Σημάδια στην κάννη και όχι μόνο.

Χρόνια πολλά,Καλή Χρονιά να έχουμε..pray to God.
Θέλω νά καλύψω μέρικες γράτζούνιες στη κάννη, ειδα στο ίντερνετ κάτι στιλούς και παράγγειλα έναν αλλά δεν κανει τίποτα.είναι σαν νερο διαφάνες.
Τον πέρασα επάνω στήν επίφανεια το άφησα να στεγνώσει αλλα τιποτα (δέν ειναι βαθιες οι γρατζουνιες,επιφανειακες).
Αυτό πήρα https://www.kalkantzakos.com/Product/790/gun-blue-stick-vafi-oplou-se-stulo,-g96
Ξέρετε κανενα άλλο κόλπο ρε παίδια γιατί το μάτι μου όλο εκεί πέφτει....o_O
 
Χρόνια πολλά,Καλή Χρονιά να έχουμε..pray to God.
Θέλω νά καλύψω μέρικες γράτζούνιες στη κάννη, ειδα στο ίντερνετ κάτι στιλούς και παράγγειλα έναν αλλά δεν κανει τίποτα.είναι σαν νερο διαφάνες.
Τον πέρασα επάνω στήν επίφανεια το άφησα να στεγνώσει αλλα τιποτα (δέν ειναι βαθιες οι γρατζουνιες,επιφανειακες).
Αυτό πήρα https://www.kalkantzakos.com/Product/790/gun-blue-stick-vafi-oplou-se-stulo,-g96
Ξέρετε κανενα άλλο κόλπο ρε παίδια γιατί το μάτι μου όλο εκεί πέφτει....o_O
φιλε βαγκελη ενα μαχημο τουφεκι πρεπη να εχη πανωτου τσαμπουκαδεςςς,,αλλιως εας τα κρεμασουμε στο τζακι να τα βλεπουμε,,και εγω δυο οπλα που εχω εδω και χρονιααα εχουνε σημαδια στα ξυλα και κανες ετσι τα γουσταρω στο βουνο παμε οχι σκοπευτηριο;)
 
Ερώτηση , μου έφερε φίλος να του καθαρίσω το δίκανο SP , όπως λοιπόν καθάριζα , βλέπω ένα χτύπημα στην πάνω κανη , έπειτα κοιτάζω και μέσα στην κανη και βλέπω ότι στο ίδιο σημείο υπάρχει μια σκιά , είναι επικίνδυνη μια τέτοια κατάσταση στην κανη του όπλου . Υπάρχει περίπτωση να τσεκαρο με κάποιο τρόπο ?
 
Ερώτηση , μου έφερε φίλος να του καθαρίσω το δίκανο SP , όπως λοιπόν καθάριζα , βλέπω ένα χτύπημα στην πάνω κανη , έπειτα κοιτάζω και μέσα στην κανη και βλέπω ότι στο ίδιο σημείο υπάρχει μια σκιά , είναι επικίνδυνη μια τέτοια κατάσταση στην κανη του όπλου . Υπάρχει περίπτωση να τσεκαρο με κάποιο τρόπο ?
Προσφατα αντιμετωπίσαμε μια κατάσταση τέτοια με ενα πολυ μικρό χτυπημα στο μπροστινό μέρος της κανης.
Εγινε επαναφορά αο τον Λιάκο και δε φαίνεται τιποτα., ούτε χρώμιο έφυγε.
Σε ποιο σημειο περιπου της κανης είναι ;
Αν ειναι κατι μικρο και δεν ειναι προς τον κώνο , προφανως δε θα υπαρχει οροβλημα και θα επαναφερεται ευκολα.
Το σωστό βέβαια ειναι να το δει κάποιος ειδικός , γιατί οτι και να λεμε από δω ....
 
Προσφατα αντιμετωπίσαμε μια κατάσταση τέτοια με ενα πολυ μικρό χτυπημα στο μπροστινό μέρος της κανης.
Εγινε επαναφορά αο τον Λιάκο και δε φαίνεται τιποτα., ούτε χρώμιο έφυγε.
Σε ποιο σημειο περιπου της κανης είναι ;
Αν ειναι κατι μικρο και δεν ειναι προς τον κώνο , προφανως δε θα υπαρχει οροβλημα και θα επαναφερεται ευκολα.
Το σωστό βέβαια ειναι να το δει κάποιος ειδικός , γιατί οτι και να λεμε από δω ....
Είναι περίπου 15 εκατοστά πριν το τελείωμα της κανης Δημήτρη , και όντως δεν είναι πολύ βαθύ . Σ ευχαριστω για την ενημέρωση πάντως να είσαι καλά . Θα το πάω σε οπλουργο και θα δείξει .
 
