Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ πάντως επιμένω και παρατηρώ ότι μέχρι Μαιο-Ιουνιο με τα υπάρχοντα εμβόλια τα καταφέρναμε εδώ Ελλάδα αρκετά καλά.Μετα το άνοιγμα του τουρισμού μόλις φθινοπωριασε χαλια.
Έχω την εντύπωση σαν να κουβαληθηκε κάτι άλλο πιο άγριο.Αντε βρες τώρα.
Η απάντηση βρίσκεται στην πραγματική ταυτότητα των νοσηλευομένων .(εμβολιασμένοι -ανεμβολίαστοι )
Κάποια στιγμή θα σκάσει κι'αυτό
 
Είπαμε .Και τα μέτρα προστασίας από όλους εξακολουθούν να είναι το σημαντικότερο πράγμα .Το εμβόλιο είναι το ένα από αυτά .Όλα τα σώματα ασφαλείας στον κόσμο και στρατοί παίρνουν αλεξίσφαιρα γιλέκα για την "κακια ώρα".
Αν κάποιος πει ρίξτε μου να δω αν αντέχει είναι ανόητος .
 
Αθήνα, 2 Δεκεμβρίου 2021
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Δίνονται στη δημοσιότητα, κατόπιν σχετικής Διάταξης της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών, τα στοιχεία ταυτότητας και οι φωτογραφίες πέντε (5) ημεδαπών, κατηγορούμενων ως μελών συμμορίας που διέπραττε συστηματικά απάτες μέσω ανάρτησης αγγελιών πώλησης ηλεκτρονικών συσκευών στο διαδίκτυο και η οποία εξαρθρώθηκε την 22-11-2021 από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Νοτιοανατολικής Αττικής (σχετικό το από 24-11-2021 Δελτίο Τύπου) .
262367718_1326179257820618_7801249733957286214_n.jpg

Πρόκειται για τους συλληφθέντες:
1. ΚΟΣΜΑ Ραφαήλ του Γεωργίου και της Ειρήνης-Σοφίας, γεννηθέντα την 24-7-1999 στη Νίκαια Αττικής,



2. ΚΟΣΜΑ Χρυσοβαλάντη του Γεωργίου και της Ειρήνης-Σοφίας, γεννηθέντα την 12-4-2001 στη Νίκαια Αττικής,
3. ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟ Μιχαήλ, αγνώστου πατρός και της Ευαγγελίας, γεννηθέντα την 30-11-2002 στη Νίκαια Αττικής,
4. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥ Χριστίνα του Μιχαήλ και της Γεωργίας, γεννηθείσα την 20-5-1995 στη Νίκαια Αττικής,
5. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗ Γεώργιο του Μιχαήλ και της Γεωργίας, γεννηθέντα την 5-01-1999 στη Νίκαια Αττικής.

Η συγκεκριμένη δημοσιοποίηση, σύμφωνα με τη σχετική Εισαγγελική Διάταξη, αποσκοπεί στην ανάγκη προστασίας του κοινωνικού συνόλου από την εγκληματική δράση των κατηγορουμένων, στη διευκόλυνση διερεύνησης τυχόν τέλεσης και άλλων ομοειδών πράξεων και στην ευχερέστερη ικανοποίηση της ποινικής αξίωσης της Πολιτείας για τον κολασμό των εγκλημάτων που τέλεσαν.
Στο πλαίσιο αυτό, παρακαλούνται οι πολίτες να επικοινωνούν με τους τηλεφωνικούς αριθμούς 210-9692920 της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Νοτιοανατολικής Αττικής και 210-6411111 της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, για την παροχή οποιασδήποτε σχετικής πληροφορίας.​
spacer.gif
 
Ε, ναι! Αφού πριν 10 χρόνια έσωσαν τη χώρα οι "Ερμηνευτές του Συντάγματος", σειρά τώρα έχουν οι θεματοφύλακές του να τη σώσουν.
Τους κάτοικους αυτής της χώρας δεν ξέρω ποιος θα σώσει, από τους κάθε λογής σωτήρες της. :confused:
 
