-150 ευρώ πιο κάτω καλά θα ήταν :)
 
μια χαρά Χρήστο 62,5 αν είναι η μαμά κάννη χωρίς να έχει κοπεί,η θρυλική κάννη της breda
εγώ έχω μια ένσταση στην τιμή,για τις μέρες που ζούμε,100-150 ευρώ πιο κάτω καλά θα ήταν :)
Συμφωνώ....πριν περίπου 3 μήνες υπήρχε αγγελία με ίδιο όπλο 400€...επίσης 62.5 με εξωτερικά τσοκ γίνεται 70 με 2*
 
Συμφωνώ....πριν περίπου 3 μήνες υπήρχε αγγελία με ίδιο όπλο 400€...επίσης 62.5 με εξωτερικά τσοκ γίνεται 70 με 2*
Εχει διαφορα Βαγγελη.
Αλλη εικονα η 70αρα κανη με την ριγα να φτανει στην ακρη της κανης και αλλη η 62αρα.
 
μια χαρά Χρήστο 62,5 αν είναι η μαμά κάννη χωρίς να έχει κοπεί,η θρυλική κάννη της breda
εγώ έχω μια ένσταση στην τιμή,για τις μέρες που ζούμε,100-150 ευρώ πιο κάτω καλά θα ήταν :)
Μαμίσια είναι η κάννη Μάκη,φαίνεται αν ζουμαρεις καλά,έχει μπροστά στην ριγα και το (συρματάκι) οδηγό των τσοκ που στο τελικό σφίξιμο γλύφουν επάνω τα δόντια των γνήσιων τσοκ breda και κρατιούνται σταθερά σφιγμένα!!:)
 
Last edited:
Μαμίσια είναι η κάννη Μάκη,φαίνεται αν ζουμαρεις καλά,έχει μπροστά στην ριγα και το (συρματάκι) οδηγό των τσοκ που στο τελικό σφίξιμο γλύφουν επάνω τα δόντια των γνήσιων τσοκ breda και κρατιούνται σταθερά σφιγμένα!!:)
Τάκη το είδα ότι είναι μαμά,αλλά με μπέρδεψε στην αρχή η μούφα στα τσόκ που δεν είναι η παλιά χωρίς αυτό να λέει κάτι,όμως:
χωρίς να ζουμάρω είδα την τελευταία γέφυρα στήριξης της κάννης στο σημείο κοντά στα τσοκ που είναι μεγαλύτερη-μακρύτερη των άλλων κάτι που δείχνει ότι η κάννη δεν έχει κοπεί ;)
 
Καλά τα παλιά όπλα, αλλά μην αδικούμε και τα νέα κομμάτια....συνεχίζουν να βγαίνουν οπλάρες ;)
Το παλιο εχει"γραψει χιλιομετρα".
Οτι προβλήματα ειχε να βγάλει,τα εβγαλε.
Ομοιως,για τα προτερηματα του.
Το καινουργιο,θελει τον χρονο του....
Αυτος και η χρηση,ειναι οι απολυτοι κριτες!
 
Καλά τα παλιά όπλα, αλλά μην αδικούμε και τα νέα κομμάτια....συνεχίζουν να βγαίνουν οπλάρες ;)
Συμφωνώ Κώστα! Απλά,νομίζω οτι όσο περνάνε τα χρόνια πέφτει η ποιότητα..και δεν μιλάω μόνο για αυτογεμη αλλα για όλα τα οπλα!
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top