Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν δεν έχεις να παραθέσεις επίσημες πηγές συγγνώμη αλλά αυτά που λες χαρακτηρίζονται αναξιόπιστα! Σήμερα μετατέθηκαν εκτός ΕΜΑΚ πολύ σωστά όπως λες.....αλλά η προσφυγη τους δεν έχει εκδικασθεί (Οκτώβριο). Τον δρόμο των προσφύγων ακολουθούν σιγά σιγά και άλλοι υγειονομικοί υπάλληλοι όπως της Άρτας σήμερα. Νομικά θωρακισμένο δεν είναι τίποτα.....χουντικά και φασιστικά ναι.
Πώς μένουν άνεργοι οι ανεμβολίαστοι από τη Ρωσία μέχρι τις ΗΠΑ Πηγή: Protagon.gr
https://www.protagon.gr/epikairotit...iastoi-apo-ti-rwsia-mexri-tis-ipa-44342306710

και αν ψάξεις λίγο θα βρεις κι άλλα
 
Αντιδράσεις υπάρχουν

Υγειονομικοί προς κυβέρνηση: Είστε ανεύθυνοι, πειραματικό το εμβόλιο! «ΟΧΙ» στην υποχρεωτικότητα (Βίντεο)
Αυξάνεται η αντίδραση! Μετά τον Βόλο, η Λάρισα
https://www.sahiel.gr/ygeionomikoi-pros-kyvernisi-eiste-aneythynoi-peiramatiko-to-emvolio/
Αλλά δεν έχουν ελπίδα
Και ο Μητρόπουλος τρίβει τα χέρια του γιατί θα τα κονομήσει πάλι με τις προσφυγές που θα γίνουν
Σε πιστεύω για την Άρτα. Θα ακολουθήσουν κι άλλοι. ελπίδα να δικαιωθούν δεν έχουν. Από 1/9 θα είναι σε αναστολή. Και μέχρι να γίνει το δικαστήριο θα έχουν αλλάξει πολλά. εναντίον τους.
 
Last edited:
Αν έκανες τον κόπο να διακρίνεις και λίγο κάτω από την επιφάνεια των πραγμάτων, θα έβλεπες πως η υποτιθέμενη αντιπαράθεση διεξάγεται στο λογικό επίπεδο και όχι στο προσωπικό, και θα έβγαζες και χρήσιμα συμπεράσματα.

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρουν τα πρόσωπα αλλά οι απόψεις τις οποίες φέρουν, και, μόνο σ’ αυτές απευθύνεται η κριτική μου. Όντας άνθρωπος της ουσίας, δε βρίσκω κάτι το ενδιαφέρον στο κοινωνικά καθορισμένο περιτύλιγμα ενός ατόμου, όσο φανταχτερό κι αν είναι.

Το τι είναι αληθινά ο καθένας μας, μόνο η καρδούλα του το ξέρει, όμως, όσοι δεν μπορούν να διακρίνουν το είναι από το φαίνεσθαι, τόσο το χειρότερο γι’ αυτούς.
Το είναι από το φαίνεσθαι στην εποχή που ζούμε είναι πολύ δύσκολο να το ξεχωρίσουμε.Εδω δεν το ξεχωρίζουμε πλέον πια στον δίπλα μας θα το ξεχωρίσουμε στο fb η σε ένα φόρουμ , όποιος θεωρεί ότι έχει αυτή την ικανότητα εγώ του βγάζω το καπέλο ,θεωρώ όμως ότι πολύ λίγες φορές θα δει ο ήλιος τα μαλλιά μου.Δυστυχως ζούμε στην εποχή που οι άνθρωποι δείχνουν όχι αυτό που πραγματικά είναι τότε τουλάχιστον θα ήμασταν αληθινοί ,αλλά δείχνουν αυτό που θα θέλανε να είναι πλάνη και υποκρισία και ακόμα χειρότερα δείχνουν αυτό που τους επιβάλει η σάπια κοινωνία να είναι ηλιθιότητα .Η τοποθέτησή μου είναι γενική και δεν αφορά προσωπικά κανέναν ,άλλωστε και εγώ με έχω τσακώσει πλανεμενο υποκριτή και ηλίθιο ,τουλάχιστον προσπαθώ να το αντιλαμβάνομαι και πάντα να το διορθώνω .
 
