Σκάγια στη...σφεντόνα

Status
Not open for further replies.
Σήμερα καθαρίζοντας κάτι συρτάρια βρήκα την νεανική μου σφεντόνα.
Λες και το ήθελε η μοίρα, όπως την ακούμπησα πάνω στον πάγκο, δίπλα στο βαζάκι που μαζεύω τα σκάγια και τα βόλια από φυσίγγια που "σφάζω" για μελέτη, μου δημιουργήθηκε η απορία. Η μπάλες από τα δράμια αν βληθούν στα 10 μέτρα τα ρίχνουν τα πουλιά. Αν όμως αντί για μπάλα από 8βολο βάζαμε στο δέρμα της σφεντόνας σκάγια(όσα μπορούμε να κρατήσουμε χωρίς να πέσουν) θα κάναμε κάτι στα 5-6 μέτρα το πολύ.? Ή θα σκορπίζανε στο υπερπέραν.? Απορίες που έχει ο κόσμος μεσημεριάτικα..... :D:D
Μπήκε το μικρόβιο...
 
Αν ειναι καλα τα λαστιχα ολα γινονται..
Στην πρωτη περιπτωση ξεπερνας ανετα τα 10μ..
Και με τα σκαγια κανεις δουλεια για μικροπουλα μεγεθους σπουργιτιου αρκει να ειναι κοντα..
Τεντωσε λιγο τα λαστιχα κ δες αν εχουν "φαγωθει" κοντα στις διχαλες,αν ναι μην την χρησιμοιησεις γιατι αν κοπουν οταν τα τραβας κινδυνευουν τα ματια σου..
ΥΓ Εννοείται οτι το κυνηγι με σφεντονα απαγορεύεται οπως κ ο σπουργιτης..
 
Last edited:
για να μην πευτουν τα σκαγια και για να ανοιξουν λιγο ποιο μακρια με σοβαρες κατανομες ξεφυλισε ενα χαρτομαντιλο που εχει τρεις ή και πεντε στρωσεις κοψε το φυλο στα τεσσερα και γεμησε τα κοματια αυτα με σκαγια κανε κατι σαν φουντα . και ριξε θα με θυμηθης ειναι καλιτερα και απο φλομπερ
 
Τεντωσε λιγο τα λαστιχα κ δες αν εχουν "φαγωθει" κοντα στις διχαλες,αν ναι μην την χρησιμοιησεις γιατι αν κοπουν οταν τα τραβας κινδυνευουν τα ματια σου..
Πριν το τωρινό μου ατύχημα, το μόνο σημάδι που είχα στο πρόσωπο ήταν σχισμενο φρύδι από ξύλο σφεντόνας! Αν κοπεί σε πλήρη έκταση το λάστιχο στρίβει η λαβή μονοπατα και γλιστράει από το χέρι.
 
Στα 11 μου θυμαμαι ειχα <σα'ί'τα την λεμε στο χωριο μου>σφεντονα με κοκκινα λαστιχα απο σαμπρελα ποδηλατου αλλα το ζορι μας ηταν το αεροβολο.
Μαζευαμε ολα τα παιδια χαρτακια ποδοσφαιριστων η κατι παρομοιο με επαθλο ενα αεροβολο πιστολι διανα ελατηριου.
Τα χαρτακια τα μαζεψα,τα πηγα ολο περηφανια στον περιπτερα , ΑΛΛΑ Ο ΚΕΡΑΤΑΣ ΤΟ ΑΕΤΟΒΟΛΟ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΝ ΑΝΗΨΙΟ ΤΟΥ.
Απωθημενο απο τοτε 1983 .Προχθες βρηκα μια σαμπρελα κοκκινη,αυριο θα ψαξω για τσαταλι<διχαλα> αεροβολα εχω 2 αλλα εχω και χρονια να τα δουλεψω.
Τι μου θυμησατε.
 
