Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οποιους και αν ειχε, το ειπε ομως. Παντα ειχαμε υποτιθεται καποιους απο πισω.. Κανενας ομως απο τοτε δεν εκανε αυτο που εκανε αυτος...
Αυτός ήταν πολιτικός με κοτσια όπως κ ο Αβερωφ και ο Σαρτζετάκης.....αυτοί που έχουμε τώρα είναι τσουτσεκια και δεν ξέρουν πού πάνε τα τρία!! Απλά εκμεταλλεύονται την "βλακεία" μας!!! Ο μέγας Σαμαράς δήλωσε χτες....."έχω 42 χρόνια στην βουλή".....έλεος!!!
 
Ενα ειναι το σιγουρακι παντως μετα το "περας" (οπως μας λενε και αναπαραγουν στην tv) ολου αυτου του επεισοδίου: Απο τουρκοφαγους του fb ειμαστε κομπλε, μην αγχώνεστε!
Παντως ρε παιδια εντύπωση μου κανει η εικονα που εβλεπα σε εφαρμογες τυπου marine traffic: οκ περαν οτι το ουρους το εδειχνε παρκαρισμενο την Αττάλεια....τα ιστιοπλοϊκά-τουριστικα πως αρμενιζαν και καναν τα ταξιδακια τους περιξ Καστελοριζου? Κατι δε κολλαει!
 
Ενα ειναι το σιγουρακι παντως μετα το "περας" (οπως μας λενε και αναπαραγουν στην tv) ολου αυτου του επεισοδίου: Απο τουρκοφαγους του fb ειμαστε κομπλε, μην αγχώνεστε!
Παντως ρε παιδια εντύπωση μου κανει η εικονα που εβλεπα σε εφαρμογες τυπου marine traffic: οκ περαν οτι το ουρους το εδειχνε παρκαρισμενο την Αττάλεια....τα ιστιοπλοϊκά-τουριστικα πως αρμενιζαν και καναν τα ταξιδακια τους περιξ Καστελοριζου? Κατι δε κολλαει!
Το παρακολουθω το ορουκ ρεις κι εγω 2 μερες τωρα και δεν εχει κουνησει...
Αν παρατηρησες χτες ενα κομματι νοτιοανατολικα της Κρητης ηταν κυριολεκτικα αδειο απο πλοια μεχρι το απογευμα.... ηταν εντος της τουρκικης navtex. Οτι θελουν βεβαια δειχνουν εκει...μονο τα παρατηρητηρια του ναυτικου εχουν σαφη εικονα ποιο πλοιο ειναι που....πολεμικα πλοια δε φαινονται πουθενα και λογικο ειναι... Μονο καποια πλοια που εχουν ακαθοριστες πορειες και μια πανε αργα μια πανε γρηγορα ειναι "υποπτα"αλλα δεν εμφανιζουν τα στοιχεια τους....
 
Βυθισατε το Χορα, τοτε, μουγκα τα μεμετια.... Τωρα;;;;;

Για να γίνουν λίγο πιό καθαρά μερικά γεγονότα , θα παραθέσω κάποια νούμερα πέραν πάσης αμφισβήτησης .


τότε ήταν 1976 ....
Τουρκία πληθυσμός 39,000,000 περίπου Ελλάδα 9,000,000 περίπου
Τουρκία ΑΕΠ 51 δις δολ. περίπου Ελλάδα 31 δις περίπου

τώρα ..........
Τουρκία πληθυσμός 84,000,000 περίπου Ελλάδα 10,000,000 περίπου
Τουρκία ΑΕΠ 770 δις δολ. περίπου Ελλάδα 195 δις δολ.περίπου

και συμπληρωματικά πέρισυ η Τουρκία ξόδεψε 22 δις ευρώ για στρατιωτικές δαπάνες και εμείς 5 δις.
και να θυμίσω ότι πλέον η Τουρκία είναι στο G20 και εμείς είμαστε .............. άντε μην πω που είμαστε...........

κατά τα άλλα μπορούμε ΑΝΕΤΑ να κοκορευόμαστε σαν διάνοι στα στενά της Μυκόνου............
 
Για να γίνουν λίγο πιό καθαρά μερικά γεγονότα , θα παραθέσω κάποια νούμερα πέραν πάσης αμφισβήτησης .


τότε ήταν 1976 ....
Τουρκία πληθυσμός 39,000,000 περίπου Ελλάδα 9,000,000 περίπου
Τουρκία ΑΕΠ 51 δις δολ. περίπου Ελλάδα 31 δις περίπου

τώρα ..........
Τουρκία πληθυσμός 84,000,000 περίπου Ελλάδα 10,000,000 περίπου
Τουρκία ΑΕΠ 770 δις δολ. περίπου Ελλάδα 195 δις δολ.περίπου

και συμπληρωματικά πέρισυ η Τουρκία ξόδεψε 22 δις ευρώ για στρατιωτικές δαπάνες και εμείς 5 δις.
και να θυμίσω ότι πλέον η Τουρκία είναι στο G20 και εμείς είμαστε .............. άντε μην πω που είμαστε...........

