Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ένα θέμα που δεν γράφουν τα ΜΜΕ και που δε συζητά κανείς είναι το θέμα των αγωγών που θα γίνουν από όποιον κολλήσει τον ιό και θεωρεί ότι το έπαθε γιατί ο σερβιτόρος της ταβέρνας που έφαγε ήταν ανεμβολίαστος, ή η καμαριέρα του ξενοδοχείου που έμεινε, ή ο οδηγός του λεωφορείου, ή ο γιατρός/νοσηλευτής/καθαρίστρια του νοσοκομείου που νοσηλεύθηκε κτλ.
Επειδή ζω στην Κρήτη ξέρω ότι οι ξενοδόχοι έχουν κάθε χρόνο πλήθος τέτοιων καταγγελιών και αγωγών με σοβαρές αξιώσεις(πολλά λεφτά δηλαδή) που τους ζητούνται από πελάτες τους για διάφορους λόγους: πχ τροφική δηλητηρίαση κτλ
Όλα αυτά καλύπτονται από τις ασφαλιστικές. Ποια ασφαλιστική θα δεχτεί να ασφαλίσει ξενοδοχείο με ανεμβολίαστο προσωπικό?
Και ποιος ξενοδόχος θα πάρει ανεμβολίαστο προσωπικό διακινδυνεύοντας μερικά εκατομμύρια αποζημιώσεις?
 
μια γριπούλα σε ένα νοσοκομείο ή σε ένα γηροκομείο έχει και θύματα,
Κωστή, σκέψου μόνο πόσες τέτοιες αντιπαραθέσεις περί υγείας ταλανίζουν την κοινωνία μας δεκαετίες τώρα: φοράω ζώνη/κράνος - δεν φοράω ζώνη/κράνος, πίνω/καπνίζω - δεν πίνω/καπνίζω, πίνω πρέζα - δεν πίνω πρέζα, τρώω "υγιεινά" - δεν τρώω "υγιεινά", γυμνάζομαι - δεν γυμνάζομαι, κυνηγάω/ψαρεύω - δεν κυνηγάω/ψαρεύω, παντρεύομαι/σοβαρεύομαι - δεν παντρεύομαι/σοβαρεύομαι κτλ. Τώρα απλά προστίθεται μια ακόμη. Δεν έχει τελειωμό αυτό και οι κοινωνικές ομάδες θα βρίσκουν πάντα μια αφορμή ώστε να σηκώσουν το γάντι.
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι πολίτες δεν έχουν πρόσβαση στην πραγματική πηγή του θυμού και της αγανάκτησής τους και μεταστρέφουν αυτά τα αισθήματα, ακόμη και ενάντια στον εαυτό τους με αυτοκαταστροφική συμπεριφορά. Η επιστημονική κοινότητα έχει κλειστεί στο ψηλό της πύργο και λογαριασμό δίνει μόνο στα αφεντικά της που θεωρεί ότι την πληρώνουν, αφήνοντας τον κόσμο στο έλεος της παραπληροφόρησης, της σύγχυσης και της δεισιδαιμονίας να βουλιάζει στην άγνοια και το φόβο. Οι διασκεδαστές αποχαυνώνουν τα πλήθη με πολύχρωμα σκατά και ο καθένας μας έχει χώσει το κεφάλι του στην ιδιωτική του άμμο, με τη σκέψη: "δε γαμιέται; και χωρίς εμένα, ο κόσμος προχωράει".
 
