Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τόση "μπόχα" στην πολιτική σκηνή της χώρας δεν έχουμε βιώσει ξανά.fff.
Λαδώματα , χρηματισμοί , κομπίνες και ένα σωρό άλλα μαφιόζικα κόλπα προκειμένου να παραμείνουν γατζωμένοι στην εξουσία.
Μπλέξαμε άσχημα....:(
 
Δεν ξέρω πόσο θα περιμένουμε αλλά η ιστορία δείχνει ότι μόνον αν φαγωθούν οι έχοντες, μεταξύ τους...τότε και μόνον τότε θα ηχήσουν οι καμπάνες για μια νέα αρχή......
Μέχρι τότε, προτείνω αμυντική στάση και αναμονή
 
Ελλάδα είναι η χώρα που κοντεύει να διαλυθεί για την εκλογή ενός τύπου του οποίου η μόνη αρμοδιότητα είναι να ακούει τα κάλαντα.
 
Τόση "μπόχα" στην πολιτική σκηνή της χώρας δεν έχουμε βιώσει ξανά.fff.
Λαδώματα , χρηματισμοί , κομπίνες και ένα σωρό άλλα μαφιόζικα κόλπα προκειμένου να παραμείνουν γατζωμένοι στην εξουσία.
Μπλέξαμε άσχημα....:(

Διονύση και λίγα λες και σίγουρα δεν είναι κάτι που άρχισε να εμφανίζεται τώρα αλλά εδώ και παρα πολύ καιρό. Απλά τώρα έγινε τι να πω "της μόδας". Έγιναν τα κατάλληλα τεστ αντοχής πως ότι κι αν πουν και κάνουν η αντίδραση είναι μηδενική (από λαό και αρχές) οπότε τώρα τα λένε και κάνουν χύμα...Νονοί της νύχτας είναι, όχι πολιτικοί...
 
Η εμφανης μποχα ξεκινησε απο τοτε που μπηκε η Χ.Α. στη Βουλη. Ας με συγχωρησουν οσοι την ψηφισαν, αλλωστε ο αδελφος μου ητανε ενας απο αυτους. Πιο πριν υπηρχε απλα δεν μας ενδιεφερε, γιατι δεν υπηρχε κριση.
 
Πόσοι ψηφοφόροι άραγε ξέρουν τι είναι η Συμφωνία Σένγκεν, η Πράσινη Βίβλος, η Λευκή Βίβλος κτλ.

Πως πάμε και ψηφίζουμε ρε γαμώτο μέσα σε τόση πολιτική αμορφωσιά;

Γιατί να είμαστε τόσο ζώα και να μην μπορούμε να αναπτύξουμε ταξική συνείδηση;

Γιατί ρε άνθρωπε σου βγαίνει η παναγία στο χωράφι, είσαι απωλημένος, είσαι άνεργος, είσαι φοιτητής, είσαι μισθωτός των 580€ ... και πας και ψηφίζεις το ίδιο κόμμα με τον εφοπλιστή και τον βιομήχανο;
 
Συμμετεχεις στο μαγειρεμα του φαγητου, ομως τα υλικα στα δινουν απο πριν. Αν τα υλικα ειναι χαλια, το φαι καλο δε προκειται να βγει. Χασαμε λες την εννοια της διεκδικησης. Λαθος, πιστευεις; Κοιταξε τι εχουν γινει οι συνδικαλιστες τωρα. Βουλευτες, κομματοσκυλα, οι περισσοτεροι. Εχει νοημα ο συνδικαλισμος να ειναι κομματικοποιημενος; Εχει νοημα να ειναι κομματικοποιημενο το φοιτητικο κινημα; Αλλα προβληματα εχουν στις δουλειες τους οι ψηφοφοροι της ΝΔ απο κεινους του ΚΚΕ, στον ιδιο εργοδοτη; Κατσαμε ποτε ολοι μαζι να δουμε τι προβλημα υπαρχει, και να το προσεγγισουμε ωστε να λυθει; Η μηπως προσεγγιζαν τα προβληματα ολοι με γνωμονα τον κομματικο τους δεσμο;

