Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ακολουθεί κείμενο του Κωνσταντίνου Παπατσαρούχα που αφορά τη σύσκεψη στη ΒτΕ σχετικά με την αναδιαμόρφωση του Νόμου περί όπλων. Διαβάστε και μετά δείτε το video ...

Προσωπικά πιστεύω ακράδαντα πως ήρθε η ώρα να απελευθερωθεί το επάγγελμα του στελέχους της ΚΣΕ και των συναφών Ομοσπονδιών

ΚΕΙΜΕΝΟ

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Οπλοφοβική η Κ.Σ.Ε. (ή μήπως αντί-Κ.Σ.Ε.
1f609.png
;)

Το είδαμε και αυτό…

Σήμερα, Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 έγινε στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής η συζήτηση για τροποποιήσεις στο νόμο περί όπλων. Είχα την τιμή να προσκληθώ και να θέσω κάποια θέματα για τα προβλήματα της υπάρχουσας νομοθεσίας, τα οποία γνωρίζω.
Σε αυτή την επιτροπή είχε κληθεί και η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος δηλαδή το ανώτατο συνδικαλιστικό μας όργανο.
Εσείς όλοι οι Κυνηγοί και σκοπευτές που διαβάζετε τώρα αυτές τις γραμμές τι θα περιμένατε στα αλήθεια να θέσει ως αιτήματα η Κ.Σ.Ε. στην Πολιτεία όσον αφορά τη νομοθεσία περί όπλων;

Σκεφτείτε λίγο αν είσαστε εσείς τι θα ζητάγατε; Εγώ πάντως όταν άκουσα το μοναδικό σχεδόν αίτημα τους κόντεψα να λιποθυμήσω!
Γραπτά και μετ’ επιτάσεως, ζήτησαν να κατάσχονται τα όπλα όσων τα κατέχουν νόμιμα και για οποιοδήποτε λόγο δεν έχουν εν ισχύ άδεια κυνηγίου.

Θα παιχτεί κάποια στιγμή στο κανάλι της Βουλής… Βάλτε το ψάξτε το για να το ακούσετε με τα αυτιά σας και να το δείτε με τα μάτια σας!!!
Όταν ήρθε η σειρά μου να μιλήσω, αντέκρουσα την πρόταση αυτή και είπα ότι διαφωνώ κάθετα. Διότι δεν είναι δυνατόν όπλα που είναι οικογενειακά κειμήλια ή αντικείμενα μεγάλης συλλεκτικής ή καλλιτεχνικής ή οικονομικής αξίας, επειδή ο κάτοχος τους σταμάτησε λόγω υγείας, λόγω ηλικίας, λόγω οικονομικής δυσπραγίας ή φευ και λόγω θανάτου, να εκδίδει άδεια κυνηγίου, τα όπλα αυτά να μην μπορούν να κατέχονται νόμιμα από τα παιδιά ή τα εγγόνια μέχρις έως πάλι γίνουν ενεργά από κάποιον γιό ή εγγονό, ανιψιό ή φίλο του αρχικού ιδιοκτήτη.
Εκτός αυτού υπάρχουν άνθρωποι που λατρεύουν τα όπλα ως αντικείμενα ή έργα τέχνης και τα συλλέγουν χωρίς να είναι κυνηγοί. Γιατί όχι; Τι κακό κάνουν;

Βεβαίως, πουθενά δεν εξήγησαν επαρκώς ΠΟΙΟ κίνητρο έχουν για μία τέτοια πρόταση; Έχουν μήπως κάποιες εγκληματολογικές στατιστικές;
Ένα θέμα που ενδεχομένως μόνο η αστυνομία αν είχε πρόβλημα να θέσει, δεν το θέτει… αλλά το κάνουν αυτοί!!! Βασιλικότεροι του βασιλέως και αστυνομικότεροι της αστυνομίας!!!

