Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Προχθες εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στην ΕΡΤ2 για τις υπηρεσιες που προσφερει μια ΜΚΟ για την προστασια των Προσφυγων και των Λαθρομεταναστων
Εδειχνε μια οικογενεια Αφγανων που ειχαν ερθει παρανομα στην Ελλαδα μεσο της Τουρκιας
Ο Χασαν ειχε 2 παιδια στην Γερμανια που ειχαν καταφερει να φτασουν εκει μεσο διακινητων
και εδω στην Ελλαδα μαζι του ειχε αλλα 2 ποιο μικρα συνολο τεσσερα
Εμενε εδω στην Ελλαδα με την οικογενεια του γυρω στον εναμιση χρονο απο οτι ελεγε
με χιλιαδες προβληματα επιβιωσης οπως στεγη -φαγητο χρηματα
και ο μονος που τον στηριζε στα βασικα ηταν τα μελη της ΜΚΟ και καποιοι Εθελοντες
Κατηγορουσε την Ελληνικη πολιτεια που δεν του επετρεπε να φυγει στην Γερμανια ωστε να συναντησει και τα αλλα δυο του παιδια που ζουσαν εκει
Μεσα σε ολα αυτα τα προβληματα επιβιωσης αλλα και τις απουσιας των αλλων δυο παιδιων του
ο Χασαν βρηκε το κουραγιο να γκαστρωσει .sex hard.την γυναικα του για πεμπτη φορα η οποια γεννησε
στην Ελλαδα σε δημοσιο μαιευτηριο με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο του Μαλακες φορολογουμενους [ να ηταν ο μονος ] think
Εδω λοιπον τιθεται το εξης ερωτημα think
Ρε Μαστρο Χασαν -Αμντουλ η δεν ξερω πως σε λενε
ξεσπιτωθηκες απο τον τοπο σου για ενα καλυτερο αυριο
εχεις τεσσερα παιδια και τα δυο ζουν μακρια σου σε ξενη χωρα πανω απο δυο χρονια χωρις να γνωριζεις την τυχη τους
δεν εχεις στεγη φαγητο χρηματα εισαι να σε κλαινε οι ρεγγες
και εσυ βρισκεις το κουραγιο να .sex hard. φερνοντας στον κοσμο και αλλη ψυχη που σιγουρα θα δυστυχισει
οπως και τα αλλα μελη της οικογενειας σου ?
Μηπως δεν εισαι για λυπηση αλλα για κλωτσιες ? think[/QUOTE ] .shake hands. Μπα μαλον το τελευταιο Κωστα για κλωτσιτσες , fgr
 
Προχθες εβλεπα ενα ντοκιμαντερ στην ΕΡΤ2 για τις υπηρεσιες που προσφερει μια ΜΚΟ για την προστασια των Προσφυγων και των Λαθρομεταναστων
Εδειχνε μια οικογενεια Αφγανων που ειχαν ερθει παρανομα στην Ελλαδα μεσο της Τουρκιας
Ο Χασαν ειχε 2 παιδια στην Γερμανια που ειχαν καταφερει να φτασουν εκει μεσο διακινητων
και εδω στην Ελλαδα μαζι του ειχε αλλα 2 ποιο μικρα συνολο τεσσερα
Εμενε εδω στην Ελλαδα με την οικογενεια του γυρω στον εναμιση χρονο απο οτι ελεγε
με χιλιαδες προβληματα επιβιωσης οπως στεγη -φαγητο χρηματα
και ο μονος που τον στηριζε στα βασικα ηταν τα μελη της ΜΚΟ και καποιοι Εθελοντες
Κατηγορουσε την Ελληνικη πολιτεια που δεν του επετρεπε να φυγει στην Γερμανια ωστε να συναντησει και τα αλλα δυο του παιδια που ζουσαν εκει
Μεσα σε ολα αυτα τα προβληματα επιβιωσης αλλα και τις απουσιας των αλλων δυο παιδιων του
ο Χασαν βρηκε το κουραγιο να γκαστρωσει .sex hard.την γυναικα του για πεμπτη φορα η οποια γεννησε
στην Ελλαδα σε δημοσιο μαιευτηριο με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο του Μαλακες φορολογουμενους [ να ηταν ο μονος ] think
Εδω λοιπον τιθεται το εξης ερωτημα think
Ρε Μαστρο Χασαν -Αμντουλ η δεν ξερω πως σε λενε
ξεσπιτωθηκες απο τον τοπο σου για ενα καλυτερο αυριο
εχεις τεσσερα παιδια και τα δυο ζουν μακρια σου σε ξενη χωρα πανω απο δυο χρονια χωρις να γνωριζεις την τυχη τους
δεν εχεις στεγη φαγητο χρηματα εισαι να σε κλαινε οι ρεγγες
και εσυ βρισκεις το κουραγιο να .sex hard. φερνοντας στον κοσμο και αλλη ψυχη που σιγουρα θα δυστυχισει
οπως και τα αλλα μελη της οικογενειας σου ?
Μηπως δεν εισαι για λυπηση αλλα για κλωτσιες ? think
Το δεύτερο φίλε Κώστα , μην το σκεφτεσαι καν . Κανε εσύ σαν ΕΛΛΗΝΑΣ 5 παιδιά και να δεις τι θα πάθεις .
 
