Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Προσωπικά δεν μου αρέσει όλο αυτό το πανιγυρακι που έχουν στρώσει , δεν ξέρω τι ακριβώς θέλουν να κάνουν , και αν όντως ξέρουν και αυτοί οι ίδιοι τι ακριβώς πάνε να κάνουν , ( Ξέρουν ) πάντως διακρίνω μια επιμονή και μια υπερβολική αγάπη από την πολιτική ηγεσία της ΕΛΛΑΔΑΣ για το θέμα του κορονοιου , που εύχομαι και ελπίζω , όταν όλοι αυτοί που φέτος έχασαν επαγγελματικα την καλοκαιρινή σεζόν , και έρθει ο χειμώνας και θα πρέπει να καλύψουν ανάγκες σημαντικές , το αρμόδιο υπουργιο , και οι πολιτική ηγεσία να μην τους αφήσουν έτσι . Και να καλύψουν όλες τις ανάγκες αυτών , χωρίς να βάλουν όμως χέρι στην δική μου τσέπη . Οι τσέπες αυτών , που ακόμη κατάφεραν και έχουν δουλεια , που για να την έχουμε τρέχουμε σαν το σκυλί , έχουν δώσει πάρα , μα πάρα , πολλά . Τώρα για τα ΕΘΝΙΚΑ μας , πιστεύω αν έδειχναν αυτό το ζήλο και την αγάπη για την πατρίδα , όχι τουρκος δεν θα κουνιόταν τώρα , και αλβανια , αλά κανένας σε όλα τα βαλκανια , ( ΟΧΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΩΡΑ ) και πολύ πιο σοβαρά κράτη , θα μας έβλεπαν και θα μας μετρούσαν διαφορετικά . Ξέρω θα σκεφτείτε τώρα οι περισσότερη ότι όλα αυτά τα ξέρουμε όλοι , και ωραία , και καλά τι εγινε , και τι να κάνουμε , και να πάρουμε τα όπλα θα μου πείτε , δεν θα πω σε κανέναν τι να κάνει , γιατί όλοι ειμαστε μεγάλη ανθρωποι , και θεωρώ , ότι υπάρχει μια ώριμη σκέψη , και λογική . Ας προβληματιστει ο καθένας μας , πιο θα είναι το αύριο , και ειδικά τους γονείς , όπου πρέπει να το σκεφτούν διπλά . Πραγματικά λυπαμαι , στεναχωριέμαι , και ταυτόχρονα θυμώνω αφάνταστα και νευριάζω , ξέροντας ποιες είναι οι οικονομικές δυνατότητες τις ΕΛΛΑΔΑΣ , και αντί να τις απολαμβανουμε εμείς , μέσα από το σύστημα υγείας , την παιδιά , το συνταξιοδοτικο , το εργασιακό περιβάλλον , και την αγορά εργασίας , μας φτάσανε στο σημειο να ειμαστε και χρεωμένοι , να τους χαιρόμαστε όλους , όλοι μας . Ζητώ συγνώμη αν κάπου ξέφυγα , και σας κούρασα αλά αισθάνομαι ότι πνίγομαι .
 
Aντε ειμαστε και τυχερή , η κυρία κομισιον έκλεισε συμφωνία για εμβολιασμό όλων μας , κατά του κορονοιου , με την Εταιρία Sanofi . .exciting. Για τον καρκίνο όμως τόσα χρόνια που τρώει ανθρώπους , ΤΙΠΟΤΑ . Ρε τι έχουμε πάθει . .RESPECT. στα τσακαλακια .
 
Το αστείο είναι ότι έχουν εμφανισθεί σοβαρές και πραγματικά θανατηφόρες ασθένειες κατά καιρούς στην ανθρωπότητα.......αλλά θα μας ξεκάνει ο covvid!!!! Γιατί έτσι θέλουν κάποιοι!!!! Απ' την μία βάλε μάσκα και σκάσε δείχνοντας υπεύθυνη στάση....και απ' την άλλη να μπάζουν κόσμο από παντου!!!! Αλλά εσύ να πλένεις τα χεράκια σου.....κ να φοράς μάσκα....τα πανηγύρια στα κόβω γιατί είσαι ανεύθυνος......αλλά τα μπιτσόμπαρα και τα μπουζούκια να βαρανε φουλ!!!!! Λογικό αφού εκεί δεν κολλάει ο ιός!!!! Ξέχασα......ξέρουν οι υπεύθυνοι καλύτερα!!!!!
 
