Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Παιδιά, το θέμα των περιορισμών δε το βάζουμε εμείς.Απέξω έρχονται και έτσι κόπηκε και το κυνήγι του απριλιάτικου!Συμφωνώ τελικά πως πρέπει να αναζητούμε όσα μας ενώνουν και να μην τονίζουμε εκείνα που μας χωρίζουν!
 
https://www.face.eu/2021/07/the-fut...ope-perspectives-on-hunting-and-conservation/
H FACE διοργανώνει αύριο στις 11:00 – 13:00 CET διαδικτυακή ημερίδα για το μέλλον του τρυγονιού.
Μπορείτε να εγγραφείτε έτσι ώστε να λάβετε στο μέιλ σας λινκ για να το παρακολουθήσετε, καθώς επίσης και για να θέσετε ερωτήσεις είτε πριν την έναρξη του, αποστέλλοντας γραπτά στα αγγλικά το/τα ερώτημα/τα σας στο μέιλ: communication@face.eu , είτε αύριο στο "chat" της τηλεδιάσκεψης, όπου θα διαβαστούν τα πιο σχετικά/ενδιαφέροντα/φλέγοντα.
 
Στο παρακάτω άρθρο αναφέρει ότι τα τελευταία χρόνια τα τρυγόνια στον ελληνικό χώρο έχουνε αυξηθεί λόγω της προσπάθειας των κυνηγών να αυξήσουν τις καλλιέργειες που χρειάζονται για να επιβιώσουν.

https://www.face.eu/2021/07/major-commitment-by-greek-hunters-in-conserving-the-turtle-dove/
Πραγματικά ένα πολύ ωραίο και εμπεριστατωμένο (με στοιχεία) άρθρο που τιμά τους Έλληνες κυνηγούς. Αναφέρει μάλιστα ότι τα έξοδα για τη διατήρηση του είδους καλύπτονται εξ ολοκλήρου από τους Έλληνες κυνηγούς! Τέτοιες αναφορές και μάλιστα από ευρωπαϊκούς οργανισμούς στους Έλληνες κυνηγούς θα έπρεπε να αναδημοσιεύονται και στα ελληνικά μέσα, ώστε να πληροφορείται καλύτερα ο κόσμος που δεν γνωρίζει ακριβώς τι συμβαίνει και επομένως να μην παρασύρεται απ' ό,τι ακούει από τον κάθε τυχαίο.
 
Στο παρακάτω άρθρο αναφέρει ότι τα τελευταία χρόνια τα τρυγόνια στον ελληνικό χώρο έχουνε αυξηθεί λόγω της προσπάθειας των κυνηγών να αυξήσουν τις καλλιέργειες που χρειάζονται για να επιβιώσουν.

https://www.face.eu/2021/07/major-commitment-by-greek-hunters-in-conserving-the-turtle-dove/
Εγώ θα πω πως τα τελευταία χρόνια στα περάσματα της άνοιξης βλεπω πολλά περισσότερα πουλιά σε σχέση με παλιοτερα. Επίσης μένουν πολλά πουλια για αναπαραγωγή . Το ότι την κάνουν πριν την έναρξη και δεν τα καρπώνεται ο κόσμος είναι άλλο πράγμα. Νομίζω ότι επειδή τα μεγάλα και η πρώτη γέννα την κάνουν νωρίς , την επόμενη χρονιά έρχονται παλι αν γλιτώσουν από τα μουσλιμια. Ίσως είναι χαζή σαν σκέψη αλλά το πιστεύω.
 
Μπράβο στον Κυριάκο Σκορδά της ΚΟΜΑΘ. Ήταν ο μόνος από όλους τους ομιλητές του σεμιναρίου που έθεσε το ζήτημα της "εξολόθρευσης" των τρυγονιών στην Αφρική. κατά τα άλλα για μένα μια άνευρη συζήτηση, που οι αντιπρόσωποί μας έμοιαζαν περισσότερο σαν πολιτικοί!
 
