Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Ολες οι απόψεις είναι σεβαστές και για να μην παρεξηγηθώ έχω υπηρετήσει 26 μήνες σαν υπαξιωματικός του Πολεμικού Ναυτικού, Είχα (και γράφω είχα) το ίδιο σκεπτικό περί πατρίδας με το συντριπτικό ποσοστό των ορθά σκεπτόμενων Ελλήνων, εχω αναθεωρήσει όμως απο την στιγμή που πούλησαν την πατρίδα μου . την πούλησαν για ενενήντα χρόνια και, με την υπογραφή για την οποία εκμετάλλευση απο φυσικό πλούτο να πάρουμε το 5 % ας έρθουν λοιπόν οι Ευρωπαίοι να υπερασπίσουν τα συμφέροντα τους σύμφωνα με την συμφωνία του Τσίπρα...
Άλεξ συμφωνώ εν μέρει με αυτά που γραφεις.
Τη πατρίδα μας τη ξεπούλησαν οι εκάστοτε 300 χωρις όμως να ρωτήσουν τον λαό...θα μου πεις μετά εμείς τους ψηφίσαμε... ναι αλλά δεν ξέραμε τα σχέδια τους. Όσο αφορά τους Ευρωπαίους να έρθουν και αυτοι να στηρίξουν τα θαλάσσια σύνορα μας μια που εκτός από ελληνικά είναι και ευρωπαϊκά συνορα (αν υπάρχει Ευρώπη).

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Μπαλάκι των συμφερόντων των δήθεν συμμάχων. Ολα μελετημένα και προετοιμασμενακαι και ξεπουλημενα και μεις νομίζουμε πως θα παμε να πολεμήσουμε .
Ωραία πουναι την αυγή όταν γλυκοχαράζει.....

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
Στα χαρτια θα παιχτουν για ακομη μια φορα ολα!!!! Δεν ειναι δυνατον να μην παρει μερος απ τη πίτα και ο τουρκος. Πιστευεται αδικα φωναζει αυτος τοσο καιρο??? Χωρις επεισόδιο πως θα συρθουμε σε διαπραγματευσεις???

Όνομα
kostas
Στα χαρτια θα παιχτουν για ακομη μια φορα ολα!!!! Δεν ειναι δυνατον να μην παρει μερος απ τη πίτα και ο τουρκος. Πιστευεται αδικα φωναζει αυτος τοσο καιρο??? Χωρις επεισόδιο πως θα συρθουμε σε διαπραγματευσεις???
ναι αδικα φωναζει ο τουρκος. Δεν εχει καμια δουλεια με το φυσικο αεριο της Ελλαδας και της Κυπρου. Εκτος και αν δεχθουν οτι εχουμε κ εμεις δικαιομα στα πετρελαια που ψαχνουν στη μαυρη θαλασσα και σε οτι κρυβει το υπεδαφος της τουρκιας. τοτε ναι, φιλοι και συμμαχοι. Αν δεν φωναζε αδικα οταν προκυριξαν διαγωνισμο για τα βυθοτεμαχια τα δικα μας θα πηγαιναν οι μεγαλες εταιριες να συμμετασχουν, αλλα δεν.

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Ο Τουρκος δεν φωναζει μονο γιατι μενει εκτος απο την πιτα των ενεργειακων αλλα φωναζει για να μεινεις και εσυ, ως Ελλαδα - Κυπρος εκτος, ωσπου να γυρισει η κατασταση προς ωφελος του. Φωναζει για την μη υπαρξη ΑΟΖ στην Κρητη, ενω υπερασπιζεται την ΑΟΖ στα κατεχομενα της Κυπρου. Δειχνει το Καστελοριζο χωρις ΑΟΖ, ενω την Ιμβρο και την Τενεδο με ΑΟΖ. Κανει ερευνες σε διαφιλονικουμενα νερα, που δεν του ανηκουν, στα νερα που του ανηκουν ομως, δεν εχει κανει καμμια ερευνα

