Σημαδεύοντας την επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπως τα λες τα σκέφτομαι και εγώ Λαμπη. Δυο αγορια έχω και εγώ.
Πάντως και αυτό με τις πολεμικές τέχνες, δεν νομίζω να είναι λύση. Οι σχολές πολεμικών τεχνών γνωρίζουν τρομερή άνθηση στις μέρες μας. Στο τέλος θα καταλήξουμε να πλακώνονται πάλι, αλλά ακόμη χειρότερα, γιατί θα υπάρχει εξειδίκευση πλέον στο αντικείμενο. Ή θα δημιουργήσουμε μια κοινωνία νέων με ειδικότητα στον τσακωμό. Μάλλον θα πρέπει προσπαθήσουμε να στρέψουμε τους νέους μας, προς την αντίθετη κατεύθυνση. Δεν ξέρω νομίζω ότι η βία, φέρνει βία. Το σίγουρο είναι ότι ο δρόμος, είναι μακρύς και δύσκολος.
 
Αυτό που μ' άρεσε ιδιαίτερα είναι η ΥποΣημείωση:
....
Υ.Σ. Επιπλέον το Ανώτατο Ακυρωτικό Δικαστήριο της χώρας επιβάλλει στη …Νατάσσα να πληρώσει, πέρα από τα δικά της, τα δικαστικά έξοδα της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Ελλάδος. Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε….
....

Ελπίζω η ΚΣΕ να ΄χε πολύ ακριβούς δικηγόρους🧐
 
Πάντως και αυτό με τις πολεμικές τέχνες, δεν νομίζω να είναι λύση. Οι σχολές πολεμικών τεχνών γνωρίζουν τρομερή άνθηση στις μέρες μας. Στο τέλος θα καταλήξουμε να πλακώνονται πάλι, αλλά ακόμη χειρότερα, γιατί θα υπάρχει εξειδίκευση πλέον στο αντικείμενο. Ή θα δημιουργήσουμε μια κοινωνία νέων με ειδικότητα στον τσακωμό. Μάλλον θα πρέπει προσπαθήσουμε να στρέψουμε τους νέους μας, προς την αντίθετη κατεύθυνση. Δεν ξέρω νομίζω ότι η βία, φέρνει βία. Το σίγουρο είναι ότι ο δρόμος, είναι μακρύς και δύσκολος.
Η αυτοάμυνα δεν είναι βία ...
 
Πάντως και αυτό με τις πολεμικές τέχνες, δεν νομίζω να είναι λύση. Οι σχολές πολεμικών τεχνών γνωρίζουν τρομερή άνθηση στις μέρες μας. Στο τέλος θα καταλήξουμε να πλακώνονται πάλι, αλλά ακόμη χειρότερα, γιατί θα υπάρχει εξειδίκευση πλέον στο αντικείμενο. Ή θα δημιουργήσουμε μια κοινωνία νέων με ειδικότητα στον τσακωμό. Μάλλον θα πρέπει προσπαθήσουμε να στρέψουμε τους νέους μας, προς την αντίθετη κατεύθυνση. Δεν ξέρω νομίζω ότι η βία, φέρνει βία. Το σίγουρο είναι ότι ο δρόμος, είναι μακρύς και δύσκολος.
Η σημερινή μορφή του "μπούλιν" είναι απόρροια της παντελούς έλλειψης σεβασμού στον συνάνθρωπο, κάτι που μόνο μέσα στην οικογένεια διδάσκεται με την μορφή του καθημερινού παραδείγματος από τους γονείς.
 
Η σημερινή μορφή του "μπούλιν" είναι απόρροια της παντελούς έλλειψης σεβασμού στον συνάνθρωπο, κάτι που μόνο μέσα στην οικογένεια διδάσκεται με την μορφή του καθημερινού παραδείγματος από τους γονείς.
Όχι μόνο από τους γονείς! ... διδάσκεται και από την κοινωνία μέσω internet που δείχνει να επιβραβεύει διάφορα παρασιτικά στοιχεία ...
 
Η αυτοάμυνα δεν είναι βία ...
Γιώργο όταν μπορείς να διαχειριστείς την τεχνη σου, ναι. Όμως οι έφηβοι, βράζει το αίμα τους. Σκέψου να κυκλοφορουν στους δρόμους έφηβοι, από 14 μέχρι 18 ή και παραπάνω, που να γνωριζουν όλοι πολεμικές τέχνες.
 
Η σημερινή μορφή του "μπούλιν" είναι απόρροια της παντελούς έλλειψης σεβασμού στον συνάνθρωπο, κάτι που μόνο μέσα στην οικογένεια διδάσκεται με την μορφή του καθημερινού παραδείγματος από τους γονείς.
.shake hands.
 
Η αυτοάμυνα δεν είναι βία ...
Ακόμα και η αυτοάμυνα θέλει μυαλό και σεβασμό:
Μυαλό για να βάλεις στόχο, μέχρι που θα το πας στην αυτοάμυνα, και
Σεβασμό για να μην ξεπεράσεις τα κοινά ηθικά όρια που έχεις.

Μερικές πολεμικές τέχνες σε μαθαίνουν να εξουδετερώνεις τον αντίπαλο, αλλά το μυαλό μαζί με τον σεβασμό καθορίζουν τον τρόπο και τον βασθμό που θα τον εξουδετερώσεις. Τα παιδιά, αγόρια και κορίτσια, δεν χρειάζεται να γίνουν ΟΥΚάδες.
 