Τι ακριβως μπορεις να συζητησεις σχετικα με την εξολοθρευση των τρυγονιων στην βορεια Αφρικη. και των υπολοιπων μεταναστευτικων βεβαια, οχι μονο του τρυγονιου.

Οτι μετρα και αν παρεις, προυποθετουν οργανωμενα κρατη, και αυτο στη περιπτωση της Αφρικης δεν υφισταται. Πως θα πεισεις ντοπιους πληθυσμους που ισως ειναι το μοναδικο τους εισοδημα ή κρεας, ή μια διαδικασια που χανεται στα βαθη των αιωνων, οτι αυτο που κανουν πρεπει να σταματησει; Και πως θα επιβληθει απο οποιονδηποτε
 
Μπράβο στον Κυριάκο Σκορδά της ΚΟΜΑΘ. Ήταν ο μόνος από όλους τους ομιλητές του σεμιναρίου που έθεσε το ζήτημα της "εξολόθρευσης" των τρυγονιών στην Αφρική. κατά τα άλλα για μένα μια άνευρη συζήτηση, που οι αντιπρόσωποί μας έμοιαζαν περισσότερο σαν πολιτικοί!
Όχι μόνο Σπύρο! Σίγουρα και ο Βασίλης @Dr V έθεσε ακριβώς το ίδιο ζήτημα και η απάντηση είναι ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω γιατί συζητάμε για το κυνήγι του στην Ευρώπη όταν στην Αφρική είναι το πρόβλημα.
 
Βασιλη, σωστα το λες, αλλα αν πρακτικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα στην Αφρικη, σημαινει οτι δεν θα κανεις τιποτα και εδω;

Πρακτικα τωρα, εχει νομιζεις λογικη το να επιτρεπεις στην Ελλαδα 7-8 τρυγονια ανα εξοδο, οταν στις βορειες μας χωρες ειναι η εναρξη πιο νωρις και χωρις οριο;
 
Πως θα πεισεις ντοπιους πληθυσμους
Ο πεινασμένος ντόπιος να το κυνηγήσει και καλά θα κάνει να το κυνηγήσει για να θρέψει την οικογένεια του. Εγώ το σέβομαι απόλυτα αυτό. Αλλά αυτός δεν είναι η αιτία του μακελειού. Το μακελειό το κάνουν οι πλούσιοι ντόπιοι ή από άλλες μεριές του πλανήτη που πάνε εκεί και τα μακελευουν. Ο πεινασμένος ντόπιος θα πάρει μερικά να ταΐσει την οικογένεια του εκείνη τη μέρα. Δε θα στοιβαξει καπό αυτοκινήτων και σακούλες σκουπιδιών. Εγώ δε θέλω να χάσει αυτός ο άνθρωπος το νόμιμο και φυσικό δικαίωμα του στη θήρα (και τη ζωή)
Εγώ θέλω κανόνες και έλεγχο (όπως υποκειμαι εγώ) σε αυτούς που πάνε εκεί πλιατσικολογουν την πανίδα αδιακρίτως είδους.
 
Όχι μόνο Σπύρο! Σίγουρα και ο Βασίλης @Dr V έθεσε ακριβώς το ίδιο ζήτημα και η απάντηση είναι ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω γιατί συζητάμε για το κυνήγι του στην Ευρώπη όταν στην Αφρική είναι το πρόβλημα.
Και εκεί δεν είναι μόνο το κυνηγετικό πρόβλημα, αλλά και το πρόβλημα της διαβίωσής τους λόγω αλόγιστης χρήσης δηλητηρίων και άλλων μεθόδων για να μην ενοχλεί τα συμφέροντα των εταιριών...
 
