Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δυστυχώς ευθύνη για το χαμό του θείου του νεαρού αλλά και για το ότι ο νεαρός χαροπαλευει φέρουν ο πατέρας του και ο αρχηγός της παρέας..... έδωσαν όπλο σε ένα παιδί.... όλα τα υπόλοιπα περί κακιάς ώρας και ατυχίας τα θεωρώ λόγια για να χρυσωσουν το χάπι....τα όπλα είναι εργαλεία.... όπως το αλυσοπρίονο και το αυτοκίνητο....δε δίνεις ένα αλυσοπρίονο σε ένα παιδί.....
Ετσι ειναι στο κυνηγι του γουρουνιου επρεπει να γινει κατι απο χτες
 
Παιδιά δε μαθαίνουμε τίποτα, ζώα είμαστε και λειτουργεί η φυσική επιλογή.
Πόσα παιδιά έχουν χαθεί στην άσφαλτο της ελληνικής επαρχίας (και όχι μόνο) από μαλακίες με αυτοκίνητα και μηχανάκια.
Μόλις σκοτώνεται ένα, όλοι κλαίμε, μαυροντυνόμαστε, οι γονείς κλειδώνουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΆ αμάξια και μηχανάκια και μόλις περάσει ο καιρός και ξεχάσουμε λίγο, ξανά μανα τα ίδια, μέχρι το επόμενο θύμα..... :(
Κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας είναι και οι Έλληνες κυνηγοί, δε μπορούσαμε να διαφέρουμε.
Η έλλειψη παιδείας είναι ΣΥΝΟΛΙΚΉ και όχι συμπτωματική στους κυνηγούς.
 
Για μια μεριδα ανευθυνων ¨συναδελφων¨μας και για μια διοικηση που κοιμαται ορθια μας εχουν πιασει στο στομα τους και μας παιρνει ολους η μπαλα!!
Να βλεπω τωρα ¨ρεπορταζ¨για το θεμα με εικονες απο κυνηγια αλλων χωρων με ραβδωτα και διοπτρες!!
Σιγα σιγα περνα στην κοινωνια η εικονα του αιμοσταγους ντυμενου Ραμπο κυνηγου...
Και αυτο θα μεινει στο τελος!
Νομιζω πως δεν ειναι θέμα ουτε διοίκησης , ούτε ολίγων που θελουν να ονομάζονται κυνηγοί Παναγιώτη.
Ειναι η γενικότερη κατάντια αυτής της χώρας . Ειναι η αδιαφορία στο να θελει να αλλαξει πράγματα και να δει μπροστα και φυσικά η ατιμωρησία η οποία καλλιεργεί αυτες τις νοοτροπίες σε ολους μας.
 
Δυστυχώς ευθύνη για το χαμό του θείου του νεαρού αλλά και για το ότι ο νεαρός χαροπαλευει φέρουν ο πατέρας του και ο αρχηγός της παρέας..... έδωσαν όπλο σε ένα παιδί.... όλα τα υπόλοιπα περί κακιάς ώρας και ατυχίας τα θεωρώ λόγια για να χρυσωσουν το χάπι....τα όπλα είναι εργαλεία.... όπως το αλυσοπρίονο και το αυτοκίνητο....δε δίνεις ένα αλυσοπρίονο σε ένα παιδί.....
O μ. ο πατέρας μου μούδινε το όπλο του απο τα 14 μου.
Πάντα απο δίπλα καί η γλώσσα να μήν σταματά .
Μπόνους που θα θυμούμαι 2 σφαλιάρες σε διαφορετικές περιπτώσεις που δεν τήρησα αυτά που μούλεγε .
Ασφάλεια πρωτίστως καί μετά ορθή σκόπευση ,επιλογή καρτεριού κλπ κλπ .
 