κατά τα άλλα μπορούμε ΑΝΕΤΑ να κοκορευόμαστε σαν διάνοι στα στενά της Μυκόνου............
Ξαναεγινε με το Σισμικ το 87, παλι απ τον ιδιο και ολοι ξερουμε πως οι "μεγαλοι συμμαχοι μας" υποστηριζαν φανερα τους απεναντι γειτονες. Ομως, ειχε αντερα αυτος, οπως και να το κανουμε, οτι και αν ηταν.. Τωρα, υπαρχουν τα αντερα;;;;;
 
Oτι ακουμε στις ειδησεις δεν σημαινει οτι ειναι και αληθεια. Παρουσιαζουν τα πραγματα οπως θελουν
και οπως τους συμφερει.....για ολους μιλαω και οχι μονο για τους Ελληνες. Μην ξεχνατε τον παραγοντα
εσωτερικης ''τρομοκρατιας''....Στην τουρκια η οικονομια τους πάτωσε.....ανεργια οση δεν ειχαν ποτέ...
τον ερντογαν το 65% των τουρκων δεν τον θελει....προσπαθει να κρατηθει στην εξουσια με τρομοκρατια
ωστε να εχουν τα κεφαλια σκυμμενα....ποιος ειναι αυτος που θελει πολεμο...κανεις δεν τον θελει...ουτε
οι τουρκοι. Ελεγχει την χωρα με τρομοκρατια...καθως και τα ΜΜΕ.... Αυτος ειναι....ενας δικτακτορας...
Βεβαια ο θεος να βαλει το χερι ΤΟΥ....γιατι απο τον ερντογαν ολα μπορεις να τα περιμενεις.
 
Oτι ακουμε στις ειδησεις δεν σημαινει οτι ειναι και αληθεια. Παρουσιαζουν τα πραγματα οπως θελουν
και οπως τους συμφερει.....για ολους μιλαω και οχι μονο για τους Ελληνες. Μην ξεχνατε τον παραγοντα
εσωτερικης ''τρομοκρατιας''....Στην τουρκια η οικονομια τους πάτωσε.....ανεργια οση δεν ειχαν ποτέ...
τον ερντογαν το 65% των τουρκων δεν τον θελει....προσπαθει να κρατηθει στην εξουσια με τρομοκρατια
ωστε να εχουν τα κεφαλια σκυμμενα....ποιος ειναι αυτος που θελει πολεμο...κανεις δεν τον θελει...ουτε
οι τουρκοι. Ελεγχει την χωρα με τρομοκρατια...καθως και τα ΜΜΕ.... Αυτος ειναι....ενας δικτακτορας...
Βεβαια ο θεος να βαλει το χερι ΤΟΥ....γιατι απο τον ερντογαν ολα μπορεις να τα περιμενεις.
Συμφωνω με τα λεγομενα σου συναδελφε εν οπλοις.. Να προσθεσω οτι σα χωρα μπορει να υστερουμε σε βιομηχανια, παραγωγικοτητα, δυναμικοτητα και πολλα αλλα σε σχεση με τους γειτονους, ομως, εχουν γνωση οι φυλακες, εχουμε και εμεις αρκετα κατι τις, για να σταθουμε παραπανω απο αξιοπρεπως σε οτιδηποτε...
 
Διαβάζω για "τουρκοφάγος" για "ελληνάρες" για "πολεμιστές του fb" και πραγματικά θλίβομαι κ απορώ......δηλαδή που είναι το κακό ρε παιδιά να υπάρχει εθνική υπερηφάνεια και ακμαίο ηθικό???? Δηλαδή θα έπρεπε να κλαψοριζουμε και να παρακαλάμε μην μας κάνει ντα ο Ερντογάν???? Πόλεμος φυσικά και δεν θα γινει,εσκεμμένα τουλάχιστον, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί ένα θερμό επεισόδιο το οποίο είναι πολύ πιθανό. Φυσικά και θα τα καταφέρουμε ακόμη και μόνοι μας.....τι πάει να πει η Μογγολία έχει 700 δις ΑΕΠ....έχει όμως και έναν λαό πραγματικά πεινασμένο και υπερβολικά πολλά προβλήματα στο στράτευμα!!! Μια ΠΑ πραγματικά καθηλωμένη με μόλις 60 το πολύ μαχητικά να εκτελούν πτήσεις και με πιλότους ανεκπαίδευτους. Αυτό είναι και ας μην αρέσει σε κάποιους. Προσωπικά όμως και γω πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα και η πίτα θα μοιραστεί στα χαρτιά. Τώρα αν στραβωσει το πράγμα οποίος φοβάται ας κάτσει σπιτάκι τους...αγώνας χωρίς θυσίες δεν κερδίζεται ξέρω εγώ
 
