Σαφάρι άγριων ζώων

Μπορεί αυτό το είδος κυνηγιού να γίνετε με πολύ ωραία όπλα,και αυτοι που το κάνουν να τους αρέσει η αδρεναλινη λόγω του κινδύνου που έχει ένα τέτοιο κυνηγι,Συν το μεγάλο "τρόπαιο",Όμως ρε παιδιά εγώ δεν θα είχα την ψυχική δύναμη να ρίξω σε έναν ελέφαντα που με κοιτάει μέσα στα μάτια..:(
 
Το κυνηγι τροπαιοφορων ειναι εντελως διαφορετικη κατασταση. Ενας γερος ελεφαντας χρησιμοποιηται για την εξευρεση πορων για το νεαρο και αναπαραγωγικο πληθυσμο. Ομοιως και ενα γερικο αρπακτικο. Αλλη διαδικασια αλλη διαχειριση
 
Μπορεί αυτό το είδος κυνηγιού να γίνετε με πολύ ωραία όπλα,και αυτοι που το κάνουν να τους αρέσει η αδρεναλινη λόγω του κινδύνου που έχει ένα τέτοιο κυνηγι,Συν το μεγάλο "τρόπαιο",Όμως ρε παιδιά εγώ δεν θα είχα την ψυχική δύναμη να ρίξω σε έναν ελέφαντα που με κοιτάει μέσα στα μάτια..:(
Αν έβγαινε μπροστά σου και σε κοιτούσε ένας λαγός Τάσο, θα του έριχνες?

Ο πυροβολισμός που βλέπουμε σε ένα ελέφαντα που μας κοιτάει, σίγουρα είναι κάτι που συναισθηματικα μας κακοφαίνεται, μιας και δεν έχουμε στην κουλτούρα μας το κυνήγι τροπαίων, αλλά η ντουφεκιά είναι το κερασάκι στην τούρτα της όλης διαδικασίας, έχει προηγηθεί πολύωρη ή πολυήμερη, τις περισσότερες φορές, ιχνηλασία στις δύσκολες συνθήκες της σαβάνα με τους όποιους κινδύνους εμπεριέχει αυτό, μέχρι να φτάσει αυτή η στιγμή...
Όπως σωστά είπε και ο Βίκτορας, το κυνήγι είναι άκρως επιλεκτικό ώστε να αφαιρούνται από τον πληθυσμό, τα γερασμένα, μη παραγωγικά ζώα και το κόστος ενός τέτοιου κυνηγιού, όπως και όλων των ζώων που συμπεριλαμβανονται στα ''big five'' (Αφρικάνικος Βούβαλος, Ελέφαντας, Λιοντάρι, Λευκός Ρινόκερος και Λεοπάρδαλη) είναι πάρα πολύ υψηλό και τα κέρδη χρησιμοποιούνται για την προστασία των ιδίων αυτών ζώων...
Στις χώρες της Αφρικής, που επιτρέπεται αυτό το κυνήγι, υπάρχουν και οι πιο υγιή πληθυσμοί των συγκεκριμένων ζώων, σε αντίθεση με τις άλλες που οργιάζει η λαθροθηρία, με τις γνωστές δραματικές συνέπειες...

Τώρα και 'γω δεν ξέρω αν θα μπορούσα να πυροβολήσω έναν Ελέφαντα, αλλά σ' ένα Μαύρο Αφρικάνικό Βούβαλο που θα ξεφυσούσε με μανία μπροστά μου, σίγουρα θα του έριχνα...
 
Last edited:
Αν έβγαινε μπροστά σου και σε κοιτούσε ένας λαγός Τάσο, θα του έριχνες?
Φυσικα κ θα του έριχνα..Αλλα δεν ξέρω ο ελέφαντας μου κάθετε κάπως και το θεωρώ πιο "σκληρό".
Βέβαια όλα τα πουλιά κ τα ζώα ίδια ψυχη εχουν..
αλλα σ' ένα Μαύρο Αφρικάνικό Βούβαλο που θα ξεφυσούσε με μανία μπροστά μου, σίγουρα θα του έριχνα...
Σε αυτή την περίπτωση κ εγώ θα το εκανα..
 
Φυσικα κ θα του έριχνα..Αλλα δεν ξέρω ο ελέφαντας μου κάθετε κάπως και το θεωρώ πιο "σκληρό".
Βέβαια όλα τα πουλιά κ τα ζώα ίδια ψυχη εχουν..
Αν αποτελούσε θήραμα της χώρας μας και μεγάλωνες με κυνηγετικές ιστορίες, των κοντινών σου κυνηγών, απο κυνήγια Ελεφάντων και άλλων Αφρικάνικών ζώων δεν θα είχες κανεναν ενδοιασμό...
Κάπου είχα διαβάσει, δεν ξέρω αν ισχύει, ότι οι Αμερικάνοι κυνηγοί δεν κυνηγάνε το λαγό γιατί τον έχουν συνδέσει στο υποσυνείδητό τους με το καρτούν Bucks Bunny...
Σε αυτή την περίπτωση κ εγώ θα το εκανα.
Παρεπιπτοντως ο Αφρικάνικος Βούβαλος είναι και το πιο επικίνδυνο από τα υπόλοιπα 4 ζώα των ''Big Five''
με πολλούς θανάτους, κυρίως, επαγγελματιών κυνηγών στο ενεργητικό του...
 
Back
Top