Κωστή, σκέψου μόνο πόσες τέτοιες αντιπαραθέσεις περί υγείας ταλανίζουν την κοινωνία μας δεκαετίες τώρα: φοράω ζώνη/κράνος - δεν φοράω ζώνη/κράνος, πίνω/καπνίζω - δεν πίνω/καπνίζω, πίνω πρέζα - δεν πίνω πρέζα, τρώω "υγιεινά" - δεν τρώω "υγιεινά", γυμνάζομαι - δεν γυμνάζομαι, κυνηγάω/ψαρεύω - δεν κυνηγάω/ψαρεύω, παντρεύομαι/σοβαρεύομαι - δεν παντρεύομαι/σοβαρεύομαι κτλ. Τώρα απλά προστίθεται μια ακόμη. Δεν έχει τελειωμό αυτό και οι κοινωνικές ομάδες θα βρίσκουν πάντα μια αφορμή ώστε να σηκώσουν το γάντι.
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι πολίτες δεν έχουν πρόσβαση στην πραγματική πηγή του θυμού και της αγανάκτησής τους και μεταστρέφουν αυτά τα αισθήματα, ακόμη και ενάντια στον εαυτό τους με αυτοκαταστροφική συμπεριφορά. Η επιστημονική κοινότητα έχει κλειστεί στο ψηλό της πύργο και λογαριασμό δίνει μόνο στα αφεντικά της που θεωρεί ότι την πληρώνουν, αφήνοντας τον κόσμο στο έλεος της παραπληροφόρησης, της σύγχυσης και της δεισιδαιμονίας να βουλιάζει στην άγνοια και το φόβο. Οι διασκεδαστές αποχαυνώνουν τα πλήθη με πολύχρωμα σκατά και ο καθένας μας έχει χώσει το κεφάλι του στην ιδιωτική του άμμο, με τη σκέψη: "δε γαμιέται; και χωρίς εμένα, ο κόσμος προχωράει".
όλα αυτά είναι ψευδοδιλήμματα
δηλαδή υπάρχουν απαντήσεις και απλά εμείς κάνουμε τους κινέζους
και το παίζουμε προβληματισμένοι ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για προβληματικούς
και δεν εξαιρούνται οι παρόντες
 
Ένα θέμα που δεν γράφουν τα ΜΜΕ και που δε συζητά κανείς είναι το θέμα των αγωγών που θα γίνουν από όποιον κολλήσει τον ιό και θεωρεί ότι το έπαθε γιατί ο σερβιτόρος της ταβέρνας που έφαγε ήταν ανεμβολίαστος, ή η καμαριέρα του ξενοδοχείου που έμεινε, ή ο οδηγός του λεωφορείου, ή ο γιατρός/νοσηλευτής/καθαρίστρια του νοσοκομείου που νοσηλεύθηκε κτλ.
Επειδή ζω στην Κρήτη ξέρω ότι οι ξενοδόχοι έχουν κάθε χρόνο πλήθος τέτοιων καταγγελιών και αγωγών με σοβαρές αξιώσεις(πολλά λεφτά δηλαδή) που τους ζητούνται από πελάτες τους για διάφορους λόγους: πχ τροφική δηλητηρίαση κτλ
Όλα αυτά καλύπτονται από τις ασφαλιστικές. Ποια ασφαλιστική θα δεχτεί να ασφαλίσει ξενοδοχείο με ανεμβολίαστο προσωπικό?
Και ποιος ξενοδόχος θα πάρει ανεμβολίαστο προσωπικό διακινδυνεύοντας μερικά εκατομμύρια αποζημιώσεις?
βαση συνταγματος η ιατρικη πραξη χωρις την σηγκατεθεση μου δεν μπορι να γινει ετσι αγωγες μπορω να κανο και εγω ...κατα παντον
 
βαση συνταγματος η ιατρικη πραξη χωρις την σηγκατεθεση μου δεν μπορι να γινει ετσι αγωγες μπορω να κανο και εγω ...κατα παντον
ούτε για να σου πάρουν μια σταγόνα αίμα δε μπορεί να γίνει χωρίς τη συγκατάθεση σου
ούτε σφράγισμα σε δόντι δε γίνεται αν δεν το θες
αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τις αγωγές
και για να αποφύγουν τις αγωγές οι εργοδότες δε θα προσλαμβάνουν ανεμβολίαστους
γιατί δε θα γουστάρουν να τρέχουν στα δικαστήρια ακόμα και αν τα κερδίζουν
οι δικηγόροι κοστίζουν σε κάθε περίπτωση
 
