Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
5 μαρτυρες περιμετρικα ειδαν το επαγγελματικο αλιευτικο να κυκλωνει τον ψαροντουφεκα.
Δεν θα πω το "αλλο" γιατι απλα χεστηκα,σαν συναδελφο τον βλεπω.Τελικα δεν ηταν και πολυ
παπαρια το οτι οι επαγγελματιες πιεζουν για την ερασιτεχνικη αλιεια.Σε λιγο θα τις παιζουμε
με τους οικολογους που την πεφτουν στα καρτερια και στα αυτοκινητα αλλα θα το κανουμε
και στην θαλασσα με τους τσιφλικαδες.Εγω ενα ξερω...ΑΝ ερθει...Καλο θα ειναι να εχει και
πυροσβεστηρα πανω στο επαγγελματικο γιατι θα παει η γεμιστη amstel με στουπι συστημενη!
 
5 μαρτυρες περιμετρικα ειδαν το επαγγελματικο αλιευτικο να κυκλωνει τον ψαροντουφεκα.
Δεν θα πω το "αλλο" γιατι απλα χεστηκα,σαν συναδελφο τον βλεπω.Τελικα δεν ηταν και πολυ
παπαρια το οτι οι επαγγελματιες πιεζουν για την ερασιτεχνικη αλιεια.Σε λιγο θα τις παιζουμε
με τους οικολογους που την πεφτουν στα καρτερια και στα αυτοκινητα αλλα θα το κανουμε
και στην θαλασσα με τους τσιφλικαδες.Εγω ενα ξερω...ΑΝ ερθει...Καλο θα ειναι να εχει και
πυροσβεστηρα πανω στο επαγγελματικο γιατι θα παει η γεμιστη amstel με στουπι συστημενη!
Εμεις Αλεξ δεν καναμε τετοια με φωτιε κλπ.Παιρναμε τσαμπα φρυσα απο τα μεγαλα καικια (μιλαμε για 5-10 κιλα).Τις αφηναμε σε εξωτερικο χορο καμια εβδομαδα,10 μερες.Μετα,βραδακι,σούτα στη βαρκα!!!Μποχα και bigattini παντου!!!
Ουτε οι βρετανιδες κυρατζες της παλιας εκπομπης του σκαι,ασταφτερα σπιτι,δεν θα μπορουσαν να την καθαρισουν!!!
.fff.
 
Εμεις Αλεξ δεν καναμε τετοια με φωτιε κλπ.Παιρναμε τσαμπα φρυσα απο τα μεγαλα καικια (μιλαμε για 5-10 κιλα).Τις αφηναμε σε εξωτερικο χορο καμια εβδομαδα,10 μερες.Μετα,βραδακι,σούτα στη βαρκα!!!Μποχα και bigattini παντου!!!
Ουτε οι βρετανιδες κυρατζες της παλιας εκπομπης του σκαι,ασταφτερα σπιτι,δεν θα μπορουσαν να την καθαρισουν!!!
.fff.
Eγω το εχω πει...Οποιος ερθει για μαγκια-κλανια-εξατμιση την εκατσε
και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω μπλεξει ασχημα με χαζομαγκες.
Ουτε θα κατσω να γινω Αγρινιο αλλα ουτε με απονερα μακαριτης.
Οταν βγω μετα απο το νερο θα πηδηξω στο καικι με το επαναφορτιζομενο
και θα του κανω την γαστρα γραβιερα,το πρωι θα ειναι Παπανικολης.
 
Last edited:
5 μαρτυρες περιμετρικα ειδαν το επαγγελματικο αλιευτικο να κυκλωνει τον ψαροντουφεκα.
Δεν θα πω το "αλλο" γιατι απλα χεστηκα,σαν συναδελφο τον βλεπω.Τελικα δεν ηταν και πολυ
παπαρια το οτι οι επαγγελματιες πιεζουν για την ερασιτεχνικη αλιεια.Σε λιγο θα τις παιζουμε
με τους οικολογους που την πεφτουν στα καρτερια και στα αυτοκινητα αλλα θα το κανουμε
και στην θαλασσα με τους τσιφλικαδες.Εγω ενα ξερω...ΑΝ ερθει...Καλο θα ειναι να εχει και
πυροσβεστηρα πανω στο επαγγελματικο γιατι θα παει η γεμιστη amstel με στουπι συστημενη!
Είδες τι έγινε. .αν δεν τον βλέπανε άλλοι. .θα λέγαμε ότι έπεσε μόνος και όλοι θα λέγαν μεγάλος άνθρωπος που πήγαινε. ....
 
Είδες τι έγινε. .αν δεν τον βλέπανε άλλοι. .θα λέγαμε ότι έπεσε μόνος και όλοι θα λέγαν μεγάλος άνθρωπος που πήγαινε. ....
Το ειδα Γιαννη και δεν μπορω να το χωνεψω!Τοσο μισος το μ@υνοσκυλο
για εναν ερασιτεχνη?Θα του επαιρνε τι?Το μεροκαματο?Αι στο διαλο πια!!
 
