Σημαδεύοντας την επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η κόρη μου, ένα πολύ ήρεμο άτομο, είχε γίνει είδηση στα ταμπλοϊντς του Βερολίνου πριν λιγα χρόνια: "20χρονη έστειλε στο νοσοκομείο δυό φουσκωτούς που της την έπεσαν" - απλά μάθαινε από τα δώδεκα της, κουνγκφου σαν άθλημα. Σήμερα, εκτός των σπουδών, ασχολείται με σκοποβολή και καράτε, αλλά ξέρει πότε και πώς να τα εφαρμόσει, γιατί έχει και τον καλύτερο sparring partner 🤪
Τώρα μου τα λες καλά !!! :D
 
Και ένα παράδειγμα λανθασμένης πολιτικής για προβληματικούς νέους:

Στο Βερολίνο την δεκαετία 2000-2010 υπήρχαν πολλά θέματα με βία σε σχολεία με μεγάλο ποσοστό παιδιών με "μεταναστευτικό υπόβαθρο". Τ'ι έκαναν οι έξυπνοι πολιτικάντηδες; έβαλαν αυτά τα παιδιά σε ομάδες πολιτιστικο-αθλητικών δρώμενων, όπως
1. ραπ και χιπ-χοπ ομάδες, αλλά και σε θεατρικές ομάδες για θέματα βίας στην κοινωνία
2. έδωσαν σε αυτά τα παιδιά την δυνατότητα να ασκηθούν σωματικά σε όποιο άθλημα ήθελαν, με στόχο να "εκτονώνονται" σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

Αποτέλεσμα αυτής της πολιτικής ήταν (στατιστική του υπουργείου παιδείας του κρατιδίου του Βερολίνου)
Για το 1.:
- όποιο αγόρι πήγαινε σε θεατρική ομάδα σταμπαρίζονταν ως "αδελφή"
- τα παιδιά που πηγαν σε ραπ και χιπ-χοπ ομάδες κατέληξαν να έχουν σχέση με τον υπόκοσμο του Βερολίνου, ευτυχώς όχι όλα.
Για το 2.:
- τα περισσότερα αγόρια διάλεξαν σαν άθλημα, τί άλλο, το μποξ και άλλες πολεμικές τέχνες. Κανείς δεν διάλεξε στίβο. Αποτέλεσμα τα περισσότερα να καταλήξουν σαν μπράβοι σε κλαμπ και ντίσκο ή σαν σωματοφύλακες στον "υπόκοσμο". Κάποιοι, οταν τους ρώτησαν γιατί διάλεξαν πολεμικές τέχνες, απάντησαν πως ήθελαν αργότερα να γίνουν αστυνομικοί. Αλλά κανείς δεν τους πληροφόρησε, πως για να γίνεις αστυνομικός χρειάζεσαι απολυτήριο γυμνασίου και καθαρό ποινικό μητρώο...

Παρ'όλα αυτά, η παραπάνω, κατ' εμέ λανθασμένη, πολιτική συνεχίζεται με παρόμοιο τρόπο και σήμερα.

ΥΓ: τα προβλήματα βίας σε σχολεία του Βερολίνου εξακολουθούν να υπάρχουν, σήμερα δεν είναι μόνο τα τουρκάκια, αλλά και τα αραβάκια, τα ρωσάκια, τα αφρικανάκια, τα ελληνάκια και πάει λέγοντας. Περιττό να πω, πως σχεδόν όλα τα παιδιά είναι Γερμανοί υπήκοοι (και όχι ιθαγενείς όπως τους βαφτίζουν εδώ στο Ελλάντα)
 
Last edited:
Βάσεις από οικογένεια και ΚΑΛΟΣ δάσκαλος πολεμικών τεχνών δίνει στο παιδί πρώτα απ' όλα πειθαρχεία, αυτοπεποίθηση, κρίση και όλο το πακέτο για να μπορεί να διαχειριστεί, με την ικανότητα του,οποιαδήποτε κρίσιμη κατάσταση χωρίς να παρεκτραπεί...
 
Βάσεις από οικογένεια και ΚΑΛΟΣ δάσκαλος πολεμικών τεχνών δίνει στο παιδί πρώτα απ' όλα πειθαρχεία, αυτοπεποίθηση, κρίση και όλο το πακέτο για να μπορεί να διαχειριστεί, με την ικανότητα του,οποιαδήποτε κρίσιμη κατάσταση χωρίς να παρεκτραπεί...
.shake hands.
 
