Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το γουρούνι ειδικά σαν θήραμα προκαλεί άγχος και στους μεγαλύτερους πόσο μάλλον στους μικρότερους και στους πιό άπειρους
Εάν δεν καταλάβουν ορισμένοι ότι στο κυνήγι πάμε να περάσουμε καλά και να γυρίσουμε υγιής στο σπίτι μας και όχι να βγάλουμε το κόμπλεξ μας για εξουσία για διαταγές και για βρισιές
Όταν αυτοί που πρέπει καταλάβουν ότι δεν πρέπει να αγχώνουν τους κυνηγούς που έχουν στην παρέα τους άλλα αντιθέτως να προσπαθούν να τους ηρεμούν θα έχουμε και λιγότερα ατύχημα
Η αιτία για τις περισσότερες μαλακιες κατά την γνώμη μου είναι ότι έχει επικρατήσει η λογική φρόντισε να πάρεις το γουρούνι γιατί αλλιώς χάθηκες αντί να είναι πρώτα η ασφάλεια και το γουρούνι να πάει να γαμηθεί
 
Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε
στην αρχή σε μια τουφεκιά στον τενεκέ
μετά στον δίσκο μετά στην τσίχλα κτλ
αλλά πάντα με την σωστή καθοδήγηση του Πατέρα που ήταν δίπλα μας επιβλέπων
Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με καθαρά ανεύθυνη στάση και του Πατέρα αλλά και της παρέας που συνόδευε την εξόρμηση
Δεν αφήνεις σε έναν Πιτσιρικά το όπλο και τον βάζεις καρτέρι μόνο του
να αντιμετωπίσει ένα θηρίο
Εδώ Μεσήλικες και τρεμουν μόνο στο άκουσμα του γουρουνιού την ώρα που σπάει τις κλαρες
ένα μικρό παιδί πώς μπορεί να το αντιμετωπίσει την ώρα που θα του έρθει κατάμουτρα ?
Σίγουρα είχε ξανά επαναληφθεί αυτή η ηλιθιότητα από την συγκεκριμένη παρέα δεν θα ήταν η πρώτη φορά
Κρίμα στον αδικοχαμένο και στο μικρό παιδί που χαροπαλευει
Όσο για του μεγαλύτερους καλύτερα να ασχοληθούν με κάτι άλλο
δεν αξίζει η κυνηγετική οικογένεια να θρηνεί άλλο ένα θύμα
επειδή κάποιοι έχουν κοπριες στο μυαλό
 
Ας γίνω λίγο κακός και να κάνω τον advocatus diaboli:

Βλέπω τις τελευταίες ώρες μία εκθείαση του "πατέρα" σε ότι αφορά την εκμάθηση της χρήσης κυνηγετικών όπλων από νεανίσκους/νεανίδες, με άλλα λόγια τον μονόφθαλμο να βασιλεύει και να καθοδηγεί τον τυφλό!

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από την ημιμάθεια, χείριστον δε το ζευγάρωμά της με την αυτοπεποίθηση του παντογνώστη. Ετσι οι μπαμπάδες που επιθυμούν να γίνουν ίνδαλμα για τους κανακάριδές τους, ή που απεικονίζουν τα ανεκπλήρωτα όνειρά τους πάνω στους γιούς τους, ή που τους χρησιμοποιούν για την αυτοπροβολή τους στον περίγυρο, δηλ. κοινωνία, αναλαμβάνουν με υπερηφάνεια να μεταφέρουν την οπλική τους τύφλα στα παιδιά τους. Και μετά, όταν συμβεί το κακό, φταίει η κυβέρνηση, η Μέρκελ, η αντηλιά, η κακιά ώρα, ο Άρης που κάνει τρίγωνο με την Αφροδίτη και Δία, το κακό μάτι και πάει λέγοντας. Μόνο ο πατέρας δεν φταίει που πέρασε την λειψή του γνώση περί ασφαλείας των όπλων στο παιδί του, με την αυτοπεποίθηση του εμπειρογνώμονα και των πάντων γνώστη.