Ο άνθρωπος είχε περάσει πολλά στην ζωή του απο οτι διάβασα. ..φυλακές εξορίες χούντες αποδράσεις ...θα σταμάταγε σε μια μαλακισμενη απαγόρευση. ..πήγαινε για το πάθος του και την ευχαρίστηση του ..Δεν υπολόγισε σε έναν ηλίθιο που νομίζει ότι η θάλασσα είναι δικιά του ...Και δεν θα είναι ο μόνος.
 
Το ειδα Γιαννη και δεν μπορω να το χωνεψω!Τοσο μισος το μ@υνοσκυλο
για εναν ερασιτεχνη?Θα του επαιρνε τι?Το μεροκαματο?Αι στο διαλο πια!!

Οι περισσότεροι σημερινοί επαγγελματίες της θάλασσας ! ... μόνο για ζημιά είναι ικανοί!!!
Όποιον βλέπουν στη θάλασσα νομίζουν ότι τους κλέβει !
 
Το ειδα Γιαννη και δεν μπορω να το χωνεψω!Τοσο μισος το μ@υνοσκυλο
για εναν ερασιτεχνη?Θα του επαιρνε τι?Το μεροκαματο?Αι στο διαλο πια!!
Λες κ δεν τα ξέρεις ρε Αλεξ...
Τα εχουμε ξαναπεί....
Αλλά και αυτό όμως (αν όντως ίσχυει) ξεπερνάει κάθε όριο με δαυτους........
Αφου πολλες φορές "σφάζονται" αναμεταξυ τους κ σηκώνει ο ένας τα παραγαδια κ τα δίχτυα του άλλου....
Μέχρι κ τα λιμανακια καταλαμβάνουν καποιοι κ δεν αφήνουν άλλη βάρκα να δέσει ..
 
Λες κ δεν τα ξέρεις ρε Αλεξ...
Τα εχουμε ξαναπεί....
Αλλά και αυτό όμως (αν όντως ίσχυει) ξεπερνάει κάθε όριο με δαυτους........
Αφου πολλες φορές "σφάζονται" αναμεταξυ τους κ σηκώνει ο ένας τα παραγαδια κ τα δίχτυα του άλλου....
Μέχρι κ τα λιμανακια καταλαμβάνουν καποιοι κ δεν αφήνουν άλλη βάρκα να δέσει κοντα τους....
Ιστορία απ' τα παλιά... πριν 50 χρόνια... αδέρφια ψαράδες, εδώ απ' το χωριό... "καλόπαιδα"... έριχναν παραγάδια, ο ένας πάνω απ' του άλλου και να βρίζει ο ένας για τον άλλο "γ@μω το μ0υν! της μάνας σου" ...... τα διηγήτο ως αυτόπτης μάρτυρας ανιψιός τους, που τον έπαιρναν πιτσιρικά τότε για βοηθό...
τι να λέμε τώρα...
θα μαθευτεί ποιος είναι, είναι μικρή η κοινωνία εδώ...
 
Μέρα μεσημερι ήταν σίγουρα θα έχουν δει ποιος ήταν. ..Δεν θα έχουν δει μόνο ότι έκανε κύκλους γύρω από το φουσκωτό. .
Το λογικότερο είναι στην περιοχή εκεί να γνωρίζουν ποιός έχει τέτοιες τάσεις...
 
Οι περισσότεροι σημερινοί επαγγελματίες της θάλασσας ! ... μόνο για ζημιά είναι ικανοί!!!
Όποιον βλέπουν στη θάλασσα νομίζουν ότι τους κλέβει !
Λες κ δεν τα ξέρεις ρε Αλεξ...
Τα εχουμε ξαναπεί....
Αλλά και αυτό όμως (αν όντως ίσχυει) ξεπερνάει κάθε όριο με δαυτους........
Αφου πολλες φορές "σφάζονται" αναμεταξυ τους κ σηκώνει ο ένας τα παραγαδια κ τα δίχτυα του άλλου....
Μέχρι κ τα λιμανακια καταλαμβάνουν καποιοι κ δεν αφήνουν άλλη βάρκα να δέσει ..
Τα ξερω,τα εχω δει και τα βλεπω παιδες.Αλλο ομως να αρχισεις τα Γαλλικα και την νοηματικη
και αλλο να κανουν οτι κανουν οι κωλομπαραδες απεναντι,να κανουν απονερα για ανατροπη
του σκαφους.Τωρα δηλαδη τι καταφερε?Θα τον βρουν και θα του δωσουν την ροδελα στο χερι!
Κριμα στον ανθρωπο εχω να πω και στην οικογενεια του.Τα ματια σας 14!!
 
Και κατι τσοπαναρεοι στα βουνα κανουν κατι μαγκιες Εχω μανουριασει 2-3 φορες Το βουνο ολο δικο τους , βαρανε τις περδικες στο νερο

Την ίδια νοοτροπία έχουν και αυτοί Νίκο ... με τα τσοπανόσκυλα εδώ να δεις τι γίνεται!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top