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
ναι αδικα φωναζει ο τουρκος. Δεν εχει καμια δουλεια με το φυσικο αεριο της Ελλαδας και της Κυπρου. Εκτος και αν δεχθουν οτι εχουμε κ εμεις δικαιομα στα πετρελαια που ψαχνουν στη μαυρη θαλασσα και σε οτι κρυβει το υπεδαφος της τουρκιας. τοτε ναι, φιλοι και συμμαχοι. Αν δεν φωναζε αδικα οταν προκυριξαν διαγωνισμο για τα βυθοτεμαχια τα δικα μας θα πηγαιναν οι μεγαλες εταιριες να συμμετασχουν, αλλα δεν.
Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ .....ο Τούρκος φωνάζει για να δημιουργήσει θέμα. Τι κερδίζει Μ αυτό??? Ή θα πάρει κ αυτός μερίδιο από την πίτα.....πράγμα το οποίο θα γίνει.....η δεν θα πάρει κανείς.....πράγμα το οποίο δεν συμφέρει ούτε εμάς γιατί καμία εταιρεία δεν θα έρθει να κάνει δουλειά χωρίς να υπάρχει ασφάλεια και ηρεμια στην περιοχή. Εδώ είμαστε και θα τα ζήσουμε.

Όνομα
kostas
Μετα απο πολλες δεκαετιες ο διεθνης παραγοντας εχει αντικρουομενα συμφεροντα με την τουρκια. Θα δουμε πολλα τα επομενα χρονια αλλα εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μην ειμαστε ηττοπαθεις και υποχωρητικοι να μην δεχομαστε τετελεσμενα και να ζουμε τις ζωες μας κανονικα σχεδιαζοντας που θα μας βρει η εναρξη στις 20 αυγουστου. Οπως ειπες και εσυ εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε υγεια να εχουμε μονο συναδελφε. Παντως για να καταλαβεις πως μας βλεπουν οι τουρκοι, μου ειχε πει ενας, ¨δεν σας μισουμε και εσεις πολιτες μας ειστε, με τους εθνικιστες σας εχουμε προβλημα και την κακη Ελληνικη ηγεσια".

Περιοχή
γορτυνια - πετρουπολη
Όνομα
τακης
Ο Τουρκος δεν φωναζει μονο γιατι μενει εκτος απο την πιτα των ενεργειακων αλλα φωναζει για να μεινεις και εσυ, ως Ελλαδα - Κυπρος εκτος, ωσπου να γυρισει η κατασταση προς ωφελος του. Φωναζει για την μη υπαρξη ΑΟΖ στην Κρητη, ενω υπερασπιζεται την ΑΟΖ στα κατεχομενα της Κυπρου. Δειχνει το Καστελοριζο χωρις ΑΟΖ, ενω την Ιμβρο και την Τενεδο με ΑΟΖ. Κανει ερευνες σε διαφιλονικουμενα νερα, που δεν του ανηκουν, στα νερα που του ανηκουν ομως, δεν εχει κανει καμμια ερευνα
Τα πετρέλαια είναι η αφορμή .... γιατί όταν και εάν βγει πετρελαίο ουδείς θα οικονομησει,και νομίζω το ξέρουν όλοι αυτό....στην καλύτερη των περιπτώσεων το μισιακό γαϊδούρι το τρώει ο λύκος!

H αποκαθήλωση του ανθρώπου ως λογικού όντος .....
Η προσπάθεια επιβολής συμπεριφορών -ελέγχων εις βάρος της ελευθερίας του ανθρώπου αλλά καί της ....λογικής .
Υπάρχει λογικό όν που να πιστεύει ότι μέσα στο δάσος κινδυνεύει η κυρά να κολλήσει κορωνοιό ;
Κι'όμως έτρεξε μαζί με τον νιοστό σύντροφο να φωταγραφηθεί δίδοντας το ''καλό παράδειγμα '' σε αφελείς -ανασφαλείς
πράττοντας το καθήκον της σ'αυτούς που την ανέδειξαν .

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
80 αισιως σημερα.. Δεν τα βλεπω καλα για αργοτερα...
Η κατάσταση δεν ειναι καλή και προσπαθούν με κάποια μέτρα μπας και προβληματίσουν λιγο τον κόσμο.Απ την αλλη οι περισσότεροι ζουν σε ρυθμούς καλοκαιριού και οτι γίνει.
Σοβαρότης μηδέν ,οπως έλεγε και Σεφερλής.
. .sarcastic.