Αλλά ποιός από όλους τους προλαλήσαντες μπορεί να μου πει τί εννοούμε όταν λέμε "χώρος ασφαλείας" όταν γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι και όπλα; Πώς περιγράφουμε και πώς εξετάζουμε ένα όπλο που είναι πάνω σε ένα τραπέζι και πρόκειται να το χρησιμοποιήσουμε; Πώς χειριζόμαστε ένα γεμάτο όπλο όταν περπατάμε; Πότε απασφαλίζουμε; Πώς ξεχωρίζουμε τον μαϊντανό από το κυπαρίσσι; Και από ποιά ηλικία δίνουμε σε ένα παιδί να κρατήσει ένα γεμάτο όπλο;

Σίγουρα οι περισσότεροι των "πατεράδων" κυνηγών ξέρει εκατοντάδες συνταγές ιδιογόμωσης, ξέρει τα καλύτερα καρτέρια, έχει τα καλύτερα σκυλιά, πετυχαίνει την τσίχλα εν πτήσει με μονόβολο στα 100 μέτρα, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ την πλειονότητα των κυνηγών - επιοικώς λεχθέντος - ελλιπείς σε σχέση με την ασφάλεια των όπλων.

ΟΚ, γκρινιάζω αλλά υπάρχει τρόπος να μάθουν τα παιδιά την ασφαλή χρήση όπλων:Αν θέλετε να γίνουν καλοί και σωστοί κυνηγοι, τότε στείλτε τα σε έναν επαγγελματία δάσκαλο σκοποβολής ή σε έναν σοβαρό σκοπευτικό σύλλογο (όχι κυνηγετικό σύλλογο) για να μάθουν την χρήση των όπλων σωστά!! Ισως μετά ο γυιός ή η κόρη να δείξει και στον μπαμπα μερικά πράγματα που δεν τα ξέρει ο ιδιος ή ακόμα χειρότερα, που τα ξέρει αλλά δεν τα εφαρμόζει! Και για να γραφτεί ένας ανήλικος σε σκοπευτικό σύλλογο, πρέπει να υπογράψει ο κηδεμόνας, και εκείνη την στιγμή τουλάχιστον θα πρέπει ο κηδεμόνας να αναλογιστεί, τί ακριβώς κάνει! Απλά, αναλαμβάνει μία υπευθυνότητα!

Και μία τελευταία ερώτηση: πού είναι εδώ στο φόρουμ η αυτόνομη θεματική ενότητα περί ασφαλούς χρήσης όπλων; Π.χ. ως υποενότητα στο ΟΠΛΑ - ΒΛΗΤΙΚΗ - ΣΚΟΠΕΥΣΗ;

ΥΓ: Η προσωπική μου γνώμη είναι πως η Ελλάδα θα προκόψει όταν όλοι οι Ελληνες και Ελληνίδες θα σέβονται και θα οδηγούν σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ.
 
Κανένα ατύχημα δε συμβαίνει όταν έχεις μάθει ότι σηκώνεις το όπλο και βάζεις δάκτυλο στην σκανδάλη μόνο όταν δεις το θήραμα με τα δύο μάτια ανοιχτά αφού συνχρονος έχεις ελενξει ανά τακτά χρονικά διαστήματα τον χώρο σου και τον τόπο μπροστά στη κανη σου .Αυτό το έχω ακούσει από πολύ μικρός πολλές φορές από το δικό μου πατέρα γιατί εγώ έπιασα 12αρι αρκετά μικρότερος από πολλούς .Αυτό για να συμβεί πρέπει να έχεις αποβάλει απο μέσα σου το πάθος που λέει ότι ότι βγει πρέπει ντε και σώνει να το σκοτώσω .Θέλω να το κάνω αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις που πρέπει να τηρήσω με νουμ ένα αν δε δω θήραμα δεν ρίχνω .Οποίος δεν το κάνει αυτό δεν πρέπει ούτε για ψάρεμα να πηγαίνει γιατί μπορεί στην προσπάθεια να ρίξει το καλάμι να γατνζωσει τον διπλανό η με το ψαροντούφεκο να ρίξει σε κάνα φουσκωτό δελφίνι από αυτά που καβαλάνε τα παιδάκια.Εγω είχα τόσο μεγάλη επιμονή από τον δικό μου πατέρα που ούτε δάχτυλο στη σκανδάλη να μη βάλω πριν δω και επωμισω και ακόμη το κάνω το δάκτυλο πάει σκανδάλη κατά την επωμιση αλλιώς χαϊδεύει το εμπρός μέρος του υποφυλαχτηρα .
 
