Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ωραίος ο Γιώργος Σουρής. Πέντε φορές προτάθηκε για Νόμπελ, ποτέ όμως δεν το πήρε.
Υπέροχο και το κυνηγητικό καπέλο που φοράει. Είναι Homburg και είναι σήμερα το πιο επίσημο καπέλο που υπάρχει μετά το Top hat που έχει σχεδόν καταργηθεί.
The name comes from Bad Homburg in Hesse, in the German Empire, from where it originated as hunting headgear.
 
Πάρε και το Σουρής 3.
Το καλύτερο ...

View attachment 40210
Αν το καλοεξετάσεις, είναι καταχωνιασμένος βαθιά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας-ποίησης-λογοτεχνίας...

Περί αυτού ουδείς λόγος...στις μέρες μας...(στα αζήτητα "αρχαία" που λένε!)

Υ.Γ: όπως σίγουρα και πολλοί άλλοι, που δεν συμφέρουν...;)
 
Αν το καλοεξετάσεις, είναι καταχωνιασμένος βαθιά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας-ποίησης-λογοτεχνίας...

Περί αυτού ουδείς λόγος...στις μέρες μας...(στα αζήτητα "αρχαία" που λένε!)

Υ.Γ: όπως σίγουρα και πολλοί άλλοι, που δεν συμφέρουν...;)
Εγώ δεν τον ήξερα.
Ο Μάριος @Prowler® μου έστειλε κάποια στιγμή την τρίτη εικόνα.
Ρωτάω την γυναίκα μου (φιλόλογος) ποιός είναι αυτός ο Σουρής ;;; ....

Ααααα φοβερός μου απαντά έχει προταθεί πολλές φορές για βραβείο Νόμπελ λογοτεχνίας, αλλά δεν θα τον βρεις σε κανένα σχολικό βιβλίο ;)
 
Αυτό το γνωρίζω Βασίλη, αλλά δε λέει απολύτως τίποτα ότι ο φιλολογικός όμιλος Παρνασσού πρότεινε τον Σουρή για Νόμπελ(sic). Εδώ δεν έχουν τιμηθεί με το βραβείο οι μέγιστοι των ελληνικών γραμμάτων και οι μόνοι που διαβάζονται από τους ξένους, ο Καβάφης και ο Καζαντζάκης, για να μην πούμε για κάποιους Τολστόι, Ίψεν, Τσέχωφ, Κάφκα κλπ
 
Last edited:
Αυτό το γνωρίζω Βασίλη, αλλά δε λέει απολύτως τίποτα
Σπύρο αν επιτρέπεται γιατί το λες αυτό;

Νομίζω τον πρότειναν , δεν προτάθηκε ...μόνος του!

Αν μη τι άλλο είναι μια αναγνώριση από τον ευρύτερο Ελληνικό Λογοτεχνικό χώρο, νομίζω...
 
Σπύρο αν επιτρέπεται γιατί το λες αυτό;

Νομίζω τον πρότειναν , δεν προτάθηκε ...μόνος του!

Αν μη τι άλλο είναι μια αναγνώριση από τον ευρύτερο Ελληνικό Λογοτεχνικό χώρο, νομίζω...
Σωστά Γιάννη, από τον Ελληνικό χωρίς ευρύτερη εμβέλεια.
 
Nαί ,μόνο για την Πατρίδα όχι για το κόμμα .
σε μια συζητηση πριν δυο τρεις βδομαδες , εδω μεσα , ειχα πει οτι δεν ειμαι ουτε νεοδημοκρατης , ουτε συριζαιος . Σε κομμα δεν ανηκα ποτε. Παντα ψηφιζω. Η λεξη Πατριδα δεν μου λεει πολλα πραγματα, το Ελληνικό Κράτος πάρα πολλά και η Ευρωπαική ένωση ακόμα περισσότερα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top