Στα 11 μου θυμαμαι ειχα <σα'ί'τα την λεμε στο χωριο μου>σφεντονα με κοκκινα λαστιχα απο σαμπρελα ποδηλατου αλλα το ζορι μας ηταν το αεροβολο.
Μαζευαμε ολα τα παιδια χαρτακια ποδοσφαιριστων η κατι παρομοιο με επαθλο ενα αεροβολο πιστολι διανα ελατηριου.
Τα χαρτακια τα μαζεψα,τα πηγα ολο περηφανια στον περιπτερα , ΑΛΛΑ Ο ΚΕΡΑΤΑΣ ΤΟ ΑΕΤΟΒΟΛΟ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΝ ΑΝΗΨΙΟ ΤΟΥ.
Απωθημενο απο τοτε 1983 .Προχθες βρηκα μια σαμπρελα κοκκινη,αυριο θα ψαξω για τσαταλι<διχαλα> αεροβολα εχω 2 αλλα εχω και χρονια να τα δουλεψω.
Τι μου θυμησατε.
Σαιτα την λέμε και μείς το πρώτο όπλο μας σαν πιτσιρικάδες, ξύλο από ελιά και λάστιχα που τα έφερναν οι ναυτικοί στο νησί κομενα τετραγωνικά τα ξυλωναν από τα παράθυρα των καραβιών γιαυτο τα ονόμαζαν φιλιστρινια. Το βράδυ πηγαίναμε σε μεγάλους ευκαλυπτους με φακό που κουρνιαζαν οι ακριες (σπουργίτια) και γινόταν πόλεμος την άλλη μέρα είχε μαδημα και είτε τα κάναμε τηγανιτά είτε μαζί με ομελέτα. Αυτά θα έχουμε να θυμόμαστε στη ζωή τα παιδικά χρόνια στο χωριό, χαίρομαι που τα έζησα γιατί μετά από την δικιά μου γενιά χάθηκαν αυτά οι πιτσιρικάδες έχουν μπλέξει με τα video games, tablet, και την εξέλιξη που μας έχει φάει, είμαι σίγουρος αν ρωτήσεις κάποιον πιτσιρικά στο νησί μου τι είναι σαιτα θα σε κοιτάει σαν να είσαι εξωγήινος.
 
Σήμερα καθαρίζοντας κάτι συρτάρια βρήκα την νεανική μου σφεντόνα.
Λες και το ήθελε η μοίρα, όπως την ακούμπησα πάνω στον πάγκο, δίπλα στο βαζάκι που μαζεύω τα σκάγια και τα βόλια από φυσίγγια που "σφάζω" για μελέτη, μου δημιουργήθηκε η απορία. Η μπάλες από τα δράμια αν βληθούν στα 10 μέτρα τα ρίχνουν τα πουλιά. Αν όμως αντί για μπάλα από 8βολο βάζαμε στο δέρμα της σφεντόνας σκάγια(όσα μπορούμε να κρατήσουμε χωρίς να πέσουν) θα κάναμε κάτι στα 5-6 μέτρα το πολύ.? Ή θα σκορπίζανε στο υπερπέραν.? Απορίες που έχει ο κόσμος μεσημεριάτικα..... :D:D
Μπήκε το μικρόβιο...
Καλημερα...καλη λυση για να μην πεφτουν τα σκαγια ειναι να πας το δερμα που θα τα κραταει σε τσαγκαρη και να σου το ραψει δεξια και αριστερα ενα ποντο...αλλα μετα δεν μπορεις να ριξεις καλα πετρα γιατι χανει στην ευθυβολια της....τεχνασματα προ 25ετιας....
 
Αν ειναι καλα τα λαστιχα ολα γινονται..
Στην πρωτη περιπτωση ξεπερνας ανετα τα 10μ..
Και με τα σκαγια κανεις δουλεια για μικροπουλα μεγεθους σπουργιτιου αρκει να ειναι κοντα..
Τεντωσε λιγο τα λαστιχα κ δες αν εχουν "φαγωθει" κοντα στις διχαλες,αν ναι μην την χρησιμοιησεις γιατι αν κοπουν οταν τα τραβας κινδυνευουν τα ματια σου..
ΥΓ Εννοείται οτι το κυνηγι με σφεντονα απαγορεύεται οπως κ ο σπουργιτης..
Σε ευχαριστώ που με το θύμησες συνάδελφε...
Απλά μου δημιουργήθηκαν οι απορίες.. Έπεται αναζήτηση χαρτόκουτου για "δωρεά" "πίνακα" δοκιμών, προς διασαφήνισης των αποριών...
 
μπράβο ρε παιδιά ωραίο τόπικ....με πολλές αναμνήσεις :)
Καλημερα...καλη λυση για να μην πεφτουν τα σκαγια ειναι να πας το δερμα που θα τα κραταει σε τσαγκαρη και να σου το ραψει δεξια και αριστερα ενα ποντο...αλλα μετα δεν μπορεις να ριξεις καλα πετρα γιατι χανει στην ευθυβολια της....τεχνασματα προ 25ετιας....
το κάναμε μόνοι μας με χαλκόσυρμα από καλώδια πρίν από 45 χρόνια αλλά το εγκαταλείψαμε γρήγορα και γυρίσαμε στην κλασσική συνταγή βοτσαλάκια από την παραλία....γέμιζα ένα μεταλλικό στρογγυλό κουτί από μπισκότα το καλοκαίρι για να έχω τον χειμώνα :)

Ευθυμη με συγχωρεις για την διακοπη, τα κρατουσαμε λοιπον στο στομα και τα βαζαμε στο πετσακι μαζι με το σαλιο μας, αυτη ηταν η τακτικη μας.
όλα στο στόμα τα είχαμε φίλε μου τα σκάγια πρώτα και τα σφαιράκια από τ αεροβόλο μετά :)
 
