Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι πολιτικοί, όσο πιο σπουδαγμένοι και "πετυχημένοι" είναι, τόσο πιο επικίνδυνοι είναι για την πατρίδα τους.
Μην γενικεύεις ή τουλάχιστον μίλα για την Ελλάδα :)

Εγώ μέσα στην νύστα μου θα έλεγα ότι κανένας σημερινός Έλληνας πολιτικός δεν είναι άξιος της εμπιστοσύνης μου.

Καληνύχτα παίδες ...
 
Δεν έχω επαληθεύσει τα δεδομένα αλλά οι πήγες φαίνονται αξιόπιστες.

https://resist-to-exist.gr/2021/07/...eiwn-ta-dedomena-pou-ofeileis-na-ksereis/amp/
Αγαπητέ Βασίλη, αν δεις συνολικά το περιεχόμενο του site ίσως καταλάβεις ότι η αξιοπιστία του τείνει προς το μηδέν - θυμίζει κάτι μαγαζιά που γράφουν απ΄έξω "ότι πάρετε 1 ευρώ" και μέσα πωλούν σαβούρα μηδαμινής αξίας (και η σαβούρα έχει κάποια αξία). Αυτό, όπως και χιλιάδες άλλες ιστοσελίδες βασίζονται στην αμάθεια αλλά - ακόμα χειρότερα - στην ημιμάθεια των αναγνωστών τους και στην έλειψη χρόνου ή διάθεσης να διασταυρώσουν πληροφορίες. Η συγκεκριμένη σελίδα αναμασά παλιές αλήθειες -οι οποίες είναι κοινός τόπος - και ανακρίβειες σε μορφή αποδεικτικών στοιχείων.

Φιλικά.

ΥΓ: είχα καιρό να μπω στο φόρουμ, βλέπω άλλαξαν οι κυριαρχίες στα θέματα. Το αναφέρω χωρίς να θέλω να αξιολογήσω τις νέες τάσεις.
 
ΥΓ: είχα καιρό να μπω στο φόρουμ, βλέπω άλλαξαν οι κυριαρχίες στα θέματα.
Και εσυ καιρό είχες να μπεις, και εμεις μηνες να βγούμε έξω, γεράσαμε και κατα 1,5 χρονο απο την πρωτη ...σφαλιάρα, έχουμε να ρίξουμε τουφεκιά απο τον Οκτώβρη.....
Μας ήρθε ο ουρανός ...σφοντύλι.
 
Παιδιά πήγε ο Κουλης στην Καλαμάτα και ρώταγε πως μαζεύουν τα αγγούρια .
Είχε δεν είχε κατ'ευθείαν στο ψητό.
Τάχα μου τάχα μου ότι δεν ξέρει.
Οι εργάτες τα μαζεύουν με τα χέρια.
Αυτός δεν ξέρω πως.Αλλά κάνα "φορτηγο" σίγουρα θα το καταφέρνει.
 
Βασίλη, δες τα βιογραφικά των Βουλευτών. Οι περισσότεροι πέρα απο ενα ...χαρτί, και απο τα ψέματα που γράφουν, έχουν το φοβερό "παρακολούθησε μαθήματα στο τάδε πανεπιστημιο"
Απλώς παρακολούθησε!!!!!!!'
τωρα μερικές ώρες ή εστω κάποιο εβδομαδιαίο σεμινάριο, ειναι ψιλά γράμματα. ´Άσε που η παρακολούθηση δεν γίνεται να ελεγχθεί ως ψέμα.
Και ποιος να καταλάβει την διαφορά του παρακολούθησε απο το αποφοίτησε ;;;;
Όλοι φωστήρες, και κατάλληλοι. Και έτοιμοι για Υπουργοί, έστω και Υγείας.
Και εγώ που ειχα πάρει 3 επιλεγόμενα στην Δασολογια του ΑΠΘ δεν είμαι δασολογος???? Αυτό μου λες τωρα???? Και εγώ νόμιζα ότι ειμαι....
 