Γιώργο όταν μπορείς να διαχειριστείς την τεχνη σου, ναι. Όμως οι έφηβοι, βράζει το αίμα τους. Σκέψου να κυκλοφορουν στους δρόμους έφηβοι, από 14 μέχρι 18 ή και παραπάνω, που να γνωριζουν όλοι πολεμικές τέχνες.
Οι πολεμικές τέχνες όπως κάθε τέχνη και αθλητική δραστηριότητα, απαιτούν κόπο και εκπαίδευση ... κάτι τέτοια οι νεαροί που τραμπουκίζουν τα αποφεύγουν συστηματικά...
 
Όχι μόνο από τους γονείς! ... διδάσκεται και από την κοινωνία μέσω internet που δείχνει να επιβραβεύει διάφορα παρασιτικά στοιχεία ...
Εννοώ πως ο σεβασμός διδάσκεται μέσω παραδείγματος από τους γονείς. Το ιντερνετ διδάσκει τον ναρκισισμό και την έλλειψη σεβασμού στον συνάνθρωπο. Το σχολείο νομίζω έχει σηκώσει ψηλά τα χέρια🩲
 
Ακόμα και η αυτοάμυνα θέλει μυαλό και σεβασμό:
Μυαλό για να βάλεις στόχο, μέχρι που θα το πας στην αυτοάμυνα, και
Σεβασμό για να μην ξεπεράσεις τα κοινά ηθικά όρια που έχεις.

Μερικές πολεμικές τέχνες σε μαθαίνουν να εξουδετερώνεις τον αντίπαλο, αλλά το μυαλό μαζί με τον σεβασμό καθορίζουν τον τρόπο και τον βασθμό που θα τον εξουδετερώσεις. Τα παιδιά, αγόρια και κορίτσια, δεν χρειάζεται να γίνουν ΟΥΚάδες.
Ένας πιτσιρικάς που από την οικογένειά του έχει αρχές και αξίες κινδυνεύει να υποστεί bullying και να έχει πρόβλημα για πάντα ... δεν βλέπω που είναι το κακό αυτό το παιδί να ξέρει να υπερασπιστεί τον εαυτό του ...
 
Αυτοάμυνα πρέπει να ξέρουν όλοι έτσι όπως εξελισομαστε σαν κοινωνία και με τόσους ξενοφερτους και τόσες οικονομικές δυσκολίες που έχει η χώρα μας με ότι αυτό συνεπάγεται.οπως θα έπρεπε να βλέπουμε και τα πιο εξελιγμένα μοντέλα χώρων και να υπάρχει μεγαλύτερη αυστηρότητα από το κράτος και οι πολίτες να μπορούν να υπερασπιστούν το οικογενειακό άσυλο (σπίτι ) όταν βαλεται από κακοποιούς και όχι να κάνουνε ότι κοιμούνται που έλεγε ένας υπουργός αν θυμάστε,για να μη βρούνε το μπελά τους αν συμβεί κάτι γιατί αυτά τα καραγκιοζιλικια μόνο εδώ τα ακούς στη χώρα των υποτελών και υποταγμένων από καραγκιοζηδες που ψηφίζει.
 
Οι πολεμικές τέχνες όπως κάθε τέχνη και αθλητική δραστηριότητα, απαιτούν κόπο και εκπαίδευση ... κάτι τέτοια οι νεαροί που τραμπουκίζουν τα αποφεύγουν συστηματικά...
... αλλά έχουν περίσσιο θράσος, συνήθως επειδή "κατεβαίνουν" ομαδικά (οπαδικά). Αυτό το φαινόμενο χαρακτήριζε τα τουρκάκια στα δημοτικά σχολεία (Βερολίνο) όταν πήγαινε η κόρη μου. Σήμερα τους έχουν αντικασταστήσει άλλα μουσουλμανάκια.

... αλλά στο βίντεο φαίνεται πως το δεξί uppercut πριν το knock-out δώθηκε από γνώστη:confused:
 
Ένας πιτσιρικάς που από την οικογένειά του έχει αρχές και αξίες κινδυνεύει να υποστεί bullying και να έχει πρόβλημα για πάντα ... δεν βλέπω που είναι το κακό αυτό το παιδί να ξέρει να υπερασπιστεί τον εαυτό του ...
Δεν αντιλέγω, συμφωνώ, αλλά εννοώ να καταλαβαίνει πότε ο αντίπαλος είναι εκτός μάχης και όχι να τον κτυπά με κλωτσιές στο κεφάλι όταν είναι πεσμένος στο έδαφος. Η αυτοάμυνα, όταν χρησιμοποιείται, θέλει καθαρό μυαλό και γνώση.
 
Δεν αντιλέγω, συμφωνώ, αλλά εννοώ να καταλαβαίνει πότε ο αντίπαλος είναι εκτός μάχης και όχι να τον κτυπά με κλωτσιές στο κεφάλι όταν είναι πεσμένος στο έδαφος. Η αυτοάμυνα, όταν χρησιμοποιείται, θέλει καθαρό μυαλό και γνώση.
Το καταλαβαίνει ... μιλάω για παιδί με αρχές.
 
Ένας πιτσιρικάς που από την οικογένειά του έχει αρχές και αξίες κινδυνεύει να υποστεί bullying και να έχει πρόβλημα για πάντα ... δεν βλέπω που είναι το κακό αυτό το παιδί να ξέρει να υπερασπιστεί τον εαυτό του ...
Η κόρη μου, ένα πολύ ήρεμο άτομο, είχε γίνει είδηση στα ταμπλοϊντς του Βερολίνου πριν λιγα χρόνια: "20χρονη έστειλε στο νοσοκομείο δυό φουσκωτούς που της την έπεσαν" - απλά μάθαινε από τα δώδεκα της, κουνγκφου σαν άθλημα. Σήμερα, εκτός των σπουδών, ασχολείται με σκοποβολή και καράτε, αλλά ξέρει πότε και πώς να τα εφαρμόσει, γιατί έχει και τον καλύτερο sparring partner 🤪
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top