Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χωρις ίχνος πολιτικοποιησης, προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, οι εκλογές (και οι εκάστοτε κυβερνήσεις γενικά) είναι τουλάχιστον ανίκανες να αντιμετωπίσουν τέτοιου είδους προβλήματα ουσιαστικά (δεν μιλάμε για καταστολή, άλλα για λύση του εγγενούς προβλήματος).
Δείτε τι προσπαθεί ναι κάνει ο Biden στο America, και πώς για ακόμη μία φορά θα αποτύχει (όπως και άλλοι πρίν αυτόν).
Νομίζω, και ευχαρίστως να ακούσω τις απόψεις σας, ότι 2 λύσεις υπάρχουν, και πρέπει να εφαρμόζονται μαζί:
1. Χαμόγελο και ευγένεια σε όλους ανεξαρτήτως.
2. Αυτοπροστασία (με ότι αυτό συνεπάγεται) όταν όλα τα υπόλοπα όρια έχουν εξαντληθεί.
Αυτοπροστασία όπως μπαίνει ο γύφτος σπίτι μου και προλαβαίνω και του ανάβω μια στα ποδάρια και μου κάνει μήνυση και πάω φυλακή και αυτός την βγάζει καθαρη????
 
Αυτοπροστασία όπως μπαίνει ο γύφτος σπίτι μου και προλαβαίνω και του ανάβω μια στα ποδάρια και μου κάνει μήνυση και πάω φυλακή και αυτός την βγάζει καθαρη????
Τον πληρώνεις κιόλας για μια ζωή αν σκοτώσει εσένα δεν ξέρουν τπτ το έχω πει σε μία χώρα που είναι οπλοφοβικη δεν μπορείς να αντίδρασης πατρίδα το μπελά σου θα βρεις στο Αμέρικα μπήκες ην ιδιοκτησία μου φίλε χωρίς να σε προσκαλέσω και έχω την υποψία πρόσεξε την υποψία σου έριξα αλλά τι να λέμε τώρα.
 
Αυτοπροστασία όπως μπαίνει ο γύφτος σπίτι μου και προλαβαίνω και του ανάβω μια στα ποδάρια και μου κάνει μήνυση και πάω φυλακή και αυτός την βγάζει καθαρη????

Τον πληρώνεις κιόλας για μια ζωή αν σκοτώσει εσένα δεν ξέρουν τπτ το έχω πει σε μία χώρα που είναι οπλοφοβικη δεν μπορείς να αντίδρασης πατρίδα το μπελά σου θα βρεις στο Αμέρικα μπήκες ην ιδιοκτησία μου φίλε χωρίς να σε προσκαλέσω και έχω την υποψία πρόσεξε την υποψία σου έριξα αλλά τι να λέμε τώρα.

Όλοι ενήλικες είμαστε, και θεωρητικά με σώας τας φρένας. Κατ'εμέ, οι νομικές επιπλοκές είναι σεβαστές μεν, αδιάφορες δε αν πρόκειτε κάποιος να μου αδειάσει μια γεμιστήρα uzi. Πιστεύετε πραγματικά ότι αν ο ατυχής δημοσιογράφος τράβουσε ενα 9, 40, 45άρι και ξάπλωνε τον ένα επιτηθέμενο, ότι θα περνούσε την υπόλοιπη ζωή του στην φυλακή;
 
Όλοι ενήλικες είμαστε, και θεωρητικά με σώας τας φρένας. Κατ'εμέ, οι νομικές επιπλοκές είναι σεβαστές μεν, αδιάφορες δε αν πρόκειτε κάποιος να μου αδειάσει μια γεμιστήρα uzi. Πιστεύετε πραγματικά ότι αν ο ατυχής δημοσιογράφος τράβουσε ενα 9, 40, 45άρι και ξάπλωνε τον ένα επιτηθέμενο, ότι θα περνούσε την υπόλοιπη ζωή του στην φυλακή;
Τώρα ότι και νά πούμε είναι υποθέσεις αν και τι όπως έχουμε πει ξανά εδώ μέσα ο νόμος είναι σαφείς τον σκότωσες φόνος εκ προθέσεως τέλος ας είναι και πάνω από το κρεβάτι σου.
 
Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν γλυτώσει .....προσοχή μην αφήσετε τραυματίες!!!! Αν τον σκοτώσεις θα πέσεις ποιο μαλακά!!!! Το καλύτερο είναι να μπορείς να εξαφανίσεις το πτώμα. Ένας καλός δικηγόρος και όλα καλά.
 
Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν γλυτώσει .....προσοχή μην αφήσετε τραυματίες!!!! Αν τον σκοτώσεις θα πέσεις ποιο μαλακά!!!! Το καλύτερο είναι να μπορείς να εξαφανίσεις το πτώμα. Ένας καλός δικηγόρος και όλα καλά.
Πριν 12 χρόνια δρούσε μια σπείρα Αλβανών που είχε ρημάξει δεκάδες σπίτια σε όλα τα χωριά εδώ γυρω. Ένα ωραίο βράδυ ήρθε και η σειρά της γειτονιάς μου. Το διπλανο σπίτι το άνοιξαν και πήραν αρκετα. Φεύγοντας στις 5:30 το πρωί για δουλεια η πόρτα δεν ανοιγε. Είχαν σπάσει τον αφαλό της κλειδαριας αλλά δεν κατάφεραν να μπουν. Φωνάζουμε την αστυνομία. Έρχονται δύο και παίρνουν καταθέσεις και ψάχνουν αποτυπώματα. Ο ένας είναι δύο χρόνια μεγαλυτερος μου και γνωριζόμαστε από το σχολείο. Τον ανεβάζω και του δειχνω τον οπλοβαστο και τον ρωτάω αν τους επαιρνα χαμπάρι και βαραγα στο ψαχνό τι θα γινοταν. Η απάντηση: έχεις αντερα να τον καθαρίσεις και πηγάδι να τον πεταξεις? Αν ναι κάντο και μην ανοίξεις το στόμα σου παρα μονο στον Άγιο Πέτρο.
 
Πριν 12 χρόνια δρούσε μια σπείρα Αλβανών που είχε ρημάξει δεκάδες σπίτια σε όλα τα χωριά εδώ γυρω. Ένα ωραίο βράδυ ήρθε και η σειρά της γειτονιάς μου. Το διπλανο σπίτι το άνοιξαν και πήραν αρκετα. Φεύγοντας στις 5:30 το πρωί για δουλεια η πόρτα δεν ανοιγε. Είχαν σπάσει τον αφαλό της κλειδαριας αλλά δεν κατάφεραν να μπουν. Φωνάζουμε την αστυνομία. Έρχονται δύο και παίρνουν καταθέσεις και ψάχνουν αποτυπώματα. Ο ένας είναι δύο χρόνια μεγαλυτερος μου και γνωριζόμαστε από το σχολείο. Τον ανεβάζω και του δειχνω τον οπλοβαστο και τον ρωτάω αν τους επαιρνα χαμπάρι και βαραγα στο ψαχνό τι θα γινοταν. Η απάντηση: έχεις αντερα να τον καθαρίσεις και πηγάδι να τον πεταξεις? Αν ναι κάντο και μην ανοίξεις το στόμα σου παρα μονο στον Άγιο Πέτρο.
Το ιδιο μου ηπαν και εμενα οταν μου εκλεψαν το μηχανακι αλβανη
 
Μάνα φίλου μου έκανε rapid και 5....λεπτά αργότερα μοριακο. Το rapid αρνητικό το μοριακό θετικο. Καραντίνα 14 μέρες και ούτε μια μυξα δεν ετρεξε.....
Το μοριακο που το εκανε; σε κρατικο νοσοκομειο ή σε ιδιωτικο;
 
Last edited:

Ως μαθητής Δημοτικού, πριν από μισό περίπου αιώνα, και αργότερα ως δάσκαλος, διδάχτηκα και δίδαξα την απλή μέθοδο των τριών.​

Toυ μητροπολίτη Καρπενησίου κ.Γεωργίου
Μεταφέροντας τη λογική αυτή στη σημερινή πραγματικότητα, κάνω την εξής σκέψη: καθημερινά, μέσω ΕΟΔΥ, γίνονται περίπου 50.000 τυχαία τεστ σε πανελλήνιο επίπεδο και βρίσκονται περίπου 3.000 θετικά. Κατ΄ αναλογία, αν στις 50.000 πολιτών οι 3.000 νοσούν, τότε στα 10.000.000 πληθυσμού θα πρέπει να έχουμε 600.000 θετικούς.

