Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα

Όνομα
Panagiotis
Προσωπικα πιστευω πως ολοι εδω μεσα εχουμε υπηρετησει σε αξιομαχα οπλα κ ολοι εχουμε ακουσει ιστοριες παπουδων η πατεραδων η εχουμε χασει προγονους ειτε απο Γερμανο ειτε απο Τουρκο ειτε απο Βουλγαρο ειτε απο Εβραιο.Το να πολεμησεις λοιπον για αυτους που χαθηκαν,για την οικογενεια σου η τη σημαια το θεωρω υψιστη τιμη!Αλλα εχετε καταλαβει ρε παιδια γιατι πανε να μας βαλουν παλι να σκοτωθουμε;Για τα πετρελαια κ για το ποιος θα τα ΣΥΝεκμεταλευτει με τους καρχαριες!Υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που θα πολεμαγαν γι αυτο το σκοπο κ για τον ΚΟΥΛΗ κ τους ΤΣΙΠΡΕΣ;Εγω παντως οχι.Θα μου πεις δεν προκειται να σε ρωτησουν αν θες

Όνομα
Panagiotis
Οι επαναστάτες του fb και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης καλύτερα θα είναι να το βουλωσουν γιατί με την πρώτη οβιδα θα τρέχουν να κρυφτούν σε καμιά τρύπα από τον φόβο τους. Προσωπικά θα ήμουν υπερήφανος να θυσίασω την ζωή μου για την πατρίδα εάν αυτό έπιανε τόπο. Ο πόλεμος είναι ότι χειρότερο μπορεί να τύχει σε μια χώρα, έχασα και τους δύο παππούδες μου στην Αλβανία και η γιαγιά μου χήρα 23 χρόνων με 3 παιδιά. (ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΊ ΠΕΙΝΑ ΚΑΚΟΥΧΊΕΣ ΚΑΙ Ό ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΕΘΑΊΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ) Γι'αυτό ρωτήστε κάνα γέροντα να σας πει τι σημαίνει πόλεμος και τι συνέπειες έχει. Και όσο για τους υπερπατριώτες που θα φωνάζουν αέρα και θα σκορπανε οι τουρκαλαδες είναι για γέλια Ω ΕΛΛΑΔΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΧΩΡΑ ΤΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΩΡΑ.
Αδερφε ο κοσμος κ τωρα πεθαινει στους δρομους απο πεινα κ δεν εχουμε πολεμο(εμφανη τουλαχιστον)!Κ η Ελλας δεν βγαζει μαλακες αλλα τα πιο λαμπρα μυαλα που στο εξωτερικο αναδυκνυονται,απλα μας εκαναν βολεψακηδες,παρτακηδες κ ο καθενας να κοιταει την επιβιωση του.

Αδερφε ο κοσμος κ τωρα πεθαινει στους δρομους απο πεινα κ δεν εχουμε πολεμο(εμφανη τουλαχιστον)!Κ η Ελλας δεν βγαζει μαλακες αλλα τα πιο λαμπρα μυαλα που στο εξωτερικο αναδυκνυονται,απλα μας εκαναν βολεψακηδες,παρτακηδες κ ο καθενας να κοιταει την επιβιωση του.
Παναγιώτη συμφωνώ με όσα γράφεις απολύτως. Το αποτέλεσμα είναι που μετράει όμως, και ο σημερινός Έλληνας δεν είναι ότι πρέπει.....Μήπως ο Ηλίας έχει δίκιο; Σκέψου το λίγο χωρίς να θίγεσαι ,ως Έλληνας εννοώ

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Εγκατέλειψαν το Καστελόριζο οι τουρίστες – «Ελάτε για διακοπές» «Το Καστελόριζο είναι ασφαλής προορισμός» λέει ο αντιδήμαρχος

https://www.police-voice.com/

Υπό τον φόβο αναταραχών και θερμού επεισοδίου, 100 τουρίστες μεταξύ των οποίων Βέλγοι, Ιταλοί και Γερμανοί τουρίστες, εγκατέλειψαν το Καστελόριζο, τη στιγμή που η κοινωνία παρακολουθεί με κομμένη την ανάσα την αντίδραση της Ελλάδας στις τουρκικές προκλήσεις.