Στη δευτερολογία τους επανήλθαν δριμύτεροι, προσπαθώντας να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα λες και θα λυθούν όλα τα προβλήματα στον υπάρχοντα νόμο με την κατάσχεση των όπλων.
Φυσικά τότε δεν άντεξα και εξήγησα στο εν πολλοίς απονήρευτο ακροατήριο τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγο της πρότασης αυτής, δηλαδή να αναγκάσουμε τη γιαγιά, τη χήρα, τον υπερήλικα, να βγάλει άδεια κυνηγίου έτσι ώστε να αυξηθούν τα έσοδα της Κ.Σ.Ε., τα οποία λόγω συρρίκνωσης του κυνηγετικού πληθυσμού (λόγω οικονομικής κρίσης και έλλειψης της οποιασδήποτε διαχείρισης) έχουν και αυτά συρρικνωθεί.

Τι κουτοπονηριά, τι διαστροφή, αυτοευνουχισμός!
Θα έπρεπε να κοιτάξουν με καμπάνιες και με αποτελεσματικά έργα να προσελκύσουν νέους στην κυνηγετική μας οικογένεια.
Quelle décadence, να το πω και στα Γαλλικά μήπως και γίνω πιο κατανοητός.
Ο θλιβερός τους αντίλογος ήταν ότι τα λέμε αυτά για να κερδίσουμε από… νέες πωλήσεις όπλων.
Πώς τεκμαίρεται αυτό; Βγάλτε εσείς συμπέρασμα.
Εν πάση περιπτώσει, επειδή όπως λένε δεν έχουν… κανένα οικονομικό κίνητρο, εμείς καλοπροαίρετα τους προτείνουμε μία συμβιβαστική λύση την οποία φαντάζομαι θα είναι αδύνατον να μην αποδεχτούν.

Όλα τα μη εν χρήση κυνηγετικά όπλα να βγάζουν άδεια κατοχής κάθε χρόνο αλλά όχι χρήσης, με κάποιο μικρό αντίτιμο 10 ευρώ ας πούμε, το οποίο πόσο να πηγαίνει στο Δημόσιο για γραφειοκρατικά έξοδα και με προϋπόθεση την ασφαλή φύλαξή τους.
Ελάτε να την καταθέσουμε μαζί.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα!

ΥΓ: Θέλω να ευχαριστήσω θερμά εκ μέρους όλων των Κυνηγών, τους βουλευτές κ. Αθ. Δαβάκη της Νέας Δημοκρατίας και κ. Αθ. Παφίλη του ΚΚΕ, για τη φιλοκυνηγετική τους θέση.


Ντίνος Παπατσαρούχας

Ακολουθεί ο υπερσύνδεσμος (ελληνιστί link) των όσων ειπώθηκαν στη ΒτΕ ...
https://www.hellenicparliament.gr/V...K1L6McYI#b12c5272-2916-4d0f-a89d-ab6e00b5026c
 
Με τις ευλογίες του Σουλτάνου
Συμβαίνει τώρα
Λαοθαλασσαααααα ψηφοφόρων τρίβουν τα χέρια τους οι ΜΚΟ και οι κάθε λογής Αλληλεγγύοι
Νέοι επιβήτορες καταφθάνουν κατακλύζοντας
την Αχαρνών και την πλατεία Βικτωρίας
Καλλιτέχνες τραγουδοποιοί και λοιπές ευαίσθητες ψυχές ετοιμάστε τους πισηνους σας θα ξεσκονιστουν άμεσα .sex hard..sex hard.
 
Με τις ευλογίες του Σουλτάνου
Συμβαίνει τώρα
Λαοθαλασσαααααα ψηφοφόρων τρίβουν τα χέρια τους οι ΜΚΟ και οι κάθε λογής Αλληλεγγύοι
Νέοι επιβήτορες καταφθάνουν κατακλύζοντας
την Αχαρνών και την πλατεία Βικτωρίας
Καλλιτέχνες τραγουδοποιοί και λοιπές ευαίσθητες ψυχές ετοιμάστε τους πισηνους σας θα ξεσκονιστουν άμεσα .sex hard..sex hard.
Κ ολα γυναικοπαιδα ε?
 