Και εγώ που ειχα πάρει 3 επιλεγόμενα στην Δασολογια του ΑΠΘ δεν είμαι δασολογος???? Αυτό μου λες τωρα???? Και εγώ νόμιζα ότι ειμαι....
Και εγώ που ...παρακολουθησα κατηχητικό, είμαι έτοιμος (από καιρό) για Δεσπότης
 
Ποιος μπορεί να κάτσει να διαβάσει χωρίς να χαθεί/βαρεθεί/κουραστεί τέτοια άρθρα; Αυτοί που τα συνέταξαν σίγουρα κι αυτοί που είναι ειδικοί στο θέμα. Κι εγώ δεν κάθομαι να το διυλίσω (δε λογίζομαι για ειδικός), πάω κατευθείαν στα αποτελέσματα και βλέπω αυτό που με νοιάζει πιο πολύ να μάθω.
Είναι απολύτως λογικό να μη μπορεί ο κόσμος να παρακολουθήσει αυτές τις πηγές. Πρέπει να προσέχει από πού ενημερώνεται και τι διαδίδει κατόπιν.
Βασίλη τα άρθρα το ξέρεις πως γράφονται με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να μπορέσουν σε πολύ λίγο και αυστηρό αριθμό σελίδων να πείσουν σε πρώτο βαθμό τον editor και τον associate editor αρχικά και τους reviewers πιο μετά αν περάσει σε review round, για την ουσία, τη διαδικασία, την εγκυροτητα και τη χρησιμότητα της ερευνητικής προσπάθειας. Το άγχος των ερευνητών δεν είναι να το κατανοήσει κανένα ειδικό κοινό. Είναι από μια κάστα ανθρώπων προς μια κάστα ανθρώπων. Η δημοσίευση ακαδημαϊκά είναι επιβίωση (publish or perish / δημοσίευσε ή αλλιώς θα πεθάνεις, άλλωστε αυτό είναι γνωστό) και προσαρμόζεσαι σε νόρμες γραφής. Και για να δημοσιεύσεις σε top περιοδικό πρέπει το 1/3 να το καταναβαίνουν όλοι, το άλλο 1/3 κάποιοι πολύ ψαγμένοι και το άλλο 1/3 σχεδόν κανένας (συνήθως αυτό του data analysis και advanced multivariate statistical modelling)...το abstract και το τελικό μέρος είναι για τον μη hard core ακαδημαικό. Είναι σαν να λες να καταλάβουν όλοι της τεχνολογικές προδιαγραφές μιας συσκευής. Δεν είναι δυνατόν. Είναι δουλειά ημερίδων, επαγγελματικών (και όχι ακαδημαϊκών) συνεδρίων και ειδικών δημοσιογράφων και συντακτών να τα εκλαϊκεύσουν και διασπείρουν στην κοινωνία. Κάποιοι άλλοι δεν κάνουν τη δουλειά τους, όχι τα ακαδημαϊκά περιοδικά...

The New England Journal of Medicine (the world's leading medical journal)
Αν κάποτε δημοσίευα (ως μέλος ομάδας φυσικά) εκεί ιατρικό άρθρο θα το καταλαβαίνατε απ' τις απανωτές τριπλέτες που θα ακουγόντουσαν για καμιά βδομάδα νυχθημερόν. :)
Τέτοια περιοδικά θέλουν να έχεις τρελά καλό afilliation και ομάδα ερευνητική που να τρώει σίδερα (όσο έψαξα δεν βρήκα δημοσίευση με αμιγώς έλληνες συγγραφείς ή/αι όλοι να έχουν θέση μόνο θέση σε ελληνικά πανεπιστήμια). Μοναχικοί λύκοι και ασύνδετες ολιγομελείς αγελες έχουν πάψει προ πολλού, σχεδόν 20ετία, να ελπίζουν σε οτιδήποτε τόσο αναβαθμισμένο. Και να περάσει πρώτο το γύρο το paper και να μην φάει desk rejection δεν θα αντέξουν το review process. Με impact factor 91.245 είναι όμως ένα project ζωής που σου εξασφαλίζει μια τρελή καριέρα στο χώρο. Στο εύχομαι αν έχεις τέτοιο προσανατολισμό. Φυσικά dream it first, work hard and smart and do your best and then it is possible...
 
Και φυσικά μια πολύ δυσάρεστη είδηση που όπως παρουσιάζεται αμαυρώνει μια συγγενική με το κυνήγι δραστηριότητα...

Νεκρός από ψαροντούφεκο ο «Κωστής», η διάσημη φώκια της Αλοννήσου​


https://www.huffingtonpost.gr/entry...ebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3
 
Και φυσικά μια πολύ δυσάρεστη είδηση που όπως παρουσιάζεται αμαυρώνει μια συγγενική με το κυνήγι δραστηριότητα...