Ο πεινασμένος ντόπιος να το κυνηγήσει και καλά θα κάνει να το κυνηγήσει για να θρέψει την οικογένεια του. Εγώ το σέβομαι απόλυτα αυτό. Αλλά αυτός δεν είναι η αιτία του μακελειού. Το μακελειό το κάνουν οι πλούσιοι ντόπιοι ή από άλλες μεριές του πλανήτη που πάνε εκεί και τα μακελευουν. Ο πεινασμένος ντόπιος θα πάρει μερικά να ταΐσει την οικογένεια του εκείνη τη μέρα. Δε θα στοιβαξει καπό αυτοκινήτων και σακούλες σκουπιδιών. Εγώ δε θέλω να χάσει αυτός ο άνθρωπος το νόμιμο και φυσικό δικαίωμα του στη θήρα (και τη ζωή)
Εγώ θέλω κανόνες και έλεγχο (όπως υποκειμαι εγώ) σε αυτούς που πάνε εκεί πλιατσικολογουν την πανίδα αδιακρίτως είδους.
Μα και γω μαζι σου. Σου αναφερω ομως οτι, οπως και παλιοτερα εδω, τα ορτυκια τα μαζευουν σε μεγαλες ποσοτητες και τα παστωνουν. Για αυτον ειναι κρεας μηνων, για τον πλουσιο ειναι μια κυνηγετικη εκδρομη διημερη, η καρπωση ομως ισως παλι ειναι κρεας μηνων για αλλους που δεν εχουν δυνατοτητα.

Αυτα ολα μπορεις να τα ελεγξεις σε κοινωνιες οργανωμενες. Εκει κατω, το βλεπω κομματι δυσκολο
 
Ειδα τις ερωτήσεις που έγιναν, από Έλληνες και Κύπριους κυνηγούς σχετικά, και την ομολογία αδυναμίας της ΕΕ να ελέγξει τρίτες χώρες.Μήπως υπάρχουν και στην Ευρώπη γραφεία που διοργανώνουν κυνηγετικές εκδρομές κατά κει;
 
Όλη η συζήτηση να περιστρέφεται γύρω από τη βελτίωση του habitat λες και δε μιλάμε για τρυγόνι αλλά για την ....ορεινή!
Θέλει και αυτό βελτίωση! Η πληθυσμιακή έκρηξη της φασσας στο ΗΒ άρχισε όταν ξεκίνησαν οι οργανωμένες καλλιέργειες σε τεράστιες εκτάσεις με τη χρήση τρακτέρ, συστημάτων ποτίσματος κλπ δηλ τον τελευταίο αιώνα και ούτε. Πιο πριν ο πληθυσμός της φασσας ήταν πολύ πολύ μικρότερος, μάλιστα πριν τη βιομηχανική επανάσταση ήταν συρρικνωμένος (κάτι σαν το τρυγόνι σήμερα)
Δεν είναι τυχαίο που η βόρεια Ελλάδα διατηρεί τη μεγάλη πλειοψηφία σε πληθυσμό (και κάρπωση) τρυγονιων. Μεγάλες καλλιεργήσιμες εκτάσεις, πολλά νερά και δασωμένα για φωλεοποιηση και κάλυψη.
Αντί να καίμε δάση, να βάζουμε ανεμοπαλουκια, φωτοβολταϊκά και βίλες, αν καλλιεργουσαμε στάρια, κριθαρια, φακές, βικους, βρώμη, λιοσπορα κλπ, αν υπήρχαν ακόμη γεωργοί κτηνοτρόφοι, να βάζουν μποστάνια, να έχουν νερά και να φυτεύουν ελιές αμυγδαλιές καρυδιές κλπ όπως τα παλιά χρόνια τότε θα βλέπαμε πολλά περισσότερα τρυγόνια. Αλλά σ αυτά δεν ευθύνονται οι κυνηγοί και ούτε είναι στο χέρι τους να αλλάξουν ουσιαστικά την πολιτική του κράτους.
Πρακτικα τωρα, εχει νομιζεις λογικη το να επιτρεπεις στην Ελλαδα 7-8 τρυγονια ανα εξοδο, οταν στις βορειες μας χωρες ειναι η εναρξη πιο νωρις και χωρις οριο;
Πάρα πολύ σωστό και αυτό. Από 1 Αυγούστου δίπλα ανοίγει το κυνήγι χωρίς όριο, όπου υπάρχουν ακόμη οι γεννήτορες. Ας ξεκινούσε και εκεί 20/8 με ίδια όρια με εμάς. Δε δέχομαι το επιχείρημα της Βουλγαρίας ότι συντηρείται οικονομικά απ' τον κυνηγετικό τουρισμό. Όπως έχω ξαναπεί δε γίνεται επουδενί να εκμεταλλευομαστε το αποδημητικό θήραμα για οικονομικούς ή άλλους σκοπούς.
λόγω αλόγιστης χρήσης δηλητηρίων και άλλων μεθόδων για να μην ενοχλεί τα συμφέροντα των εταιριών...
Monsanto land ....
 