Αφήνω την περσινή άνοιξη και ξεκινώ από το φθινόπωρο. Αν καθημερινά βρίσκουμε 600.000 θετικούς, τότε πρέπει όλοι οι κάτοικοι της χώρας να έχουν νοσήσει όχι μία αλλά πολλές φορές.

Κάνω όμως μία άλλη πολύ πιο επιεική προσέγγιση. Από τον Οκτώβριο ως τώρα πέρασαν περίπου δώδεκα (12) 14/ήμερα. Αναφέρω το 14/ήμερο, γιατί θεωρείται ως χρόνος ασφαλείας για κάποιον που ασθένησε και πιθανόν να μην είχε συμπτώματα σοβαρά.

Προσπερνώ το ότι οι μετρήσεις γίνονται κάθε μέρα και λέω κάθε 14/ήμερο. Αν οι θετικοί είναι 600.000 κάθε 14ήμερο, στα 12 γινόμαστε 7.200.000 θετικοί; Αυτή είναι μια πολύ επιεικής προσέγγιση. Άρα έχουμε πετύχει την ανοσία της αγέλης. Προς τί λοιπόν ο καθημερινός πανικός;

Αν όμως ο πανικός είναι αληθινός, τότε η μαθηματική λογική δεν ισχύει! Τελικά, πού είναι η αλήθεια;

evrytanika.gr
 
Το μοριακο που το εκανε; σε κρατικο νοσοκομειο ή σε ιδιωτικο;
Την είχε στείλε η εταιρία που δουλεύει σε ιδιωτικό εργαστήριο για να κάνει το μοριακό με έξοδα της εταιρείας. Επειδή είχε αγχωθεί η γυναίκα λογω ενός κρούσματος στο χώρο εργασίας πλήρωσε και έκανε και rapid για να έχει πιο γρήγορα το αποτελεσμα. Το rapid βγήκε αρνητικό και πήγε σπιτι. Το επόμενο πρωί την πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι το μοριακό ήταν θετικο. Τα τεστ έγιναν με διαφορά λιγότερη των 5 λεπτών.
 
Την είχε στείλε η εταιρία που δουλεύει σε ιδιωτικό εργαστήριο για να κάνει το μοριακό με έξοδα της εταιρείας. Επειδή είχε αγχωθεί η γυναίκα λογω ενός κρούσματος στο χώρο εργασίας πλήρωσε και έκανε και rapid για να έχει πιο γρήγορα το αποτελεσμα. Το rapid βγήκε αρνητικό και πήγε σπιτι. Το επόμενο πρωί την πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι το μοριακό ήταν θετικο. Τα τεστ έγιναν με διαφορά λιγότερη των 5 λεπτών.
το rapid έχει μικρότερη ευαισθησία από το μοριακό(pcr)
το rapid γίνεται σε 10-15 λεπτά με κιτ ενώ το μοριακό που έχει μεγαλύτερη ευαισθησία γίνεται σε εργαστήριο με αναλυτή που κοστίζει χιλιάδες ευρώ και θέλει και ένα 12ωρο για να βγει
αφού δεν έτρεξε μύξα είναι θετική αλλά ασυμπτωματική όπως είναι το 40-45% των θετικών κρουσμάτων
τώρα που θα γίνονται σωρηδόν self test θα δείτε πόσα θετικά θα βγουν
η μεγάλη διασπορά του ιού οφείλεται στους ασυμπτωματικούς που μεταδίδουν χωρίς να το ξέρουν
 