Εσάς εκεί πόσα γρ. βάρος έχει η ζεστή τυρόπιττα που παίρνετε απο τον φούρναρη της γειτονιάς σας ;:)
Άκουγα μια διαφήμιση ξένης αλυσίδας υπεραγορών πού έλεγε τυρόπιτα 190 γρ .......1.90 ευρώ λές
κι'εμείς οι Έλληνες παραδοσιακά ζυγίζουμε τις τυρόπιττες ή αγοράζουμε 1 λεμόνι κ μια ντομάτα :)
Προιόντα σκουπίδια απο τους ξένους που εισέβαλαν στην Πατρίδα για να ξεκάνουν μέχρι καί τον
φούρναρη της γειτονιάς .....
Μούλεγε φίλος που γνωρίζει απο μέσα ότι τα ''ψωμιά '' που πουλούν έρχονται απ'έξω σε μορφή κάψουλας ......
Μούγγα το κράτος καί οι συνδέσμοι καρκινοπαθών καί φίλων ....
 
...
Μούλεγε φίλος που γνωρίζει απο μέσα ότι τα ''ψωμιά '' που πουλούν έρχονται απ'έξω σε μορφή κάψουλας ......
Μούγγα το κράτος καί οι συνδέσμοι καρκινοπαθών καί φίλων ....
Δεν ξέρω για την Ελλάδα, αλλά στην Γερμανία κάποιες μεγάλες ψωμοαλυσίδες των σουπερμαρκετ εισάγουν προζυμωμένο, κατεψυγμένο ψωμί από την Αίγυπτο - η οποία Αίγυπτος βέβαια εισάγει σιτηρά από την Ουκρανία...

Εδώ στην Ελλάδα αυτό που παρατήρησα είναι η διπλή πλαστική συσκευασία διαφόρων ψωμο-προϊόντων, ιδιαέταρα τοστ και φρυγανιές, απ΄ έξω έχουν πλαστική συσκευασία με τα του υποτιθέμενου εργαστασίου παραγωγής/διανομής και μέσα έχουν μια δεύτερη πλαστική συσκευασία στην οποία και βρίσκεται το προϊόν. Αυτή η δεύτερη πλαστική συσκευασία δεν γράφει απολύτως τίποτα. Άρα
  1. Το προϊόν κατασκευάζεται σε ένα εργοστάσιο και μπαίνει σε ουδέτερη συσκευασία. Σε δεύτερο χρόνο, οι Καραμολέγκοι, οι Elites, Κρις-Κρις και όλοι οι άλλοι βάζουν γύρω του το δικό τους πλαστικό μπραντ και το πλασάρουν στην αγορά.
  2. ενώ όλοι μιλούν για τα καταστροφικά πλαστικά, αυτές οι εταιρείες αντί να μειώνουν την χρήση πλαστικού, την διπλασιάζουν.
 
Δυστυχώς,πολλές από τις σχολές πολεμικών τεχνών,τις έχουν αναλάβει μπράβοι και τραμπούκοι, που δεν έχουν να μεταδώσουν κάτι στους μαθητές.
Καλό είναι να γνωρίζεις κάποια πολεμική τέχνη,για να αποφεύγεις να τσακώνεσαι.Εδώ, συμβαίνει,το αντίθετο.

Εμένα,μια φορά μου χρειάστηκε,που δέχτηκα επίθεση.
Σωστό είναι πριν εμπλακούμε σε καυγά,να προειδοποιήσουμε,αν γνωρίζουμε κάποια πολεμική τέχνη.
Αν συνεχίσει,κακό του κεφαλιού του.

Και κάτι τελευταίο:Γνωστός μου πυγμάχος,θηρίο ήταν βόλτα με τη γυναίκα του και το παιδάκι στο καρότσι.
Περνά ένα αυτοκίνητο με μεγάλη ταχύτητα δίπλα τους,σε στενό δρόμο:Που πας έτσι ρε μαλάκα,δεν βλέπεις;Του λέει ο δικός μου.
Κάνει όπισθεν ανοίγει το παράθυρο,και του βγάζει όπλο ο τηγανοκέφαλος.
Τι να έκανε;
Πλέον τα μαχαίρια και τα όπλα, έχουν γίνει αξεσουάρ.
Δεν πα να έχεις χέρια,στο τραβάει ο άλλος και καθάρισες.
 
Πολεμικές τέχνες χωρίς τη στοιχειώδη παιδεία, θα οδηγήσουν κάποια στιγμή σε βία ,γιατί δυστυχώς η παιδεία είναι ένα από αυτά που σπανίζει στις μέρες μας και όχι μόνο στους νέους αλλά και στους μεγάλους.
Οι αιτίες και οι λόγοι πολλοί.
 
...
Σωστό είναι πριν εμπλακούμε σε καυγά,να προειδοποιήσουμε,αν γνωρίζουμε κάποια πολεμική τέχνη.
...
... και να χάσουμε την πλάκα μας όταν ο άλλος είναι φαρδύς-πλατύς στο έδαφος και σε κοιτά σαν χάνος που δεν ξέρει από που του ήρθε;.my man.
Οχι, δεν προειδοποιώ, προτιμώ να με θεωρούν γερολαπά και μετά να τρίβουν τα μάτια τους, παρά να τους προειδοποιήσω και να μου χαλάσουν την διάθεση.hippo

ΥΓ: γενικά είμαι υπέρ της άμβλυνσης τυχών προβλημάτων δια του λόγου, και κατά της βίας...
 