Χρόνια πολλά,Καλή Χρονιά να έχουμε..pray to God.
Θέλω νά καλύψω μέρικες γράτζούνιες στη κάννη, ειδα στο ίντερνετ κάτι στιλούς και παράγγειλα έναν αλλά δεν κανει τίποτα.είναι σαν νερο διαφάνες.
Τον πέρασα επάνω στήν επίφανεια το άφησα να στεγνώσει αλλα τιποτα (δέν ειναι βαθιες οι γρατζουνιες,επιφανειακες).
Αυτό πήρα https://www.kalkantzakos.com/Product/790/gun-blue-stick-vafi-oplou-se-stulo,-g96
Ξέρετε κανενα άλλο κόλπο ρε παίδια γιατί το μάτι μου όλο εκεί πέφτει....o_O
Εφάρμοσες τα παρακάτω ... είναι οι οδηγίες χρήσης. Μην με βάλεις να μεταφράσω ...

Directions for use:​

Remove all oil, grease, or dirt from surface to be blued by cleaning with G96 Gun Degreaser. Pitted or rusted surfaces should be sanded lightly with emery cloth or steel wool. Apply a small amount of G96 Gun Blue liquid from the tip of the dispenser. After blueing is achieved (after turning greyish, usually within 15-30 seconds), neutralize area with water. Wipe dry and apply a protective coating of G96 Gun Treatment or G96 Gun oil or G96 Synthetic CLP Gun Oil for a long lasting lustrous finish. Better penetration is achieved if metal is slightly warm. Wash hands after use. To remove cap, push down and turn counter clockwise. To close cap, push down and turn clockwise.

http://www.g96.com/products/retail-products/gun-blue-stick/
 
Εγω με τον συγκρκριμένο τρόπο και την συγκεκριμενη βαφή δεν κατάφερα παρα ενα πασάλειμμα, σε ολοκληρα ανταλλακτικά βεβαια. Δεν επιανε παντού η βαφή. Λίγο καλύτερα αποτελεσματα είδα με τον αλλο τρόπο( βαψιμο-σκουριασμα-βρασιμο-τριψιμο και ξανα απ την αρχή) αλλα και παλι δεν εγινε εκείνο το ωραίο μαυρο. Αυτό που ποτέ δεν κατάφερα ειναι να κανω την σκουριά απο καφέ σε μαυρη. Αλλοι λενε πως ειναι πανεύκολο. Εχω σηκώσει τα χερια ψηλά.
 
Εγω με τον συγκρκριμένο τρόπο και την συγκεκριμενη βαφή δεν κατάφερα παρα ενα πασάλειμμα, σε ολοκληρα ανταλλακτικά βεβαια. Δεν επιανε παντού η βαφή. Λίγο καλύτερα αποτελεσματα είδα με τον αλλο τρόπο( βαψιμο-σκουριασμα-βρασιμο-τριψιμο και ξανα απ την αρχή) αλλα και παλι δεν εγινε εκείνο το ωραίο μαυρο. Αυτό που ποτέ δεν κατάφερα ειναι να κανω την σκουριά απο καφέ σε μαυρη. Αλλοι λενε πως ειναι πανεύκολο. Εχω σηκώσει τα χερια ψηλά.
Εννοεις σκετη σκουρια ή σκουρια μεσω βαφης?
 
Ενδιαφέρον έχει το θέμα βαφή σε μικρής έκτασης ζημιές (γρατζουνιές κτλ).
Κανένας με σωστά αποτελέσματα να μας δώσει τα φώτα του;
Απ ότι καταλαβαίνω ίσως να διαφέρει η διαδικασία σε ατσάλι και αλουμίνιο (ergal) οπότε να αναφερθεί και το υλικό με τον τρόπο βαφής.
Εγώ δοκίμασα χθές μόνιμο μαύρο μαρκαδόρο σε μια γρατζουνιά στην βάση της Μ2 (αλουμίνιο) ... Το αποτέλεσμα αποδεκτό αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει.
 