Πριν 12 χρόνια δρούσε μια σπείρα Αλβανών που είχε ρημάξει δεκάδες σπίτια σε όλα τα χωριά εδώ γυρω. Ένα ωραίο βράδυ ήρθε και η σειρά της γειτονιάς μου. Το διπλανο σπίτι το άνοιξαν και πήραν αρκετα. Φεύγοντας στις 5:30 το πρωί για δουλεια η πόρτα δεν ανοιγε. Είχαν σπάσει τον αφαλό της κλειδαριας αλλά δεν κατάφεραν να μπουν. Φωνάζουμε την αστυνομία. Έρχονται δύο και παίρνουν καταθέσεις και ψάχνουν αποτυπώματα. Ο ένας είναι δύο χρόνια μεγαλυτερος μου και γνωριζόμαστε από το σχολείο. Τον ανεβάζω και του δειχνω τον οπλοβαστο και τον ρωτάω αν τους επαιρνα χαμπάρι και βαραγα στο ψαχνό τι θα γινοταν. Η απάντηση: έχεις αντερα να τον καθαρίσεις και πηγάδι να τον πεταξεις? Αν ναι κάντο και μην ανοίξεις το στόμα σου παρα μονο στον Άγιο Πέτρο.
Αυτή την απάντηση δίνουν και εχουν και δίκιο.....βέβαια δεν είναι τόσο απλό να καθαρίσεις άνθρωπο.....ακόμη και αν τον δεις πάνω απ' το κρεβάτι σου.....ο θεός να φυλάξει να μην μας φέρει σε τέτοια τύχη!!!!
 
το rapid έχει μικρότερη ευαισθησία από το μοριακό(pcr)
το rapid γίνεται σε 10-15 λεπτά με κιτ ενώ το μοριακό που έχει μεγαλύτερη ευαισθησία γίνεται σε εργαστήριο με αναλυτή που κοστίζει χιλιάδες ευρώ και θέλει και ένα 12ωρο για να βγει
αφού δεν έτρεξε μύξα είναι θετική αλλά ασυμπτωματική όπως είναι το 40-45% των θετικών κρουσμάτων
τώρα που θα γίνονται σωρηδόν self test θα δείτε πόσα θετικά θα βγουν
η μεγάλη διασπορά του ιού οφείλεται στους ασυμπτωματικούς που μεταδίδουν χωρίς να το ξέρουν
Σωστά, το rapid δουλεύει με έμμεση ανίχνευση - αν βρει αντισώματα συνεπάγει ότι υπάρχει και ο ιός στο σώμα - ενώ το μοριακό ταυτοποιεί ένα τμήμα της ακολουθίας του DNA του ιού, έτσι είναι πολύ πιο ακριβές.
 
Το μοριακο που το εκανε; σε κρατικο νοσοκομειο ή σε ιδιωτικο;
Παίζει ρόλο???? Επίσης υφίσταται λοίμωξη αναπνευστικού χωρίς συμπτώματα??? Δε ξέρω , ρωτάω απλά.....το περασμένο Δεκέμβρη πλήρωσα με την γυναίκα περίπου 400€ σε τεστ μοριακά.....γιατί έκανε η γυναίκα ένα σε δημόσιο νοσοκομείο και βγήκε θετική....καραντίνα (χωρίς συμπτώματα κ αυτή και εγώ....γίνεται κ αυτο??) Και σχεδόν κλεισμένοι οι 2 μας στο σπίτι. Όλα τα υπόλοιπα που κάναμε σε ιδιωτικό αρνητικά!!! Και η πουτανα ο ΕΟΔΥ δεν τα δεχοτανε. Άντε βγάλε συμπέρασμα τώρα.
 
Παίζει ρόλο???? Επίσης υφίσταται λοίμωξη αναπνευστικού χωρίς συμπτώματα??? Δε ξέρω , ρωτάω απλά.....το περασμένο Δεκέμβρη πλήρωσα με την γυναίκα περίπου 400€ σε τεστ μοριακά.....γιατί έκανε η γυναίκα ένα σε δημόσιο νοσοκομείο και βγήκε θετική....καραντίνα (χωρίς συμπτώματα κ αυτή και εγώ....γίνεται κ αυτο??) Και σχεδόν κλεισμένοι οι 2 μας στο σπίτι. Όλα τα υπόλοιπα που κάναμε σε ιδιωτικό αρνητικά!!! Και η πουτανα ο ΕΟΔΥ δεν τα δεχοτανε. Άντε βγάλε συμπέρασμα τώρα.
Παιζει ρολο.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top