Δεν μας φτάνουν όλα τα άλλα που ζούμε έχουμε και τον πλεύρη με το θέμα του προσωπικού γιατρού. Αλλη μια πατατα που σερβίρεται για αστακός.
Ενα σύστημα το οποίο είναι αποτυχημένο εν τη γενέσει του και μμονή τους να το συνεχίσουν είναι απερίγραπτη. Βλέπετε όλοι όταν γίνουν υπουργίσκοι θέλουν να φορέσουν την ταμπέλα του μεταρρυθμιστή.
Στην πραγματικότητα κουδούνια φορανε αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν.
 
Πολεμικές τέχνες χωρίς τη στοιχειώδη παιδεία, θα οδηγήσουν κάποια στιγμή σε βία ,γιατί δυστυχώς η παιδεία είναι ένα από αυτά που σπανίζει στις μέρες μας και όχι μόνο στους νέους αλλά και στους μεγάλους.
Οι αιτίες και οι λόγοι πολλοί.
Εγώ νομίζω ότι όσοι έχουν παιδιά που αγαπάνε τα γράμματα, να τα βοηθήσουν ώστε να μην παραμελήσουν και την σωματική άσκηση και εκπαίδευση, οι πολεμικές τέχνες με καλό δάσκαλο είναι σίγουρα πολύ καλή εκπαίδευση και παιδεία.
Είναι σημαντικό τα παιδιά αυτά, που θα έχουν σοβαρή παιδεία και ορθολογική αντίληψη των πραγμάτων, να έχουν και το θάρρος να υποστηρίζουν τις ιδέες τους, χωρίς να καπελώνονται από τους διάφορους τραμπούκους με τον φόβο μην τις "φάνε" , επίσης να μπορούν να κυκλοφορούν (π.χ. αν είναι αγόρια με την κοπέλα τους) και να μην φοβώνται από τους διάφορους "περίεργους" που κυκλοφορούν πλέον παντού ...
 
Off topic:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χτυπιώνται και τσιρίζουν όλοι με την εκλογική νίκη τoυ κόμματος "αδέλφια της Ιταλίας".
Διάβασα τις βασικές θέσεις για Ε.Ε., ΝΑΤΟ, οικονομία και μετανάστευση του κόμματος και δεν κατάλαβα γιατί ωρύονται μερικοί μερικοί και το ονομάζουν ακροδεξιό, φασιστικό κλπ... μάλλον προσπαθούν να κρύψουν τις δικές τους "ατέλειες" του είδους "μπάτε σκύλοι αλέστε" και το φόβο τους μην τους πάρει το βούτυρο από το ψωμί...

Βέβαια, όπου είναι ο Mr. Μπουνγκα-μπούνγκα, ανθεί και αυξάνει η διαφθορά και η μαφία δεν είναι μακρυά... αλλά εγώ αναφέρομαι στο πρόγραμμα του κόμματος.
topic.
 
Off topic:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χτυπιώνται και τσιρίζουν όλοι με την εκλογική νίκη τoυ κόμματος "αδέλφια της Ιταλίας".
Διάβασα τις βασικές θέσεις για Ε.Ε., ΝΑΤΟ, οικονομία και μετανάστευση του κόμματος και δεν κατάλαβα γιατί ωρύονται μερικοί μερικοί και το ονομάζουν ακροδεξιό, φασιστικό κλπ... μάλλον προσπαθούν να κρύψουν τις δικές τους "ατέλειες" του είδους "μπάτε σκύλοι αλέστε" και το φόβο τους μην τους πάρει το βούτυρο από το ψωμί...

Βέβαια, όπου είναι ο Mr. Μπουνγκα-μπούνγκα, ανθεί και αυξάνει η διαφθορά και η μαφία δεν είναι μακρυά... αλλά εγώ αναφέρομαι στο πρόγραμμα του κόμματος.
topic.
Στο γερο Παπανδρεου στα 60'ς, του ειπε ο ενας συμβουλος του : προεδρε οι εφημεριδες σημερα γραφουν ολες αυτο εναντιον σας. -Ποιος το ειπε ; ρωταει αυτος. - Το ειπε ο ταδε , του λενε.
- Αααα δεν εχει καμμια σημασια.
Λοιπον , καμμια σημασια δεν εχει τι λεει το προγραμμα της κυριας.
Σημασια εχει ποιος το λεει. Και δυστυχως το λεει ΑΥΤΗ.
 