Ο θόρυβος από ελληνοτουρκικές αερομαχίες πάνω από το νησί επί δύο ώρες, το απόγευμα της Δευτέρας, κατατρόμαξε τους τουρίστες οι οποίοι παρακολούθησαν φοβισμένοι τις εξελίξεις στα ΜΜΕ, με αποτέλεσμα να φύγουν από την περιοχή, άρον άρον.

Έξω από τα τουριστικά πρακτορεία σχηματίστηκαν ουρές από τουρίστες που ήθελαν να βγάλουν εισιτήριο επιστροφής με το πρώτο καράβι για Ρόδο, ενώ την ίδια στιγμή τα τηλέφωνα πέφτουν «βροχή»: «Μας ρωτούν πως είναι τα πράγματα ενώ κάποιοι προχωρούν σε ακυρώσεις για τον Αύγουστο. Το απόγευμα της Τρίτης είχαμε κίνηση από τουρίστες που έκοβαν εισιτήριο για να φύγουν με το καράβι το πρωί της Τετάρτης», δήλωσε στο ethnos.gr, ο τουριστικός πράκτορας του νησιού, Κωνσταντίνος Παπουτσής.
Το τηλεφώνημα από υπερπολυτελή θαλαμηγό
Ο κ. Παπουτσής αναφέρθηκε στο τηλεφώνημα που δέχτηκε από καπετάνιο υπερπολυτελούς θαλαμηγού, η οποία πλέει ανοιχτά της Κύπρου και θα έδενε σύντομα στο Καστελόριζο: «Με ρώτησε αν είναι ασφαλές να δέσει στο νησί με όλα αυτά που ακούει και διαβάζει. Χρειαζόμαστε στήριξη από την Πολιτεία. Είμαστε ένας ασφαλής προορισμός. Ήδη χάσαμε ενάμιση μήνα και αν χάσουμε και τον Αύγουστο πολλές οικογένειες δεν θα μπορέσουν να βγάλουν τον χειμώνα. Όταν κάποιος κάθεται μπροστά στην τηλεόραση και το ίντερνετ και βομβαρδίζεται από ειδήσεις τρόμου είναι λογικό να φοβηθεί και να ακυρώσει και να μην έρθει στο νησί».

«Ελάτε για διακοπές» – «Το Καστελόριζο είναι ασφαλής προορισμός»
Ο αντιδήμαρχος Μεγίστης, Δημήτρης Αχλαδιώτης μίλησε για τις αερομαχίες που τάραξαν τους επισκέπτες, όχι όμως και τους ίδιους οι οποίοι είναι συνηθισμένοι σε τέτοια φαινόμενα: «Οι ντόπιοι δεν φοβούνται. Έχουν συνηθίσει. Είναι στο πετσί μας. Ζούμε με αυτό. Κρατάει χρόνια αυτή κολόνια. Σε καθημερινή βάση έχουμε αερομαχίες και παραβιάσεις στη θάλασσα. Η Τουρκία είναι απέναντί μας στα 800 μέτρα. Βέβαια, οι αερομαχίες τις περισσότερες φορές ήταν μικρότερης διάρκειας, συνήθως 5 λεπτών. Αυτήν τη φορά διήρκησαν δύο με δυόμιση ώρες».
Ταυτόχρονα, ο κ. Αχλαδιώτης τονίζει ότι το φαινόμενο μαζικής αποχώρησης ήταν λυπηρό και ανούσιο, καθώς το Καστελόριζο είναι ασφαλής προορισμός: «Παλιότερα τέτοια εποχή είχαμε πάνω από 1.000 τουρίστες στο νησί. Τη Δευτέρα, βλέπαμε κίνηση στα πρακτορεία του νησιού με κόσμο να ψάχνει τρόπο να αποχωρήσει. Να σου φύγει ο τουρίστας και να ψάχνεις πελάτη με το κιάλι είναι κάτι άσχημο. Το Καστελόριζο είναι ασφαλής προορισμός. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και οι δυνάμεις που έχει πάνω το νησί είναι αρκετές για να προστατέψουν το νησί. Ελάτε για διακοπές στο Καστελόριζο. Συνεχίζουμε να σας περιμένουμε».