Είπαμε .Και τα μέτρα προστασίας από όλους εξακολουθούν να είναι το σημαντικότερο πράγμα .Το εμβόλιο είναι το ένα από αυτά .Όλα τα σώματα ασφαλείας στον κόσμο και στρατοί παίρνουν αλεξίσφαιρα γιλέκα για την "κακια ώρα".
Αν κάποιος πει ρίξτε μου να δω αν αντέχει είναι ανόητος .
Το αλεξίσφαιρο είναι αααααααλεξισφαιρο‼️το μπολι τι είναι❓
 
Δείτε γιατί δεν θα πληρώσουν κανένα πρόστιμο οι άνω των 60. Να'ναι καλά ο/η δικηγόρος που μας έδωσε δωρεάν αυτή την συμβουλή για να μην μας πιάνουν κορόιδα!
Κοινοποιήστε να το μάθουν και οι φίλοι σας ή κάντε αντιγραφή και επικόλληση.
*****************
Δεν μπορούν να σου αφαιρέσουν τα 100€ από την Σύνταξη.
Δεν μπορούν να σου βάλουν ούτε 5€ πρόστιμο για να το πληρώνεις στην εφορία.
Δεν είναι φόρος που χρωστάς στο κράτος.
Το πρόστιμο είναι ατομική διοικητική πράξη και για να επιβληθεί από την όποια Διοικητική Αρχή απαιτείται κλήση σε απολογία και μετά την απολογία αν δεν γίνει αποδεκτή, τότε επιβάλλεται το πρόστιμο.
Σε περίπτωση που η αιτιολογία γράφει μη αποδοχή Εμβολιασμού αυτόματα αποτελεί ευθεία απειλή γιατί θεωρείται «προπαρασκευαστική πράξη τέλεσης εγκλήματος» δηλαδή έγκλημα κατά της ανθρωπότητας που σημαίνει ότι ο εισαγγελέας δεν μπορεί παρά μόνο να ασκήσει ποινική δίωξη κατά του υπογράφοντος.
***************************

Νομιμότητα και εφαρμογή του προστίμου των 100€
Μόνο για να διώξω τον φοβο και να μην παρασυρθεί κανείς και κάνει το εμβόλιο χωρίς την θέλησή του.
1 ) Δεν μπορεί να εφαρμοστεί στους συνταξιουχους νομικα γιατι ειναι διοικητική πράξη και υπάρχει μια πολύμηνη διαδικασία
2 ) Ο νομικός δρόμος είναι ο εξής η ηλεκτρονική διακυβέρνηση κοινωνικής ασφάλισης ( ηδικα ) πρέπει να διαπίστωση οτι δεν έχει γίνει ο εμβολιασμός και σαν ανώνυμη εταιρεία δεν εχει δικαίωμα επιβολής προστίμου.
3 ) Πρέπει να οριστεί με νόμο ποια υπηρεσία θα τρέξει τον κώδικα της διοικητικής διαδικασίας υπουργείο υγείας η εργασίας.
4 ) Η υπηρεσία πρέπει να στείλει στον καθένα πράξη προσδιορισμού της ποινής ( 100 ευρω ) ηλεκτρονικά.
5 ) Οι άνω των 70 με νόμο δεν υποχρεώνονται σε ηλεκτρονικές διαδικασίες αρα δεν μπορεί να επιβληθεί η ποινή.
6 ) Για την εξέταση των αντιρρήσεων πρέπει να συγκροτηθεί τριμελής επιτροπή για να τις εξετάσει.
7 ) Ακόμα και αν τον ειδοποιήσουν γραπτώς εχει δικαίωμα επιβολής αντιρρήσεων εντος 5 ημερών οι οποίες μπορεί να κρατήσουν με την προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια μέχρι 8 χρόνια χωρις ποτε να κοπούν τα 100 ευρω ολα τα εξοδα τα πληρώνει το κράτος ειναι δωρεάν για τους πολίτες.
(Από τοίχο φίλου)


Παλικαρια μου το εστειλε ενας καλός φιλος!!!
Υπαρχει καποιος νομικος στο φορουμ να μας πει την γνωμη του ????
 