Σε τι κόσμο μεγαλώνω τα παιδιά μου ρε μάγκες;

Άσε φίλε,εκεί που ζεις ,χέσε μέσα ‼️ μόνο οι πολιτικοί δεν έχουν θέματα ...με τη διαβίωση εκεί‼️
Εδώ Καρδίτσα κ φοβάμαι,όχι Αθήνα‼️
....εδώ ο άλλος στην Κωνσταντίνου ,ανέβαινα για Ομόνοια με ξεπλωσε στο πεζοδρόμιο με μια μπουνιά στα αρχιδια,στα καλά καθούμενα (εγώ ανέβαινα αυτός κατέβαινε,όταν έφτασε δίπλα μου,Μπαμ‼️)κ ούτε ένα ΜΝΙ δεν ήρθε να μου πει ,είσαι καλά κλπ
 
Όταν ο ''εκσυγχρονισμός '' της κοινωνίας προχωρά ακάθεκτος με εκτόξευση διαζυγίων καί αύξηση
των παιδιών θυμάτων αυτών ,όταν χασισλήδες παρουσιάζονται ώς πρότυπα μουσικών σε μιά πραγματικά
κακοποίηση της μουσικής ως τέχνης ανάμεσα στην νεολαία κ.ο.κ να περιμένεις πολύ χειρότερα στο μέλλον .
Απλά επειδή μεγάλωσα δυό παιδιά αγόρια θα σου εισηγούμουν καλόπιστα αν έχεις αγόρι Βασίλη στείλτο να
μάθει μια πολεμική τέχνη για πολλούς λόγους .
Φουτσες κ η πολεμική τέχνη‼️κ θα σου πω το γιατί....αν δεν είσαι βίαιος απ' τη φύση σου ,στον αληθινό καυγά η ΑΔΡΕΝΑΛΊΝΗ θα σε ΠΑΓΩΣΕΙ‼️αδειάζει το μυαλό απ' ότι ξέρει‼️(ένας καυγάς δεν ξεπερνά τα 5-6 δευτερόλεπτα)στο μαχαίρι δε,δεν υπάρχει ΑΜΥΝΑ ,μόνο τρέξιμο‼️
 
Πιθανόν τα ίδια να σκεφτόταν κ ο πατερας σου Βασίλη....

Μήπως παλια δεν υπήρχε bulling, δεν έπεφταν μπουκέτα στα σχολεία, δεν πήγαιναν οι πατεραδες κ μαναδες στον διευθυντή να πουν ότι ο τάδε χτυπησε, η πειραζει το παιδι τους?

Τώρα μπορεί να τα βλεπουμε κ live στο διαδίκτυο που τα ανεβάζουν, τόσο μυαλό....

Αρκετοί πατεραδες καυχιουνται γιατί βλέπουν ότι ο γιος τους βγήκε άντρας......
Και άλλοι λένε, κ τι να του κανω να το σκοτώσω?
Αυτα τα λένε όλα κ απο εκει να καταλάβετε ποιοι φταίνε για αυτή την καταντια.......

Δυστηχως όσα χρόνια κ να περασουν δεν προκειται να αλλάξει αυτο, κ ειδικά τώρα που εποχές είναι ακόμα ποιο άγριες......
Όχι φίλε αυτό το ξύλο δεν υπήρχε‼️φοβομασταν να ρίξουμε μπουνιά, μην κάνουμε ζημιά στον άλλο‼️
 
Πάντως και αυτό με τις πολεμικές τέχνες, δεν νομίζω να είναι λύση. Οι σχολές πολεμικών τεχνών γνωρίζουν τρομερή άνθηση στις μέρες μας. Στο τέλος θα καταλήξουμε να πλακώνονται πάλι, αλλά ακόμη χειρότερα, γιατί θα υπάρχει εξειδίκευση πλέον στο αντικείμενο. Ή θα δημιουργήσουμε μια κοινωνία νέων με ειδικότητα στον τσακωμό. Μάλλον θα πρέπει προσπαθήσουμε να στρέψουμε τους νέους μας, προς την αντίθετη κατεύθυνση. Δεν ξέρω νομίζω ότι η βία, φέρνει βία. Το σίγουρο είναι ότι ο δρόμος, είναι μακρύς και δύσκολος.
Ο βίαιος κ κακόβουλος....δεν έχει την υπομονή ούτε το κίνητρο να πάει να μάθει πολεμική τέχνη‼️μόνο τα θύματα πηγαίνουν κ ΜΕΝΟΥΝ‼️
 
Η σημερινή μορφή του "μπούλιν" είναι απόρροια της παντελούς έλλειψης σεβασμού στον συνάνθρωπο, κάτι που μόνο μέσα στην οικογένεια διδάσκεται με την μορφή του καθημερινού παραδείγματος από τους γονείς.
Το Μπουλιν σήμερα ....είναι αυτό ενός προαυλίου φυλακών‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top