Το βράδυ πηγαίναμε σε μεγάλους ευκαλυπτους με φακό που κουρνιαζαν οι ακριες (σπουργίτια)
Και εδω στο χωριο σε μεγαλους ευκαλυπτους κουρνιαζαν παλια ολοκληρα κοπαδια..Ενας μπαρμπας με ενα 16αρι εκανε θραυση με καθε τουφεκια,επεφταν τοσα πολλα που μας ελεγε οτι βρίσκεται δικο σας..
Δεν θα ξεχασω μια βραδιά μεσα στο καλοκαιρι με δυνατο αερα κ βροχη,οταν ξημερωσε τα πουλια ηταν στρώση κατω..
Και εμεις με τον φακο πηγεναμε τοτε,ο ενας φωτιζε ο αλλος εριχνε..
Φαινοταν ευκολα μεσα στα φυλλα γιατι ασπριζαν τα στηθια τους..
 
Άραγε υπάρχει κανένας που δεν ξεκίνησε με σφεντόνα ;;; Το δικο μου πρωτο θήραμα ηταν ένας κόκορας ... Και μάλιστα με headshot!!! Ακόμη θυμάμαι τις φωνές τις γιαγιάς μου ....:):) και τον παππού μου να λέει :" βρήκα σε ποιον θα δώσω το τουφέκι " !!!! Οσον αφορα το θέμα για τα σκάγια υπαρχουν σφεντόνες που τις χρησιμοποιουν στο ψάρεμα οι οποίες έχουν ενα χωνάκι για να μπαίνουν μέσα τα δολώματα , ίσως είναι καλύτερες για σκάγια !
 
Ευθυμη με συγχωρεις για την διακοπη, τα κρατουσαμε λοιπον στο στομα και τα βαζαμε στο πετσακι μαζι με το σαλιο μας, αυτη ηταν η τακτικη μας.
Aυτο ακριβως!!!! που το θυμηθηκες ρεΣταυρο...:) και μετα σφεντονα με διπροκα.sarcastic. ωραιες μερες:)
 
Πολλη ομορφα συνεστηματα..........παρανομα αλλα ομορφα........sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Εμεις παραληλλα με την κλασικη ξηλινη σφεντονα στα παιδικα μας χρονια ειχαμε εφευρη και μια που ερηχνε συρματακια σε σχημα U.....

Βρησκαμε πολλη χοντρο συρμα 4-5 χιλ και το γηρηζαμε στο σχημα της σφεντονας αλλα σε πολλη μινι διαστασεις....
Μαζευαμε τα κοκκινα μαυρα χαλκινα μονοκλωνα καλοδιακια που αφηνανε οι οτετζιδες στα πηλαρ τους και τα τηληγαμε εναλαξ στο σφεντονακι μας πιανωντας μεσα και το λαστιχο....
Δεν κυκλοφωρουσαμε χωρης 3-4 τετοιες πανω μας που της ανταλαζαμε και μεταξι μας........
Οσο για τα συρματακια που ρηχναμε............ωρες ατελιωτες με την πενσα να γηρναμε U και να γεμηζουμε της τσεπες μας........

Θημαμε μια χρονια ειχαμε και προταθλημα μεταξη μας........
Ποιος θα χτηπησει νυχτεριδα στο σουρουπο..........sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Πολλη ομορφα συνεστηματα..........παρανομα αλλα ομορφα........sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Εμεις παραληλλα με την κλασικη ξηλινη σφεντονα στα παιδικα μας χρονια ειχαμε εφευρη και μια που ερηχνε συρματακια σε σχημα U.....

Βρησκαμε πολλη χοντρο συρμα 4-5 χιλ και το γηρηζαμε στο σχημα της σφεντονας αλλα σε πολλη μινι διαστασεις....
Μαζευαμε τα κοκκινα μαυρα χαλκινα μονοκλωνα καλοδιακια που αφηνανε οι οτετζιδες στα πηλαρ τους και τα τηληγαμε εναλαξ στο σφεντονακι μας πιανωντας μεσα και το λαστιχο....
Δεν κυκλοφωρουσαμε χωρης 3-4 τετοιες πανω μας που της ανταλαζαμε και μεταξι μας........
Οσο για τα συρματακια που ρηχναμε............ωρες ατελιωτες με την πενσα να γηρναμε U και να γεμηζουμε της τσεπες μας........

Θημαμε μια χρονια ειχαμε και προταθλημα μεταξη μας........
Ποιος θα χτηπησει νυχτεριδα στο σουρουπο..........sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Αυτο ενοω διπροκα :)πουλανε και τωρα προκες σε σχημα u και τα λενε διπροκα.sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top