1-1552763320.jpg

Ο Κ.Μητσοτάκης κατά την περιοδεία του σε χωριά της μουσουλμανικής μειονότητας
Για επίσημη εκπροσώπηση & διδασκαλία τουρκικών μίλησε ο Κ.Μητσοτάκης από τη Θράκη .RESPECT..RESPECT.
17-03-2019




Μονοήμερη περιοδεία πραγματοποίησε ο Πρόεδρος του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης στη Θράκη.

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης βρέθηκε στον Έβρο, τη Ροδόπη και την Ξάνθη, όπου επισκέφθηκε και χωριά της μουσουλμανικής μειονότητας και συνομίλησε με τους κατοίκους.

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας αναφέρθηκε σε πολιτικές που σχεδιάζει να υλοποιήσει αναφορικά με τη μειονότητα κατά τη διάρκεια συνέντευξης του στα τοπικά ΜΜΕ:

«Πρόθεση, δική μου βούληση, είναι να δημιουργήσω ένα μουσουλμανικό συμβούλιο παρά τω πρωθυπουργώ, ώστε η μειονότητα να μπορέσει να έχει επίσημη έκφραση στο ανώτατο δυνατό επίπεδο και ο διάλογος αυτός της κεντρικής πολιτείας με την μειονότητα να αποκτήσει θεσμικά χαρακτηριστικά.
Να θέσουμε συγκεκριμένους στόχους, να τους παρακολουθούμε και να τους υλοποιούμε στη συνέχεια
» εξήγησε ο Κυριάκος Μητσοτάκης.

Όσον αφορά την εκπαίδευση της μειονότητας άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο τα τουρκικά να διδάσκονται ως δεύτερη γλώσσα:
«η δίγλωσση παιδεία να αποκτήσει πραγματικό και ποιοτικό περιεχόμενο.
Και νομίζω ότι υπάρχουν προτάσεις σε αυτήν την κατεύθυνση τις οποίες θα ήμουν διατεθειμένος να συζητήσω, ξεκινώντας από το νηπιαγωγείο, προχωρώντας στο δημοτικό, πηγαίνοντας στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο.
Κατά το πόσο, παραδείγματος χάρη στο δημόσιο σχολείο, θα μπορεί να διδάσκεται η Τουρκική ως ξένη γλώσσα, ώστε τα παιδιά της μειονότητας, τα οποία επιλέγουν τελικά το ελληνικό δημόσιο σχολείο, όπως ολοένα και περισσότερα ή αρκετά εν πάση περιπτώσει το κάνουν, να έχουν τη δυνατότητα να κρατήσουν την επαφή τους με τη μητρική τους γλώσσα, hippo
τη γλώσσα που έμαθαν και ομιλείται μέσα στο σπίτι τους. hippo
Πρέπει να δείξουμε ανοιχτό πνεύμα σε αυτή τη συζήτηση. Και βέβαια τα ελλείμματα και μειονεκτήματα που έχουν να κάνουν με τις υποδομές της μειονοτικής εκπαίδευσης θα πρέπει και αυτά να αντιμετωπιστούν
».
Γιατί δεν πάνε και στην ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ και γενικά σε όλο τον ΠΟΝΤΟ , και εμείς εκεί έχουμε μειονότητα . Αλα ποιος θα πάει εκεί hippo
 
1-1552763320.jpg

Ο Κ.Μητσοτάκης κατά την περιοδεία του σε χωριά της μουσουλμανικής μειονότητας
Για επίσημη εκπροσώπηση & διδασκαλία τουρκικών μίλησε ο Κ.Μητσοτάκης από τη Θράκη .RESPECT..RESPECT.
17-03-2019




Μονοήμερη περιοδεία πραγματοποίησε ο Πρόεδρος του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης στη Θράκη.