Π
ποιοί είναι αυτοί που έχουν αντένδειξη για το εμβόλιο?
Πχ.αμεα που εχουν περιορησμενη κυνητικοτητα εχουν περισσοτερο κυνδηνο για θρομβοση δεν το λεο εγω καθηγητης το ειπε στο σκαι πρειν 1/2 βδομαδες...νομιζω ηταν ο βασηλακοπουλος αν δεν κανο λαθος
 
ούτε για να σου πάρουν μια σταγόνα αίμα δε μπορεί να γίνει χωρίς τη συγκατάθεση σου
ούτε σφράγισμα σε δόντι δε γίνεται αν δεν το θες
αλλά αυτό δεν έχει σχέση με τις αγωγές
και για να αποφύγουν τις αγωγές οι εργοδότες δε θα προσλαμβάνουν ανεμβολίαστους
γιατί δε θα γουστάρουν να τρέχουν στα δικαστήρια ακόμα και αν τα κερδίζουν
οι δικηγόροι κοστίζουν σε κάθε περίπτωση
το ίδιο θα κάνει και το κράτος
θα ζητά βεβαίωση εμβολιασμού για να μπεις σε μια δουλειά, ανάμεσα στα άλλα που θα σου ζητούνται
οι ανεμβολίαστοι θα αποκλείονται
τόσο απλά
 
Oύτε 0.5% δεν φτάνει το ποσοστό θνησιμότητας του covid όχι 5% που λές .
Αν υπολογίσεις δε ότι μόνο το 1% χρίζει περίθαλψης απο τους φορείς του ιού
τότε 16 μήνες τώρα πανδημίας υπολογίζω ότι το 80+% του πληθυσμού ήρθε σε επαφή
με τον ιό . Οι περισσότεροι ούτε καν το κατάλαβαν .
Εγώ ξέρω πανω απο 100 άτομα που διαγνωστηκαν θετικα. Πέθαναν δύο , 89 και 95 ετών. Συμπτώματα είχαν 3-4 , μέχρι 38 πυρετό και ντεπον για...θεραπεία. Οι υπόλοιποι ούτε μυξα, Ούτε ένα βηχαλακι.Έβλεπαν το θετικό μοριακό και τραβαγαν τα μαλλιά τους.
 
Π

Πχ.αμεα που εχουν περιορησμενη κυνητικοτητα εχουν περισσοτερο κυνδηνο για θρομβοση δεν το λεο εγω καθηγητης το ειπε στο σκαι πρειν 1/2 βδομαδες...νομιζω ηταν ο βασηλακοπουλος αν δεν κανο λαθος
δεν ξέρω αν ισχύει
είναι τόσο ειδική κατηγορία και είναι ελάχιστοι αυτοί
 
όλα αυτά είναι ψευδοδιλήμματα
δηλαδή υπάρχουν απαντήσεις και απλά εμείς κάνουμε τους κινέζους
και το παίζουμε προβληματισμένοι ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για προβληματικούς
και δεν εξαιρούνται οι παρόντες
Οι απαντήσεις όμως αφορούν στην [ατελέσφορη] αντιμετώπιση των αποτελεσμάτων και όχι στην εξάλειψη των αιτιών τους, αφού, η πρώτη περίπτωση βοηθάει και στο ΑΕΠ της χώρας. Σχηματικά μιλώντας, τι θα κάνανε δίχως κλέφτες οι αστυνόμοι;
 