Δείτε γιατί δεν θα πληρώσουν κανένα πρόστιμο οι άνω των 60. Να'ναι καλά ο/η δικηγόρος που μας έδωσε δωρεάν αυτή την συμβουλή για να μην μας πιάνουν κορόιδα!
Κοινοποιήστε να το μάθουν και οι φίλοι σας ή κάντε αντιγραφή και επικόλληση.
*****************
Δεν μπορούν να σου αφαιρέσουν τα 100€ από την Σύνταξη.
Δεν μπορούν να σου βάλουν ούτε 5€ πρόστιμο για να το πληρώνεις στην εφορία.
Δεν είναι φόρος που χρωστάς στο κράτος.
Το πρόστιμο είναι ατομική διοικητική πράξη και για να επιβληθεί από την όποια Διοικητική Αρχή απαιτείται κλήση σε απολογία και μετά την απολογία αν δεν γίνει αποδεκτή, τότε επιβάλλεται το πρόστιμο.
Σε περίπτωση που η αιτιολογία γράφει μη αποδοχή Εμβολιασμού αυτόματα αποτελεί ευθεία απειλή γιατί θεωρείται «προπαρασκευαστική πράξη τέλεσης εγκλήματος» δηλαδή έγκλημα κατά της ανθρωπότητας που σημαίνει ότι ο εισαγγελέας δεν μπορεί παρά μόνο να ασκήσει ποινική δίωξη κατά του υπογράφοντος.
***************************

Νομιμότητα και εφαρμογή του προστίμου των 100€
Μόνο για να διώξω τον φοβο και να μην παρασυρθεί κανείς και κάνει το εμβόλιο χωρίς την θέλησή του.
1 ) Δεν μπορεί να εφαρμοστεί στους συνταξιουχους νομικα γιατι ειναι διοικητική πράξη και υπάρχει μια πολύμηνη διαδικασία
2 ) Ο νομικός δρόμος είναι ο εξής η ηλεκτρονική διακυβέρνηση κοινωνικής ασφάλισης ( ηδικα ) πρέπει να διαπίστωση οτι δεν έχει γίνει ο εμβολιασμός και σαν ανώνυμη εταιρεία δεν εχει δικαίωμα επιβολής προστίμου.
3 ) Πρέπει να οριστεί με νόμο ποια υπηρεσία θα τρέξει τον κώδικα της διοικητικής διαδικασίας υπουργείο υγείας η εργασίας.
4 ) Η υπηρεσία πρέπει να στείλει στον καθένα πράξη προσδιορισμού της ποινής ( 100 ευρω ) ηλεκτρονικά.
5 ) Οι άνω των 70 με νόμο δεν υποχρεώνονται σε ηλεκτρονικές διαδικασίες αρα δεν μπορεί να επιβληθεί η ποινή.
6 ) Για την εξέταση των αντιρρήσεων πρέπει να συγκροτηθεί τριμελής επιτροπή για να τις εξετάσει.
7 ) Ακόμα και αν τον ειδοποιήσουν γραπτώς εχει δικαίωμα επιβολής αντιρρήσεων εντος 5 ημερών οι οποίες μπορεί να κρατήσουν με την προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια μέχρι 8 χρόνια χωρις ποτε να κοπούν τα 100 ευρω ολα τα εξοδα τα πληρώνει το κράτος ειναι δωρεάν για τους πολίτες.
(Από τοίχο φίλου)


Παλικαρια μου το εστειλε ενας καλός φιλος!!!
Υπαρχει καποιος νομικος στο φορουμ να μας πει την γνωμη του ????
Νομικός δεν είμαι αλλά ακόμα και να ισχύουν αρκεί μια τροπολογία, υπουργική απόφαση κτλ για να αλλάξουν τα πάντα.
Αν δεις ένα πρωί στο gsis ότι χρωστάς 100€ δώσε στον δικηγόρο άλλα 100€ για να στα σβήσει, αν στα σβήσει.
Έχουν φάει πολλά χρήματα οι δικηγόροι από ομαδικές αγωγές που το αποτέλεσμα ήταν μηδέν.
Αν ισχύει κάτι σήμερα μπορεί αύριο να μην ισχύει ... στην Ελλάδα ζούμε.

