Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Kαι στα δωδεκάρια πλέον υπάρχει , οι φίλοι που ασχολούνται ας με συχωρέσουν αν κάνω λάθος , νομίζω πάντως οτι εκτονώνει τα αέρια κατά την έξοδο από την κανη , χωρίς αυτά να επηρεάζουν την τροχιά της σφαίρας .
Άμα έχεις αδράνειας όπλο δεν θα οπλίζει όμως
 
Kαι στα δωδεκάρια πλέον υπάρχει , οι φίλοι που ασχολούνται ας με συχωρέσουν αν κάνω λάθος , νομίζω πάντως οτι εκτονώνει τα αέρια κατά την έξοδο από την κανη , χωρίς αυτά να επηρεάζουν την τροχιά της σφαίρας .
Υπάρχει ναι από μερικές εταιρίες ( aftermarket ) . Όπως για παράδειγμα αυτή εδώ : https://www.wittmachine.net/clamp-on-shotgun-brake.html και αυτη : https://grizzlygunworks.com/shop?olsPage=products
 
Αν θυμαμαι καλά λέγαμε στο στρατό οτι το κάθε όπλο G3 έχει το δικό του κλείστρο , και οτι δεν μπορούσε να δουλέψει το όπλο αν έβαζες άλλο κλείστρο από άλλο G3 αν θυμαμαι καλά , η δεν είναι ασφαλής , αυτό είναι αλήθεια ? η μας το λέγανε έτσι για να μην κάνουμε βλακείες ρωτάω εσάς Γιώργο και Γιάννη γιατί ασχολείστε .
 
Αν θυμαμαι καλά λέγαμε στο στρατό οτι το κάθε όπλο G3 έχει το δικό του κλείστρο , και οτι δεν μπορούσε να δουλέψει το όπλο αν έβαζες άλλο κλείστρο από άλλο G3 αν θυμαμαι καλά , η δεν είναι ασφαλής , αυτό είναι αλήθεια ? η μας το λέγανε έτσι για να μην κάνουμε βλακείες ρωτάω εσάς Γιώργο και Γιάννη γιατί ασχολείστε .
Μάλλον πιο πολύ για φήμη μου ακούγεται παρά για αλήθεια .
 
Ηρακλή μην νομίζεις ότι είμαι κανένας John Wayne ,το 30-06 αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια σφαίρα με το γνωστό m1 και το 308 με του G3.
Ίδια βολίδα διαφορετικός κάλυκας . Ο 30 06 έχει μεγαλύτερο μήκος από το ,308win .
 
Αν θυμαμαι καλά λέγαμε στο στρατό οτι το κάθε όπλο G3 έχει το δικό του κλείστρο , και οτι δεν μπορούσε να δουλέψει το όπλο αν έβαζες άλλο κλείστρο από άλλο G3 αν θυμαμαι καλά , η δεν είναι ασφαλής , αυτό είναι αλήθεια ? η μας το λέγανε έτσι για να μην κάνουμε βλακείες ρωτάω εσάς Γιώργο και Γιάννη γιατί ασχολείστε .
Αλήθεια είναι. Χρησιμοποιώντας άλλο κλείστρο αλλάζει το headspace, πράγμα επικίνδυνο. Αυτό συμβαίνει με τα περισσότερα ραβδωτά όπλα εκτός εκείνων που ο κατασκευαστής το προτείνει (συνήθως σ' αυτά που αλλάζουν κάννες και διαμετρήματα από τον ίδιο το χειριστή χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση οπλουργού).
 
Αλήθεια είναι. Χρησιμοποιώντας άλλο κλείστρο αλλάζει το headspace, πράγμα επικίνδυνο. Αυτό συμβαίνει με τα περισσότερα ραβδωτά όπλα εκτός εκείνων που ο κατασκευαστής το προτείνει (συνήθως σ' αυτά που αλλάζουν κάννες και διαμετρήματα από τον ίδιο το χειριστή χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση οπλουργού).
Σωστα και το headspace
 
Αλήθεια είναι. Χρησιμοποιώντας άλλο κλείστρο αλλάζει το headspace, πράγμα επικίνδυνο. Αυτό συμβαίνει με τα περισσότερα ραβδωτά όπλα εκτός εκείνων που ο κατασκευαστής το προτείνει (συνήθως σ' αυτά που αλλάζουν κάννες και διαμετρήματα από τον ίδιο το χειριστή χωρίς να χρειάζεται παρέμβαση οπλουργού).
Λογο serial number φιλε ειναα και στο κλειστρο
Τολη και elvas σας ευχαριστω για την ενημέρωση παιδιά .shake hands.
 