Εγώ ξέρω πανω απο 100 άτομα που διαγνωστηκαν θετικα. Πέθαναν δύο , 89 και 95 ετών. Συμπτώματα είχαν 3-4 , μέχρι 38 πυρετό και ντεπον για...θεραπεία. Οι υπόλοιποι ούτε μυξα, Ούτε ένα βηχαλακι.Έβλεπαν το θετικό μοριακό και τραβαγαν τα μαλλιά τους.
εγώ ξέρω πολλούς που πέθαναν
που δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν
που βγήκαν από το νοσοκομείο και κυκλοφορούν με τη συσκευή οξυγόνου μαζί τους και μόνο μέσα στο σπίτι φυσικά
που έφυγαν από το νοσοκομείο μετά από 100 μέρες νοσηλεία και μπορούσαν να κουνήσουν μόνο τα μάτια τους
που έχουν αναπνευστικά, κινητικά, και άλλα προβλήματα
που το μισό νοσοκομείο το κάναμε κλινικές covid για να μπορέσουμε να τους χωρέσουμε όλους
που όλους τους άλλους ασθενείς τους βάλαμε σε βήτα και γάμα προτεραιότητα
να πω κι άλλα?
ας πιστεύει ο κάθε ένας ότι γουστάρει
με έχει κουράσει όλη αυτή η ιστορία
ο ιός θα νικηθεί
η βλακεία ποτέ
 
Last edited:
εγώ ξέρω πολλούς που πέθαναν
που δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν
που βγήκαν από το νοσοκομείο και κυκλοφορούν με τη συσκευή οξυγόνου μαζί τους και μόνο μέσα στο σπίτι φυσικά
που έφυγαν από το νοσοκομείο μετά από 100 μέρες νοσηλεία και μπορούσαν να κουνήσουν μόνο τα μάτια τους
που έχουν αναπνευστικά, κινητικά, και άλλα προβλήματα
που το μισό νοσοκομείο το κάναμε κλινικές covid για να μπορέσουμε να τους χωρέσουμε όλους
που όλους τους άλλους ασθενείς τους βάλαμε σε βήτα προτεραιότητα
να πω κι άλλα?
ας πιστεύει ο κάθε ένας ότι γουστάρει
με έχει κουράσει όλη αυτή η ιστορία
Ναι μπορει να σε έχει κουρασει. Αλλά δεν παύει να ισχύει ότι μας έχουν ταΐσει σανό με το τσουβαλι. Άδειασαν οι αποθήκες από το άχυρο 1μιση χρόνο τωρα. Όποιος αρνείται την ύπαρξη του ιού είναι στην κοσμάρα του, οκ. Αλλά έχει πέσει πολύ μπαρούφα ρε φιλε. Έτσι όπως μας τα έλεγαν και τα λένε ακόμα έπρεπε οι μισοί να είχαμε πεθανει.
 
Ναι μπορει να σε έχει κουρασει. Αλλά δεν παύει να ισχύει ότι μας έχουν ταΐσει σανό με το τσουβαλι. Άδειασαν οι αποθήκες από το άχυρο 1μιση χρόνο τωρα. Όποιος αρνείται την ύπαρξη του ιού είναι στην κοσμάρα του, οκ. Αλλά έχει πέσει πολύ μπαρούφα ρε φιλε. Έτσι όπως μας τα έλεγαν και τα λένε ακόμα έπρεπε οι μισοί να είχαμε πεθανει.
ότι πεις
 
Όχι ότι πεις εσύ. Όπως βλέπεις εσύ έτσι βλέπω και εγω. Μέχρι και σκηνοθεσία διασωληνωσης ειδαμε. Με action και cut.
και σκηνοθεσία θανάτου είδαμε, όχι απλά διασωλήνωσης
 