Νεκρός από ψαροντούφεκο ο «Κωστής», η διάσημη φώκια της Αλοννήσου​


https://www.huffingtonpost.gr/entry...ebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3
Δεν ξέρω τι παίζει με το youtube (δεν παίζουν στο forum) αλλά υπάρχει βίντεο στην Αλόννησο που η φώκια δαγκώνει λουόμενο, φανταστείτε τον ψαροντουφεκά που είχε ψάρια πάνω του. Δεν είμαι σε καμιά περίπτωση ύπερ αυτού που έγινε αλλά μου την δίνει όταν κρίνουν κάποιον χωρίς στοιχεία.
 
Last edited:
Νεκρός από ψαροντούφεκο ο «Κωστής»
Αυτό όμως δεν σημαίνει και "από ψαροντουφεκά". Είναι γνωστός σε όλους ο ανταγωνισμός μεταξύ φώκιας και επαγγελματία ψαρά.
Όποιος όμως και να το έκανε, η πράξη του δεν δικαιούται καμία σχέση με οποιαδήποτε κυνηγετική δραστηριότητα.

Υ.Γ.:
Για μένα, και το ψαροντούφεκο κυνήγι είναι, αφού, δεν χρησιμοποιεί ούτε δόλο ούτε παγίδευση.
 
Αυτό όμως δεν σημαίνει και "από ψαροντουφεκά". Είναι γνωστός σε όλους ο ανταγωνισμός μεταξύ φώκιας και επαγγελματία ψαρά.
Όποιος όμως και να το έκανε, δεν δικαιούται καμία σχέση με την κυνηγετική δραστηριότητα.

Υ.Γ.:
Για μένα, και το ψαροντούφεκο κυνήγι είναι, αφού, δεν χρησιμοποιεί ούτε δόλο ούτε παγίδευση.
Για αυτό είπα όπως παρουσιάζεται Γιάννη. Υπάρχει για μένα σκόπιμη στόχευση. Ο ανταγωνισμός φώκιας και χελώνας με επαγγελματία ψαρά και η εκδίκηση του δεύτερου πάντα κρύβεται επιμελώς...
 
Και φυσικά μια πολύ δυσάρεστη είδηση που όπως παρουσιάζεται αμαυρώνει μια συγγενική με το κυνήγι δραστηριότητα...

Νεκρός από ψαροντούφεκο ο «Κωστής», η διάσημη φώκια της Αλοννήσου​


https://www.huffingtonpost.gr/entry...ebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3
Έχοντας περάσει άσχημα από μια φώκια στο παρελθόν, δεν μπορώ να κρίνω χωρίς να ξέρω τι συνέβη. Για αυτούς που γνωρίζουν άλλωστε το τραύμα εισόδου στην κοιλιά λέει πολλά...
Για να μεταφέρουμε το σκηνικό και στην στεριά. Μια αρκούδα ντουφεκισμένη σχεδόν εξ επαφής στο κεφάλι με μονόβολο, μερικές φωτό γεμάτες αίματα και τιτλος με τεράστια γράμματα για τον αλήτη τον κυνηγό που πήγε και σκότωσε το ζωντανό...
Κρίμα και η φώκια, κρίμα και η αρκούδα, περισσότερο κρίμα πάντως ο κυνηγός ή ο ψαροντουφεκάς.
 
Ετυχε το πρωι να ακουσω εναν ντοπιο που μιλουσε για το θεμα αυτο.
Ελεγε οτι η φωκια αυτη ειχε μεγαλωσει με την παρουσια ανθρωπων με αποτελεσμα να μη φοβαται και να εχει γινει θρασυς και ενοχλητικη.
Μαλιστα ελεγε, οτι το προηγουμενο διαστημα επιτεθηκε και παραλιγο να πνιξει λουομενο
και οτι επρεπε οι αρμοδιοι να την μεχουν μαζεψει και μεταφερει αλλου για να την προστατεψουν.
Με δυο λογια ελεγε, οτι το ζωο χωρις να το ξερει, πηγαινε γυρευοντας....
 
Ετυχε το πρωι να ακουσω εναν ντοπιο που μιλουσε για το θεμα αυτο.
Ελεγε οτι η φωκια αυτη ειχε μεγαλωσει με την παρουσια ανθρωπων με αποτελεσμα να μη φοβαται και να εχει γινει θρασυς και ενοχλητικη.
Μαλιστα ελεγε, οτι το προηγουμενο διαστημα επιτεθηκε και παραλιγο να πνιξει λουομενο
και οτι επρεπε οι αρμοδιοι να την μεχουν μαζεψει και μεταφερει αλλου για να την προστατεψουν.
Με δυο λογια ελεγε, οτι το ζωο χωρις να το ξερει, πηγαινε γυρευοντας....
Έσβησε η φωτιά στα μέρη σου ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top