Το αστείο είναι ότι έχουν εμφανισθεί σοβαρές και πραγματικά θανατηφόρες ασθένειες κατά καιρούς στην ανθρωπότητα.......αλλά θα μας ξεκάνει ο covvid!!!! Γιατί έτσι θέλουν κάποιοι!!!! Απ' την μία βάλε μάσκα και σκάσε δείχνοντας υπεύθυνη στάση....και απ' την άλλη να μπάζουν κόσμο από παντου!!!! Αλλά εσύ να πλένεις τα χεράκια σου.....κ να φοράς μάσκα....τα πανηγύρια στα κόβω γιατί είσαι ανεύθυνος......αλλά τα μπιτσόμπαρα και τα μπουζούκια να βαρανε φουλ!!!!! Λογικό αφού εκεί δεν κολλάει ο ιός!!!! Ξέχασα......ξέρουν οι υπεύθυνοι καλύτερα!!!!!
Όπου υπάρχει είσπραξη δν βλάπτει ο Covid19....τα μπιτσόμπαρα κτλ θα κοψολεμιάσει αργότερα η ηγεσία....κ όχι μόνο.
 
Συμφωνω απολυτα. Η μονη πανδημια που υπαρχει, στην Ελλαδα τουλαχιστον, ειναι ο καρκινος και δεν κανουν τιποτα για αυτο. Ειμαι και εγω προβληματισμενος με τα μετρα. Θεωρω οτι οποια κυβερνηση να ειχαμε τα ιδια θα εκαναν, αργα η γρηγορα, οταν βλεπω ανθρωπους σας τον Τραμπ η σαν τον Τζονσον απο εκει που δεν ηθελαν να ακουσουν για μετρα να παιρνουν μετρα πανικοβλητοι αυτο ισως κατι σημαινει, γυρο μου ομως δεν βλεπω να χανονται ανθρωποι απο τον κορωνοιο αλλα απο καρκινους καρδιοπαθειες και δυστυχως, απο τροχαια δυστηχηματα. Τουλαχιστον το τελευταιο θα επρεπε να το ειχαμε εκμηδενισει ως κοινωνια.
 
Το αστείο είναι ότι έχουν εμφανισθεί σοβαρές και πραγματικά θανατηφόρες ασθένειες κατά καιρούς στην ανθρωπότητα.......αλλά θα μας ξεκάνει ο covvid!!!! Γιατί έτσι θέλουν κάποιοι!!!! Απ' την μία βάλε μάσκα και σκάσε δείχνοντας υπεύθυνη στάση....και απ' την άλλη να μπάζουν κόσμο από παντου!!!! Αλλά εσύ να πλένεις τα χεράκια σου.....κ να φοράς μάσκα....τα πανηγύρια στα κόβω γιατί είσαι ανεύθυνος......αλλά τα μπιτσόμπαρα και τα μπουζούκια να βαρανε φουλ!!!!! Λογικό αφού εκεί δεν κολλάει ο ιός!!!! Ξέχασα......ξέρουν οι υπεύθυνοι καλύτερα!!!!!
Θοδωρή σου έχουν ξεφύγει οι νεότερες επιστημονικές έρευνες.
Ο ιός που θα πέθαινε με την ζέστη, τελικά, αποδεικνύεται :
Α. Την νύχτα πάρει για ύπνο και ειναι ακίνδυνος, και
Β. Ψωφάει με την ηχορύπανση-πανω απο 95 dB.

Αντί να γκρινιάζουμε να είμαστε υπερήφανοι.
Η Ελλαδα πάει για το Νόμπελ Ιατρικής.

Υ/Γ :ΠΕΡΑ απο το αστείο, Σίγουρα ξέρουν οι Αρχες το ρίσκο αλλα βλέπουν και την φτώχεια που ερχεται απο ολη την χαμένη τουριστική περίοδο, και οι επιλογές ειναι δύσκολες.
 
Θα ήθελα να απαντήσω στα περισσότερα που διαβάζω γιατί τα ζω τα πράγματα μέσα από την πηγή των γεγονότων, αλλά δεν θα το κάνω και όχι γιατί φοβάμαι την παπαρολογια μερικών γιατί έτσι λειτουργούν στα περισσότερα γεγονότα που τους ενδιαφέρουν ενίοτε η όχι. Θα ήθελα όμως οι σκεπτόμενοι που είναι αρκετοί να κρατήσουν τα ουσιαστικά που διαβάζουν και τα υπόλοιπα ας τα πετάξουν στα σκουπίδια.
 