Κ ολα γυναικοπαιδα ε?
Γυναικόπαιδα και Γεροντια hippohippo
Είναι λίγο περίεργο όλο αυτό
Όλοι οι αυτοαποκαλούμενοι Πρόσφυγες πολέμου
είναι
το πολύ μέχρι 35 χρόνων
Οι Μεσήλικες και οι Γέροντες που βρίσκονται
μήπως στο Ντουμπάι για παραθερισμό ; .think..think.
 
Γυναικόπαιδα και Γεροντια hippohippo
Είναι λίγο περίεργο όλο αυτό
Όλοι οι αυτοαποκαλούμενοι Πρόσφυγες πολέμου
είναι
το πολύ μέχρι 35 χρόνων
Οι Μεσήλικες και οι Γέροντες που βρίσκονται
μήπως στο Ντουμπάι για παραθερισμό ; .think..think.
Περιεργες καταστασεις.....οι "προσφυγες" πετουν δακρυγονα Τουρκικης προελευσης στα ματ...

https://www.e-evros.gr/gr/eidhseis/...meta3y-astynomikwn-metanastwn-video/post39686
 
Περιεργες καταστασεις.....οι "προσφυγες" πετουν δακρυγονα Τουρκικης προελευσης στα ματ...

https://www.e-evros.gr/gr/eidhseis/...meta3y-astynomikwn-metanastwn-video/post39686
Ειναι Τουρκοι που εισχώρησαν στους μετανάστες σύμφωνα με πληροφορίες.
Και η Ευρώπη κοιμάται όπως πάντα.
Πιο επίκαιρο απο ποτε " ΕΟΚ καο ΝΑΤΟ τι ίδιο συνδικάτο ."
 
Το αν σταθεί νομικά ή όχι ή αν το πάρουν πισω σαν να μην έγινε ποτέ τέτοια πρόταση ,μας είναι αδιάφορο εν τέλει μπροστά στο μέγεθος της βλακειας ή της σκοπιμότητας που εξυπηρετεί μια τέτοια πρόταση.
 
Ας ξανακάνουμε εναν κύκλο στη κουβέντα .

Οταν η ηλιθιότητα η όπως αλλιως θέλετε , γίνεται επικίνδυνη .
https://m.tvxs.gr/mo/i/311846/f/new...rQ1W3HUhmnIGw57xUDtWeOv2HNYrVkogT9Kmu91PsmhEg
Καλά εδώ ο κόσμος καίγεται και οι τράγοι χτενίζονται.... μια ζωή μαλακιες πετάνε αυτοί οι άνθρωποι ρε παιδί μου... ότι μπούρδα μπορείς να φανταστείς...
 
έχουν "γέλιο" τελικά

15:50 επαγγελματίες απόστρατοι που καλώς κατέχουν όπλο και τα έχουν αδήλωτα να ανοίξουμε ενα παραθυράκι για να τα δηλώσου (το ήξεραν οτι επρεπε να το δηλώσουν αλλά δεν το εκαναν)
Τι λες ρε μάστορα? Εγώ προτείνω να πάνε να τα δηλώσουν να τους βαλουν και ένα μεγάλο πρόστιμο και όσοι δεν πάνε να του βρουν (μπορούν) και να του στειλουν στο δικαστηριο για παρανομη οπλοκατοχή (μιλαμε για πυροβολα οπλα) Ηθελαν προφανως να τα εχουν μη ανιχνεύσιμα για δικούς τους λόγους. Ντροπή και όνειδος!!


προεδρος κυνηγων 21:00 - 26:00 σταλήθεια έχουμε τετοιο προεδρο? εγώ που ΔΕΝ ειμαι νομικός καταλαβαινω οτι 9 στα 10 που λεει είναι επιεικώς απαράδεκτα, κανει μη λογικά αλματα. Τι δουλεια κανει αυτός? (ειμαι πολύ εκνευρισμενος με αυτα που ακουσα γιαυτό δεν καθομαι να γραψω ενα προς ενα τις αηδίες που τσαμπουνάει.)

