Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Αχρωμιοτη και καλύτερα μέταλλα στην κάννη?
Με αχρωμιωτες κανες έβγαινε στην αρχή και η sx3 τώρα για την ποιότητα των μετάλλων νομίζω ότι όλες οι εταιρείες στα παλαιότερα μοντέλα είχαν διαφορετικά κράματα όχι μόνο στις κανες αλλά γενικότερα στα όπλα....πάντως πιστεύω ότι απλά έπρεπε να προχωρήσει η εταιρεία και να βγάλει καινούργια μοντέλα,για να μην μείνει πίσω στις πωλήσεις πράγμα που το κατάφερε..
 
έχει ρίξει κανείς με το πιό κάτω όπλο ? ή αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ?

CO8ksRs.gif

φοβερό όπλο σε απίστευτη τιμή ( η τωρινή τιμή είναι η μισή απ'ότι είχε το 2011-2012) ,,,όποιος ενδιαφέρεται για δίκαννο μη το προσπεράσει,,,κορυφαίο !
 
Last edited:
τι έχει η sx2 που την κάνει καλύτερο όπλο από την sx3 η τη sx4?

Αχρωμιοτη και καλύτερα μέταλλα στην κάννη?
Με αχρωμιωτες κανες έβγαινε στην αρχή και η sx3 τώρα για την ποιότητα των μετάλλων νομίζω ότι όλες οι εταιρείες στα παλαιότερα μοντέλα είχαν διαφορετικά κράματα όχι μόνο στις κανες αλλά γενικότερα στα όπλα....πάντως πιστεύω ότι απλά έπρεπε να προχωρήσει η εταιρεία και να βγάλει καινούργια μοντέλα,για να μην μείνει πίσω στις πωλήσεις πράγμα που το κατάφερε..
Αχρωμίωτη ναι κάτι που δεν είναι και σούπερ ουάου τουλάχιστον στην Ελλάδα
μέταλλα και στην x2 πάνω κάτω τα ίδια από λιωμένα παλιά αντικείμενα βαριάς βιομηχανίας
αυτό που έχει αλλάξει σίγουρα είναι το πάχος και το βάρος στις τωρινές κάννες σε σχέση με τις παλιές
η τουφεκιά όμως παραμένει η ίδια,καρατσεκαρισμένο μέσα από 18+ όπλα δικά μου και φίλων
αναφορικά:
browning gold,fusion,phoenix αχρωμίωτες(μετά το κομμάτι της θαλάμης)fusion evolve,maxus χρωμιωμένες
winchester sx2 αχρωμίωτη(όπως οι browning)sx3(αχρωμίωτες οι πρώτες παραγωγής)sx3 sx4 χρωμιωμένες
από τα παραπάνω μοντέλα δεν είχα maxus και sx4 που υπάρχουν σε φίλους και τις έχω κυνηγήσει(όχι μόνο τουφεκίσει)επανειλημμένα :)
 
Last edited:
Μάκη η maxus είναι αχρωμίωτη???....η δικιά μου σίγουρα είναι χρωμιωμένη.
Μια φορά την καθάρισα την κάννη μέχρι τώρα και το επόμενο προβλέπετε μετά τα Χριστούγεννα .sarcastic.
maxus χρωμιωμένη σίγουρα έτσι το γράφω Κωστή
να την καθαρίζεις μετά από 200-250 φυσίγγια όχι τόσο πολύ για τη κάννη όσο για την βρώμα που πιάνει σε αποθήκη και πιστόνι :)
 
Last edited:
Μάκη συγνώμη το διάβασα χρωμιωμένη (μια μικρή δυσλεξία την έχουμε) :D
Τα υπόλοιπα καθαρίζονται συχνά Μάκη όπως και το ποτηράκι της κάννης που είναι οι τρυπούλες, γιατί μέσα στα κλαδιά που περνάω γεμίζει όλο το όπλο φύλα από κέδρα και κλαδάκια.
Το ''σωλήνα'' δεν καθαρίζω συχνά εκτός και αν φάω νεράκι με τον κουβά :)
 
Μάκη συγνώμη το διάβασα χρωμιωμένη (μια μικρή δυσλεξία την έχουμε) :D
Τα υπόλοιπα καθαρίζονται συχνά Μάκη όπως και το ποτηράκι της κάννης που είναι οι τρυπούλες, γιατί μέσα στα κλαδιά που περνάω γεμίζει όλο το όπλο φύλα από κέδρα και κλαδάκια.
Το ''σωλήνα'' δεν καθαρίζω συχνά εκτός και αν φάω νεράκι με τον κουβά :)
Κώστα μου το συγγνώμη περισσεύει ;) .shake hands.
 