Το σχέδιο του Μητσοτάκη και όλο το κόλπο του είναι στημένο πάνω στου υγειονομικούς ανεμβολίαστους.....να κλείσει νοσοκομεία!!!
Για κλείσιμο δεν χρειάζονται βοήθεια οι Έλληνες από την κυβέρνηση.
Τουλάχιστον στις μεγάλες βιομηχανίες βιοτεχνίες.
Τα καταφέρνουμε μόνοι μας :)
 
Το είναι από το φαίνεσθαι στην εποχή που ζούμε είναι πολύ δύσκολο να το ξεχωρίσουμε.Εδω δεν το ξεχωρίζουμε πλέον πια στον δίπλα μας θα το ξεχωρίσουμε στο fb η σε ένα φόρουμ , όποιος θεωρεί ότι έχει αυτή την ικανότητα εγώ του βγάζω το καπέλο ,θεωρώ όμως ότι πολύ λίγες φορές θα δει ο ήλιος τα μαλλιά μου.Δυστυχως ζούμε στην εποχή που οι άνθρωποι δείχνουν όχι αυτό που πραγματικά είναι τότε τουλάχιστον θα ήμασταν αληθινοί ,αλλά δείχνουν αυτό που θα θέλανε να είναι πλάνη και υποκρισία και ακόμα χειρότερα δείχνουν αυτό που τους επιβάλει η σάπια κοινωνία να είναι ηλιθιότητα .Η τοποθέτησή μου είναι γενική και δεν αφορά προσωπικά κανέναν ,άλλωστε και εγώ με έχω τσακώσει πλανεμενο υποκριτή και ηλίθιο ,τουλάχιστον προσπαθώ να το αντιλαμβάνομαι και πάντα να το διορθώνω .
Εγώ Λευτέρη, εννοούσα το δικό μας «είναι» και «φαίνεσθαι», κι όχι του δίπλα, ούτε και του απέναντι, πόσο μάλλον του ατόμου πίσω απ’ την οθόνη. Την αλήθεια του «είναι» μας, μόνο εμείς μπορούμε να τη δούμε. Το «φαίνεσθαι», που διαμορφώνουν και βλέπουν όλοι οι άλλοι, το ερμηνεύουν και το αξιολογούν κατά το δοκούν. Όσο μας διαφεύγει η διαφορά αυτών των εννοιών, κι όσο περισσότερο μας ενδιαφέρει η πρόσοψή μας, τόσο πιο έρμαια γινόμαστε στην άποψη των άλλων· κι όσο μας συμβαίνει αυτό, τόσο μας διαφεύγει η ουσία των πραγμάτων, το ζητούμενο μένει στα αζήτητα και, στην ουσία, ζούμε εν κενώ – γενικά μιλώντας.

Στην προ fb εποχή, το διαδίκτυο ήταν ένα χρήσιμο κι ελπιδοφόρο εργαλείο για την ανταλλαγή πληροφοριών κι απόψεων και την άμεση επικοινωνία των ατόμων, απαλλαγμένο από την ευθιξία της προσωπικότητάς τους.