Θοδωρή σου έχουν ξεφύγει οι νεότερες επιστημονικές έρευνες.
Ο ιός που θα πέθαινε με την ζέστη, τελικά, αποδεικνύεται :
Α. Την νύχτα πάρει για ύπνο και ειναι ακίνδυνος, και
Β. Ψωφάει με την ηχορύπανση-πανω απο 95 dB.

Αντί να γκρινιάζουμε να είμαστε υπερήφανοι.
Η Ελλαδα πάει για το Νόμπελ Ιατρικής.

Υ/Γ :ΠΕΡΑ απο το αστείο, Σίγουρα ξέρουν οι Αρχες το ρίσκο αλλα βλέπουν και την φτώχεια που ερχεται απο ολη την χαμένη τουριστική περίοδο, και οι επιλογές ειναι δύσκολες.
Εγώ πιστεύω ότι έχουν χάσει την μπάλα και δε ξέρουν τι τους γίνεται......δεν εξετάζουμε να είναι ή όχι θανατηφόρος όπως τον παρουσιάζουν τουλάχιστον. Ενώ η κυβέρνηση φάνηκε στην αρχή να κερδίζει το στοίχημα....πλέον τα μέτρα είναι απλά ότι να ναι.....πχ στα πανηγυρια μεταδίδεται.....στα μπιτσόμπαρα και στα μπουζούκια όχι!!!! Κτλ κτλ. Η θα πάρεις μέτρα αυστηρότατα η όχι. Δεν γίνεται να το κάνεις επιλεκτικά. Δε γίνεται να βάζεις τουρίστες από παντού και να κουνάς το δάχτυλο στους Έλληνες πολίτες και να μιλάς για ατομική υπευθηνότητα. Εδώ είμαστε και θα ζήσουμε τραγικές καταστάσεις!!!! Απλά έχουν χάσει την μπάλα!!!! Ο χειμώνας θα είναι τραγικός και θα αποφανθεί τι έκανε καλά η κυβέρνηση και τι όχι . Τότε να δω κάποιους εξυπνάκηδες τι θα πουν. ( Το εξυπνάκηδες δεν πάει για εσένα).
 
Γράφω για κάτι που έζησα χθές στην παραλία .
Περνά μια 35άρα με δυό μικρά παιδια 3-6 ετών .
Με το που βάζει τα πράγματα στο κρεββατάκι πρώτο μέλημα το κινητό να νημερώσει τον γκόμενο που είναι ''Αγάπη κατεβαίνεις κάτω και δεξιά ''
Σε 10 λεπτά φθάνει κι'ο γκόμενος με 2 παιδιά κορίτσια στην κρίσιμη ηλικία των 12-15 χρόνων .
Αρχίζουν τις KORONA καί πέρα βρέχει για τα παιδιά .Στα 15 λεπτά με 20 τα δυό μεγάλα παιδιά σηκώνονται καί φεύγουν λέγοντας ότι θα πάνε βόλτα .
Η 35άρα αφού κατέβασε 4 ή 5 KORONA γλαρωμένη έγειρε πλευρό σαν γκαστρωμένη γελάδα με πλάτη παρακαλώ την θάλασσα όπου ήταν μέσα τα μικρά ......
Ο μλκας με τα 2 μεγάλα παιδιά έκανε σαν 18χρονος με την γελάδα ......
Σιχάθηκα ειλικρινά αυτό που αυτοαποκαλείται ''σύγχρονη κοινωνία & γυναίκα ''
Ήταν κι'οι 2 τίγκα στο μελάνι το κορμί .

Υ.Γ Για τα μικρά που ήταν χαρούμενα στο νερό είχαμε εμείς (κι η γυναίκα ) την έγνοια ,αυτό που μας τσάκισε ήταν η έκφραση των 2 μεγάλων παιδιών φεύγοντας δήθεν για βόλτα μη αντέχοντας το περιβάλλον ......
 