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης βρέθηκε στον Έβρο, τη Ροδόπη και την Ξάνθη, όπου επισκέφθηκε και χωριά της μουσουλμανικής μειονότητας και συνομίλησε με τους κατοίκους.

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας αναφέρθηκε σε πολιτικές που σχεδιάζει να υλοποιήσει αναφορικά με τη μειονότητα κατά τη διάρκεια συνέντευξης του στα τοπικά ΜΜΕ:

«Πρόθεση, δική μου βούληση, είναι να δημιουργήσω ένα μουσουλμανικό συμβούλιο παρά τω πρωθυπουργώ, ώστε η μειονότητα να μπορέσει να έχει επίσημη έκφραση στο ανώτατο δυνατό επίπεδο και ο διάλογος αυτός της κεντρικής πολιτείας με την μειονότητα να αποκτήσει θεσμικά χαρακτηριστικά.
Να θέσουμε συγκεκριμένους στόχους, να τους παρακολουθούμε και να τους υλοποιούμε στη συνέχεια
» εξήγησε ο Κυριάκος Μητσοτάκης.

Όσον αφορά την εκπαίδευση της μειονότητας άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο τα τουρκικά να διδάσκονται ως δεύτερη γλώσσα:
«η δίγλωσση παιδεία να αποκτήσει πραγματικό και ποιοτικό περιεχόμενο.
Και νομίζω ότι υπάρχουν προτάσεις σε αυτήν την κατεύθυνση τις οποίες θα ήμουν διατεθειμένος να συζητήσω, ξεκινώντας από το νηπιαγωγείο, προχωρώντας στο δημοτικό, πηγαίνοντας στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο.
Κατά το πόσο, παραδείγματος χάρη στο δημόσιο σχολείο, θα μπορεί να διδάσκεται η Τουρκική ως ξένη γλώσσα, ώστε τα παιδιά της μειονότητας, τα οποία επιλέγουν τελικά το ελληνικό δημόσιο σχολείο, όπως ολοένα και περισσότερα ή αρκετά εν πάση περιπτώσει το κάνουν, να έχουν τη δυνατότητα να κρατήσουν την επαφή τους με τη μητρική τους γλώσσα, hippo
τη γλώσσα που έμαθαν και ομιλείται μέσα στο σπίτι τους. hippo
Πρέπει να δείξουμε ανοιχτό πνεύμα σε αυτή τη συζήτηση. Και βέβαια τα ελλείμματα και μειονεκτήματα που έχουν να κάνουν με τις υποδομές της μειονοτικής εκπαίδευσης θα πρέπει και αυτά να αντιμετωπιστούν
».
Χρυσή αυγη να ξεβρωμισει ο τοπος...:)
.shake hands.
Όλα για μια ψήφο. Είμαστε για κλάματα
unnamed-15.jpg
 
Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ
μόνο η πο@στια .my man..sarcastic.
Παραιτήθηκε η Μυρσίνη Λοϊζου : Τι αναφέρει στην επιστολή, τι λέει για τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της
«Και οι δύο υποθέσεις θα ήταν σκανδαλώδεις, εφόσον είχα προσπαθήσει να αποκρύψω ή να αποφύγω κάποια υποχρέωση μου.
Αντιθέτως, έχω υπάρξει συνεπής σε κάθε διαδικασία και βρίσκομαι πάντα στη διάθεση της ελληνικής πολιτείας», αναφέρει
mursini-loizou.jpg

22 Μαρτίου 2019, 15:37



Την παραίτησή της από το ευρωψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ ανακοίνωσε το μεσημέρι της Παρασκευής η Μυρσίνη Λοϊζου μετά από τον σάλο που ξέσπασε
με τη σύνταξη που έπαιρνε
επί 5,5 χρόνια της νεκρής μητέρα της
.RESPECT.
Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το Μέγαρο Μαξίμου ζήτησε την παραίτησή της και πλέον βρίσκεται εκτός του ευρωψηφοδελτίου.
Η κ. Λοίζου επισκέφτηκε το Μέγαρο Μαξίμου, συζήτησε τα όσα έγιναν και απέσυρε την υποψηφιότητά της.


