Σακίδια-Τσάντες κλπ

Επίσης αν θέλεις κάτι για λίγα φυσίγγια μονοβολα και δράμια έχω αυτό της ίδιας εταιρείας.... χωράει 6 φυσίγγια.... και κυρίως έχει μαγνητικό κλείσιμο για να μην κάνει θόρυβο....αν κυνηγάς με δίκανο όπως τις περισσότερες φορές εγώ σπας το όπλο και αφήνεις τα δύο να πέσουν και γεμίζεις σχετικά γρήγορα και αθόρυβα με δράμια και μολύβια.... είναι και ασορτι με το σακίδιο....χαχαχα Screenshot_2021-11-09-18-50-05-084_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
 
Έχεις υπολογίσει πόσα κιλά κουβαλάς πάνω σου με 6 κιλά νερό+ όπλο+ φυσίγγια+ ότι άλλο ; Φαντάζομαι είσαι ιδιαίτερα γυμνασμενο άτομο για να κυνηγάς πέρδικα με τόσο βάρος. Με σάκο πλάτης ή όλα αυτά στο γιλέκο; Συγνώμη που ρωτάω αλλά μου έκανε φοβερή εντύπωση.
Το κακο είναι ότι αν δεν τα κουβαλάς μαζί σου τότε θα τα χρειαστείς..... οπότε καλύτερα να τα έχω και να μη τα χρειαστώ ποτέ παρά να τα έχω στο αυτοκίνητο 4-5 χιλιόμετρα μακριά....
 
Το κακο είναι ότι αν δεν τα κουβαλάς μαζί σου τότε θα τα χρειαστείς..... οπότε καλύτερα να τα έχω και να μη τα χρειαστώ ποτέ παρά να τα έχω στο αυτοκίνητο 4-5 χιλιόμετρα μακριά....
Πολύ σωστά... Δε μπορώ να βάλω επάνω μου σακίδιο πλάτης γιατί με ποιάνει νευρασθένεια με το αν θα επωμίσω σωστά.Αλλα το συγκεκριμένο που βλέπω εχει πολύ λεπτους ιμάντες και γενικότερα φαίνεται μελετημένο σχεδιαστικά. Πάντως και γω κανα τριαρι λίτρα νερό έχω πάνω μου οπότε μαζι με τα υπολοιπα πάει σουζα το γιλέκο οπότε θα το κοιτάξω αν μπορώ απο κοντά...
 
Το κακο είναι ότι αν δεν τα κουβαλάς μαζί σου τότε θα τα χρειαστείς..... οπότε καλύτερα να τα έχω και να μη τα χρειαστώ ποτέ παρά να τα έχω στο αυτοκίνητο 4-5 χιλιόμετρα μακριά....
Σωστοτατος. Είναι πολύ απαιτητικό κυνήγι η πέρδικα σε όλα του. Φυσική κατάσταση, κατάλληλο όπλο και φυσίγγι, κατάλληλο αρβυλο, μελετημένος εξοπλισμός γιατί όπως είπες, το αυτοκίνητο μπορεί να απέχει πολύ την ώρα που θα το χρειαστείς.
 
Κάποια πράγματα πρέπει να είναι πάντα πάνω μας.....σε όλα τα κυνήγια.... φαρμακείο, δράμια και μονοβολα, φακό,αναπτήρα , μαχαίρι πάντα μαζί.... εννοείται όπλο και φυσίγγια, αδιάβροχο,4-5 μέτρα σκοινί.... και πολλά άλλα....
 
Κάποια πράγματα πρέπει να είναι πάντα πάνω μας.....σε όλα τα κυνήγια.... φαρμακείο, δράμια και μονοβολα, φακό,αναπτήρα , μαχαίρι πάντα μαζί.... εννοείται όπλο και φυσίγγια, αδιάβροχο,4-5 μέτρα σκοινί.... και πολλά άλλα....
Ίσως θα ήταν καλή ιδέα ,ένας κατάλογος με ότι θεωρεί σημαντικό να φέρει πάνω του ο κυνηγός της πέρδικας. Είναι αλήθεια ότι ο κυνηγός της πέρδικας είναι ο " κομάντο " του κυνηγετικού κόσμου γιατί πολλές φορές κινείται μόνος σε δύσβατες περιοχές. Νομίζω θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα νέο νήμα ώστε να πει ο καθένας που ασχολείται με αυτό το ωραίο και απαιτητικό κυνήγι, τι έχει πάντα μαζί του ώστε να είναι ασφαλής, άνετος και λειτουργικός.
 