Παιδιά δε μαθαίνουμε τίποτα, ζώα είμαστε και λειτουργεί η φυσική επιλογή.
Πόσα παιδιά έχουν χαθεί στην άσφαλτο της ελληνικής επαρχίας (και όχι μόνο) από μαλακίες με αυτοκίνητα και μηχανάκια.
Μόλις σκοτώνεται ένα, όλοι κλαίμε, μαυροντυνόμαστε, οι γονείς κλειδώνουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΆ αμάξια και μηχανάκια και μόλις περάσει ο καιρός και ξεχάσουμε λίγο, ξανά μανα τα ίδια, μέχρι το επόμενο θύμα..... :(
Κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας είναι και οι Έλληνες κυνηγοί, δε μπορούσαμε να διαφέρουμε.
Η έλλειψη παιδείας είναι ΣΥΝΟΛΙΚΉ και όχι συμπτωματική στους κυνηγούς.
Βασίλη το λέω ειδικά σε σένα, είναι ανθρώπινο να γίνονται και θα γίνονται ιατρικά λάθη, δεν είναι αποδεκτό όμως να γίνονται και να ξαναγίνονται τα ΙΔΙΑ λάθη, γι αυτό είπα να μάθουμε από τα λάθη μας...
 
Σε όλα δίκιο έχετε. Συμφωνώ απόλυτα.
Τί να πω όμως εγώ που ξεκίνησα τον μικρό μου φέτος... Θυμάστε τη χαρά μου τον Οκτώβρη με τις πρώτες του φάσες...

Ναι, εκπαίδευση. Συνέχεια δίπλα του. Μπλα μπλα και ξανά μπλα μπλα ατελείωτο και μετά ξανά μπλα μπλα και μόλις τελειώσει το μάθημα πάμε επανάληψη.

Και; Δεν μπορεί να γίνει η μαλακία; Πάντα μπορεί.

Ακόμα και σε μας τους έμπειρους μπορεί να τύχει η στραβή. Κάπου ο @Nikws7 νωρίτερα έγραψε για την τούμπα που το όπλο έφερε 10 βόλτες και δεν εκπυρσοκρότησε. Κι αν αυτό συμβεί στον μικρό; Και εκπυρσοκροτήσει; Τότε θα είμαι ανεύθυνος πατέρας που έδωσα στον μικρό το όπλο.

Αν δεν τον είχα ξεκινήσει φέτος θα έκανα κι εγώ κριτική σε αυτόν τον πατέρα...
Τώρα δεν μπορώ....
 
Ο νόμος είναι νόμος κ ορίζει την ηλικία των 18 ετών κ οχι αδικα....

Αλλά κατά την γνώμη μου σε αυτή την περιπτωση δεν επαιξε ρόλο η ηλικία αλλα η παιδεία......

Διότι όπως γνωρίζεται ακριβώς τα ίδια δυστυχήματα στο ίδιο κυνήγι τα βλεπουμε να συμβαίνουν και σε πολυυ μεγαλυτερες ηλικιες.....
Είδα κάτι και κινήθηκε κ εριξα!
Εγώ δεν φοραω πορτοκαλι γιλέκο!

Σε ένα παιδι( μικρότερο των 16 ετών) μπορείς να διδαξεις τα παντα, ποσο μάλλον την σωστή χρήση του οπλου κ ασφαλη χρήση το οπλου.......

Οταν ένα παιδι μάθει καποια πραγματα κ καταννοησει πληρως ότι αυτό το γαμ.. που κρατάει στα χέρια του σκορπάει θανατο κ νιώσει τον φόβο τότε δεν υπάρχει κίνδυνος...
Δεν έχει καμία σχέση με το αμάξι η το μηχανάκι που είναι απείρως πιο επικίνδυνο γιατί το γκάζι είναι γλυκο και η "μαγκια" κυριαρχεί σε αυτές της ηλικίες.....
 
Είναι μεγάλο λάθος να παίρνεις ένα παιδί 16 χρονών για κυνήγι γουρουνιού να του δίνεις όπλο με μονόβολα και να το βάζεις καρτέρι μόνο τού....υπάρχουν παρέες γουρουνοκυνηγων
που μπορεί να ξέρουν ότι κυνηγάς πολλά χρόνια, και δεν σε βάζουν στην παρέα τους με τίποτα και δεν το κάνουν μην τους πάρεις το γουρούνι.....
 
Ο νόμος είναι νόμος κ ορίζει την ηλικία των 18 ετών κ οχι αδικα....

Αλλά κατά την γνώμη μου σε αυτή την περιπτωση δεν επαιξε ρόλο η ηλικία αλλα η παιδεία......

