Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η γερμανική Pitsos που ανήκει σε Siemens και Bosch κλείνει το εργοστάσιο της στη χώρα μας, παρότι κερδοφόρα, και πακετάρει για Τουρκία, αφήνοντας 100άδες εργαζόμενους χωρίς δουλειά. Και τι καταγγέλλουν οι εργαζόμενοι; Ότι η αμαρτωλή Siemens με το σκάνδαλο του αιώνα, είχε αγοράσει το εργοστάσιο στο πλαίσιο του συμβιβασμού της με την ελληνική κυβέρνηση, ενώ οι Γερμανοί που είναι φίλοι μας είχαν δεσμευτεί ότι θα εξέταζαν μια νέα επένδυση αξίας 60 εκ. ευρώ για τη δημιουργία 700 θέσεων εργασίας. Δλδ, όχι μόνο δεν έκαναν επένδυση και αγόρασαν ένα ήδη υπάρχον εργοστάσιο αλλά τώρα το κλείνουν, τα μαζεύουν και πάνε Τουρκία. Κι ενώ ο εξωδικαστικός συμβιβασμός τους με την Ελλάδα παραμένει κενό γράμμα, έχουν επιστρέψει στους διαγωνισμούς και παίρνουν και πάλι δημόσια έργα με τη "βούλα" των δικών μας κυβερνήσεων.
Με υπουργό ανάπτυξης τον Άδωνη δέν βλέπω πώς θα μας πάρει κάποιος στα σοβαρά ,να μας σεβαστεί και να μας εμπιστευτεί να επενδύσει στην χώρα ...
Δυστυχώς .
 
Με υπουργό ανάπτυξης τον Άδωνη δέν βλέπω πώς θα μας πάρει κάποιος στα σοβαρά ,να μας σεβαστεί και να μας εμπιστευτεί να επενδύσει στην χώρα ...
Δυστυχώς .
Γενικά δεν μπορεί πλέον να μας πάρει στα σοβαρά κανένας Λάμπη . Μας έχουν κάνει η ξεπέτα όλων .
 
Ποιός κάθεται να ασχοληθεί με μίζες,καρέκλες και κόψιμο κορδέλας ρε παίδες?Γιαυτό έχουμε βάλει 300 τελευταίους εκεί για να κάνουν την λάντζα που λέμε... Εμεις έχουμε πιο σοβαρές δουλειές να κάνουμε!!
 

Σάμος: Μετανάστες έγλειφαν τρόφιμα σε σούπερ μάρκετ και γελούσαν - Δείτε το βιντεο​


https://www.protothema.gr/greece/ar...ma-se-souper-market-kai-gelousan-deite-video/

Δεν χρειάζεται νομίζω σχολιασμό...
Αν θες πάνε και γαμ......ων το καημένο , ταλαίπωρο μετανάστη , αυτός θα είναι έξω , και συ μέσα για ξυλοδαρμό , φασιστική συμπεριφορά , και και και , τώρα δες το ανάποδα , πάνε εσύ στη χώρα του , και κανε τα ανάλογα , ούτε που θα σε βρουν μετά .
 
Με υπουργό ανάπτυξης τον Άδωνη δέν βλέπω πώς θα μας πάρει κάποιος στα σοβαρά ,να μας σεβαστεί και να μας εμπιστευτεί να επενδύσει στην χώρα ...
Δυστυχώς .
Μετά από εκείνο το ανεκδιήγητο το "δεν προλαβαίνω να δέχομαι επενδυτές " του διοικητή της τράπεζας της Ελλάδος ,κάπου εκεί κοντά είχαμε πανηγυρίσει και για την μεγάλη επένδυση της H.P. και πρόσφατα ακούσαμε και από τον Αδωνι και για την μεγάλη επένδυση με τις πολλές θέσεις εργασίας που θα έκαναν οι Γερμανοί της VοlksWagen στην Β.Ελλάδα και τώρα πανηγυρίζουμε για την επένδυση της Μicrosoft.
"Η Ελλάδα εκσυγχρονίζεται,η Ελλάδα μεταρρυθμίζεται ,η Ελλάδα θα εχει απογειωθεί σε 2 χρόνια ,η Ελλάδα αλλάζει.." κλπ. Αυτά είναι λόγια πρωθυπουργών από το 2000 και μετά. Αυτού που με βασανίζει περισσότερο και μου προκαλέι ίλιγγο , είναι αυτή η ταχύτητα τους εκσυγχρονισμού και της αλλαγής.
Παλιά πονεμένη ιστορία η οποία σερβίρετε με το ανάλογα χρωματισμένο σανό.
Και συ μαντρί βασανισμένο να φοβάσαι το λύκο .
 
Μια επενδυση της Microsoft μας ενοχλει; Θεωρουμε οτι θα ειναι κατι αρνητικο για την οικονομια μας;
Φυσικά και όχι......απλά αν ακολουθήσει τον δρόμο των προηγούμενων επενδύσεων.....θα είναι απλά μια φούσκα....και τροφή για τους χειροκροτητες!
 
