Σημάδια στην κάννη και όχι μόνο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ένα κυλινδρικό κομμάτι με το οποίο οι οπλουργοι σφυρηλατούν την κάννη εσωτερικά και εξαφανίζεται το βαθούλωμα. Το άσχημο είναι ότι στο σημείο αυτό μπορεί να σπάσει το χρώμιο.
 
εκανε σοβαρο βαθουλομα στη δεξια καννη λιγο πριν το τσοκ με αντιστοιχο εξογκομα προς τα μεσα, τελη '70 αυτο. Εδω και 40 χρονια περιπου ριχνει απροβληματιστα χωρις να παει σε οπλουργο χωρις καμια φροντιδα για αυτο το χτυπημα.
Αν ήταν τόσο σοβαρό κ στο σημείο εκείνο δεν θα άφηνε να περασει η γομωση με τον συγκεντρωτηρα..

Αλλά κ να περναγε με ζόρι θεωρώ ότι θα καθυστερουσε την γομωση κ ίσως μόλις έβγαινε από την έξοδο να παρεκκλινε από την πορεια της....

Επισης θεωρω οτι δε του εσκασε ποτε
Δεν θα με προβληματιζε τόσο η τυχών ρήξη της καννης όσο τα παραπανω (που φυσικά μπορεί να είναι κ λανθασμένες σκέψεις)...
 
Το καλυτερο ειναι αυτό. Το μπάλωμα θα ειναι παντα μπάλωμα.
Ναι αυτοί οι μαρκαδόροι , όπως ο παραπάνω της birchwood , κάνουν μπαλώματα. Είναι καλοί για τα σημεία που δεν φαίνονται πχ εκεί που το ξύλο της πάπιας ακουμπάει στην κάννη , μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους.
Ε, αυτη η κοκκινη σκουριά όσες φορές εκανα την διαδικασια ποτε δεν εγινε μαυρη.
Είχα δεί μια φορά έναν οπλουργό να κάνει αυτό που λές. Ενώ ήταν η κάννη κοκκινοκαφέ την έβαζε σε περιστρεφόμενη - με πολλές στροφές- βούρτσα. Τωρα δεν ξέρω αν οι τρίχες της βούρτσας ήταν σαν το ατσαλόμαλλο αλλά ήταν μακριές γύρω στους 5 πόντους και σκληρές αλλά όχι σαν ατσαλόμαλλο. Οι κάννες χανόταν μέσα τους. Νομίζω ότι το μαύρο χρώμα ερχόταν από την ταχύτητα του τριψίματος της βούρτσας και θέλει πολλές επαναλήψεις της διαδικασίας. Απ' ότι κατάλαβα , αυτό που λέω , ήταν ένα τμήμα της εργασίας που ονομάζουμε "αργή βαφή", ίσως στις πολλές επαναλήψεις να ωφείλεται και το ότι είναι χρονοβόρα. Θυμάμαι ήθελε 10 μέρες για αργή βαφή.
 
Το χτύπημα είναι στο σημείο που ενώνεται το μονομπλοκ με τις θα θαλαμες προς τη μεριά της θαλαμης.

Είναι τόσο μικρό που δεν δημιουργεί πρόβλημα Ούτε καν στην εξωκελκευση.View attachment 36209View attachment 36210
Πάντως ρε Στέλιο σε εκείνο το σημείο εχει πολύ μέταλλο η κάννη και από το εξωτερικό σημάδι, που δεν είναι και τίποτα τρομερό, μου κάνει εντύπωση πως πέρασε το χτύπημα και έκανε σημάδι και εσωτερικά. Και νομίζω εκεί είναι διπλό το μέταλλο γιατί , εκεί οι κάννες , απ' ότι θυμάμαι γίνονται κωνικές και μπαίνουν κατά την κατασκευή μέσα στο θερμοκοκκινισμένο μονομπλοκ, (μετά κρυώνουν τα μέταλλα και σφίγγουν) οπότε υπάρχει και το τοίχωμα του μονομπλοκ και των καννών. Περίεργο που ένα χτύπημα που έκανε ενα τέτοιο σημαδάκι ξεπέρασε διπλό μέταλλο και έκανε και εσωτερικό εξόγκωμα. Τόσο δυνατό χτύπημα ήταν;

Τελος πάντων με το σκεπτικό του διπλού υλικού - εκτός κι αν είναι διαφορετικό αυτό το μονομπλοκ - κι αφού δεν βγάζει δυσλειτουργία εγώ θα το άφηνα.
 
Το χτύπημα είναι στο σημείο που ενώνεται το μονομπλοκ με τις θα θαλαμες προς τη μεριά της θαλαμης.

Είναι τόσο μικρό που δεν δημιουργεί πρόβλημα Ούτε καν στην εξωκελκευση.View attachment 36209View attachment 36210
Στράβωσε 3-4 χιλιοστά ατσάλι ;;;;
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπήρχε από πριν ;
 
Στράβωσε 3-4 χιλιοστά ατσάλι ;;;;
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπήρχε από πριν ;
Ε....Τώρα λίγο πολύ γνωριζόμαστε.
Αυτή την ερώτηση δεν έπρεπε να την κάνεις.

Δεν στράβωσε ένα χτύπηματακι έπαθε αυτό που φαίνεται παραπανω.
 