Τι ακριβως μπορεις να συζητησεις σχετικα με την εξολοθρευση των τρυγονιων στην βορεια Αφρικη. και των υπολοιπων μεταναστευτικων βεβαια, οχι μονο του τρυγονιου.

Οτι μετρα και αν παρεις, προυποθετουν οργανωμενα κρατη, και αυτο στη περιπτωση της Αφρικης δεν υφισταται. Πως θα πεισεις ντοπιους πληθυσμους που ισως ειναι το μοναδικο τους εισοδημα ή κρεας, ή μια διαδικασια που χανεται στα βαθη των αιωνων, οτι αυτο που κανουν πρεπει να σταματησει; Και πως θα επιβληθει απο οποιονδηποτε
Μια διαδικασια που χανεται στα βαθη των αιωνων ειναι πιο πιθανο απο το μοναδικο εισοδημα ή κρεας.
Αν δεις τι λεφταδες τα κυνηγανε θα παθεις πλακα.5 κιλα χρυσαφικα πανω τους,πανακριβα SUV,αγροτικα κλπ κλπ
 
Αυτό που με χαλάει είναι ότι παίρνουν αποφάσεις χωρίς να έχουν τα κατάλληλα στοιχεία στην διάθεση τους. Αν το τρυγόνι που κυνηγάμε έχει όντως τόσο μεγάλη πτωτική πορεία στον πληθυσμό του τότε εμείς οι κυνηγοί θα έπρεπε να ήμασταν οι πρώτοι που θα ζητήσουμε την μείωση της κάρπωσης μαζί με συγκεκριμένες δεσμεύσεις από πλευράς κράτους και Ευρώπης ώστε να παρθούν μέτρα για να αντιμετωπιστεί η μείωση αυτή και να επανέλθει το κυνήγι του. Όταν θα μου απαντήσει κάποιος γιατί δεν επανήλθε ποτέ το κιτρινοπούλι και ο μελισουργός τότε θα κάτσω να ακούσω και για μείωση στο τρυγόνι. Από τη στιγμή που ότι βγαίνει δεν ξαναμπαίνει στην ρυθμιστική τότε να πάρουν τα @@ μας.
Μήπως μια ηλεκτρονική μορφή του προγράμματος Άρτεμις παράλληλα με το χειρόγραφο θα βοηθούσε να συμμετάσχουν περισσότεροι και γιατί όχι όλοι οι κυνηγοί στην καταγραφή του τρυγονιου ;
 
Ο ΚΣΕ συμφωνησε λεει με το υπουργειο οτι θυρευσιμα πουλια φετος θα ειναι 6 ανα εξοδο και μεσω ηλεκτρονικης εφαρμογης ο καθενας θα καταγραφει ποσα πηρε ανα εξοδο,οταν λεει ο αριθμος των θυρευσιμων τρυγονιων φτασει τις 145.000 το κυνηγι κλεινει!
 
Back
Top