Στη μετά fb εποχή, έχει μετατραπεί σ’ ένα πεδίο προσωπικής [αυτό]προβολής, επιβολής κι απόλαυσης του ανούσιου δια της φαντασίωσης των άλλων. Η απότομη εισβολή των ευρύτερων μαζών, με την αναμενόμενη κατακόρυφη αύξηση του «θορύβου» που τις χαρακτηρίζει, ακύρωσε τα οφέλη για άλλη μια φορά ενός ακόμη ανθρώπινου εργαλείου, ανέστειλε για άλλη μια φορά την ευκαιρία για ουσιαστική επικοινωνία και επέκτεινε την κυριαρχία της κενοδοξίας από την πραγματική ανθρωποφάγα κοινωνία στην εικονική. Όσο αυξάνεται το ειδικό βάρος αυτής της κοινωνίας, τόσο πιο αδυσώπητη γίνεται με τα άτομα που αρνούνται να αφομοιωθούν.

Κώστας Ουράνης, «Μάσκες»

Για να ‘μαι ευχάριστος σε όλους,
-κι ακόμα και στον εαυτό μου-
έκρυψα πάντοτες με μάσκες
που αρέσουνε το πρόσωπο μου

κι άλλαξα τόσες στη ζωή μου,
που τώρα πια να μη μπορώ
τ’ αληθινό το πρόσωπο μου
να πω ποιο είναι μήτ’ εγώ!

Έτσι, ο θάνατος σα θα ‘ρθει,
δε θα ‘ναι η στέρηση μεγάλη:
θ’ αφήσω μιαν ανυπαρξία
για να περάσω σε μιαν άλλη...
 
πριν μερικές μέρες ανακοινώθηκε η σχετική απόφαση του δικαστηρίου σε ΗΠΑ, Ρωσία και Ιταλία για το ίδιο θέμα
αν ψάξεις θα τις βρεις στο ιντερνετ
σήμερα μετατέθηκαν εκτός ΕΜΑΚ όσοι δεν είχαν εμβολιαστεί
όπως δεν κέρδισε κανείς που διαμαρτυρόταν για το λοκ νταουν το ίδιο θα γίνει και τώρα
είναι νομικά θωρακισμένη η όλη φάση
Nομικά θωρακισμένη απο τα πρόσωπα της δικαιοσύνης ,όχι όμως απο το γράμμα και το πνεύμα της .
 
Nομικά θωρακισμένη απο τα πρόσωπα της δικαιοσύνης ,όχι όμως απο το γράμμα και το πνεύμα της .
Καλά, μπορεί η εν λόγω θωράκιση και να βασίζεται σε αντισυνταγματικούς νόμους, σαν αυτούς στους οποίους μας έχουν συνηθίσει τα χρόνια των κρίσεων, που, και ως λεκτικό σχήμα να το πάρεις, πρόκειται για έκτρωμα.
Ακόμη κι αυτή όμως, αν κάποια στιγμή, το δίκαιο και η λογική καταφέρουν να τη διαπεράσουν, θα σταματήσουν στη βουλευτική θωράκιση. ;)
 
Πώς μένουν άνεργοι οι ανεμβολίαστοι από τη Ρωσία μέχρι τις ΗΠΑ Πηγή: Protagon.gr
https://www.protagon.gr/epikairotit...iastoi-apo-ti-rwsia-mexri-tis-ipa-44342306710

και αν ψάξεις λίγο θα βρεις κι άλλα
Δεν εχει κατι συγκεκριμενο με εγγραφα, καθαρη προπαγανδα εκφοβισμου αν και για μενα τουλαχιστον, καλυτερα ανεργος παρα ανασκελα στο χωμα.....
 
Νομιζω οτι εχεις και προστιμο αν δεν δηλωσεις το τεστ, εμεις το δηλωνουμε καθε Κυριακη εδω και δυο μηνες περιπου.
Εγώ έκανα αλλά δεν το δήλωσα ποτέ Αλεξ
Εάν έχει πρόστιμο και το ανακαλύψουν με βλέπω να πουλάω το ένα νεφρό
 
Εγώ έκανα αλλά δεν το δήλωσα ποτέ Αλεξ
Εάν έχει πρόστιμο και το ανακαλύψουν με βλέπω να πουλάω το ένα νεφρό
Ετσι ελεγαν ετσι λεω...300 ευρω θα ετρωγα στο κεφαλι απο το κρατος και θα πηγαινε και καλα στην εφορια το προστιμο, παρολο βεβαια που νοσησα τον Μαρτιο και εχω πιστοποιητικο μεχρι 22/9 θα πρεπει καθε Κυριακη να κανω το self test, ενω οσοι εμβολιαστηκαν οχι.
Τι να πεις...βαρεθηκα τις μαλακιες τους...
 

