Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εντωμεταξύ σαν σήμερα πέθανε και ο Τζορτζ Μπεστ
"Κάποτε έκοψα το ποτό και τις γυναίκες. Ήταν τα χειρότερα 20 λεπτά της ζωής μου".
"Ξόδεψα το 90% των χρημάτων μου στο ποτό και στις γυναίκες. Τα υπόλοιπα τα σπατάλησα."
"Αν είχα γεννηθεί άσχημος, κανένας δεν θα ήξερε τον Πελέ."
Έγραψε ο Τζώρτζ..
 
Πάει το γράψιμο σύννεφο! Εδω ένα όργανο γνωστός καραγκιόζης της περιοχής έγραψε ένα γέροντακι μέσα στην αυλή του για μάσκα!!!! Μπορεί να το κανει αυτό ρε παιδιά; Μέσα στην αυλη; Μερικοί δεν έχουν ιερό και οσιο. Ο συγκεκριμένος έχει ταράξει τα γερόντια στην περιοχη.
Οχι μεσα στην αυλη δε μπορει...αλλα που να κανει ενσταση το γεροντακι...του το μπουκωσε το 300€!
Και φυσικα δε βρεθηκε κανείς να παρεμβει γτ πρωτον ολοι σκεφτηκαν "που να μπλεκω ασε μην με γραψει και μενα", και το σημαντικότερο κανεις δε ξερει τι λεει η ΚΥΑ..
 
Και ελεγα...Τοσο χρημα στα τσοντοκαναλα οι τσατσαδες τιποτα?Τσουπ νασου και η MRB!!
Ευχομαι στον Σκαι εδω και τοσους μηνες, την τυχη του Mega..και μετα να ζητα ο εκπρόσωπος των εργαζομενων-ανεργων συγγνωμη απο τον λαο, για την στηριξη-προπαγανδα...οπως εκανε το mega που στηριζε μνημονια, και μολις το εκλεισαν εβαλαν τα κλαμματα...
 
τραγωδια κυριοι.μικροεπαγγελματιες ..μεροκαματιαριδες κλαινε με μαυρο δακρυ.
ας ειναι καλα τα μμε και το παραμυθι που τρωμε...
Βεβαια υπαρχουν και οι επιχειρηματίες, σε κλαδους που δεν εκλεισαν, και παιρνουν 50% επιδοτηση παρακρατησης με μηδενικο επιτοκιο... "δανείζονται" δηλαδή 20.000 και θα επιστρέψουν τα 10 χωρις επιτόκιο....δεν το λες και χασουρα....την υψηλοτερη εισοδηματικη ταξη μια χαρα την πάει η Κοβιντ! Η πανδημια χτυπα συγκεκριμένους κλαδους...οχι εναν και δυο αλλα και παλι συγκεκριμενους....
 
Ευχομαι στον Σκαι εδω και τοσους μηνες, την τυχη του Mega..και μετα να ζητα ο εκπρόσωπος των εργαζομενων-ανεργων συγγνωμη απο τον λαο, για την στηριξη-προπαγανδα...οπως εκανε το mega που στηριζε μνημονια, και μολις το εκλεισαν εβαλαν τα κλαμματα...
Mια πολύ ωραία κουβέντα του Alex 37 που κράτησα .......
Αυτοί είναι όπως τα jukebox .Όποιος βάλει το κέρμα -χρήμα ακούει ''την μελωδία '' που θέλει ν'ακούσει .
Όχι όλοι αλλά αυτοί σίγουρα !!!
 
Mια πολύ ωραία κουβέντα του Alex 37 που κράτησα .......
Αυτοί είναι όπως τα jukebox .Όποιος βάλει το κέρμα -χρήμα ακούει ''την μελωδία '' που θέλει ν'ακούσει .
Όχι όλοι αλλά αυτοί σίγουρα !!!
Ο Λάτσης σε ενα αποσπασμα απόπειρας συνέντευξης αρκετα χρονια πριν, λεει την απολυτη αληθεια για το τι ειναι ενας δημοσιογραφος σε δυο προτάσεις περιπου...ο δημοσιογράφος με κατεβασμενα αφτια χαμογελουσε αμηχανα!
Εκ του ασφαλούς βεβαια, γιατι τον εφοπλιστή δεν τον αγγίζει κανεις...
 