Αχρωμίωτη ναι κάτι που δεν είναι και σούπερ ουάου τουλάχιστον στην Ελλάδα
μέταλλα και στην x2 πάνω κάτω τα ίδια από λιωμένα παλιά αντικείμενα βαριάς βιομηχανίας
αυτό που έχει αλλάξει σίγουρα είναι το πάχος και το βάρος στις τωρινές κάννες σε σχέση με τις παλιές
η τουφεκιά όμως παραμένει η ίδια,καρατσεκαρισμένο μέσα από 18+ όπλα δικά μου και φίλων
αναφορικά:
browning gold,fusion,phoenix αχρωμίωτες(μετά το κομμάτι της θαλάμης)fusion evolve,maxus χρωμιωμένες
winchester sx2 αχρωμίωτη(όπως οι browning)sx3(αχρωμίωτες οι πρώτες παραγωγής)sx3 sx4 χρωμιωμένες
από τα παραπάνω μοντέλα δεν είχα maxus και sx4 που υπάρχουν σε φίλους και τις έχω κυνηγήσει(όχι μόνο τουφεκίσει)επανειλημμένα :)
Επισης προσωπικη αποψη δεν πιστευω οτι τα παλαιοτερα μοντελα οποιασδηποτε εταιριας ειναι καλυτερα απο τα καινουργια....
 
Επισης προσωπικη αποψη δεν πιστευω οτι τα παλαιοτερα μοντελα οποιασδηποτε εταιριας ειναι καλυτερα απο τα καινουργια....
Βλητικα δεν υπάρχει κάτι νέο τα τελευταία 50 ?χρονια ..... Καλύτερα υλικά εχουν σίγουρα τα παλια όπλα .
Κάποιοι μηχανισμοι έχουν βελτιωθεί

ας πουμε και ποιο πολύ στις καραμπινες ζυγισματα λόγο ελαφρυτερων υλικών αλλά μέχρι εκεί.
Ούτε όλα τα παλιότερα είναι καλυτερα ούτε όμως όλα τα νεότερα
 
Επισης προσωπικη αποψη δεν πιστευω οτι τα παλαιοτερα μοντελα οποιασδηποτε εταιριας ειναι καλυτερα απο τα καινουργια....
Βαγγέλη συμφωνώ ως προς την κάννη,τα υλικά όμως κατασκευής φθηναίνουν μοντέλο με μοντέλο όπως γίνεται και στ αυτοκίνητα και στις μοτοσυκλέτες κ.λ.π.
τα παλιά μοντέλα δεν είναι καλύτερα είναι ίσως πιο ανθεκτικά πιο διαχρονικά πιο άβολα
τα νέα είναι ευκολόχρηστα και δέχονται την καινούργια τεχνολογία τσοκ φλάντζες μάγκνουμ φυσίγγια κ.λ.π. προιόντα του μάρκετινγκ που μας βομβαρδίζει κάθε λεπτό στο ξύπνιο της ημέρας

τα παλιότερα είχαν όλα τα απαραίτητα;;;;;;;;;;
τα νέα έχουν κάποια περιττά;;;;;;

μεγάλη συζήτηση χωρίς τέλος που ίσως αν όχι σίγουρα την καλύπτει μια απάντηση:
όταν έχει θηράματα βαρούν όλοι με παλιά και καινούργια ;)
 