Διότι όπως γνωρίζεται ακριβώς τα ίδια δυστυχήματα στο ίδιο κυνήγι τα βλεπουμε να συμβαίνουν και σε πολυυ μεγαλυτερες ηλικιες.....
Είδα κάτι και κινήθηκε κ εριξα!
Εγώ δεν φοραω πορτοκαλι γιλέκο!

Σε ένα παιδι( μικρότερο των 16 ετών) μπορείς να διδαξεις τα παντα, ποσο μάλλον την σωστή χρήση του οπλου κ ασφαλη χρήση το οπλου.......

Οταν ένα παιδι μάθει καποια πραγματα κ καταννοησει πληρως ότι αυτό το γαμ.. που κρατάει στα χέρια του σκορπάει θανατο κ νιώσει τον φόβο τότε δεν υπάρχει κίνδυνος...
Δεν έχει καμία σχέση με το αμάξι η το μηχανάκι που είναι απείρως πιο επικίνδυνο γιατί το γκάζι είναι γλυκο και η "μαγκια" κυριαρχεί σε αυτές της ηλικίες.....
Δυστυχώς και στο κυνήγι κυριαρχεί η μαγκιά κι η επιδειξιομανία.
 
Οκ έναν μικρό θα τον ξεκινήσεις ....αλλά γουρουνι γίνετε το 99% των ατυχηματων

Καλύτερα χαλαρά ένα καρτέρι τσιχλας να πας στρατα χωρίς άγχος χωρίς πολύ κόσμο
Απογευματινό που είναι και πιο χαλαρά και εύκολα ελεγχόμενο....
 
Είναι μεγάλο λάθος να παίρνεις ένα παιδί 16 χρονών για κυνήγι γουρουνιού να του δίνεις όπλο με μονόβολα και να το βάζεις καρτέρι μόνο τού....υπάρχουν παρέες γουρουνοκυνηγων
που μπορεί να ξέρουν ότι κυνηγάς πολλά χρόνια, και δεν σε βάζουν στην παρέα τους με τίποτα και δεν το κάνουν μην τους πάρεις το γουρούνι.....
Τα ειπες ολα Γιάννη!
Δυστυχώς και στο κυνήγι κυριαρχεί η μαγκιά κι η επιδειξιομανία.
Ναι..
Αλλά αυτά δεν μπορουν να προκαλεσουν κανένα ατυχημα, όταν κάποιος γνωρίζει τα των όπλων........
O μ. ο πατέρας μου μούδινε το όπλο του απο τα 14 μου.
Στην ηλικία αυτή έκανα περπατητα τσίχλας
ολομόναχος με το μονοκαννο cal.12...

Φώναζαν όλοι στην οικογένεια αλλά ο πατερας μου το επέτρεπε αφου μου είχε δείξει κάποια πραγματα κ κυρίως έβλεπε την συμπεριφορά μου...

Θυμάμαι κ στις αρχές που κατάλαβε το παθος μου με το κυνηγι, Εκανε ψέματα ότι τον πηρε τηλ αστυνόμος που με είδε να κυνηγάω κ του είπε να μην με ξαναδεί με οπλο γιατί θα με βάλει φυλακη....
Αλλά που να χαμπαριασω έγω, αν κ κατάλαβα ότι κοροιδευει...

Ακόμα κ τωρα το θυμάται συχνά η μάνα μου κ μου λέει μα είχε μυαλό εκείνος ο πατερας σου...........
Παντα νευριάζω..και τις λέω γιατι έπαθα τίποτα???

Καταβαθος ξέρω ότι σαν μάνα(η μάνα είναι.. μάνα) εχει δίκιο........
Δεν πρεπει να βιαζόμαστε να μεγαλώσουν τα παιδια μας.........
 
Τα περισσότερα ατυχήματα που γίνονται στο κυνήγι είναι αυτά στο κυνήγι γουρουνιού,
Και πάντα όταν κάποιος αφήνει το καρτέρι που των έχουν βάλει και μετακινηθεί μέσα στο δάσος.....πόσα ατυχήματα πρέπει να γίνουν ακόμα για να το καταλάβουν..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top