....τα όπλα είναι φονικά εργαλεία....

με ότι συνεπάγεται αυτό.
Και το αλυσοπρίονο και το αυτοκίνητο και το μηχανάκι και το δραπανοκατσαβιδο.....στα λάθος χέρια θα κάνουν ζημιά..... και μπορεί να γίνουν φονικά...
 
Ας γίνω λίγο κακός και να κάνω τον advocatus diaboli:

Βλέπω τις τελευταίες ώρες μία εκθείαση του "πατέρα" σε ότι αφορά την εκμάθηση της χρήσης κυνηγετικών όπλων από νεανίσκους/νεανίδες, με άλλα λόγια τον μονόφθαλμο να βασιλεύει και να καθοδηγεί τον τυφλό!

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από την ημιμάθεια, χείριστον δε το ζευγάρωμά της με την αυτοπεποίθηση του παντογνώστη. Ετσι οι μπαμπάδες που επιθυμούν να γίνουν ίνδαλμα για τους κανακάριδές τους, ή που απεικονίζουν τα ανεκπλήρωτα όνειρά τους πάνω στους γιούς τους, ή που τους χρησιμοποιούν για την αυτοπροβολή τους στον περίγυρο, δηλ. κοινωνία, αναλαμβάνουν με υπερηφάνεια να μεταφέρουν την οπλική τους τύφλα στα παιδιά τους. Και μετά, όταν συμβεί το κακό, φταίει η κυβέρνηση, η Μέρκελ, η αντηλιά, η κακιά ώρα, ο Άρης που κάνει τρίγωνο με την Αφροδίτη και Δία, το κακό μάτι και πάει λέγοντας. Μόνο ο πατέρας δεν φταίει που πέρασε την λειψή του γνώση περί ασφαλείας των όπλων στο παιδί του, με την αυτοπεποίθηση του εμπειρογνώμονα και των πάντων γνώστη.

Αλλά ποιός από όλους τους προλαλήσαντες μπορεί να μου πει τί εννοούμε όταν λέμε "χώρος ασφαλείας" όταν γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι και όπλα; Πώς περιγράφουμε και πώς εξετάζουμε ένα όπλο που είναι πάνω σε ένα τραπέζι και πρόκειται να το χρησιμοποιήσουμε; Πώς χειριζόμαστε ένα γεμάτο όπλο όταν περπατάμε; Πότε απασφαλίζουμε; Πώς ξεχωρίζουμε τον μαϊντανό από το κυπαρίσσι; Και από ποιά ηλικία δίνουμε σε ένα παιδί να κρατήσει ένα γεμάτο όπλο;

Σίγουρα οι περισσότεροι των "πατεράδων" κυνηγών ξέρει εκατοντάδες συνταγές ιδιογόμωσης, ξέρει τα καλύτερα καρτέρια, έχει τα καλύτερα σκυλιά, πετυχαίνει την τσίχλα εν πτήσει με μονόβολο στα 100 μέτρα, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ την πλειονότητα των κυνηγών - επιοικώς λεχθέντος - ελλιπείς σε σχέση με την ασφάλεια των όπλων.

ΟΚ, γκρινιάζω αλλά υπάρχει τρόπος να μάθουν τα παιδιά την ασφαλή χρήση όπλων:Αν θέλετε να γίνουν καλοί και σωστοί κυνηγοι, τότε στείλτε τα σε έναν επαγγελματία δάσκαλο σκοποβολής ή σε έναν σοβαρό σκοπευτικό σύλλογο (όχι κυνηγετικό σύλλογο) για να μάθουν την χρήση των όπλων σωστά!! Ισως μετά ο γυιός ή η κόρη να δείξει και στον μπαμπα μερικά πράγματα που δεν τα ξέρει ο ιδιος ή ακόμα χειρότερα, που τα ξέρει αλλά δεν τα εφαρμόζει! Και για να γραφτεί ένας ανήλικος σε σκοπευτικό σύλλογο, πρέπει να υπογράψει ο κηδεμόνας, και εκείνη την στιγμή τουλάχιστον θα πρέπει ο κηδεμόνας να αναλογιστεί, τί ακριβώς κάνει! Απλά, αναλαμβάνει μία υπευθυνότητα!

