Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τετοιες μερες κανω εναν υπολογισμο πως πηγε η δουλεια φετος.20 τοις εκατο κατω απο περυσι:(,
αν βαλης και τα προηγουμενα χρονια θα αρχισω .badboys.beer.ghe.
 
Τετοιες μερες κανω εναν υπολογισμο πως πηγε η δουλεια φετος.20 τοις εκατο κατω απο περυσι:(,
αν βαλης και τα προηγουμενα χρονια θα αρχισω .badboys.beer.ghe.


Ελα, δε θέλω υπερβολές.Η χώρα βγαίνει απο ντο τούνελ και οι θυσίες του λαού πιάνουν τόπο.
Που πιάνουν τόπο ;στις τσέπες εκείνων που δεν πλήρωσαν μία η πλήρωσαν πολύ λιγότερα απο αυτά που πλήρωναν τα προηγούμενα χρόνια.Αι σιχτίρ καριόλια....
 
Ελα, δε θέλω υπερβολές.Η χώρα βγαίνει απο ντο τούνελ και οι θυσίες του λαού πιάνουν τόπο.
Που πιάνουν τόπο ;στις τσέπες εκείνων που δεν πλήρωσαν μία η πλήρωσαν πολύ λιγότερα απο αυτά που πλήρωναν τα προηγούμενα χρόνια.Αι σιχτίρ καριόλια....
Αγριεψαν τα πραγματα... Δυστυχως ανεξαρτητα απο τους προσανατολισμους...;) θα κανουμε πολλα χρονια να συνελθουμε... .xm..xm..xm.
 
Η κατασταση για τους ¨Μη έχοντες ¨ πολίτες ειναι χειρότερη απο ποτέ.
Απο που να το πιάσεις και απο που να το αφήσεις...
Σε ασθενείς με σοβαρότατα προβληματα , κλεινουν ραντεβου για εξέταση ή θεραπεία μετά από έξι μήνες.Οι ίδιοι οι γιατροί φροντίζουν να τους ¨Εξυπηρετήσουν ¨ προτείνοντας εξωτερικούς συνεργάτες .Υπαρχουν άνθρωποι που περιμένουν μήνες μέχρι να εγχειριστούν.
Για τις κατασκευές και το εμπόριο ασε ας μην μιλήσω ......xειρότερα απο πέρισυ....
Το χειροτερο απ ολα ειναι ότι τα νεα παιδιά θεωρούν δεδομένο ότι μετά τις σπουδές τους θα φύγουν απο την Ελλαδα.
Η ζημιά που εχει γινει , πιστευω ότι είναι ανεπανόρθωτη.....
 
Τεραστια η ζημια στησ κατασκευεσ και τα παρα πολλα συναφη, και σχετικα με την οικοδομη επαγγελματα.
Μιλαμε για τραγωδιες σε πολλες οπικογενειες.
θελω να δω ειδησεις και μου ανεβαινη το αιμα με αυτα που μας πλασαρουν ,π.χ κοσμοσυροη στα καλαβρυτα,
κουτση κουρουνα δε πατησε ,και αν ανεβηκαν το διημερο 200-και 300 ατομα κρατας ολοχρονικη επιχειρηση ετσι;;
βαλαν τους εμπορουπαλληλους ανοικτα σ/κ λευκες νυκτες και το μ...της μανας τους ,ψυχη μεσα στα μαγαζια...
 
Η κατασταση για τους ¨Μη έχοντες ¨ πολίτες ειναι χειρότερη απο ποτέ.

Το είχα ξαναγράψει έχοντας μια μικρή επιφύλαξη. Όσο όμως περνάει ο καιρός και προσπαθώντας να βγάζω όλο και περισσότερα συμπεράσματα παρατηρώντας τα κοινωνικά δρώμενα γύρω μου, είμαι πλέον σίγουρος ότι το χάσμα μεταξύ των ταξικών διαφορών γίνεται χαώδες. Μπορεί να έφυγε η εποχή που τα Cayenes στον δρόμο ήταν περισσότερα από τα ταξί αλλά είναι πασιφανές ότι οι πλούσιοι στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί. Κυκλοφορώντας σήμερα με το αυτοκίνητο για κάποιες δουλειές, παρατήρησα ότι αρκετές φορές εγκλωβίστηκα από πολλά Lexus, Land Rover, Mercedes κτλ. Παρατηρήστε αυτό που σας λέω και θα δείτε ότι έχω δίκιο. Από την άλλη έχουν εξαφανιστεί σχεδόν τελείως τα 2.0lt. Δηλαδή έχουν εξαφανιστεί τελείως τα Rav τα Vitara και οποιαδήποτε άλλα αυτοκίνητα υποδήλωναν κάποτε την ύπαρξη της λεγόμενης "μεσαίας τάξης".