Καλημερα παιδια..να ρωτησω...εχετε δει στη πραξη σε βαθος χρονου διαφορα σς δικαννα με βαση απο ergal σε συγκριση με την ατσαλινη βαση;;;περα απο το θεωρητικο κομματι οτι το ατσαλι προσφερει "μακροζωια" δηλαδη..ειναι αποτρεπτικο να παω σε ςπιλογη απο ergal??αν μπορει να μας απαντησει καποιος που εχει ποζε με βαση αλουμινιου
 
ειχα το 525 light 10 χρονια το ελιωσα σε τουφεκιες ,το εδωσα και στον κατοχο του ειναι ακομα καινουργιο,εγω δεν εχω δει εργκαλ ακομα και να εχει παρει.αμα θα παρεις ενα τετοιο οπλο το μονο θεμα ειναι αμα ριχνεις πολλες τουφεκιες θα σε κουραζει στο κλωτσιμα γιατι ειναι ελαφρη.με ενα πολυ καλο πελμα αυτο το αντισταθμηζεις λιγο.
 
Καλημερα παιδια..να ρωτησω...εχετε δει στη πραξη σε βαθος χρονου διαφορα σς δικαννα με βαση απο ergal σε συγκριση με την ατσαλινη βαση;;;περα απο το θεωρητικο κομματι οτι το ατσαλι προσφερει "μακροζωια" δηλαδη..ειναι αποτρεπτικο να παω σε ςπιλογη απο ergal??αν μπορει να μας απαντησει καποιος που εχει ποζε με βαση αλουμινιου
Κανένα προβλημα!!
Κανενα ομως!
 
ειχα το 525 light 10 χρονια το ελιωσα σε τουφεκιες ,το εδωσα και στον κατοχο του ειναι ακομα καινουργιο,εγω δεν εχω δει εργκαλ ακομα και να εχει παρει.αμα θα παρεις ενα τετοιο οπλο το μονο θεμα ειναι αμα ριχνεις πολλες τουφεκιες θα σε κουραζει στο κλωτσιμα γιατι ειναι ελαφρη.με ενα πολυ καλο πελμα αυτο το αντισταθμηζεις λιγο.
Να σαι καλα....δν εχω βρει κτ σε light.αυτο που σκεφτομαι να αγορασω ειναι γυρω στα 3100 σε κιλα που το ζυγισαμε..αν κ η εταιρια αναφερει οτι ειναι 2900...οποτε σε βαρος το θεωρω αρκετα καλο...
 
Το βαρος παιζει ρολο!
Εξαρταται κι απο τα κυνηγια που κανεις...
Αν κυνηγας μπεκατσα,περδικα που συνεπάγονται ταλαιπωρα και πολλα χιλιομετρα,μετρανε και τα 50 γραμμαρια!
Το ιδιο κι αν κανεις 4ωρα περπατητα στην τσιχλα....
Μετραει!
Το κλωτσημα ειναι ,βασικα,θεμα μέτρων!
Εχω ξαναπει, οτι εριχνα με ξυλινο πελμα την Centro,με 2.950 βαρος,χωρις προβλημα!
 
ειχα το 525 light 10 χρονια το ελιωσα σε τουφεκιες ,το εδωσα και στον κατοχο του ειναι ακομα καινουργιο,εγω δεν εχω δει εργκαλ ακομα και να εχει παρει.αμα θα παρεις ενα τετοιο οπλο το μονο θεμα ειναι αμα ριχνεις πολλες τουφεκιες θα σε κουραζει στο κλωτσιμα γιατι ειναι ελαφρη.με ενα πολυ καλο πελμα αυτο το αντισταθμηζεις λιγο.

Και το είχα απορία πραγματικά γιατί ημουν ετοιμος να πάρω το 525 η το Μπερέτα η το γκουερινι λαιτ και κολωνα για το εργαλ.

Με έβαλες σε σκέψεις τωρα.hippo
 
Και εγώ δεν έχω ρίξει πολύ με ποζε αλλά θελω να πάρω κάποια στιγμή. Αλλά πρέπει να είναι ελαφρύ γιατι άμα πάρω καρτεροτουφεκο θα το φαει η μαρμάγκα.

Αυτό το εδωσα να συζήτηση να γίνεται που λεμε.fff.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top