Και μία τελευταία ερώτηση: πού είναι εδώ στο φόρουμ η αυτόνομη θεματική ενότητα περί ασφαλούς χρήσης όπλων; Π.χ. ως υποενότητα στο ΟΠΛΑ - ΒΛΗΤΙΚΗ - ΣΚΟΠΕΥΣΗ;

ΥΓ: Η προσωπική μου γνώμη είναι πως η Ελλάδα θα προκόψει όταν όλοι οι Ελληνες και Ελληνίδες θα σέβονται και θα οδηγούν σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ.
Το Σάββατο είχα μια κουβέντα με έναν φίλο που μου έλεγε ότι απορούσε με την συμπεριφορά και το πώς σκέφτεται ένα άτομο γνωστό μας μικρότερης ηλικίας σε σχέση με το κυνήγι
Εγώ που ξέρω όμως τον πατέρα του πάρα πολύ καλά δεν απόρησα καθόλου γιατί είναι ακόμα χειρότερος
 
ποιός από όλους τους προλαλήσαντες μπορεί να μου πει τί εννοούμε όταν λέμε "χώρος ασφαλείας" όταν γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι και όπλα; Πώς περιγράφουμε και πώς εξετάζουμε ένα όπλο που είναι πάνω σε ένα τραπέζι και πρόκειται να το χρησιμοποιήσουμε; Πώς χειριζόμαστε ένα γεμάτο όπλο όταν περπατάμε; Πότε απασφαλίζουμε
Σε κάθε παρέα κυνηγών αγριόχοιρου υπάρχει ένας αρχηγός.... αυτός είναι συνήθως ο πιο έμπειρος, ψύχραιμος, γνώστης της περιοχής,κυναγωγος.... αυτός λοιπόν θα πρέπει να επιβάλει κάποιους κανόνες στα υπόλοιπα μέλη της παρέας σε ότι αφορά την χρήση των όπλων,τη συμπεριφορά στο καρτέρι κτλ. Αν θα έπρεπε να απαντήσω εγώ προσωπικά κανένας δεν θα πρέπει να έχει γεμάτο όπλο όταν η παρέα μαζεύεται για μιλήσει, φάει και φυσικά στο τέλος στο τσίπουρο. Τώρα είναι αυτονόητο ότι τα όπλα είναι άδεια όταν πορευόμαστε προς τα καρτερια, μέσα στα αυτοκίνητά και αδειάζουν όταν δωθεί το τέλος της παγανας...
Όταν ένα όπλο είναι στο τραπέζι θεωρούμε ότι είναι γεμάτο και του συμπεριφερόμαστε ανάλογα μέχρι να είμαστε σίγουροι και να είναι ορατό εύκολα και στους υπόλοιπους ότι είναι ασφαλές....
Οι κανόνες ασφαλείας για τον χειρισμό των όπλων είναι οι εξής απλοί :
1) Θεωρούμε ότι όλα τα όπλα είναι γεμάτα
2) Δεν στρέφουμε ποτέ το όπλο σε κάτι που δεν θέλουμε να πυροβολησουμε
3) Δεν βάζουμε το δάκτυλο στη σκανδάλη παρά μόνο όταν θέλουμε να πυροβολησουμε και είμαστε σίγουροι για το στόχο, το περιβάλλον του και τον τερματισμό των βλημάτων...
Είναι πολύ εύκολο να καταστεί ένα κυνηγετικό όπλο ασφαλές και ταυτόχρονα να είναι γεμάτο...... σπάσιμο στο δίκανο και φυσιγγι πιασμένο στο κλείστρο της καραμπίνας.....
Και κάτι τελευταίο.... όταν κινούμαστε με το όπλο στον κυνηγότοπο θα πρέπει πάντα να έχουμε επίγνωση που είναι ο συγκυνηγος-οι μας,οι σκύλοι και επίγνωση πού είναι στραμμένη η κάννη μας.... για να αποτρέψουμε ατύχημα λόγω πτώσης μας ή λάθους χειρισμού.... συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο θα μπορούσαμε να μιλάμε για ώρες....
 