δεν ξέρω αν ισχύει
Γιατί, ποιο είναι αυτό που ξέρουμε ότι ισχύει;
Η γνώση μας τώρα, όπως και στο μεσαίωνα, βασίζεται στην πίστη. Η ενημέρωσή μας, ακόμη και από τα συνδρομητικά "δημόσια" κανάλια, είναι αποσπασματική, συγκεχυμένη, μονομερής και ελλιπής, ενώ, η ίδια η Πολιτεία, αντιμετωπίζει τους πολίτες εχθρικά και τιμωρητικά, εκφοβίζοντάς τους με πρόστιμα και αποκλεισμούς, μεταφέροντάς τους την ευθύνη και τις ενοχές για τις αδυναμίες της, ακόμη και στα δέκα γεροντάκια στο ακριτικό χωριό, που έχει να δει λεωφορείο από τον Οκτώβρη και κανείς δε ρώτησε πώς έβγαλαν χειμώνα. :mad:
Κανονικά, το μισό πρόγραμμα της ΕΡΤ, θα έπρεπε να αποτελείται από συζητήσεις εκπροσώπων κάθε επιστημονικού τομέα και εκπομπές με επιστημονικό περιεχόμενο, αντί για ολιγόλεπτες συνεντεύξεις τηλεμαϊντανών στα χαζοχαρούμενα μαμούχαλα που μάζεψε ο Κούλης εκεί μέσα.
Μια επιτροπή τηλεθεατών ώστε να ελέγχει το περιεχόμενο της ERT που πληρώνουν άμεσα δεν υπάρχει;;;
 
Εκτος και καταργησουμε το συνταγμα δημοκρατικα και ωραια οπως στην κινα ενα πραγμα
Γιατι ρε Ηλια, πρώτη φορά θα ειναι; Τα τελευταία χρόνια μονο έχουν παρθει αποφάσεις και εχουν ψηφιστεί τόσοι αντισυνταγματικοί νόμοι κατα του εργαζομενου - ανεργου - συνταξιούχου που πλέον η αντισυνταγματικότητα εχει γινει συνήθεια και το σύνταγμα παπιέ ντε κωλ (το κωλόχαρτο στα γαλλικά, τί, δεν ξέρεις;)
 
και σκηνοθεσία θανάτου είδαμε, όχι απλά διασωλήνωσης
Ντάξει μωρέ ότι πεις. Να στήσουμε και ένα μνημείο για τους σωτήρες μας όπως ο Χαρδαλιας. Και να μαζευτούν οι βλάκες όπως εγώ να προσκυνάμε απο κάτω.
 
Last edited:
ο ιός θα νικηθεί
η βλακεία ποτέ
Δεν χρειάζεται εκνευρισμός Κωστή. Η κοκορομαχία μόνο τον στοιχηματζή ωφελεί.

Δεν φταίει ο κόσμος που σε ακραίες περιπτώσεις αντιδράει ανορθολογικά και καχύποπτα, φταίει που δεν έχει πρόσβαση στην έγκυρη πληροφορία. Το ότι ο κόσμος δεν έχει πια εμπιστοσύνη στην επιστήμη, θα πρέπει να προβληματίσει την ίδια την επιστήμη που πέρασε δια πυρός και σιδήρου (στην κυριολεξία) τους προηγούμενους αιώνες για να την κερδίσει.

Σήμερα, ως προς την απόκρυψη της γνώσης, οι δυο μεγάλοι πυλώνες της πληροφόρησης φαίνεται να ακολουθούν διαφορετικές αλλά εξίσου αποτελεσματικές οδούς: Η τηλεόραση μοιάζει να εφαρμόζει τις Οργουελιανές μεθόδους ενώ στο διαδίκτυο φαίνεται να επαληθεύονται οι φόβοι του Χάξλεϊ. Ο πρώτος πίστευε πως στο μέλλον δεν θα έχει μείνει βιβλίο για να διαβαστεί ενώ ο δεύτερος πίστευε πως μέσα σε έναν ωκεανό βιβλίων, κανείς δεν θα έχει πια τη διάθεση για διάβασμα. Τους κάναμε τη χάρη μάλλον και τους επαληθεύσαμε και τους δυο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top