Last edited:
Ο Λάτσης σε ενα αποσπασμα απόπειρας συνέντευξης αρκετα χρονια πριν, λεει την απολυτη αληθεια για το τι ειναι ενας δημοσιογραφος σε δυο προτάσεις περιπου...
Εκ του ασφαλούς βεβαια, γιατι τον εφοπλιστή δεν τον αγγίζει κανεις...
Και ο συχωρεμένος (μπάρμπας μου - πρωτοξάδερφος της μάνας μου) ο Νίκος Κακαουνάκης είχε πει:
“Ο καλύτερος από εμάς τους δημοσιογράφους έχει σκοτώσει την μάνα του” ..... ;) :rolleyes:

.my man.
 
Τωρα χ@@@@@ που το εβγαλαν .. τοσες μερες τη εκαναν......
Κάλλιο αργά παρα ποτε. Πρέπει και οι επαγγελματίες να καταλάβουν ότι όλοι μας στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Όλοι μαζί πρέπει να προστατεύσουμε το κυνήγι. Αν πέσει ένας έπεσαν όλοι..
 
Kαι εκει στην Αργεντινη χαμοs γινεται με τον Μαραντονα. Τι να κανει ο κοσμοs και εκει ¨? Ηταν βλεπειs και μοναδικοs στον κοσμο.
Συγκεντρωνονται σε ουρεs , εχω και μια γνωστη εκει, και ο κορονοιοs θεριζει , δεν καταλαβαινει απο πενθοs. Mοιαζει αυτο το καταραμενο
πραγμα σαν την ταινια με το Predator που αορατο τσακιζε συγκεντρωμενουs.
 
Τουλάχιστον αυτοί βγάλανε μια ανακοίνωση και λένε αυτά που πρέπει να ακουστούν !!! Όχι στα τα δικά μας τα γίδια.....που το μόνο που ξέρουν είναι να γυαλίζουν τα πόμολα !!
Τι λέει καλε? Η ΚΣΕ μάχεται λυσσαλέα στο παρασκήνιο και υπογείως! Γι'αυτό δεν ακούγεται τίποτα τόσες μέρες! Μόνο ο Σταθόπουλος βγήκε από τα χαρακώματα για να τον ξεφτιλισουν ο Χασαποπουλος με ύφος εισαγγελέα και το μελαχρινό μωρακι και ξαναμπήκε στο λαγούμι να συνεχίσει τον πολεμο.
 
Η τελευταια παραγραφος ειναι που τους''χαλαει'' που λεει -το κυνηγι συνδεεται με την ελευθερια του ανθρωπου και επιδρα θετικα στην εντονη ψυχολογικη πιεση της σημερινης καταστασης- και δεν επιτρεπουν το κυνηγι...τωρα για τον κυνηγετικο κλαδο ας προστεθει στους αλλους διαλυμενους και χρεωκοποιμενους κλαδους οπως ειναι ο τουρισμος και η εστιαση, αυτο θελουν, για το καλο μας......και για καποιους εξυπνακηδες που θα γελασουν οταν φτασει και η σειρα τους και κολλησει το στομαχι στη πλατη απο την πεινα μπορει να το καταλαβουν....
 
Τι λέει καλε? Η ΚΣΕ μάχεται λυσσαλέα στο παρασκήνιο και υπογείως! Γι'αυτό δεν ακούγεται τίποτα τόσες μέρες! Μόνο ο Σταθόπουλος βγήκε από τα χαρακώματα για να τον ξεφτιλισουν ο Χασαποπουλος με ύφος εισαγγελέα και το μελαχρινό μωρακι και ξαναμπήκε στο λαγούμι να συνεχίσει τον πολεμο.
Το μελαχρινο μωρακι που το μονο κυνηγετικο οπλο που εχει δει ειναι το ξυραφακι που ξυριζει τα πόδια του και την φωλια του
 
και για καποιους εξυπνακηδες που θα γελασουν οταν φτασει και η σειρα τους και κολλησει το στομαχι στη πλατη απο την πεινα μπορει να το καταλαβουν....
Διαχρονικό και σοφό... ό,τι βλέπουμε να γίνεται σε άλλους δεν πρέπει να το δεχόμαστε αβασάνιστα ή χαιρέκακα γιατί αργά ή γρήγορα θα γίνει και σε εμάς και δεν θα υπάρχει τότε κανένα περιθώριο αντίδρασης...

«Όταν οι ναζιστές ήρθαν για να πάρουν τους κομμουνιστές, σιώπησα επειδή δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν φυλάκισαν τους σοσιαλδημοκράτες, σιώπησα γιατί δεν ήμουν σοσιαλδημοκράτης.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους συνδικαλιστές, σιώπησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβαίους σιώπησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος
Όταν ήρθαν να συλλάβουν εμένα, δεν υπήρχε πια κανείς για να διαμαρτυρηθεί».


Martin Niemoeller (1892-1984)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top