Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Είναι και το βαθύτερο σκεπτικό. Εάν μια καραμπίνα όπως λένε μπορεί εύκολα να έχει και άλλες χρήσεις, δεν είναι λογικό να παίρνουν μέτρα για την απαγόρευση της στην Κύπρο ιδιαίτερα? Από ιστορικής άποψης και γεωπολιτική σημασίας το λέω.
Το ίδιο και για το ραβδωτο στην χώρα μας. Από ιστορική άποψη και γεωπολιτική σημασία το λεω
 
Παντως δωκιμες σε χαρτόνι κανει ελεύθερα οπιός θαλει αλεξ
και κατι που οι περοσοτεροι δεν ξερουν , ουτε με το λειοκανο μπωρεις να κανεις δωκιμες εκτος σκοπευτηριου , ακομα και εντος κυνηγετικης σεζον , και επητερεπομενης περιοχης ,
 
και κατι που οι περοσοτεροι δεν ξερουν , ουτε με το λειοκανο μπωρεις να κανεις δωκιμες εκτος σκοπευτηριου , ακομα και εντος κυνηγετικης σεζον , και επητερεπομενης περιοχης ,
Δλδ αν τουφεκισω ενα χαρτόνι ενώ είμαι στα τρυγωνια και δε περναει ούτε κουνουπι στις 23 αυγούστου σε ζώνη διάβασης θα μου την πέσουν γτ τουφεκισα μη θηραυσιμο είδος ???
 
Δλδ αν τουφεκισω ενα χαρτόνι ενώ είμαι στα τρυγωνια και δε περναει ούτε κουνουπι στις 23 αυγούστου σε ζώνη διάβασης θα μου την πέσουν γτ τουφεκισα μη θηραυσιμο είδος ???
μα το χαρτονι δεν ειναι θυραμα :mad: με δουλευεις , και κανε οτι θες , αλλα εμενα εαν μου χαλασουν αλλη φορα καρτερι την πρωτη μερα πιτσηρικαδες με ασχετους πυροβοληζμους τοτε αμεσως θα παρω τηλεφωνο την θυροφυλακη , εκτος και ειναι πολυ μακρια απο εμενα , τοτε δεν θα με ενδιαφερουν
 
ναι και μου χαλαν το καρτερι , για εσενα μπωρει να ειναι αστειο , για εμενα καθολου αστειο ,εξαρτατε πως εχει δει ο καθενας αυτο που αγαπα , και δεν το κανει για να περασει την ωρα του , οπως λενε μερικοι , γιατι καθε χρονο εχουμε την πρωτη μερα εκτος απο τους κυνηγους που αγαπαν το θυραμα , και τους περιστασιακους καπνοφουσεκιδες , που βγαζουν αδεια μια φορα στα 5 χρονια ,και βαραν οτι βρουν και οπου βρουν , και σε οποια αποσταση , και εαν δεν περναει τιποτα για μηση ωρα , αρχηζουν και ρηχνουν στα τενεκεδακια ,
 
ναι και μου χαλαν το καρτερι , για εσενα μπωρει να ειναι αστειο , για εμενα καθολου αστειο ,εξαρτατε πως εχει δει ο καθενας αυτο που αγαπα , και δεν το κανει για να περασει την ωρα του , οπως λενε μερικοι , γιατι καθε χρονο εχουμε την πρωτη μερα εκτος απο τους κυνηγους που αγαπαν το θυραμα , και τους περιστασιακους καπνοφουσεκιδες , που βγαζουν αδεια μια φορα στα 5 χρονια ,και βαραν οτι βρουν και οπου βρουν , και σε οποια αποσταση , και εαν δεν περναει τιποτα για μηση ωρα , αρχηζουν και ρηχνουν στα τενεκεδακια ,
Αλλο η χαλαστρα στους δηπλα φιλέ ενωειτε σεβομαστε τους δειπλα που να ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου
 
ναι και μου χαλαν το καρτερι , για εσενα μπωρει να ειναι αστειο , για εμενα καθολου αστειο ,εξαρτατε πως εχει δει ο καθενας αυτο που αγαπα , και δεν το κανει για να περασει την ωρα του , οπως λενε μερικοι , γιατι καθε χρονο εχουμε την πρωτη μερα εκτος απο τους κυνηγους που αγαπαν το θυραμα , και τους περιστασιακους καπνοφουσεκιδες , που βγαζουν αδεια μια φορα στα 5 χρονια ,και βαραν οτι βρουν και οπου βρουν , και σε οποια αποσταση , και εαν δεν περναει τιποτα για μηση ωρα , αρχηζουν και ρηχνουν στα τενεκεδακια ,
Και πως θα το αποδείξεις???? Και θα έρθει η θυροφυλακή να τα τσακώσει απ τ αυτια δηλαδη??? Εφόσον έχουν άδεια....τουφεκάνε οτι επιτρέπετε άσχετα αν μας χαλανε το καρτέρι...αυτο ειναι θέμα παιδείας και σεβασμου.
 
Το θεμα ειναι ραβδωτο και εχουμε φτασει σε "ασκοπους" πυροβολισμους διπλα απο καρτερια.
Απο την στιγμη που καποιος βγαζει κυνηγετικη αδεια μπορει να ριξει οσα φυσιγγια θελει.Αρκει
να μην ειναι σε μη θηρευσιμα ειδη.Αν εγω ειμαι για τρυγονια και καποιος στα 100 μετρα κανει
δοκιμες φυσιγγιων δεν υπαρχει θεμα.Το ιδιο ειναι οταν εγω ειμαι για φασσες ταμπουρωμενος
και 100 μετρα μπροστα μου σε ενα ξεφωτο μαζευουν μανιταρια 10 ατομα με πολυχρωμα ρουχα.
 
Δυστηχως εδω μονο στο σκοπευτηριο
Από την στιγμή που το"σύστημα" (κράτος - υπουργείο , πες το όπως θες ) θέλει να είμαστε σκοπευτές/αθλητές μελη της σκοε και όχι άπλα πολίτες με άδεια οπλοκατοχής για κυνηγετική ή σκοπευτική χρηση των όπλων αυτόν . Για έμενα από εκεί ξεκινάει το μπέρδεμα . Ένα ακόμα σημείο που ίσως να δικαιολογήσω το "σύστημα" είναι το είδος των κυνηγότοπων ( πυκνό , θαμνώδες ) ) και το είδος των θηραμάτων και κατά πόσο αυτοί οι δυο παράγοντες είναι αρμονικοί για την χρήση ραβδωτών όπλων. Από εκεί και πέρα το να ακυρώνεις όλους τούς σκοπευτες που άπλα θέλουν να κατέχουν ένα ραβδωτό και να βάλλουν ενάντιων μεταλλικών στόχων εντός νομίμου χώρου σκοπευτηρίου το θεωρώ άδικο και ίσως με πονηρό σκεπτικό .
 
Back
Top