Last edited:
Γιατί άραγε γελούν οι δημοσιογράφοι ....;


O υπουργός ανάπτυξης καί επενδύσεων της Ελλάδος μόνος στο γραφείο του με μάσκα ,.....
Δίδει την εικόνα πρός τα έξω (επενδυτές ) του πόσο ασφαλής νοιώθει ο ίδιος ΜΟΝΟΣ στο γραφείο του στην χώρα Ελλάς ....
Λέτε να μετέφερε ευχάριστες ειδήσεις προσέλκυσης επενδυτών ;
Είναι να μήν γελούν οι δημοσιογράφοι μ'αυτά που ζούν και βλέπουν .....
 
121 σήμερα..... Πολύ σκούρα τα πράγματα...
Να ανανεώσω ή όχι;
να ανανεώσεις.

και το ξαναλέω , αν τελικά γίνουν lockdown σε μεγάλες περιοχές ( γιατί σε κανα χωριουδάκι τέρμα θεού για τα μάτια του κόσμου μπορεί ) και αν υπάρξει απαγόρευση μετακίνησης , έτσι ώστε να μην μπορούμε να κυνηγήσουμε ,

τότε φίλε μου καλέ , το τελευταίο που θα σε νοιάζει θα είναι τα λεφτά της άδειας.
πίστεψέ με θα έχουμε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ αν , λέω αν..............
 
Όσο κι αν θέλω να πάρω στα σοβαρά κάποια πράγματα ,η γελοιότητα και η υποκρισία που υπάρχει τριγύρω δεν μ αφήνει. Και τελικά το μονο που μου προκαλεί όλο αυτό ειναι ενα συναίσθημα μεταξύ του να βάλω τα γέλια και του να μπινελικώνω.
 
να ανανεώσεις.

και το ξαναλέω , αν τελικά γίνουν lockdown σε μεγάλες περιοχές ( γιατί σε κανα χωριουδάκι τέρμα θεού για τα μάτια του κόσμου μπορεί ) και αν υπάρξει απαγόρευση μετακίνησης , έτσι ώστε να μην μπορούμε να κυνηγήσουμε ,

τότε φίλε μου καλέ , το τελευταίο που θα σε νοιάζει θα είναι τα λεφτά της άδειας.
πίστεψέ με θα έχουμε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ αν , λέω αν..............
Οι δικοί μας πάντως δεν έχουν ξεκινήσει ακομα Γιώργο. Πριν λίγο μίλησα με τον πρόεδρο και μου είπε ότι οι ανανεώσεις θα ξεκινήσουν αύριο μεθαύριο.
Όσο για τα λεφτά της άδειας....είμαι άνεργος από 16/3, απολύθηκα δύο μέρες πριν απαγορευτούν οι απολύσεις. Τα ζω ήδη τα πολύ σοβαρά θέματα...
 
Οι δικοί μας πάντως δεν έχουν ξεκινήσει ακομα Γιώργο. Πριν λίγο μίλησα με τον πρόεδρο και μου είπε ότι οι ανανεώσεις θα ξεκινήσουν αύριο μεθαύριο.
Όσο για τα λεφτά της άδειας....είμαι άνεργος από 16/3, απολύθηκα δύο μέρες πριν απαγορευτούν οι απολύσεις. Τα ζω ήδη τα πολύ σοβαρά θέματα...
Πρόλαβε ο ξεφτιλας να σε απολύσει πριν τον εγκλωβισμό και την απαγόρευση ;
Που θα πάει έχει ο καιρός γυρίσματα ένας τροχός είναι η ζωη
 
Οι δικοί μας πάντως δεν έχουν ξεκινήσει ακομα Γιώργο. Πριν λίγο μίλησα με τον πρόεδρο και μου είπε ότι οι ανανεώσεις θα ξεκινήσουν αύριο μεθαύριο.
Όσο για τα λεφτά της άδειας....είμαι άνεργος από 16/3, απολύθηκα δύο μέρες πριν απαγορευτούν οι απολύσεις. Τα ζω ήδη τα πολύ σοβαρά θέματα...
Κυριακο τι δουλειά κανεις αν επιτρέπεται;
 
Εγώ Άρχοντες πιστεύω ότι δεν θα μας κολωσουν
τα μέτρα που θα ακολουθήσουν και οι απαγορεύσεις
Τον φετινό χειμώνα η ανεργία θα χτυπήσει κόκκινα ήδη η αγορά υπολειτουργει
οπότε και το εικοσαευρω της μετακίνησης θα είναι απαγορευτικό
Τυχεροί όσοι ζουν εκτός των τσιμέντων έστω και με τα πόδια τις τουφεκιές τους θα τις ρίξουν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top