Last edited:
Οι κανόνες ασφάλειας στην χρήση των οπλων κ στον κυνηγοτοπο δεν είναι ουτε γράμματα, ουτε Πανεπιστήμια.....
Είναι απλά αλλά πολυ βασικά πραγματα που απαιτουν σοβαρότητα κ υπευθυνότητα....

Όποιος έχει καταλάβει ΓΙΑΤΙ έχει φτιαχτεί αυτό που κρατάει στα χέρια του κ ΤΙ σημαίνει ανθρώπινη ζωή τοτε αυτόματα γίνεται πολυ προσεκτικος......

Όποιος έχει άγνοια κινδυνου η θεωρεί ότι δεν προκειται να του συμβεί τίποτα τοτε γίνεται πολυ επικυνδινος για όλους....


Και ένα τελευταίο....
Ολοι μας μπορεί να αγαπαμε και να "ποναμε" το όπλο μας, να το λαδωνουμε,να το σκουπίζουμε, να το στεγνωνουμε από την βροχή, να στενοχωριομαστε που χτες γρατζουνισαμε τα ξυλα του, να καυχιομαστε για τις επιτυχίες που μας έχει χαρισει, και να τσακωνόμαστε σε όσους μας λένε κακά λόγια για αυτο...

Αλήθεια μας τα αναγνωρίζει όλα αυτά???

Κάθεται εκεί παγερό στην γωνια κ δεν βγάζει μιλιά.....
Δεν ξέρει από φίλους,δεν έχει αφεντικά..
Δεν ξεχωρίζει αν είναι πουλι, λαγός, γουρουνι η άνθρωπος

Παντα περιμενει εκείνο το τραγικό λάθος που για να στείλει τον κάτοχο του η καποιον συνανθρωπο μας στον άλλο κόσμο.....
Αντε στην καλυτερη να δείξει....συμπόνια κ να έχουμε τραυματισμό........
 
Last edited:
Για δώσε μου ένα παραδειγμα γιατί δεν καταλαβαίνω πως το λες...
Να σου πώ,πώς το εννοώ φίλε μου.
Θα έχεις δεί ομάδες γουρουνοκυνηγών,να περιφέρουν τα γουρούνια,ωσάν τον "Ερυμάνθιο"κάπρο, για να πικάρουν την αντίπαλη ομάδα.
Όταν ξεκινάς για κυνήγι και το πρώτο που έχεις στο μυαλό σου,είναι να ανεβάσεις φωτογραφίες και βίντεο,με τα κατορθώματα σου, αυτό λειτουργεί καταπιεστικά,με συνέπεια,να μην ενεργείς σωστά κι ας γνωρίζεις καλά τη χρήση του όπλου.
Όταν λοιπόν ένα παιδί ή ένας νέος κυνηγός,βρεθεί σε μια ανάλογη παρέα,τέτοιες "αξίες"θα πάρει.

Πλέον όλοι βάζουν μια κάμερα στο κεφάλι ή στο όπλο(έχει γεμίσει το youtube βίντεο) και δεν απολαμβάνουν τη διαδικασία του κυνηγίου.
Δεν είμαι αντίθετος στο να θές να καταγράψεις κάποιες στιγμές, για να έχεις κάτι να θυμάσαι,αρκεί αυτό, να μη γίνεται αυτοσκοπός.
Η κυνηγετική αξιοσύνη, έφτασε πια,να μετριέται με likes.
Όπως έχω γράψει παλιότερα,όχι εδώ:Πολλοί χρησιμοποιούν το κυνήγι,ως μέσο ανάδειξης,της κενοτητάς τους.

Υ.Γ Για να μήν υπάρξουν παρεξηγήσεις,
επειδή αναφέρθηκα στους γουρουνάδες:<<Μάγκες>>και επιδειξιομανείς, υπάρχουν σε όλα τα κυνήγια.
Στο χέρι μας είναι,να τους απομονώσουμε.
 
