ΣΠΑΣΙΜΟ ΡΑΒΔΩΝ ΚΛΕΙΣΤΡΟΥ ΣΕ FRANCHI & BREDA

Γειά σας. Ανοίγω ένα θέμα μιάς παλιάς υπόθεσης σχετικά μετό σπάσιμο τών δύο κυλινδρικών ράβδων πού συνδέουν τον κινητό σωλήνα πού περιβάλει τήν αποθήκη , μέ τό σώμα τού φορέα τού κλείστρου, στά Franchi 612 και 712(;) καί στά Breda Mira. Τό βέβαιο ειναι οτι αυτές οι ράβδοι αποκόπτοντε λόγω εφελκυσμού. Μήπως γνωρίζει κανείς τήν αιτία των θραύσεων καί ποιά ειναι η θεραπεία τού προβλήματος ;; Δημήτριος Καραγεώργος.
 
Γειά σας. Ανοίγω ένα θέμα μιάς παλιάς υπόθεσης σχετικά μετό σπάσιμο τών δύο κυλινδρικών ράβδων πού συνδέουν τον κινητό σωλήνα πού περιβάλει τήν αποθήκη , μέ τό σώμα τού φορέα τού κλείστρου, στά Franchi 612 και 712(;) καί στά Breda Mira. Τό βέβαιο ειναι οτι αυτές οι ράβδοι αποκόπτοντε λόγω εφελκυσμού. Μήπως γνωρίζει κανείς τήν αιτία των θραύσεων καί ποιά ειναι η θεραπεία τού προβλήματος ;; Δημήτριος Καραγεώργος.
Δημήτριε, έχεις/είχες κάποιο από αυτά τα όπλα και σου παρουσίασε αυτό το πρόβλημα ;;;
Γιατί εγώ δε νομίζω ότι αποκόπτονται οι ράβδοι, και μάλιστα λόγω εφελκυσμού. Από ότι έτυχε να δω κάποτε στη Franchi του φίλου μου @Γιάννης-Χανιά, οι ράβδοι αυτές δεν σπάνε αυτές καθεαυτές, αλλά αποσυνδέονται (ξεκολλούν) από το σώμα του κλείστρου. Το πρόβλημα δεν είναι η αντοχή των ράβδων, αλλά ο τρόπος σύνδεσής τους με το κλείστρο. Απ' ότι θυμάμαι οι άκρες τους μπαίνουν σε 2 τρυπούλες στην μπροστινή κάτω μεριά του σώματος του κλείστρου, και δεν ξέρω πως συγκρατούνται εκεί, μάλλον με κάποια κόλληση. Κατά τη γνώμη μου, και όπως το είχαμε συζητήσει τότε με το Γιάννη, πέρα για πέρα ελαττωματικός τρόπος σύνδεσης. Είναι θέμα χρόνου, και αριθμού φυσιγγίων, να ξεκολλήσουν ... Να μια φωτογραφία που βρήκα στο ιντερνετ για να καταλάβουν τι εννοώ αυτοί που δεν τις ξέρουν:
FRANCHI-612.jpg

Τώρα, δεν θυμάμαι και πολύ καλά, αν απλά αποσυνδέθηκαν, ή αν έσπασαν οι άκρες των ράβδων που μπαίνουν μέσα στις τρύπες, και είναι λεπτότερες από το υπόλοιπο τμήμα. Αλλά νομίζω ότι απλά αποσυνδέθηκαν, τουλάχιστον τη φορά που το είδα εγώ ... γιατί νομίζω ότι του το έχει ξαναπάθει από τότε. Ας μας πει ο ίδιος ο Γιάννης αν δει το μήνυμα.
Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει οριστική θεραπεία στο πρόβλημα ... Απλώς προσεύχεσαι και ελπίζεις να μη σου συμβεί ... Κι αν συμβεί τις ξανακολλάς και ξαναπροσεύχεσαι - και ξανα-ελπίζεις !!! :D .yel.
Ο σωστός τρόπος σύνδεσης, κατά τη γνώμη μου είναι, οι ράβδοι αυτές να ήταν ενιαία μονοκόμματη κατασκευή με το φορέα του κλείστρου. Όπως στη Mossberg 9200 που έχω και ξέρω καλά, και στις FABARM νομίζω ... ;)
 
Δημητρη καλως ορισες!
Δεν ειναι βεβαιο οτι ειναι λογω εφελκυσμου....
Μπορει να ειναι λογω θλιψης.
Το γεγονος ειναι πως σπανε!
Πιθανοτατα λογω σχεδιασμού των οπλων.
Ειναι σε σημειο τετοιο που η πιεση που ασκείται,αντι να ειναι επιμηκης γινεται ΕΝΤΟΝΑ εγκαρσια.
Συμβαινει επειδη τα αερια που βγαινουν απο τις οπες της κανης πιεζουν προς τα κατω με αποτελεσμα οι ραβδοι να πιεζονται και να λυγίζουν προς τα πανω.
Και σπάνε...
Υπαρχουν οπλα δοκιμασμένα σε βαθος χρονου,με μονή ραγα,που δεν παρουσιαζουν προβλημα!
Τρανο παραδειγμα,η σειρα 300 της Beretta.
Μονή,πεπλατυσμενη ραβδος,με το φαρδυ μερος της να ειναι στην σωστη θεση.
Η λύση ειναι ο επανασχεδιασμός ως προς την διαταξη,η οβαλ τομη των ραβδων,η αλλαγη του κραματος μεταλλου....ισως...
 
Γειά σας. Ανοίγω ένα θέμα μιάς παλιάς υπόθεσης σχετικά μετό σπάσιμο τών δύο κυλινδρικών ράβδων πού συνδέουν τον κινητό σωλήνα πού περιβάλει τήν αποθήκη , μέ τό σώμα τού φορέα τού κλείστρου, στά Franchi 612 και 712(;) καί στά Breda Mira. Τό βέβαιο ειναι οτι αυτές οι ράβδοι αποκόπτοντε λόγω εφελκυσμού. Μήπως γνωρίζει κανείς τήν αιτία των θραύσεων καί ποιά ειναι η θεραπεία τού προβλήματος ;; Δημήτριος Καραγεώργος.
Εμένα το 1995 που πήρα 610 vs είχε σπάσει δύο φορές μάλιστα το πιστονι .ράγιζε μη με την πίεση που είχε από το ελλατηριο δεν άφηνε να κλείσει το κλειστρο . Ξανά πήρα μετά πάλι το 1999 μια 612 vsgl κι πάλι το πιστόνι .καλά ντουφέκια που τα γουστάρω πολύ , με πολύ καλή κανη αλλά έχουν τα θεματακια τους .οι μισοί που έχουν φίλοι μου έχουν προβλήματα με την ραβδο όπως λες και οι άλλοι μισοί δεν είχαν θέμα ποτε. Ψαξτο λίγο μην έχει κάνει καμία βελτίωση στο θέμα αυτό η franchi κι το έλυσε πρώτα κι μετά κοιταξε για άλλη λύση .
 
Back
Top