Εβγαλαν ανακοινωση οι τουρκαλαδες οτι η αντιδραση μας με το ορουκ ρεις ειναι υπερβολικη...
Θα μπουν στο σπιτι μου να με κλεψουν και εγω θα φυγω απ την αλλη πορτα να μη τους ενοχλησω κιολας....
Αν μας κατσουν στο τραπεζι.... τον ηπιαμε κανονικα...
 
Τεύχος B’ 3053/23.07.2020 ΕΦΗΜΕΡΙ∆Α TΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 30997 Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΔΔ/68735/1777 (2) Ρυθμίσεις θήρας για την κυνηγετική περίοδο 2020 – 2021.
Από όλα τα γραφόμενα παραπάνω κρατάω στην μνήμη μου αυτό γιατί απο τα υπόλοιπα και τους πολεμιστές του καναπεως εχω χορτάσει.
 
Από φβ και σοσιαλ δεν γαμησε κανένας! Όποιος μιλάει πολυ είναι αυτός που μένει άπραγος! Οι αναρτήσεις μόνο γέλιο μπορεί να προκαλεσουν και όχι ανάπτυξη εθνικου φρονηματος! Καλο ειναι να κοιτάμε την δουλειά μας, να μείνουμε ενήμεροι για τις εξελίξεις και να αφήσουμε την άμυνα της χώρας σε αυτους ππυ ξέρουν να το κάνουν!
 
Διαβάζω για "τουρκοφάγος" για "ελληνάρες" για "πολεμιστές του fb" και πραγματικά θλίβομαι κ απορώ......δηλαδή που είναι το κακό ρε παιδιά να υπάρχει εθνική υπερηφάνεια και ακμαίο ηθικό???? Δηλαδή θα έπρεπε να κλαψοριζουμε και να παρακαλάμε μην μας κάνει ντα ο Ερντογάν???? Πόλεμος φυσικά και δεν θα γινει,εσκεμμένα τουλάχιστον, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί ένα θερμό επεισόδιο το οποίο είναι πολύ πιθανό. Φυσικά και θα τα καταφέρουμε ακόμη και μόνοι μας.....τι πάει να πει η Μογγολία έχει 700 δις ΑΕΠ....έχει όμως και έναν λαό πραγματικά πεινασμένο και υπερβολικά πολλά προβλήματα στο στράτευμα!!! Μια ΠΑ πραγματικά καθηλωμένη με μόλις 60 το πολύ μαχητικά να εκτελούν πτήσεις και με πιλότους ανεκπαίδευτους. Αυτό είναι και ας μην αρέσει σε κάποιους. Προσωπικά όμως και γω πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα και η πίτα θα μοιραστεί στα χαρτιά. Τώρα αν στραβωσει το πράγμα οποίος φοβάται ας κάτσει σπιτάκι τους...αγώνας χωρίς θυσίες δεν κερδίζεται ξέρω εγώ
.shake hands..shake hands..shake hands.
 
Από φβ και σοσιαλ δεν γαμησε κανένας! Όποιος μιλάει πολυ είναι αυτός που μένει άπραγος! Οι αναρτήσεις μόνο γέλιο μπορεί να προκαλεσουν και όχι ανάπτυξη εθνικου φρονηματος! Καλο ειναι να κοιτάμε την δουλειά μας, να μείνουμε ενήμεροι για τις εξελίξεις και να αφήσουμε την άμυνα της χώρας σε αυτους ππυ ξέρουν να το κάνουν!
Το ερώτημα Ηλία είναι ξέρουν να την κάνουν την δουλειά τους???? Η απλά οι "γνώστες" θα σε σύρουν ξανά σε διεθνή εξευτελισμό χάνοντας τα κεκτημένα σου.....για άλλη μια φορά στα χαρτιά???? Τώρα αν γαμανε η όχι απ' τα σοσιαλ δεν ξέρω.....πάντως ξέρω ότι το να κράζουμε κάποιον ως "τουρκοφάγο" κτλ κτλ δεν είναι κ ότι καλύτερο λες κ εμείς είμαστε τίποτα καλύτεροι.....ούτε να δείχνουμε ηττοπάθεια απέναντι στον Ερντογάν. Anyway η ιστορία θα δείξει. "Make love not war"
 
Η αγνοια γεννα ηττοπαθεια. Στην πολιτικη λεγονται πραγματα που δεν γινονται και γινονται πραγματα που δεν λεγονται. Εμεις συνεχιζουμε την καθημερινοτητα μας, αν μας χρειαστουν για την αμυνα της χωρας θα μας το πουν και δεν θα μας ρωτησουν και τι γνωμη μας. Αν ημασταν τοσο για τον που&%ο οσο νομιζεται καποιοι θα μας ειχαν παρει τα παντα δεν εχουν ενδιασμους οι τουρκοι η οποιος αλλος, μην ειμαστε αφελης.
 