Θα έχεις δεί ομάδες γουρουνοκυνηγών,να περιφέρουν τα γουρούνια,ωσάν τον "Ερυμάνθιο"κάπρο, για να πικάρουν την αντίπαλη ομάδα.
Όταν ξεκινάς για κυνήγι και το πρώτο που έχεις στο μυαλό σου,είναι να ανεβάσεις φωτογραφίες και βίντεο,με τα κατορθώματα σου, αυτό λειτουργεί καταπιεστικά,με συνέπεια,να μην ενεργείς σωστά κι ας γνωρίζεις καλά τη χρήση του όπλου.
Τι να σου πω Δημήτρη.....

Δεν μπορώ να διανοηθώ οτι στον βωμό του θηράματος, like,αυτοπροβολη κλπ, μπορεί να θυσιαστεί μια ανθρωπινη ζωή κ μάλιστα απο κάποιον που γνωρίζει την ασφαλή χρήση των όπλων.......

Η για τον ίδιο λόγο να μπαίνουν στους ελαιώνες κ να βαρανε μπηχτές όπου βρουν, βλέποντας μόνο τις τσίχλες κ τα like που..αιωρούνται κ τίποτα άλλο........

Μακάρι να μην ισχυει αυτο που λες, γιατί ειναι τραγικό να ασκούν τέτοια επιρροή όλα αυτα.........

Και αν φτάσαμε στο σημείο να κυνηγαμε για τους άλλους κ οχι για τον εαυτό μας ε τότε τι να πω...........
 
Και αν φτάσαμε στο σημείο να κυνηγαμε για τους άλλους κ οχι για τον εαυτό μας ε τότε τι να πω...........
Δυστυχώς Τάσο αλλά αυτό ισχύει για ορισμένους
Υπάρχει κόσμος που είτε σε κουβέντες αν τους ακούσεις είτε στο Facebook που έχω δει από άλλους γιατί εγώ δεν έχω ότι και αν πούνε ότι και αν γράψουν ότι και αν ανεβάσουν είναι σαν να λένε ότι εμείς και τα σκυλιά μας είμαστε οι καλύτεροι και εσείς οι υπόλοιποι πρέπει να το παραδεχτείτε και να μας υποβάλετε τα σέβη σας
Αυτοί ασχέτως αν έχουν γνώσεις και ικανότητες επάνω στο κυνήγι και ασχέτως εάν έχουν σκυλιά αστέρια και ασχέτως εάν έχουν κυνηγετικές επιτυχίες μαύρο κυνήγι κάνουν στην τελική
Αντί να χαρούν για την πάρτη τους και για τα σκυλιά τους ζούνε μέσα στο άγχος της επιβεβαίωσης από τους υπόλοιπους
Την στιγμή που θα πάρουν ένα θήραμα αυτόματα το μυαλό τους πάει στο να το ανεβάσουν για να το δούνε όλοι και μετά αρχίζουν να κάνουν τους διαδυκτιακούς κόκορες
Και το αποκορύφωμα είναι οι κόντρες που έχουν μεταξύ τους άτομα με την ίδια νοοτροπία εκεί να δεις γλέντια για το ποιός την έχει μεγαλύτερη το ξεκατίνιασμα στα καλύτερα του......
 