Στην επιστολή παραίτησής της αναφέρει:

«Στην προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων κάποια Μέσα Ενημέρωσης εμπλέκουν δύο ξεχωριστές υποθέσεις που με αφορούν.
Η μία περίπτωση σχετίζεται με την τιμητική σύνταξη που λάμβανε η μητέρα μου, βραβευμένη και πολυγραφότατη συγγραφέας, Μάρω Λοΐζου από τον Υπουργείο Πολιτισμού.
Προφανώς αναγνωρίζω ότι λανθασμένα καταβαλλόταν για κάποιο διάστημα η σύνταξη αυτή.
Ωστόσο, το λάθος αυτό δεν είναι δικό μου, αφού, μετά το θάνατο της μητέρας μου, αμέσως τον δήλωσα στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Ο λόγος που η σύνταξη συνέχισε να καταβάλλεται σχετίζεται με γραφειοκρατικές διαδικασίες, κάτι το οποίο εξ όσων γνωρίζω συμβαίνει συχνά και ταλαιπωρεί αρκετούς πολίτες.thinkthink

Μάλιστα, αναγνώρισα το χρέος μου γι αυτή την υπόθεση ενώπιον του δικαστηρίου και το αποπληρώνω.

Η δεύτερη περίπτωση αφορά ένα χρέος προς την εφορία και ασφαλιστικά ταμεία ύψους περίπου 180.000 ευρώ. Το χρέος αυτό προέκυψε από την οικογενειακή επιχείρηση που διατηρούσα με τον πρώην σύζυγο μου, ο οποίος έχει δηλώσει ότι είναι διατεθειμένος να το αναλάβει εξ ολοκλήρου, αφού εκείνος ήταν ο αποκλειστικός διαχειριστής των οικονομικών ζητημάτων.

Και οι δύο υποθέσεις θα ήταν σκανδαλώδεις, εφόσον είχα προσπαθήσει να αποκρύψω hippo
ή να αποφύγω κάποια υποχρέωση μου. Αντιθέτως, έχω υπάρξει συνεπής σε κάθε διαδικασία και βρίσκομαι πάντα στη διάθεση της ελληνικής πολιτείας.

Σε κάθε περίπτωση, ο λόγος που αποφάσισα να συνταχθώ με τον ΣΥΡΙΖΑ ήταν για να ενώσω τις δυνάμεις μου ώστε να αντιμετωπίσουμε επείγοντα και σπουδαία ζητήματα που μας αφορούν όλους,
hippohippo
και όχι μικροπολιτικά κουτσομπολιά σχετικά με την οικογένεια μου.

Επειδή ακριβώς η στόχευση μου ήταν να συνεισφέρω στον αγώνα κατά της ανόδου της ακροδεξιάς, .bye.
καθώς και στην ανάδειξη του κομβικού ρόλου του πολιτισμού σε αυτή τη μάχη, δεν επιθυμώ να μετατοπίζεται η συζήτηση εξαιτίας μου και, συνεπώς, θέτω στη διάθεση των οργάνων του ΣΥΡΙΖΑ την απόσυρσή μου από το ευρωψηφοδέλτιο.
Αυτό που συμβαίνει, με ευθύνη της αντιπολίτευσης, είναι η αλλαγή της ατζέντας από το πολιτικό στο προσωπικό. Προσπαθούν να καλύψουν με αυτό τον κανιβαλισμό την έλλειψη λύσεων για την καθημερινότητα των πολιτών, την έλλειψη επιχειρημάτων απέναντι στην ακροδεξιά την οποία μάλιστα με αυτούς τους χειρισμούς τροφοδοτούν. Αυτόν τον τακτικισμό, εγώ δε θα τον εξυπηρετήσω.

Η ανθρωποφαγία της Νέας Δημοκρατίας που εκφράζεται με συγκεκριμένες δημοσιογραφικές πένες δε θα περάσει. Όπως και ο φασισμός δε θα περάσει.hippohippo
Οι πολίτες δε θα επιτρέψουν να περάσει.
 