Και εγω θα έφευγα από οποιοδηποτε νησί αν ήμουν ξένος τουρίστας. Σαν ελληνας αν είναι να γίνει πόλεμος είτε στο Καστελλόριζο με βρει είτε στην Θεσσαλονικη λίγο με νοιάζει. Πάμε Καστελλόριζο ή Λήμνο στο άνοιγμα?

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Τι αξια εχει ο γαμος στην αγαπη μας μπροστα....
Ειναι και αλλοι παντρεμενοι και ομως ζουνε χωριστα...
Ζαμπετας!Η μονη οπτικη γωνια που μπορουμε να ασχοληθουμε
τωρα επι του θεματος,ειναι με ποσα γραμμαρια πεφτει ο Τουρκος....
Ελπιζω να μην ακουσω τιποτα παλι για 28 γραμμαρια.sarcastic.
Θα σου πω εγώ με τη πέφτει ο τούρκος.....Πυρίτιδα ως το ύψος του super fiocchi με "κοψψίδια" από μολύβι ζυγοστάθμησης......παλιά κόλπα από 2 ντόπιους εδώ !!
Ο ένας ήταν ο μακαρίτης ο πατέρας μου .cofee. :cool: :cool: .sarcastic.

Περιοχή
Νεοχώρι Δομοκού - Φίλυρο Θεσσαλονίκης
Όνομα
Κωνσταντίνος
Και εγω θα έφευγα από οποιοδηποτε νησί αν ήμουν ξένος τουρίστας. Σαν ελληνας αν είναι να γίνει πόλεμος είτε στο Καστελλόριζο με βρει είτε στην Θεσσαλονικη λίγο με νοιάζει. Πάμε Καστελλόριζο ή Λήμνο στο άνοιγμα?
.congrats..congrats..congrats.

Όνομα
Panagiotis
Λημνο για αγριοκουνελα συναδελφε!

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
Οποιους και αν ειχε, το ειπε ομως. Παντα ειχαμε υποτιθεται καποιους απο πισω.. Κανενας ομως απο τοτε δεν εκανε αυτο που εκανε αυτος...
Αυτός ήταν πολιτικός με κοτσια όπως κ ο Αβερωφ και ο Σαρτζετάκης.....αυτοί που έχουμε τώρα είναι τσουτσεκια και δεν ξέρουν πού πάνε τα τρία!! Απλά εκμεταλλεύονται την "βλακεία" μας!!! Ο μέγας Σαμαράς δήλωσε χτες....."έχω 42 χρόνια στην βουλή".....έλεος!!!

Ενα ειναι το σιγουρακι παντως μετα το "περας" (οπως μας λενε και αναπαραγουν στην tv) ολου αυτου του επεισοδίου: Απο τουρκοφαγους του fb ειμαστε κομπλε, μην αγχώνεστε!
Παντως ρε παιδια εντύπωση μου κανει η εικονα που εβλεπα σε εφαρμογες τυπου marine traffic: οκ περαν οτι το ουρους το εδειχνε παρκαρισμενο την Αττάλεια....τα ιστιοπλοϊκά-τουριστικα πως αρμενιζαν και καναν τα ταξιδακια τους περιξ Καστελοριζου? Κατι δε κολλαει!

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Ενα ειναι το σιγουρακι παντως μετα το "περας" (οπως μας λενε και αναπαραγουν στην tv) ολου αυτου του επεισοδίου: Απο τουρκοφαγους του fb ειμαστε κομπλε, μην αγχώνεστε!
Παντως ρε παιδια εντύπωση μου κανει η εικονα που εβλεπα σε εφαρμογες τυπου marine traffic: οκ περαν οτι το ουρους το εδειχνε παρκαρισμενο την Αττάλεια....τα ιστιοπλοϊκά-τουριστικα πως αρμενιζαν και καναν τα ταξιδακια τους περιξ Καστελοριζου? Κατι δε κολλαει!
Το παρακολουθω το ορουκ ρεις κι εγω 2 μερες τωρα και δεν εχει κουνησει...
Αν παρατηρησες χτες ενα κομματι νοτιοανατολικα της Κρητης ηταν κυριολεκτικα αδειο απο πλοια μεχρι το απογευμα.... ηταν εντος της τουρκικης navtex. Οτι θελουν βεβαια δειχνουν εκει...μονο τα παρατηρητηρια του ναυτικου εχουν σαφη εικονα ποιο πλοιο ειναι που....πολεμικα πλοια δε φαινονται πουθενα και λογικο ειναι... Μονο καποια πλοια που εχουν ακαθοριστες πορειες και μια πανε αργα μια πανε γρηγορα ειναι "υποπτα"αλλα δεν εμφανιζουν τα στοιχεια τους....