Αν δεν θες να το κάνεις μην το κάνεις.
Βλέπεις τι θα γίνει ... μπορεί να είναι απλά Α.Π. (άμα πιάσει)
 
Δείτε γιατί δεν θα πληρώσουν κανένα πρόστιμο οι άνω των 60. Να'ναι καλά ο/η δικηγόρος που μας έδωσε δωρεάν αυτή την συμβουλή για να μην μας πιάνουν κορόιδα!
Κοινοποιήστε να το μάθουν και οι φίλοι σας ή κάντε αντιγραφή και επικόλληση.
*****************
Δεν μπορούν να σου αφαιρέσουν τα 100€ από την Σύνταξη.
Δεν μπορούν να σου βάλουν ούτε 5€ πρόστιμο για να το πληρώνεις στην εφορία.
Δεν είναι φόρος που χρωστάς στο κράτος.
Το πρόστιμο είναι ατομική διοικητική πράξη και για να επιβληθεί από την όποια Διοικητική Αρχή απαιτείται κλήση σε απολογία και μετά την απολογία αν δεν γίνει αποδεκτή, τότε επιβάλλεται το πρόστιμο.
Σε περίπτωση που η αιτιολογία γράφει μη αποδοχή Εμβολιασμού αυτόματα αποτελεί ευθεία απειλή γιατί θεωρείται «προπαρασκευαστική πράξη τέλεσης εγκλήματος» δηλαδή έγκλημα κατά της ανθρωπότητας που σημαίνει ότι ο εισαγγελέας δεν μπορεί παρά μόνο να ασκήσει ποινική δίωξη κατά του υπογράφοντος.
***************************

Νομιμότητα και εφαρμογή του προστίμου των 100€
Μόνο για να διώξω τον φοβο και να μην παρασυρθεί κανείς και κάνει το εμβόλιο χωρίς την θέλησή του.
1 ) Δεν μπορεί να εφαρμοστεί στους συνταξιουχους νομικα γιατι ειναι διοικητική πράξη και υπάρχει μια πολύμηνη διαδικασία
2 ) Ο νομικός δρόμος είναι ο εξής η ηλεκτρονική διακυβέρνηση κοινωνικής ασφάλισης ( ηδικα ) πρέπει να διαπίστωση οτι δεν έχει γίνει ο εμβολιασμός και σαν ανώνυμη εταιρεία δεν εχει δικαίωμα επιβολής προστίμου.
3 ) Πρέπει να οριστεί με νόμο ποια υπηρεσία θα τρέξει τον κώδικα της διοικητικής διαδικασίας υπουργείο υγείας η εργασίας.
4 ) Η υπηρεσία πρέπει να στείλει στον καθένα πράξη προσδιορισμού της ποινής ( 100 ευρω ) ηλεκτρονικά.
5 ) Οι άνω των 70 με νόμο δεν υποχρεώνονται σε ηλεκτρονικές διαδικασίες αρα δεν μπορεί να επιβληθεί η ποινή.
6 ) Για την εξέταση των αντιρρήσεων πρέπει να συγκροτηθεί τριμελής επιτροπή για να τις εξετάσει.
7 ) Ακόμα και αν τον ειδοποιήσουν γραπτώς εχει δικαίωμα επιβολής αντιρρήσεων εντος 5 ημερών οι οποίες μπορεί να κρατήσουν με την προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια μέχρι 8 χρόνια χωρις ποτε να κοπούν τα 100 ευρω ολα τα εξοδα τα πληρώνει το κράτος ειναι δωρεάν για τους πολίτες.
(Από τοίχο φίλου)


Παλικαρια μου το εστειλε ενας καλός φιλος!!!
Υπαρχει καποιος νομικος στο φορουμ να μας πει την γνωμη του ????
Εμένα μου ακούγεται αρκετά "ύποπτο". Εμπειρία έχω μόνο από πρόστιμα για υπερβολική ταχύτητα, και τα 200€ έγιναν μέσα σε ένα χρόνο 400€. Βέβαια δεν είμαι συνταξιούχος. Από την άλλη: είσαι σίγουρος πως δεν θα σου ζητήσει ο φίλος σου ο δικηγόρος 15€ για την ομαδική προσφυγή στα δικαστήρια;
 