Φίλε Βίκτωρα δεν διαφωνούμε σ'αυτό.Οταν μιλάω για αγώνα και συνδικαλισμό εννοώ οτι οι εργαζόμενοι πρέπει να είναι ενωμένοι απέναντι σε ότι υπονομεύει τις κατακτήσεις δεκαετιών και σαν μια γροθια να μπορούν να αντισταθούν στα αρπακτικά του συστήματος γενικότερα.
Αν θα μπορούσαμε πάντως να είχαμε ένα συνδικαλιστικό κίνημα που θα συμμετείχαμε όλοι -ακόμη και υποχρεωτικά όπως στην αρχαία Αθήνα - χωρίς μικροκομματικές ιδιοτέλειες και εκλέγαμε ανθρώπους που θα μπορούσαν να μας αντιπροσοπευσουν επάξια και να μας καθοδηγήσουν ,εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν αυτοί οι άνθρωποι που είναι βγαλμένοι μέσα απο την καθημερινότητα και τα προβλήματα του λαού να με αντιπροσόπευαν και στη βουλή.Αντιθετα με το σημερινο αίζ
σχος που τραγουδοποιοί και ξεπουλημένοι συνδικαλιστές παλεύουν για μια καρέκλα στη βουλή.
Μοιάζει ουτοπία να ψάχνεις το ιδανικό,το τέλειο, αλλά χωρίς ελπίδα ,όνειρα και διάθεση για αγώνα και διεκδίση καταλήγουμε στα σημερινά που η σαπίλα κυβερνά και ισοπεδώνει αξίες ,αξιοπρέπεια και εργασιακά κεκτημένα 100 χρόνων υποστηριζόμενη μάλιστα απο πολλύς απο εμάς.
 
Νομίζω οτι η χώρα βρίσκεται βουτηγμένα στα σκατά όσο ποτέ άλλοτε.
Τέτοια ξευτίλα και σαπίλα δεν θυμάμαι ποτέ.
Και εννοώ όσους βρίσκονται στη βουλή για το καλό μας τάχα. Για να ....μας σώσουν απο τα δεινά.
 
Αν αποδειχθει οτι το βιντεο της συνομιλιας εχει υποστει μονταζ συμφωνα με την ασφαλεια τοτε θα πρεπει να τους περασεις χειροπεδες ομαδικος απο Λαζοπουλους μεχρι Καμμενους και Χαικαληδες
Σαμαρα θα τολμησεις να τους κλεισεις μεσα ?

http://www.iefimerida.gr/news/18367...a-yliko-sto-vinteo-haikali-einai-montarismeno
 
Κώστα αν δεν είναι μονταρισμένο και είναι αυτούσιο, άραγε θα το μάθουμε ποτέ; Θα μπει κάποιος φυλακή; Κάνω αυτά τα ερωτήματα γιατί βλέπω πως δεν τα κάνει κανείς στα ΜΜΕ.
Παρατηρώ μια ομαδική προσπάθεια να βγάλουν τον Χαϊκάλη τρελλό βγάζοντας αυθαίρετα ή καθοδηγούμενα συμπεράσματα...
 
Aκομα δεν εχω βγαλει ακρη σχετικα με το επιμαχο βιντεο. Και επισης ακομα δεν εχω βγαλει ακρη πως μπλεχτηκε ο Λαζοπουλος. Εφοσον μιλαμε για αποπειρα χρηματισμου Βουλευτη, ο ιδιος ο Χαικαλης επρεπε να συννενοηθει με τις αρχες ωστε να καταγραψει την δοσοληψια σε βιντεο, και να προχωρησει η ολη διαδικασια. Καταφεραμε παλι κατι τοσο απλο, να το κανουμε σηριαλ, τοσο σηριαλ που να μπορουν να βγουν ολοι λαδι ή τουλαχιστον οχι εμφανως ενοχοι. Ερασιτεχνισμος; Σκοπιμη κινηση ωστε να εχουν πατημα ολοι να φωναζουν; Δε ξερω αλλα κατι βρωμαει, και δεν ειμαι σιγουρος πως ειναι ενοχος ο προφανης.
 