Και κατι άλλο. ΣΥΜΦΩΝΑ με αυτά που λεει ο αποστρατος το RED DOT πρεπει να υπηρχε χθες πανω στα οπλα μας,
 
Αυτή τη στιγμή που γράφω, περνούν δεκάδες από ΔΕΛΤΑ ΕΒΡΟΥ σε ΖΑΧΟ - ΦΕΡΡΙΩΤΙΚΕΣ ΚΑΛΥΒΕΣ. Κάπου 250 από αυτούς σταμάτησαν από κυνηγούς-ψαράδες που βρίσκοταν στις καλύβες και τους πάνε συνοδεία προς το ΑΤ ΦΕΡΡΩΝ. Ελπίζω ΣΗΜΕΡΑ τα ΦΥΛΑΚΙΑ ΕΓΝΑΤΙΑ - ΚΑΡΑΓΩΓΟΥ να ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ξανά και περιπολα να αναπτυχθούν σε όλο το μήκος του ποταμού και στο κεντρικό ανάχωμα από ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ μέχρι το ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ
 
Με τις ευλογίες του Σουλτάνου
Συμβαίνει τώρα
Λαοθαλασσαααααα ψηφοφόρων τρίβουν τα χέρια τους οι ΜΚΟ και οι κάθε λογής Αλληλεγγύοι
Νέοι επιβήτορες καταφθάνουν κατακλύζοντας
την Αχαρνών και την πλατεία Βικτωρίας
Καλλιτέχνες τραγουδοποιοί και λοιπές ευαίσθητες ψυχές ετοιμάστε τους πισηνους σας θα ξεσκονιστουν άμεσα .sex hard..sex hard.
Βρε γαμώ τη φάρα τους , πως γίνετε να είναι μόνο κολοπαιδα του κερατά μπροστά σε λήψη φωτογραφίας η σε ρεπορτάζ , τις γυναίκες τα παππουδια και γιαγιάδες τα άφησαν πίσω ? και αν ναι , πως μπόρεσαν , μα όλοι το σπόρο τους μέσα είναι 18- 20 μέχρι 40 -45 ετών , ζητώ συγνώμη που εκφράζομε έτσι , αλά μέσα τρώγομαι , και τρώγομαι γιατί τους έχω διαβάσει τους καριοληδες και ξέρω καλά πως νιώθουν για εμάς , και αυτές τις βλακείες έλα μωρέ , κρίμα είναι , άνθρωποι είναι και αυτοί , ναι οκ ας πούμε ότι είναι , ναι αλά για αυτών είμαι εχθρός , γιατί δεν είμαι ομόθρησκος του , τα πρώτα κύματα ήταν όντως Σύριοι , και είχαν ένα επίπεδο. Τώρα μόλις διάβασα ότι διώχνουν τα γυναικόπαιδα , τους δικούς μας από το χωρίο τους , τις Καστανιές Εβρου για λόγους ασφαλείας . Αν είναι δυνατόν δηλαδή η χώρα δέχεται επίθεση ?
 
Βρε γαμώ τη φάρα τους , πως γίνετε να είναι μόνο κολοπαιδα του κερατά μπροστά σε λήψη φωτογραφίας η σε ρεπορτάζ , τις γυναίκες τα παππουδια και γιαγιάδες τα άφησαν πίσω ? και αν ναι , πως μπόρεσαν , μα όλοι το σπόρο τους μέσα είναι 18- 20 μέχρι 40 -45 ετών , ζητώ συγνώμη που εκφράζομε έτσι , αλά μέσα τρώγομαι , και τρώγομαι γιατί τους έχω διαβάσει τους καριοληδες και ξέρω καλά πως νιώθουν για εμάς , και αυτές τις βλακείες έλα μωρέ , κρίμα είναι , άνθρωποι είναι και αυτοί , ναι οκ ας πούμε ότι είναι , ναι αλά για αυτών είμαι εχθρός , γιατί δεν είμαι ομόθρησκος του , τα πρώτα κύματα ήταν όντως Σύριοι , και είχαν ένα επίπεδο. Τώρα μόλις διάβασα ότι διώχνουν τα γυναικόπαιδα , τους δικούς μας από το χωρίο τους , τις Καστανιές Εβρου για λόγους ασφαλείας . Αν είναι δυνατόν δηλαδή η χώρα δέχεται επίθεση ?
Η χώρα δέχεται επίθεση, σωστά το υπέθεσες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top