Το θεμα ειναι πως να κανεις σωστη απολιπανση στο σημειο αυτο, και πως να πετυχεις τον ιδιο τονο βαφης με το υπολοιπο οπλο;

Ισως βεβαια να συμφερει τελικα να "μαζευεις" ζημιες και να κανεις ενα σωστο βαψιμο σε ολη το οπλο
 
Ενδιαφέρον έχει το θέμα βαφή σε μικρής έκτασης ζημιές (γρατζουνιές κτλ).
Κανένας με σωστά αποτελέσματα να μας δώσει τα φώτα του;
Απ ότι καταλαβαίνω ίσως να διαφέρει η διαδικασία σε ατσάλι και αλουμίνιο (ergal) οπότε να αναφερθεί και το υλικό με τον τρόπο βαφής.
Εγώ δοκίμασα χθές μόνιμο μαύρο μαρκαδόρο σε μια γρατζουνιά στην βάση της Μ2 (αλουμίνιο) ... Το αποτέλεσμα αποδεκτό αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει.
Εγώ χρησιμοποίησα αυτόν τον μαρκαδόρο
https://www.tacticalshop.gr/birchwood-super-black-μαρκαδόρος-για-ρετουσάρισμα-εγκοπών
σε ψιλοσημαδάκια βάσης καραμπίνας με μέτρια αποτελέσματα. Δεν είναι Blueing αλλά χρώμα. Αν και πήρα το gloss black, μόλις το περάσεις εξαφανίζονται τα σημαδάκια και ενθουσιάζεσαι, όταν στεγνώσει γίνεται ματ και ξεχωρίζει.
(Κάπου το είχα βρει και φτηνότερο, αλλά τώρα αυτό βρήκα πρόχειρο)
 
Last edited:
Το θεμα ειναι πως να κανεις σωστη απολιπανση στο σημειο αυτο, και πως να πετυχεις τον ιδιο τονο βαφης με το υπολοιπο οπλο;

Ισως βεβαια να συμφερει τελικα να "μαζευεις" ζημιες και να κανεις ενα σωστο βαψιμο σε ολη το οπλο

Το καλυτερο ειναι αυτό. Το μπάλωμα θα ειναι παντα μπάλωμα. Απλα τις γραντζουνιες καπως τις καλυπτεις προσωρινα και δεν φαινεται τοσο.
Εννοεις σκετη σκουρια ή σκουρια μεσω βαφης?
Εννοώ την κοκκινη σκουριά που βγαίνει με την τεχνητη υγρασιά που προκαλούμε μετά το βαψιμο. Οταν σκουριασει ολο το αντικείμενο το βραζουμε σε απιονισμενο νερό και πρεπει να γινει μαυρη η σκουριά. Μετα την τριβεις με ατσαλομαλλο και ξανα βαψιμο. Ε, αυτη η κοκκινη σκουριά όσες φορές εκανα την διαδικασια ποτε δεν εγινε μαυρη. Ουτε με την g96 ουτε με την ballistol.
 
Το καλυτερο ειναι αυτό. Το μπάλωμα θα ειναι παντα μπάλωμα. Απλα τις γραντζουνιες καπως τις καλυπτεις προσωρινα και δεν φαινεται τοσο.

Εννοώ την κοκκινη σκουριά που βγαίνει με την τεχνητη υγρασιά που προκαλούμε μετά το βαψιμο. Οταν σκουριασει ολο το αντικείμενο το βραζουμε σε απιονισμενο νερό και πρεπει να γινει μαυρη η σκουριά. Μετα την τριβεις με ατσαλομαλλο και ξανα βαψιμο. Ε, αυτη η κοκκινη σκουριά όσες φορές εκανα την διαδικασια ποτε δεν εγινε μαυρη. Ουτε με την g96 ουτε με την ballistol.
Πρεπει και οι βαφες να ειναι καταλληλες για την συγκεκριμενη διαδικασια....η g96 που αναφερεις γνωριζω οτι ειναι cold blue....δεν κανει για rust bluing (παραδοσιακη βαφη)!
 
Σήμερα πήγα το όπλο για έλεγχο σε 4 οπλουργους ή τουλάχιστον έτσι δηλώνουν.

Για το εσωτερικό εξογκώματακι όλοι ήταν σύμφωνοι ότι δεν υπάρχει κανένα απόλυτος θέμα.

Ο πρώτος με οπτικό ελεγχο μου είπε ότι έχει πάρει η κανη δεξιά.
Τώρα το πώς πήρε η κανη αφου χτυπήθηκε στο ύψος της θαλαμης δεν μπορώ να το καταλάβω.