Πείτε μου τώρα και ότι στο καθένα G3 χωριστά, κάνανε την εφαρμογή του κλείστρου "στο χέρι", με τη λίμα και το καμινέτο !!! .sarcastic.
Πέρα από την πλάκα ... δε νομίζω, και δεν το βλέπω λογικό, να ισχύει κάτι τέτοιο, ειδικά σε αυτόματα/ημιαυτόματα όπλα μαζικής παραγωγής, και ειδικότερα - ακόμη περισσότερο - σε στρατιωτικά ("πολεμικά") όπλα .... Στα οποία πρέπει (και προβλέπεται συνήθως στο σχεδιασμό τους) να υπάρχουν κάποιες ανοχές, για να δουλεύουν απροβλημάτιστα σε ποικίλες αντίξοες συνθήκες (σκόνη, λάσπη, ελλιπή καθαρισμό κλπ.).
Μικροδιαφορές στο headspace επηρεάζουν από όσο ξέρω την ακρίβεια του όπλου, αλλά επικίνδυνο δε βλέπω το λόγο να είναι (εκτός ίσως ακραίων περιπτώσεων). Γι'αυτό ιδιαίτερη σημασία δίνουν, τόσο στο headspace, όσο και στις ανοχές μεταξύ όλων των κινούμενων μερών, κυρίως σε όπλα που απαιτείται η μέγιστη ακρίβεια, δηλαδή αυτά που προορίζονται για τους snipers, και για κυνήγι και σκοποβολή μεγάλων αποστάσεων.
Μήπως στις κυνηγετικές καραμπίνες, δεν δουλεύει κλείστρο από άλλο όπλο του ίδιου ή παρεμφερούς μοντέλου ???? Εδώ δούλεψε κλείστρο από Benelli σε Breda 930i (και καλύτερα απ'το μαμα) ... Εκεί δεν παίζει ρόλο το headspace ????
Υ.Γ.1: ... Δεν είχα G3 όταν υπηρέτησα ήμασταν ίσως το μόνο σώμα (Τεχνικό) που είχαμε ακόμη Μ1 τόσο στο κέντρο (Πάτρα) όσο και στη μονάδα (Βελεστίνο) ... Μόνο για λίγο είδα κι έπιασα G3, όταν για λίγες μέρες μας είχαν έρθει κάτι μαθητές της ΣΜΥ ... Οπότε, δεν το ξέρω καλά και δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη ...
Υ.Γ.2: ...Μήπως ούτε το Κalashnikov δουλεύει με κλείστρο από άλλο kalashnikov ??????? .... ;) :rolleyes: .sarcastic.
 
Στέλιο,
Με Go & NO GO gauge το κάνουν όχι με λίμα και καμινέτο. Δες τα παρακάτω link. Είναι τόσο απλός και ταυτόχρονα έξυπνος ο σχεδιασμός του που δεν απαιτούνται εξεζητημένες μέθοδοι κατασκευής και συντήρησης.
https://books.google.gr/books?id=NW90DwAAQBAJ&pg=PT49&lpg=PT49&dq=does+a+h&k+g3+rifle+bolt+needs+fitting&source=bl&ots=KY9tO0N6Oq&sig=ACfU3U2Hc-eFzdrMmq-6xOCBkl9GcI5vBQ&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjt0orNp8PpAhUMzoUKHSksCXQQ6AEwD3oECAgQAQ#v=onepage&q=does a h&k g3 rifle bolt needs fitting&f=false
https://www.gunco.net/forums/210-ba...headspace-roller-locking-hk-style-rifles.html
 
Last edited:
Back
Top