Με αφορμή μια δημοσίευση περί επενδυσεων
Επενδυτικό πεδίο σημαίνει βασικα
Α χαμηλό κοστος
Β γεωγραφική σημασια
Γ ανυπαρξια συνδικατων
Κι όπου δε μπορεί να χτυπηθεί κι άλλο το α μέτρα για την εντατικοποιηση της παραγωγής με νέα μεσα(δες τιμωμενη χώρα ΗΠΑ στη δεθ φετος)
Όσον αφορά το β εδώ έχουμε όχι απλά ανυπαρξια αλλά έτοιμη δομή που σημετεχουν πλέον άμεσα μετωχοι. διευθυντικα στελέχη εργοστασιαρχες και. όχι απλά εντεταλμενοι τους.
Φυσικά κι αυτοί δεν θα πουν τίποτα για την απαγορευση της απεργιας στην τουρκια αφού την ώρα και τη στιγμή που ο συριζα. σε συζήτηση για το ραδιοτηλεοπτικο σήμα πήγε πλαγιως 12 τη νύχτα να περάσει τροπολογία για το χτύπημα της απεργιας με το 50+1 απαρτια... όλοι αυτοί οι συνδικαλιστες μάλιστα λένε ότι η απεργία είναι κάτι ξεπερασμενο και αυτό που χρειάζεται σήμερα είναι ο έξυπνος συνδικαλιστες που θα μπορεί να συζητά και να διαπραγματευεται. Να διαπραγματευεται τι? Αφού πλέον η γσεε δεν έχει λόγο στη διαμόρφωση συμβασων εργασιας!
Πήγανε να κάνουν συνέδριο στη Καλαμάτα με ενοπλους μπραβους κι ανθρώπους της νύχτας, με καρτελακια αντιπροσωπων με ωευτικα ονόματα που τα μοιραζαν από βραδυς οι καμαριερες στα δωμάτια, με σωματεία με 98 με ψηφιζαν 153 ανά 40 δευτερόλεπτα, με φαγωποτια όλο το σαββατοκύριακο με λεφτά του κοσμακι και τη δευτέρα απευθυνθηκαν στον πρόεδρο της δημοκρατίας και στην φωφη γιατί δε μπορούν να κάνουν συνέδριο. Σε όλους αυτούς που ψηφιζαν με τα δύο τα χέρια μνημονια και νομους.
Όταν έκλεισε η goodyear κατείχε ένα μεγάλο ποσοστό παραγωγής εδώ. Φταιγαν οι συνδικαλιστες που έκλεισε? Μα αφού επιδοτηθηκαν όπως δεκάδες άλλες εταιρίες οι οποίες πήγαν σε βαλκανικες χώρες για να βρουν καλύτερο επενδυτικό πεδίο!!! Για όλα αυτά τσιμουδια.
Κατακλειδα
Ηγεσία γσεε: οι απεργίες ξεπερασμενες - πρωταση : διαπραγματευση με τον σεβ.
Συριζα: προσπάθεια απαγόρευσης της απεργιας με τροπολογιες, συνδικαλιστες που ξεφτιλησαν κάθε εννοια,( δήλωση τσιπρα: ο κόσμος δεν κατεβαίνει στις πορείες της δεθ γιατί συνενει με την προσπάθειά της κυβέρνησης για διαπραγματευση)
Χρυσή αυγή: αφού αποτυχαμε με τα συλλαλητηρια για το μακεδονικο (που στην ουσία αυτό σημαίνει ότι οποιαδήποτε ενέργεια κινητοποίηση είναι αναποτελεσματικη,αυτο λενε) η μόνη λύση εκλογές, μην κάνετε τίποτα, ψηφίστε μας.
Αυτό το τελευταίο παίχτηκε πρόσφατα κυρίως μπροστά στις κινητοποιησεις για το νέο λυκειο-εξεταστικο κεντρο...
Τέλος γι αυτους... κυνηγουσαν τους ρωμα που λέτε. Πλέον γιναν φιλαράκια, έτσι λένε οι ρωμα και κυρίως αυτοί που συμμετέχουν εκλεγμενοι στους φορείς όπως 15μελη σχολείων. Πως και πότε γίνανε φιλαράκια??? Μάλλον στα λαθρεμπορια και τα ναρκωτικα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top