Ίσως θα ήταν καλή ιδέα ,ένας κατάλογος με ότι θεωρεί σημαντικό να φέρει πάνω του ο κυνηγός της πέρδικας. Είναι αλήθεια ότι ο κυνηγός της πέρδικας είναι ο " κομάντο " του κυνηγετικού κόσμου γιατί πολλές φορές κινείται μόνος σε δύσβατες περιοχές. Νομίζω θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα νέο νήμα ώστε να πει ο καθένας που ασχολείται με αυτό το ωραίο και απαιτητικό κυνήγι, τι έχει πάντα μαζί του ώστε να είναι ασφαλής, άνετος και λειτουργικός.
Σε όλα τα κυνήγια πρέπει να τα έχουμε..... απλά στην περδικα είναι επιτακτική ανάγκη....
 
Κάποια πράγματα πρέπει να είναι πάντα πάνω μας.....σε όλα τα κυνήγια.... φαρμακείο, δράμια και μονοβολα, φακό,αναπτήρα , μαχαίρι πάντα μαζί.... εννοείται όπλο και φυσίγγια, αδιάβροχο,4-5 μέτρα σκοινί.... και πολλά άλλα....
ξεχασες και να εχη και τυχηηηηη φιλε βασιληηη το κυριοτερωωωω ;)
 
View attachment 35662
Εγώ έχω αυτό , το hillman birdpack , που λογικά είναι το ίδιο με του Βασίλη, πολύ βολικό και το παίρνω πάντα μαζί μου
Ρε τι μου θυμισατε ,το ίδιο έχω και το είχα κερδίσει στον πρώτο αγώνα εάν δεν κάνω λάθος που είχαμε κάνει σαν φόρουμ στο Σχιστό .Εξαιρετικό Σακίδιο .
 
Ψάχνομε για γιλέκο με ιμάντες και μου αρέσει το παρακάτω.
View attachment 37114
Ξέρει κάποιος αν οι μπροστά τσέπες έχουν θήκες για τα φυσίγγια...ή τα ρίχνουμε χύμα μέσα.
Το έχω καλό για τα λεφτά του! Μπροστά έχει εσωτερικα ελαστικές φυσιγγιοθυκες για 5 φυσίγγια καί χώρισμα με σκρατς για έγραφα ή κινητό πχ! Τα υπόλοιπα χύμα στην μεγάλη θήκη! Έχει κ πλαστικά κρικακια για να πιάνεις πχ το GPS η το λουρί του σκύλου! Για πέρδικα κ ορτύκι καλή αγορά! Όχι όμως για μπεκάτσα γιατί πιάνετε στα πικνα!!!
 
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Σε πολύωρα κυνήγια με φυσίγγια νερά κτλ στις θήκες σε κουράζει;
Εχω κι ένα κανονικό γιλέκο με πολύ βολικές φυσιγγιοθηκες και σάκο θηραμάτων μεγάλο αλλά με κουράζει.
Έχει θέση για παγούρια δεξιά αριστερά! Όχι δεν κουράζει γιατί έχει έξτρα ημαντα στην μέση κ μένει πάνω σου σταθερά! Δεν παίζουν τα μπουκάλια στην πλάτη!
 
Έχει θέση για παγούρια δεξιά αριστερά! Όχι δεν κουράζει γιατί έχει έξτρα ημαντα στην μέση κ μένει πάνω σου σταθερά! Δεν παίζουν τα μπουκάλια στην πλάτη!
Οκ. Ευχαριστώ Γιάννη να σαι καλά!!!
 
Ψάχνομε για γιλέκο με ιμάντες και μου αρέσει το παρακάτω.
View attachment 37114
Ξέρει κάποιος αν οι μπροστά τσέπες έχουν θήκες για τα φυσίγγια...ή τα ρίχνουμε χύμα μέσα.
Δεν ξερω οι ιμαντες μροστα με το clips, μηπως ειναι αβολη η επωμιση..
 
Back
Top