Όνομα
Κυριάκος
80 αισιως σημερα.. Δεν τα βλεπω καλα για αργοτερα...
Όντως δύσκολα τα πράγματα. Άρχισα να σκέφτομαι πάλι το ενδεχόμενο να περιμένω τον Οκτώβρη για να ανανεώσω την άδεια, δεν μου φαίνεται πλέον μακρινη η πιθανότητα να μην μας αφήσουν να κυνηγήσουμε, τουλάχιστον εμάς τους Αθηναίους...

Όνομα
THEO
Προσωπικά δεν μου αρέσει όλο αυτό το πανιγυρακι που έχουν στρώσει , δεν ξέρω τι ακριβώς θέλουν να κάνουν , και αν όντως ξέρουν και αυτοί οι ίδιοι τι ακριβώς πάνε να κάνουν , ( Ξέρουν ) πάντως διακρίνω μια επιμονή και μια υπερβολική αγάπη από την πολιτική ηγεσία της ΕΛΛΑΔΑΣ για το θέμα του κορονοιου , που εύχομαι και ελπίζω , όταν όλοι αυτοί που φέτος έχασαν επαγγελματικα την καλοκαιρινή σεζόν , και έρθει ο χειμώνας και θα πρέπει να καλύψουν ανάγκες σημαντικές , το αρμόδιο υπουργιο , και οι πολιτική ηγεσία να μην τους αφήσουν έτσι . Και να καλύψουν όλες τις ανάγκες αυτών , χωρίς να βάλουν όμως χέρι στην δική μου τσέπη . Οι τσέπες αυτών , που ακόμη κατάφεραν και έχουν δουλεια , που για να την έχουμε τρέχουμε σαν το σκυλί , έχουν δώσει πάρα , μα πάρα , πολλά . Τώρα για τα ΕΘΝΙΚΑ μας , πιστεύω αν έδειχναν αυτό το ζήλο και την αγάπη για την πατρίδα , όχι τουρκος δεν θα κουνιόταν τώρα , και αλβανια , αλά κανένας σε όλα τα βαλκανια , ( ΟΧΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΩΡΑ ) και πολύ πιο σοβαρά κράτη , θα μας έβλεπαν και θα μας μετρούσαν διαφορετικά . Ξέρω θα σκεφτείτε τώρα οι περισσότερη ότι όλα αυτά τα ξέρουμε όλοι , και ωραία , και καλά τι εγινε , και τι να κάνουμε , και να πάρουμε τα όπλα θα μου πείτε , δεν θα πω σε κανέναν τι να κάνει , γιατί όλοι ειμαστε μεγάλη ανθρωποι , και θεωρώ , ότι υπάρχει μια ώριμη σκέψη , και λογική . Ας προβληματιστει ο καθένας μας , πιο θα είναι το αύριο , και ειδικά τους γονείς , όπου πρέπει να το σκεφτούν διπλά . Πραγματικά λυπαμαι , στεναχωριέμαι , και ταυτόχρονα θυμώνω αφάνταστα και νευριάζω , ξέροντας ποιες είναι οι οικονομικές δυνατότητες τις ΕΛΛΑΔΑΣ , και αντί να τις απολαμβανουμε εμείς , μέσα από το σύστημα υγείας , την παιδιά , το συνταξιοδοτικο , το εργασιακό περιβάλλον , και την αγορά εργασίας , μας φτάσανε στο σημειο να ειμαστε και χρεωμένοι , να τους χαιρόμαστε όλους , όλοι μας . Ζητώ συγνώμη αν κάπου ξέφυγα , και σας κούρασα αλά αισθάνομαι ότι πνίγομαι .

Όνομα
THEO
Aντε ειμαστε και τυχερή , η κυρία κομισιον έκλεισε συμφωνία για εμβολιασμό όλων μας , κατά του κορονοιου , με την Εταιρία Sanofi . .exciting. Για τον καρκίνο όμως τόσα χρόνια που τρώει ανθρώπους , ΤΙΠΟΤΑ . Ρε τι έχουμε πάθει . .bravo. στα τσακαλακια .