Διαβάζω για "τουρκοφάγος" για "ελληνάρες" για "πολεμιστές του fb" και πραγματικά θλίβομαι κ απορώ......δηλαδή που είναι το κακό ρε παιδιά να υπάρχει εθνική υπερηφάνεια και ακμαίο ηθικό???? Δηλαδή θα έπρεπε να κλαψοριζουμε και να παρακαλάμε μην μας κάνει ντα ο Ερντογάν???? Πόλεμος φυσικά και δεν θα γινει,εσκεμμένα τουλάχιστον, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί ένα θερμό επεισόδιο το οποίο είναι πολύ πιθανό. Φυσικά και θα τα καταφέρουμε ακόμη και μόνοι μας.....τι πάει να πει η Μογγολία έχει 700 δις ΑΕΠ....έχει όμως και έναν λαό πραγματικά πεινασμένο και υπερβολικά πολλά προβλήματα στο στράτευμα!!! Μια ΠΑ πραγματικά καθηλωμένη με μόλις 60 το πολύ μαχητικά να εκτελούν πτήσεις και με πιλότους ανεκπαίδευτους. Αυτό είναι και ας μην αρέσει σε κάποιους. Προσωπικά όμως και γω πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα και η πίτα θα μοιραστεί στα χαρτιά. Τώρα αν στραβωσει το πράγμα οποίος φοβάται ας κάτσει σπιτάκι τους...αγώνας χωρίς θυσίες δεν κερδίζεται ξέρω εγώ
Κ να σου πω κ κατι αλλο;Σε φορουμ κυνηγετικο γραφονται με ανθρωπους που κ@υλωνουν με οπλα,φυσιγγια,μπαρουτες,πρωην στρατοκ@υλους κτλ!Με ανθρωπους που περνανε τις κυριακες του χειμωνα στο βουνο στους 0 βαθμους την ωρα που αλλοι ξυπνανε στις 11 να πανε για καφε κ κουτσομπολιο!Που να τα βλεπανε δηλαδη γραμμενα τα σχολια στο madame figaro
 
Στην παρουσα φαση, σαφως ο mr Ερντογαν φανταζει ως ο νο. 1 κινδυνος/ εχθρος της χωρας μας.
Ο μεγαλυτερος ομως - κατα την αποψη μου βεβαια - εχθρος μας ειναι αυτος ο αξιωματικος της Πυροσβεστικης, που για μια προσωπικη διαμαχη, ΔΕΝ εστειλε τα αεροπλαα στα Κυθηρα, κλπ, κλπ.
Μπορουμε λοιπον και απο τον καναπε να γινουμε καλυτεροι, δεν ειναι ανσγκη να γινουμε ολοι πεζοναυτες...
Μια αυτοκριτικη ειναι το καταλληλο φαρμακο για να γινει η χωρα μας καλυτερη για τα νεα παιδια που ερχονται!!!
Ας φροντισουμε να μαθουμα την λεξη ΣΕΒΑΣΜΟΣ και ειμαι βεβαιος οτι πολλα θα αλλαξουν!!!
 
Διπλή λύπη και οργή φέτος τον Ιούλη, από τη μία τα γεγονότα της Κύπρου το 74 και από την άλλη η πρώτη μουσουλμανική προσευχή στην Αγία Σοφία στις 24 Ιουλίου...:mad: Πόσο ακόμα θα κάνουμε τους μ@λ@κες; ΠΟΣΟ;
Όσο είμαστε δεν χρειάζεται να τους κάνουμε!
 
Με συγχωρείτε πολύ, αλλά θα ήθελα να είμαστε λίγο σοβαροί-υπεύθυνοι στο τι λέμε-γράφουμε δημόσια.
Δεν είμαστε στο σπίτι μας με τον αδερφό μας, η πληροφορία στο διαδίκτυο φεύγει προς πάσα κατεύθυνση, οπότε ποστ του στυλ ο ταδε στο ΚΥΣΕΑ είπε αυτό κι αυτό είναι απαράδεκτο να δημοσιεύονται για ευνόητους λόγους, ακόμα περισσότερο δε αν ευσταθούν και δεν είναι παραμύθια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top