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτή την αηδία γιατί αυτά τα κουτσομπολίστικα πάντα τα σιχαινόμουν.
Αν περιμένει ο λαός το βίντεο του Χαϊκάλη για να βγάλει τα συμπεράσματα του ζήτω που καήκαμε.
Τέλος πάντων...
Ο Χαίκάλης έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει.Βιντεοσκόπησε τον Αποστολόπουλο και έδωσε το βίντεο στον εισαγγελέα.Τι πιο νόμιμο απο αυτό;;;;;;;;;;;;;;
Επίσης είχαν κανονίσει με την ασφάλεια να τον γραπώσουν την ώρα της συναλλαγής αλλά κάποιος το σφύριξε στον Αποστολόπουλο και δεν πήγε.Τι πιο σωστό νόμιμο απο αυτό;;;;
Στον Λαζόπουλο πήγε διότι υπάρχουν τα μηχανήματα να αυξηθεί ο ήχος και γενικά να καθαρίσει το βίντεο με σκοπό να είναι πιο "ευδιάκριτο".
Κατα τα άλλα όπως έχω ξαναπεί , η βρώμα της πολιτικής σκηνής έχει σκεπάσει τα πάντα
 
Λογικα, χωρις να εχω και συγκεκριμενη γνωση, η διαδικασια της βιντεοσκοπησης ειναι συγκεκριμενη ωστε να στεκει σαν αποδεικτικο στοιχειο στο Δικαστηριο. Ας ειναι καλα ο Ζουγκλας που εξαιτιας του και ξεσκεπαστηκαν ενα σωρο βρωμιες, αλλα εδωσε και πατημα ωστε να να μη διωκονται λογω παρανομης ηχογραφησης/βιντεοσκοπησης ακομα περισσοτερες. Στην αντιθετη περιπτωση, δινεις πατημα στον ενοχο να ισχυριστει οτι η βιντεοσκοπηση ειναι προιον υποκλοπης, και να δικαιωθει κιολας.

Δε σου ειπα οτι ειναι αθωος, αλλα ο τροπος ηταν λαθος για μενα, ωστε να αφησει παραθυρο για να μην προσαχθει σε δικη. Γιαυτο σου λεω οτι δεν ειμαι σιγουρος αν ο Χαικαλης ηξερε και το χειριστηκε λαθος, η αν δεν ηταν σχεδιασμενο για να φανει η δοσοληψια αλλα να βγουν και ολοι σχετικα αλωβητοι.
 
Εμάς σαν λαός δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει η ΄διαδικασία¨και τα νομικά τερτίπια ώστε να βγει παράνομη η ηχογράφηση, θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει ότι η κυβέρνηση δεν διστάζει να λαδώνει και να συμπεριφέρεται σαν κοινός λωποδύτης προκειμένου να παραμείνει στην εξουσία.
Για τα υπόλοιπα Βίκτωρα όπως σου είπα φίλε..............αηδία και μόνο αηδία
 
Ναι δε πρεπει. Ομως αν ενας που υποτιθεται πρεπει να γνωριζει τη διαδικασια ωστε να μη βγει παρανομη η ηχογραφηση, προβαινει σε τετοιο ατοπημα, δινει πατημα στον ενοχο να τη γλυτωσει. Και αν το κανει απο αγνοια, τοτε ως ενα σημειο να το δεκτω. Αν το κανει επιτηδες ομως, σημαινει πρακτικα ουτε γατα ουτε ζημια και αυτο ειναι που με αηδιαζει περισσοτερο.

Αηδια και μονο αηδια εχεις δικιο. Δες ομως την μεγαλη εικονα, που εχει κολλησει και η δυναμικη του Συριζα που θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον ανω του 30% με οσα γινονται. Αντι αυτου, χανουν ολα τα μικρα κομματα, ΑΝΕΛ, ΔΗΜΑΡ, ΠΑΣΟΚ πλεον, με καποια απο αυτα με το ζορι να μπαινουν και στη Βουλη. Οποτε οι ΑΝΕΛ επωφελουνται ακρως απο αυτο το κομματι, καθως φαινονται σαν ενα κομμα που βαλλεται απο διαπλεκομενα, και δεν δισταζει να καταγγειλει τα κακως κειμενα. Λογικα και ο ΣΥΡΙΖΑ θα επωφεληθει.

Γιαυτο σου λεω, δεν με πειθει η προσεγγιση απο τους εμπλεκομενους.
 
Eχει ενδιαφερον παντως ο δικαιολογημενος αντιΑμερικανισμος του αρθρου το πως προσπαθει να δικαιολογησει την αντιθετη αποψη, ασχετως εαν ειναι σωστη ή ηθικη. Ειδικα στην Αφρικη που αντιστοιχα καθεστωτα "Σοσιαλιστικου τυπου" κατσικωθηκαν στους παμφτωχους ιθαγενεις την μετα αποικιοκρατικη περιοδο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top