Δυστυχώς ευθύνη για το χαμό του θείου του νεαρού αλλά και για το ότι ο νεαρός χαροπαλευει φέρουν ο πατέρας του και ο αρχηγός της παρέας..... έδωσαν όπλο σε ένα παιδί.... όλα τα υπόλοιπα περί κακιάς ώρας και ατυχίας τα θεωρώ λόγια για να χρυσωσουν το χάπι....τα όπλα είναι εργαλεία.... όπως το αλυσοπρίονο και το αυτοκίνητο....δε δίνεις ένα αλυσοπρίονο σε ένα παιδί.....
Κακα τα ψεματα
Ολοι μας μαθαμε επειδη ο πατερας η ο παππους μας εσωσαν οπλο
Καποτε τα οπλα ηταν ακλειδωτα
Τα εργαλεια το ιδιο
Και το παιδι μαθαινε να λαμβανει ευθυνες απο μικρο!!!
Ξεκινουσε με τα απλα καθημερινα
Συνεχιζε με λιγο πιο δυσκολα
Και σιγα σιγα εμπαινε στην πορεια του
Ειτε κοριτσι ειτε αγορι
Ακομη και το να κραταει μαχαιρι για να κοψει το φαι του ξεκινουσε νωρις…..
Σημερα η αποξενωση μας απο την φυση
Η απομακρυνση μας απο την οικογενεια
Η ασφυκτικα πιεστικη ρουτινα και το αγχος μας οδηγουν μακρια απο ολα αυτα
Και εχουν συντεινει στην απομακρυνση απο τον σεβασμο που χρειαζονται καποιες επικυνδυνες ενασχολησεις της καθημερινοτητας και αυτο μειωνει τον φοβο των επιπτωσεων
Δεν αντιλαμβανομαστε τον κινδυνο!!!
Ενα παιδι δεν μαθαινει πως να περπαρα στην φυση
Δεν μαθαινει οτι το οπλο σκοτωνει
Δεν μαθαινει οτι το μαχαιρι κοβει δακτυλα
Οτι το αυτοκινητο φευγει στην στροφη
Μαθαινει ομως και θαυμαζει τα αποτελεσματα τους πριν μαθει την χρηση τους
Θαυμαζει την καρπωση
Θαυμαζει τον σεφ που κοβει το αγγουρι με ταχυτητα στις εκπομπες μαγειρικης
Το ραλλιστα που τραβαει χειροφρενο η που παει με 180-200 και προσπερναει στην τριχα
Εχουν χαθει οι ευθυνες!!!
Ειναι αγνωστες οι επιπτωσεις!!!

Δεν ξερω πως εγινε το κακο στην Αρτα
Μια βδομαδα πριν ειχαμε το ιδιο στην λεμεσο
Ενα αγορακι 17 χρονων σκοτωσε κατα λαθος τον πατερα του στο κυνηγι
Ειμουν στην περιοχη εβλεπα τα ασθενοφορα αλλα δεν ηξερα τι εγινε νομιζα καποιονοδικο ατυχημα στον υπεραστικο που φαινοταν απο εκει που ειμουν

Δεν μπορω να κατηγορησω κανεναν γονιο που βαζει στα πρωτα βηματα του κυνηγιοθ το παιδι του
Μπορω ως να πω ομως οτι πρεπει ολοι μας να δινουμε ατα παιδια παραπανω ευθυνες και μαθηματα πριν τα ριξουμε να κολυμπησουν στον ωκεανο

Παραδειγμα για το οποιο με εχουν πει υπερβολικο!!!

Παιζουν τα παιδια στο σπιτι με τα παιδια του κουμπαρου μου
Βλεπω να στοχευει το ενα το αλλο
Ο δικοι μου λενε στα δικα του κουμπαρου μου
Δεν γινεται αυτο!!!
Τα οπλα σκοτωνουν!!!
Τα πιαιδια του κουμπαρου μου δεν το κατανοουν
Οπως και αυτος
Εξηγω τον λογο
Ο κουμπαρος με βλεπει σαν να μου λεει υπερβολες!!!
Παιδια ειναι!!!!

Οχι δεν ειναι υπερβολες!!!!

Στο σπιτι μεσα δεν γεμιζουν τα οπλα του( παιδικα) εστω και ειναι παιγνιδι
Και δεν στοχευει ποτε ανθρωπο
Ουτε και ας κρατάνε παιγνιδι

Οταν ερθει η ωρα να κρατησουν ενα αληθινο θα το χουν στο πισω μερος του μυαλου

Θελω να κοβουν το φαγητο τους με το μαζαιρι μονα του οταν ερθει η ωρα
Δειχνω στον μεγαλο τον τροπο και τον βλεπω
Ειναι κατι που πρεπει να ξερει…..


Ειναι τραγικα τα δυστυχηματα που συνεβησαν
Ο Θες να δωσει κουραγιο σε αυτα τα πλασματα!!!
Δεν φταιει ομως το κυνηγι ουτε και η παιδεια
Φταιει το πολυ ´´αστο παιδι ειναί´´ και η μειωση του αντικτυπου που εχουν οι επιπτωσεις
 
Ακουστε τον Σαββα Καλεντεριδη...