Περιοχή
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
Όνομα
Γιώργος
Βυθισατε το Χορα, τοτε, μουγκα τα μεμετια.... Τωρα;;;;;
Για να γίνουν λίγο πιό καθαρά μερικά γεγονότα , θα παραθέσω κάποια νούμερα πέραν πάσης αμφισβήτησης .

τότε ήταν 1976 ....
Τουρκία πληθυσμός 39,000,000 περίπου Ελλάδα 9,000,000 περίπου
Τουρκία ΑΕΠ 51 δις δολ. περίπου Ελλάδα 31 δις περίπου

τώρα ..........
Τουρκία πληθυσμός 84,000,000 περίπου Ελλάδα 10,000,000 περίπου
Τουρκία ΑΕΠ 770 δις δολ. περίπου Ελλάδα 195 δις δολ.περίπου

και συμπληρωματικά πέρισυ η Τουρκία ξόδεψε 22 δις ευρώ για στρατιωτικές δαπάνες και εμείς 5 δις.
και να θυμίσω ότι πλέον η Τουρκία είναι στο G20 και εμείς είμαστε .............. άντε μην πω που είμαστε...........

κατά τα άλλα μπορούμε ΑΝΕΤΑ να κοκορευόμαστε σαν διάνοι στα στενά της Μυκόνου............

Όνομα
iakovos
Για να γίνουν λίγο πιό καθαρά μερικά γεγονότα , θα παραθέσω κάποια νούμερα πέραν πάσης αμφισβήτησης .

τότε ήταν 1976 ....
Τουρκία πληθυσμός 39,000,000 περίπου Ελλάδα 9,000,000 περίπου
Τουρκία ΑΕΠ 51 δις δολ. περίπου Ελλάδα 31 δις περίπου

τώρα ..........
Τουρκία πληθυσμός 84,000,000 περίπου Ελλάδα 10,000,000 περίπου
Τουρκία ΑΕΠ 770 δις δολ. περίπου Ελλάδα 195 δις δολ.περίπου

και συμπληρωματικά πέρισυ η Τουρκία ξόδεψε 22 δις ευρώ για στρατιωτικές δαπάνες και εμείς 5 δις.
και να θυμίσω ότι πλέον η Τουρκία είναι στο G20 και εμείς είμαστε .............. άντε μην πω που είμαστε...........

κατά τα άλλα μπορούμε ΑΝΕΤΑ να κοκορευόμαστε σαν διάνοι στα στενά της Μυκόνου............
Ξαναεγινε με το Σισμικ το 87, παλι απ τον ιδιο και ολοι ξερουμε πως οι "μεγαλοι συμμαχοι μας" υποστηριζαν φανερα τους απεναντι γειτονες. Ομως, ειχε αντερα αυτος, οπως και να το κανουμε, οτι και αν ηταν.. Τωρα, υπαρχουν τα αντερα;;;;;

Όνομα
Νίκος
Oτι ακουμε στις ειδησεις δεν σημαινει οτι ειναι και αληθεια. Παρουσιαζουν τα πραγματα οπως θελουν
και οπως τους συμφερει.....για ολους μιλαω και οχι μονο για τους Ελληνες. Μην ξεχνατε τον παραγοντα
εσωτερικης ''τρομοκρατιας''....Στην τουρκια η οικονομια τους πάτωσε.....ανεργια οση δεν ειχαν ποτέ...
τον ερντογαν το 65% των τουρκων δεν τον θελει....προσπαθει να κρατηθει στην εξουσια με τρομοκρατια
ωστε να εχουν τα κεφαλια σκυμμενα....ποιος ειναι αυτος που θελει πολεμο...κανεις δεν τον θελει...ουτε
οι τουρκοι. Ελεγχει την χωρα με τρομοκρατια...καθως και τα ΜΜΕ.... Αυτος ειναι....ενας δικτακτορας...
Βεβαια ο θεος να βαλει το χερι ΤΟΥ....γιατι απο τον ερντογαν ολα μπορεις να τα περιμενεις.