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
Το αστείο είναι ότι έχουν εμφανισθεί σοβαρές και πραγματικά θανατηφόρες ασθένειες κατά καιρούς στην ανθρωπότητα.......αλλά θα μας ξεκάνει ο covvid!!!! Γιατί έτσι θέλουν κάποιοι!!!! Απ' την μία βάλε μάσκα και σκάσε δείχνοντας υπεύθυνη στάση....και απ' την άλλη να μπάζουν κόσμο από παντου!!!! Αλλά εσύ να πλένεις τα χεράκια σου.....κ να φοράς μάσκα....τα πανηγύρια στα κόβω γιατί είσαι ανεύθυνος......αλλά τα μπιτσόμπαρα και τα μπουζούκια να βαρανε φουλ!!!!! Λογικό αφού εκεί δεν κολλάει ο ιός!!!! Ξέχασα......ξέρουν οι υπεύθυνοι καλύτερα!!!!!

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Το αστείο είναι ότι έχουν εμφανισθεί σοβαρές και πραγματικά θανατηφόρες ασθένειες κατά καιρούς στην ανθρωπότητα.......αλλά θα μας ξεκάνει ο covvid!!!! Γιατί έτσι θέλουν κάποιοι!!!! Απ' την μία βάλε μάσκα και σκάσε δείχνοντας υπεύθυνη στάση....και απ' την άλλη να μπάζουν κόσμο από παντου!!!! Αλλά εσύ να πλένεις τα χεράκια σου.....κ να φοράς μάσκα....τα πανηγύρια στα κόβω γιατί είσαι ανεύθυνος......αλλά τα μπιτσόμπαρα και τα μπουζούκια να βαρανε φουλ!!!!! Λογικό αφού εκεί δεν κολλάει ο ιός!!!! Ξέχασα......ξέρουν οι υπεύθυνοι καλύτερα!!!!!
Όπου υπάρχει είσπραξη δν βλάπτει ο Covid19....τα μπιτσόμπαρα κτλ θα κοψολεμιάσει αργότερα η ηγεσία....κ όχι μόνο.

Όνομα
kostas
Συμφωνω απολυτα. Η μονη πανδημια που υπαρχει, στην Ελλαδα τουλαχιστον, ειναι ο καρκινος και δεν κανουν τιποτα για αυτο. Ειμαι και εγω προβληματισμενος με τα μετρα. Θεωρω οτι οποια κυβερνηση να ειχαμε τα ιδια θα εκαναν, αργα η γρηγορα, οταν βλεπω ανθρωπους σας τον Τραμπ η σαν τον Τζονσον απο εκει που δεν ηθελαν να ακουσουν για μετρα να παιρνουν μετρα πανικοβλητοι αυτο ισως κατι σημαινει, γυρο μου ομως δεν βλεπω να χανονται ανθρωποι απο τον κορωνοιο αλλα απο καρκινους καρδιοπαθειες και δυστυχως, απο τροχαια δυστηχηματα. Τουλαχιστον το τελευταιο θα επρεπε να το ειχαμε εκμηδενισει ως κοινωνια.

Περιοχή
Αθήνα
Θοδωρή σου έχουν ξεφύγει οι νεότερες επιστημονικές έρευνες.
Ο ιός που θα πέθαινε με την ζέστη, τελικά, αποδεικνύεται :
Α. Την νύχτα πάρει για ύπνο και ειναι ακίνδυνος, και
Β. Ψωφάει με την ηχορύπανση-πανω απο 95 dB.

Αντί να γκρινιάζουμε να είμαστε υπερήφανοι.
Η Ελλαδα πάει για το Νόμπελ Ιατρικής.

Υ/Γ :ΠΕΡΑ απο το αστείο, Σίγουρα ξέρουν οι Αρχες το ρίσκο αλλα βλέπουν και την φτώχεια που ερχεται απο ολη την χαμένη τουριστική περίοδο, και οι επιλογές ειναι δύσκολες.