Επεισόδια τώρα στο Σύνταγμα μεταξύ αστυνομίας και αντιεμβολιαστών​

Δακρυγόνα και ρίψεις νερού​

πεισόδια σημειώνονται αυτή την ώρα στο Σύνταγμα μεταξύ της αστυνομίας και ομάδας αντιεμβολιαστών, οι οποίοι διαδήλωναν κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού.

Η αστυνομία προσπαθεί να απωθήσει τα συγκεκριμένα άτομα με ρίψεις νερού από την Αύρα και με δακρυγόνα.
 

Επεισόδια τώρα στο Σύνταγμα μεταξύ αστυνομίας και αντιεμβολιαστών​

Δακρυγόνα και ρίψεις νερού​

πεισόδια σημειώνονται αυτή την ώρα στο Σύνταγμα μεταξύ της αστυνομίας και ομάδας αντιεμβολιαστών, οι οποίοι διαδήλωναν κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού.

Η αστυνομία προσπαθεί να απωθήσει τα συγκεκριμένα άτομα με ρίψεις νερού από την Αύρα και με δακρυγόνα.
Αλλοι σαλεμενοι αυτοι...εχουν τους σταυρους να ξορκισουν τον σατανα...και μη χειροτερα...
Εχει παλαβωσει εντελως ο κοσμος!!!
 
Δητε της παπαριες που μας κολησανε στη δουλεια
αρχίζουν πολλές εταιρείες και ζητάνε τέτοια
ή πιστοποιητικό εμβολιασμού ή self/rapid test κάθε βδομάδα
πρόσφατα έβγαλε ανακοίνωση και η ΝΙΣΑΝ-ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ,
@Giannis k είστε πολλοί που δεν έχετε εμβολιαστεί στην εταιρεία που δουλεύεις?
και τι θα κάνετε με αυτή την ανακοίνωση της εταιρείας?
 
Last edited:
Νομιζω οτι εχεις και προστιμο αν δεν δηλωσεις το τεστ, εμεις το δηλωνουμε καθε Κυριακη εδω και δυο μηνες περιπου.
Η πρώτη φορα στην επιχείρηση είναι 10Κ μετά διπλασιάζεται και φτάνει μέχρι 200Κ
ποιος έχει τα @@ να μην υπακουσει?
 
Η πρώτη φορα στην επιχείρηση είναι 10Κ μετά διπλασιάζεται και φτάνει μέχρι 200Κ
ποιος έχει τα @@ να μην υπακουσει?
Δεν εχεις κι αδικο, θα καταφερουν με τον τροπο τους να εμβολιαστει το μεγαλυτερο ποσοστο και οποιος ειναι αρνητης θα ειναι περιθωριακος πλεον και στιγματισμενος...
 
αρχίζουν πολλές εταιρείες και ζητάνε τέτοια
ή πιστοποιητικό εμβολιασμού ή self/rapid test κάθε βδομάδα
πρόσφατα έβγαλε ανακοίνωση και η ΝΙΣΑΝ-ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ,
@Giannis k είστε πολλοί που δεν έχετε εμβολιαστεί στην εταιρεία που δουλεύεις?
και τι θα κάνετε με αυτή την ανακοίνωση της εταιρείας?
Σχεδον η μησοι ειμαστε ανεμβολιαστοι.ραπητ καθε βδομαδα αν κανω ολα οκ.αν με στρημοξουν για εμβολιο εμενα προσοπηκα δεν το κανω,καλητερα να παο σπητη μου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top