Εμένα μου ακούγεται αρκετά "ύποπτο". Εμπειρία έχω μόνο από πρόστιμα για υπερβολική ταχύτητα, και τα 200€ έγιναν μέσα σε ένα χρόνο 400€. Βέβαια δεν είμαι συνταξιούχος. Από την άλλη: είσαι σίγουρος πως δεν θα σου ζητήσει ο φίλος σου ο δικηγόρος 15€ για την ομαδική προσφυγή στα δικαστήρια;

Εαν νομικα ισχυει κατι τετοιο....προτιμω δωσω 100 ευρω και οχι 15 στον δικηγορο....παρα στον μητσοτακη
που θελει να μου το επιβαλλει.....
Εκει ειναι η διαφορά..... Θοδωρη μου!!!
 
Δυστυχώς είτε θέλουμε είτε όχι οι νόμοι στη χώρα μας δουλεύουν κατά το δοκούν τηρούνται οπότε θελουν κάποιοι και για κάποιους και δεν υπάρχει μια αξιοκρατία ούτε στη δικαιοσύνη ούτε πουθενά από τι στιγμή που η κάθε κομματική ομάδα που κουμαντάρει βάζει όποιον γουστάρει αφεντικό .Το Σύνταγμα έχει γίνει μπαχαλο οι νόμοι εννοώ και όπου βλέπεται ένα νόμο και μετά καμία 10αρια διευκρινιστικες για να μάθουμε τι λέει ο ποιητής που κανονικά θέλει κλωτσιές ο ποιητής καταλαβαίνεις τι παπαριές συμβαίνουν πολυνομια ίσον μπουρδέλο που οι μόνοι κερδισμένοι είναι οι τσατσαδες και εμείς μαμιομαστε από κάτω αλλά μάλλον μας αρέσει φίλε Νίκο δεν εξηγειται αλλιώς όλα είναι μέλι γάλα (να δεις τι σου χω για μετά ) είχε τραγουδησει ο Παπακωνσταντίνου σε στίχους Μαχαιρίτσα.
 
Κόψε φάτσα και βγάλε συμπέρασμα...
Άμα δεν υπήρχαν γίδια να τα αρμεγει ούτε που θα το σκεφτόταν να το ανοίξει και αυτή και ο άλλος με το ανακουφιστικον-επουλοτικον από κεραλοιφη με αντζούγιες προβιες.Βασικα υπάρχει μεγάλο κοινό δυστυχώς,η μαλακια έχει περάσει στο dna και πλέον είναι κληρονομική,δεν εξηγείται διαφορετικά.
 
Κόψε φάτσα και βγάλε συμπέρασμα...
Άμα δεν υπήρχαν γίδια να τα αρμεγει ούτε που θα το σκεφτόταν να το ανοίξει και αυτή και ο άλλος με το ανακουφιστικον-επουλοτικον από κεραλοιφη με αντζούγιες προβιες.Βασικα υπάρχει μεγάλο κοινό δυστυχώς,η μαλακια έχει περάσει στο dna και πλέον είναι κληρονομική,δεν εξηγείται διαφορετικά.
Ρε γαμωτο.Την πιάσανε ?Και ήθελα να με διορίσει χειρουργό να κόβω τα νύχια στις τσίχλες.
 
Κόψε φάτσα και βγάλε συμπέρασμα...
Άμα δεν υπήρχαν γίδια να τα αρμεγει ούτε που θα το σκεφτόταν να το ανοίξει και αυτή και ο άλλος με το ανακουφιστικον-επουλοτικον από κεραλοιφη με αντζούγιες προβιες.Βασικα υπάρχει μεγάλο κοινό δυστυχώς,η μαλακια έχει περάσει στο dna και πλέον είναι κληρονομική,δεν εξηγείται διαφορετικά.
Σωστός, αλλά όλα ξεκινάνε απο τον βοσκό που μοιράζει λαχεία και τυχερά παιχνίδια, ρίχνει τράπουλες και πλασάρει ζώδια.Κάνει και άλλα πράγματα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top