Να το αφήσω λέει και με 30 ευρώ το απόγευμα θα την είχε φέρει.

Χαχαχα

Έτσι γελούσαν και οι άλλοι τρεις όταν τους το είπα και μου είπαν κανένα πρόβλημα Και ότι ο πρώτος μου λέει ανέκδοτα.

Τα ξύλα με το λινελαιο έστρωσαν και σχεδον δε φαίνεται τίποτα.

Οπότε πρόβλημα και κόστος μηδέν.
Τέλος καλό όλα καλά.
 
Σήμερα πήγα το όπλο για έλεγχο σε 4 οπλουργους ή τουλάχιστον έτσι δηλώνουν.

Για το εσωτερικό εξογκώματακι όλοι ήταν σύμφωνοι ότι δεν υπάρχει κανένα απόλυτος θέμα.

Ο πρώτος με οπτικό ελεγχο μου είπε ότι έχει πάρει η κανη δεξιά.
Τώρα το πώς πήρε η κανη αφου χτυπήθηκε στο ύψος της θαλαμης δεν μπορώ να το καταλάβω.

Να το αφήσω λέει και με 30 ευρώ το απόγευμα θα την είχε φέρει.

Χαχαχα

Έτσι γελούσαν και οι άλλοι τρεις όταν τους το είπα και μου είπαν κανένα πρόβλημα Και ότι ο πρώτος μου λέει ανέκδοτα.

Τα ξύλα με το λινελαιο έστρωσαν και σχεδον δε φαίνεται τίποτα.

Οπότε πρόβλημα και κόστος μηδέν.
Τέλος καλό όλα καλά.
Στέλιο, επειδή μάλλον έχω χάσει επεισόδια, ποιο όπλο χτύπησες το ΑΤΑ ή το FABARM ??? Και πού και πώς ???
 
Στέλιο, επειδή μάλλον έχω χάσει επεισόδια, ποιο όπλο χτύπησες το ΑΤΑ ή το FABARM ??? Και πού και πώς ???
Το ατα.

Στο θέμα πέρδικα πήγαινε σε ένα μεγάλο κείμενο που εξιστωρω το χτεσινό μου κυνήγι και θα δεις.
 
Φωτο, να δουμε το χτυπημα εσωτερικα?
Ο μπαρμπας μου εχει ενα ισπανικο δικανο laurona μοντελο habicht, παλιο δικανο. Σε ενα κυνηγι λαγου, επεσε του ξαδερφου το δικανο και εκανε σοβαρο βαθουλομα στη δεξια καννη λιγο πριν το τσοκ με αντιστοιχο εξογκομα προς τα μεσα, τελη '70 αυτο. Εδω και 40 χρονια περιπου ριχνει απροβληματιστα χωρις να παει σε οπλουργο χωρις καμια φροντιδα για αυτο το χτυπημα.
 
Φωτο, να δουμε το χτυπημα εσωτερικα?
Ο μπαρμπας μου εχει ενα ισπανικο δικανο laurona μοντελο habicht, παλιο δικανο. Σε ενα κυνηγι λαγου, επεσε του ξαδερφου το δικανο και εκανε σοβαρο βαθουλομα στη δεξια καννη λιγο πριν το τσοκ με αντιστοιχο εξογκομα προς τα μεσα, τελη '70 αυτο. Εδω και 40 χρονια περιπου ριχνει απροβληματιστα χωρις να παει σε οπλουργο χωρις καμια φροντιδα για αυτο το χτυπημα.
Αποκλείεται να φανεί εσωτερικά με φωτο.

Χτες που ανέβασα βιντεάκι με το όπλο στο θέμα τις τσιχλας δεν φαίνεται κάτι Ούτε εξωτερικά.

Εγώ το πήγα σε 4 άτομα οχι σε ένα.
Διότι δεν θα μπορούσα να κυνηγάω χωρίς να ξέρω ότι το όπλο είναι οκ.
 
Καλα εκανες και το πηγες. Ο μπαρμπας δε μπορουσε να το παει το πλαγιο, γιατι με το γαϊδουρι μεχρι τη χαλκιδα ηταν ενα μερονυχτο δρομος. Επισης θεωρω οτι δε του εσκασε ποτε, ισως γιατι στο σημειο που ειναι το χτυπημα, λιγο πριν το τσοκ, οι πιεσεις να εχουν πεσει αρκετα.
 
Back
Top