Αν θεωρουμε οτι θα ερθει η Microsoft και θα φτιαξει εδω οτιδηποτε, δινοντας μας μισθους Los Angeles, ειμαστε μαλλον γελασμενοι. Οι επενδυσεις γινονται καμμια φορα και για γεωπολιτικους λογους. Cloud services ή οχι, θεωρω πως μια επενδυση απο εταιρια της εμβελειας της Microsoft στην Ελλαδα, ειναι θετικο γεγονος
 
Μια επενδυση της Microsoft μας ενοχλει; Θεωρουμε οτι θα ειναι κατι αρνητικο για την οικονομια μας;
Ειπε κανείς το αντίθετο ;
Ομως ειμαστε πολυ ψιλιασμένοι πια γιατι το εχουμε δει το έργο πολλές φορές .
Να μη συζητάμε τα αυτονόητα
 
Ειπε κανείς το αντίθετο ;
Ομως ειμαστε πολυ ψιλιασμένοι πια γιατι το εχουμε δει το έργο πολλές φορές .
Να μη συζητάμε τα αυτονόητα
Ειναι επειδη η καθε κυβερνηση για να κανει ντορο στους ψηφοφορους, μεγαλοποιει τα πραματα.
 
Ωραιες οι εξαγγελιες αλλα με οσα εχω δει ολα αυτα τα χρονια κραταω μικρο καλαθι. Εχω ενα φιλο καθε τοσο μου στελνει, τοσα ραφαλ θα ερθουν, τοσες φρεγατες ταδε τοσα ελικοπτερα και και και... Στα λογια εχουμε αγορασει το μισο πολεμικο ναυτικο και τη μιση πολεμικη αεροπορια της Γαλλιας. Μακαρι να συμβουν και οι επενδυσεις και οι εξοπλισμοι αλλα.... εχω συνειδητοποιησει σε ποια χωρα ζω. Αν δεν τα δω μπροστα μου δεν πιστευω τιποτα.
 
ενδιαφέρον ανάρτηση στο fb... γιατί ξεχνάμε εύκολα...

και όποιος κατευθύνεται προς Αθήνα, μετά τον κόμβο για Θήβα στην δεξιά πλευρά μπορεί να θαυμάσει τα απομεινάρια της ΙΖΟΛΑ. Θυμάμαι ακόμα την περιγραφή στα τέλη του 90 κάποιου που πρωτοστατούσε στις απεργίες του 80.
 
Με πάνω απο 10000000 Τούρκους στην Γερμανία και τόσες επενδύσεις στην Τουρκία, εμείς περιμένουμε να πάρουν μέτρα εναντίον της. Μέτρα εννοώ που θα την συνετισουν και οχι χαιδεμα στα αυτιά. Δεν νομίζω ότι έχουμε ελπίδα. Κάποια στιγμή θα μας φέρουν στο δρόμο που έχουν χαράξει
Και θα είναι σιγουρα εις βάρος μας.!!
 
Παιδιά καλημέρα σας από Κύπρο.
Εμείς εδώ νιώθουμε πλέον όπως μας είχαν χαρακτηρίσει κάποτε, δηλαδή σαν"η πουτάνα της Μεσογείου". Οι "φίλοι" μας οι Ευρωπαίοι απλά παίρνουν καλύτερη τιμή...
Κανένας δεν ενδιαφέρεται όχι μόνον για εμάς αλλά γενικά για το δίκαιο. Ότι κάνουμε θα το κάνουμε μόνοι μας και από ότι βλέπετε προς το παρόν τα κάνουμε θάλασσα.
 
Εγώ ξέρω πως η εκάστοτε κυβέρνηση .....απλά στ αρχιδια τους!!!! Δεν είναι δυνατόν να μπορεί ο κάθε δήμαρχος να αποτρέπει σοβαρές επενδύσεις!!! Η κάθε κυβέρνηση έχει κάθε νόμιμο μέσο και εργαλείο να επιβάλει αυτό που θέλει κάθε φορά!!!
 
ενδιαφέρον ανάρτηση στο fb... γιατί ξεχνάμε εύκολα...

και όποιος κατευθύνεται προς Αθήνα, μετά τον κόμβο για Θήβα στην δεξιά πλευρά μπορεί να θαυμάσει τα απομεινάρια της ΙΖΟΛΑ. Θυμάμαι ακόμα την περιγραφή στα τέλη του 90 κάποιου που πρωτοστατούσε στις απεργίες του 80.
Εντάξει ,μας ειπε ο τύπος απ το φατσοβιβλιο ότι η απεργία του 1970 πτώχευσε την Πίτσος .
Πιάνω τα λιόκια μου !
 
Εντάξει ,μας ειπε ο τύπος απ το φατσοβιβλιο ότι η απεργία του 1970 πτώχευσε την Πίτσος .
Πιάνω τα λιόκια μου !
Εγώ δεν μείνω στο πως πτώχευσε αλλά στο ότι από το 77 ανήκει σε πολυεθνική, αυτό σημαίνει ότι αν εξαιρέσεις το προσωπικό που εργάζεται εκεί τα κέρδη φεύγουν στο εξωτερικό και δεν επενδύονται ή έστω σπαταλούνται εντός των συνόρων Μάλιστα η πρακτική των πολυεθνικών στην χώρα μας όταν παίζαμε με το ευρώ ήταν πολύ απλή. Κάθε Πέμπτη οι λογαριασμοί άδειαζαν και τα λεφτά δεν γυρίζαν πίσω ποτέ.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top