Η ασυδοσία που δίνουν οι νόμοι πλέον στην Ελλάδα, έχει δημιουργήσει μια στρατιά σκιτζήδων και αεριτζήδων που χορεύοντας στον λαιμό των εργαζομένων, αυξάνουν ολοένα τα αποθέματα των κερδών τους, χωρίς να φορολογούνται και χωρίς να ελέγχονται από καμία εξουσία. Η δικαιοσύνη που ήταν κάποτε το αποκούμπι του εργαζόμενου, αποτελεί πλέον συντεταγμένη εξουσία με την εκτελεστική, δηλαδή την κυβέρνηση. Ο νόμος προ πολλού έχει πάψει να υπηρετεί και να προφυλάσσει τον εργαζόμενο, αντίθετα υπηρετεί και προφυλάσσει τον κεφαλαιοκράτη, που πιπιλίζοντας την καραμέλα της ανάπτυξης, μετέτρεψε τον υπάλληλο του σε 4ωρο, τού μείωσε τον μισθό, σταμάτησε να του πληρώνει υπερωρίες κτλ κτλ κλτ.

Έχω βιώσει προσωπικά ένα τρανό παράδειγμα της όλης κατάστασης, όντας εργαζόμενος τα τελευταία 15 χρόνια σε μεγάλο ιδιωτικό τηλεπικοινωνιακό οργανισμό 1500 εργαζομένων, να έχω γίνει μπαλάκι τους τελευταίους 10 μήνες , από εταιρία σε εταιρία, φτάνοντας τώρα παρά την θέληση μου να βρίσκομαι στην δούλεψη ενός εργολάβου, μιας οικογενειακής εταιρίας της τάξης των 100 ατόμων, οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν είναι με σύμβαση εργασίας αλλά παρέχοντας τιμολόγια παροχής υπηρεσιών !!! Αυτές οι μεταφορές επιτεύχθηκαν νομότυπα βάση ενός προεδρικού διατάγματος (τι πρωτότυπο για την Ελλάδα), το οποίο δημιουργήθηκε στην Ευρώπη το ... 1978 !!! Σκοπό είχε τότε να προστατέψει τους εργαζόμενους από το εργοδοτικό πινγκ-πονγκ, κατοχυρώνοντας τους όλα τα δικαιώματα τους, τα οποία μεταφέρονταν στον νέο εργοδότη.

Τα πάντα καταστρατηγούνται, μας πίνουν το αίμα με το μπουρί και εν μέσω όλων αυτών ... ο Αλέξης :).

Σαν χθες πέθανε ο μεγαλύτερος διανοητής της σύγχρονης εποχής, Κορνήλιος Καστοριάδης.

 
Παρακολουθώντας την πρόσφατη συνέντευξη Σαμαρά κάποια στιγμή μπερδεύτηκα μήπως παρακολουθώ τον μονόλογο κάποιου μονάρχη που ανησυχεί μήπως χάσει το βασίλειο του.
Για πρώτη φορά παγκοσμίως , αυτός που δίνει τη συνέντευξη ευχαριστεί τους δημοσιογράφους και κλείνει τη συνέντευξη.
Οι δύο δημοσιογράφοι "κούκλες" με τα χαζογελάκια τους "στρίμωξαν" άσχημα τον πρωθυπουργό .yel.
Στημένα σκηνικά που είναι μόνο για λύπηση...
 