Παρα μα πάρα πολύ ορθός ο λόγος τού , και πρέπει να μας προβληματίσει πάρα μα πάρα πολύ σοβαρά αυτή η εικόνα . Άποψη μου , εμένα πάντως με έβαλε σε σκέψεις .
 
Τι να το κάνω τώρα , τώρα είναι άχρηστη οι άποψη τους , για το τι έπρεπε να κάνουν τότε , μαζί τα είπαν τότε , και μαζί τα συμφώνησαν , το θέμα είναι ότι την δική τους απόφαση , που αφορούσε όμως την ζωή μου , της ζωές μας , την Ελλάδα μας , και που δεν βγήκε σε καλό , την πληρώνουμε μόνο εμείς , και πάντα εμείς .
 
Διαβάζοντας αυτά και διάφορα άλλα αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ρε αδερφέ είναι ένα.Πως γίνεται να υπάρχουν άνθρωποι σε αυτή τη χώρα ακόμη που να υποστηρίζουν αυτή τη γενιά πολιτικών όλων των κομμάτων αναιξερετως που κατοικοεδρεύουν κάποιοι ακόμη μόνιμα στη Βουλή είναι κάτι που δεν με αφήνει σε ησυχία και δεν μπορώ να το χωνέψω επουδενί να υπάρχει πληθώρα ανθρώπων που να πεινάει να δυστυχεί και να να συνεχίζει το ίδιο και ποιον να ψηφίσω έχω φτάσει σε σημείο να πιστεύω πως η μαλακυνση πρέπει να προτοεμφανιστηκε στην Ελλάδα.
 
FYI - μερικά καλούδια που άφησε η κυβέρνηση Σημίτη κληρονομιά στον Ελληνικό Λαό:

Συμφωνία Μαδρίτης (Ιούλιος 1997)
...
Σ' αυτή, λοιπόν, τη Σύνοδο η ελληνική κυβέρνηση «κατάφερε»:
1) Να υπογράψει ότι και η Τουρκία έχει - πέρα από τα νόμιμα - ζωτικά συμφέροντα και ενδιαφέροντα στο Αιγαίο.
2) Να υπογράψει ότι θα αποφεύγει μονομερείς ενέργειες, θέτοντας έτσι υπό τουρκική ομηρία το αναφαίρετο δικαίωμα της Ελλάδας να επεκτείνει τα ελληνικά χωρικά ύδατα από έξι στα 12 μίλια όταν το κρίνει αναγκαίο.
Αν, λοιπόν, η Συμφωνία της Μαδρίτης δεν ήταν συμφωνία εκχώρησης κυριαρχικών δικαιωμάτων από ελληνικής πλευράς τότε τι ήταν;

Συμφωνία Ελσίνκι (Δεκέμβριος 1999)
...
Στο κείμενο των συμπερασμάτων του Ελσίνκι αναφέρεται σχετικά με την Τουρκία και τις υπόλοιπες υποψήφιες χώρες προς ένταξη στην ΕΕ (παράγραφος 4): Η ΕΕ «παροτρύνει τα υποψήφια κράτη να καταβάλουν κάθε προσπάθεια για την επίλυση κάθε εκκρεμούς συνοριακής διαφοράς και άλλων συναφών θεμάτων». Καλεί δε «να φέρουν τη διαφορά ενώπιον του "Διεθνούς Δικαστηρίου"» και επισημαίνει ότι «το αργότερο στα τέλη του 2004, το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο θα επανεξετάσει την κατάσταση ως προς κάθε εκκρεμή διαφορά»...
Τα κείμενα είναι σαφή. Η ελληνική κυβέρνηση, αποδεχόμενη την υποψηφιότητα της Τουρκίας και υπογράφοντας την προηγούμενη παράγραφο, υπέγραψε ότι αναγνωρίζει το δικαίωμα (!) της Τουρκίας να εγείρει θέμα «συνοριακών διαφορών» με την Ελλάδα, η επίλυση μάλιστα των οποίων - πέρα από τη Χάγη - τίθεται και υπό τη δικαιοδοσία της ΕΕ!

Πηγή: Ριζοσπάστης - online (27 Okt. 2004) -
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top