Πάντως ρε Στέλιο σε εκείνο το σημείο εχει πολύ μέταλλο η κάννη και από το εξωτερικό σημάδι, που δεν είναι και τίποτα τρομερό, μου κάνει εντύπωση πως πέρασε το χτύπημα και έκανε σημάδι και εσωτερικά. Και νομίζω εκεί είναι διπλό το μέταλλο γιατί , εκεί οι κάννες , απ' ότι θυμάμαι γίνονται κωνικές και μπαίνουν κατά την κατασκευή μέσα στο θερμοκοκκινισμένο μονομπλοκ, (μετά κρυώνουν τα μέταλλα και σφίγγουν) οπότε υπάρχει και το τοίχωμα του μονομπλοκ και των καννών. Περίεργο που ένα χτύπημα που έκανε ενα τέτοιο σημαδάκι ξεπέρασε διπλό μέταλλο και έκανε και εσωτερικό εξόγκωμα. Τόσο δυνατό χτύπημα ήταν;

Τελος πάντων με το σκεπτικό του διπλού υλικού - εκτός κι αν είναι διαφορετικό αυτό το μονομπλοκ - κι αφού δεν βγάζει δυσλειτουργία εγώ θα το άφηνα.
Τι εννοείς θα το αφηνες;

Μα κι εγώ δεν του έκανα κάτι απλά το πήγα για έλεγχο ασφάλειας.
 
Τι εννοείς θα το αφηνες;

Μα κι εγώ δεν του έκανα κάτι απλά το πήγα για έλεγχο ασφάλειας.
Σωστός αυτό εννοώ Στέλιο. Οτι καλά έκανες και το πήγες για έλεγχο και όταν λέω θα το άφηνα εννοώ ότι κι εγώ δεν θα έκανα κάτι άλλο.
 
Σωστός αυτό εννοώ Στέλιο. Οτι καλά έκανες και το πήγες για έλεγχο και όταν λέω θα το άφηνα εννοώ ότι κι εγώ δεν θα έκανα κάτι άλλο.
Μια χαρά είναι....έπαθε το λιγότερο που γινόταν.


Εγώ περίμενα μεγάλη ζημιά.
Και περίμενα ώσπου να το σηκώσω ότι θα ξενερώσω.
Όμως δεν έπαθε κάτι ώστε να μη θέλω να το βλέπω.
Συνεχίζουμε κανονικά...καθάρισμα λαδάκι μετά από κάθε κυνήγι.

Τέλος καλό όλα καλά.
 
Ε....Τώρα λίγο πολύ γνωριζόμαστε.
Αυτή την ερώτηση δεν έπρεπε να την κάνεις.

Δεν στράβωσε ένα χτύπηματακι έπαθε αυτό που φαίνεται παραπανω.
Στέλιο λέω για το εσωτερικό ... στο εξωτερικό δεν δίνω καμία σημασία ... όλα τα όπλα χτυπήματα έχουν ...
 
Στέλιο λέω για το εσωτερικό ... στο εξωτερικό δεν δίνω καμία σημασία ... όλα τα όπλα χτυπήματα έχουν ...
Όχι φίλε μου δεν το είχε.
Και ειναι στο ίδιο σημείο με το εξωτερικό.

Εφόσον δεν επηρεάζει το όπλο δεν πειράζει.
 
Όχι φίλε μου δεν το είχε.
Και ειναι στο ίδιο σημείο με το εξωτερικό.

Εφόσον δεν επηρεάζει το όπλο δεν πειράζει.
Βάρα μέχρι θανάτου ... δεν είναι τόσο ευαίσθητα.

Έχω δει φουσκωμένη κάνη (δαχτυλίδι) να ρίχνει τα πάντα μετά από 15 χρόνια.
Το δίκανό μου έριχνε χρόνια με εσωτερικό εξόγκωμα από χτύπημα.
Η 1187 έχει ένα βαθύ χτύπημα στο εξωτερικό.
Η M2 έχει φάει καλά πεσίματα και τρακαρίσματα αλλά ευτυχώς κάτι γρατζουνιές.
Μου έκανε εντύπωση ένα πέσιμο που είχε χτυπήσει σε βράχο στο gemini τσοκ.
Λέω από μέσα μου, ... πάει η κάνη (πολύ άσχημο πέσιμο) ... ούτε όμως γρατζουνιά ρε φίλε (που λέει ο λόγος) ...
Εντύπωση μου έκανε και δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που μου κάνουν πλέον εντύπωση ... :) :) ;)
Το χτύπημα ήταν μεταξύ κάνης και εξωτερικού τσοκ.

Καλά έκανες όμως και πήγες σε οπλουργούς.
 
Τώρα θυμάμαι έναν συνάδελφο, που είχε φάει τράκο το όπλο του και φοβόταν αν έχει στραβώσει η κάνη ...
Αν στράβωναν τόσο εύκολα θα τουφεκούσα μόνο σε καμπύλες τροχιές πίσω από τους βράχους :) :) :)
 
Τώρα θυμάμαι έναν συνάδελφο, που είχε φάει τράκο το όπλο του και φοβόταν αν έχει στραβώσει η κάνη ...
Αν στράβωναν τόσο εύκολα θα τουφεκούσα μόνο σε καμπύλες τροχιές πίσω από τους βράχους :) :) :)
Μάλιστα κατάλαβα....
Ε...Ναι δεν στραβωνουν τόσο εύκολα.
 
Back
Top