Last edited by a moderator:
Παρακολουθώντας την πρόσφατη συνέντευξη Σαμαρά κάποια στιγμή μπερδεύτηκα μήπως παρακολουθώ τον μονόλογο κάποιου μονάρχη που ανησυχεί μήπως χάσει το βασίλειο του.
Για πρώτη φορά παγκοσμίως , αυτός που δίνει τη συνέντευξη ευχαριστεί τους δημοσιογράφους και κλείνει τη συνέντευξη.
Οι δύο δημοσιογράφοι "κούκλες" με τα χαζογελάκια τους "στρίμωξαν" άσχημα τον πρωθυπουργό .yel.
Στημένα σκηνικά που είναι μόνο για λύπηση...
Δεν περιμενα κατι καλυτερο...:mad:
 
Πάλι καλά που δεν τον άκουσα γιατί
Παρακολουθώντας την πρόσφατη συνέντευξη Σαμαρά κάποια στιγμή μπερδεύτηκα μήπως παρακολουθώ τον μονόλογο κάποιου μονάρχη που ανησυχεί μήπως χάσει το βασίλειο του.
Για πρώτη φορά παγκοσμίως , αυτός που δίνει τη συνέντευξη ευχαριστεί τους δημοσιογράφους και κλείνει τη συνέντευξη.
Οι δύο δημοσιογράφοι "κούκλες" με τα χαζογελάκια τους "στρίμωξαν" άσχημα τον πρωθυπουργό .yel.
Στημένα σκηνικά που είναι μόνο για λύπηση...

Δεν ξέρω μήπως πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για πάρτι σου.
Τι βίτσιο είναι αυτό να παρακολουθείς τέτοια θεάματα;
 
Εκλογές σε ένα μήνα .banana..banana.

Θα μας ζαλίσουν τα ούμπαλα.......θα βγάλω την τηλεόραση απο την πρίζα και θα τους συνδέσω όλους κανονικά.ha ha ha..ha ha ha.

Άσε που ξέρουμε απο τώρα τον νικητή .....αφού εκτός των άλλων , το αισθάνεται κιόλας.my man.

 
Εδω αρχισαν και παιρνουν τηλεφωνα ,απο σημερα το απογευμα ,ταχα για χρονια πολλα.hair.μου ανεβαινη το αιμα στο κεφαλι.kkk.
 
Να μου το θυμαστε, οτι θα δωσουν τα ρεστα τους τωρα ολοι. Ταχα μου για το καλο του λαου, ασχετως πως τον εχουν χεσμενο απο την επομενη των εκλογων. Θα εχει ενδιαφερον το θεμα, δυστυχως οπως και ολες οι εκλογικες αναμετρησεις θα εχουν αντικτυπο στα οικονομικα, και θα ειναι ενα μεγαλο αλλοθι για αυτον που θα βγει ωστε να μην πραγματοποιησει αυτα που υποσχεθηκε για να βγει.
Επισης οπως φαινεται αυτοδυναμιες τελος. Οποτε ολοι θα πρεπει να βαλουν νερο στο κρασι τους. Και οι απερχομενοι να συνηθισουν οτι μπορει να ειναι δευτερο ή τριτο κομμα, και οι επομενοι οτι θα παρουν το "επαρατο" bonus των 50 εδρων, και οτι θα συμμαχησουν και με αλλες δυναμεις, γιατι χωρις αυτο θα εχουμε και νεες αναμετρησεις.
 
Ανυπομονώ πάντως για τις κωλοτούμπες του κόμματος που θα κάνει κυβέρνηση! Πραγματικά δεν βρίσκω λόγια για να χαρακτηρίσω τον ελληνικό λαό όταν έρχεται η ώρα να ψηφίσει!
 
εύχομαι στα παλιόσκυλα η αγωνία της επανεκλογής τους να τελειώσει θετικά προς τον λαό και όσον το δυνατόν περισσότεροι να πάνε σπίτια τους
έχουν χρόνο τότε να διαβάσουν αυτά που δεν διάβασαν και ψήφιζαν τα πάντα χωρίς να σκέφτονται οι <<έξυπνοι>> κάνοντας ανεπανόρθωτη ζημιά στους <<κουτούς>> που τώρα ζητιανεύουν την ψήφο τους
την Παρασκευή ανακοινώνει το κόμμα του ο γιος του <<περήφανα νιάτα τιμημένα γηρατειά της πατρίδας μας>>
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top