Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Mε το εμφυλιοπολεμικό χάσμα ζωντανό ακόμα και σήμερα, αμφιβάλλω αν θα επιτραπεί σύντομα. Μόνο αν λόγω συγκυριών το επιβάλλει ο λαός, το οποίο είναι και βαριά κουβέντα, συνεπάγεται πολλά. Δεν βλέπω κάποιο άλλο τρόπο με την σημερινή κομματική ελιτ (αστειεύομαι πάντα, ελίτ στην Ελλάδα μόνο φρυγανιές).

Κατα τα άλλα αν επιτραπεί, η λίστα αγορών θα είναι ατελείωτη..yel.
 
Αν επιτραπεί ποτέ θα έπαιρνα ένα 22LR,22 Magnum, και ένα 30-06 .
Αυτό το 22αρακι το γουστάρω πολύ αλλά τι να το κάνω εδώ, ας ελπίσουμε ότι θα αλλάξουν μυαλά στο μέλλον.

Ruger® 10/22® Sporter Autoloading Rifle Models
http://www.ruger.com/products/1022Sporter/models.html
Κωνσταντίνε, παρόμοια γούστα έχουμε, βλέπω !!! .big smile..very funny.
Αχ, αυτό το Ruger 10/22 ... νάξερες πριν πόσα χρόνια το είχα βάλει στο μάτι (κι ακόμη όταν βλέπω φωτο τρέχουνε τα σάλια μου) ... Τουλάχιστον 25 χρόνια, μπορεί και 30 ... Ήμουνα νιος και γέρασα !!! Αλλά ... .xm.όνειρο ήταν κι όνειρο θα μείνει, δυστυχώς :(
.sarcastic.
 
Κωνσταντίνε, παρόμοια γούστα έχουμε, βλέπω !!! .big smile..very funny.
Αχ, αυτό το Ruger 10/22 ... νάξερες πριν πόσα χρόνια το είχα βάλει στο μάτι (κι ακόμη όταν βλέπω φωτο τρέχουνε τα σάλια μου) ... Τουλάχιστον 25 χρόνια, μπορεί και 30 ... Ήμουνα νιος και γέρασα !!! Αλλά ... .xm.όνειρο ήταν κι όνειρο θα μείνει, δυστυχώς :(
.sarcastic.
Χρόνια το κοιτάω Στέλιο και παλιά που ήτανε οι σφαίρες του παμφθηνες(οι 500 είχαν $20 με $25 πριν 5,6 χρόνια ) ήταν ότι πρέπει για σκοποβολή, ας όψεται η αυστηρή μας νομοθεσία αλλιώς .shoot..
 
Κάτι άλλο που έμενα δεν μου αρεσει..Μπορεί η διόπτρα να είναι σε κάποιες περιπτώσεις απαραίτητη στο ραβδωτο αλλά του χαλάει όλη την εμφάνιση πιστεύω..Το ίδιο και στο αεροβόλα..Καλύτερα σκέτο..
 
Κάτι άλλο που έμενα δεν μου αρεσει..Μπορεί η διόπτρα να είναι σε κάποιες περιπτώσεις απαραίτητη στο ραβδωτο αλλά του χαλάει όλη την εμφάνιση πιστεύω..Το ίδιο και στο αεροβόλα..Καλύτερα σκέτο..
Ωραία είναι έτσι σκετα Τάσο αλλά για να πετύχεις ακρίβεια κυρίως σε μακρινές βολές μόνο με τη διοπτρα μπορείς.
 
Μιάς που αναφέρατε την διόπτρα, η αγορά διόπτρας στην Ελλάδα απαγορεύεται γιατι θεωρείται μέρος του όπλου. Aν όμως την φέρω χωρίς δακτυλίδια και βάσεις για όπλο, μπορεί να θεωρηθεί μονόκυαλο-αποστασιομετρητής? (και εννοώ τηλεσκοπική mil-dot). Ή λογίζεται ως μέρος του όπλου και άρα χρειάζεται η ανάλογη άδεια? Γνωρίζει κανείς ?
 
Τα ραβδωτα όπλα δεν πρόκειται να επιτραπούν για τουλάχιστον δυο σοβαρούς λόγους στην Ελλάδα. Ο πρώτος ειναι γιατί δεν υπάρχει καμία σοβαρή μελέτη ολα αυτά τα χρόνια για να ξεκίνησει η διαδικασία συζήτησης και να πειστούν πρωτα οι πολιτικοί κι μετα όλοι οι υπόλοιποι , και η δεύτερη ειναι η απουσία των κυνηγετικών συλλόγων πανω στο θέμα. Η ευρωπαϊκή νομοθεσία ( που όταν μας συμφέρει την θυμόμαστε) λέει ότι πρέπει να υπάρχει ειδικό σκοπευτήριο πριν την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου για μηδενισμό τον ραβδωτών όπλων απο τους συλλόγους. Έχετε δει κανένα; Εξετάσεις κάθε σεζόν στους ενδιαφερόμενους θεωρητικές κι πρακτικές (σκοποβολή ) . Τωρα για κυνηγετική παιδεία να μην το αναφέρω καθόλου. Καλησπέρα παιδιά .νεος στο forum
 
Κατά την ταπεινή μου άποψη ο βασικότερος λόγος που δεν επιτρέπεται (ελεύθερα) το ραβδωτό όπλο στην Ελλάδα είναι το...Hollywood.

Ε Λολ. Δεν εχεις και άδικο. Ο μόνος τρόπος να έρθει το ραβδωτό στην Ελλάδα είναι να σκάσουμε μια μέρα όλοι με ραβδωτά και να φτιάξουμε νόμους. Δηλαδή να σουτάρουμε τους άχρηστους πολιτικούς. Δηλαδή..... να ξαναέρθει η ...δημοκρατία?..... Βαριές κουβέντες αυτές... άπαπα
 
Ο μονος λογος που δεν υπαρχουν ραβδωτα στην ελλαδα ειναι οι αθλιοι πολιτικη μας αν οδηγουσαμε ολους τους ψηφους μας προς μια κατευθηνση συντεταγμενα την αλλα μερα θα ειχαμε ραβδωτα και δεν θα τους καιγονταν καρφι για τα μετρα ασφαλειας . Οπως μου ειχε πει πριν χρονια 1 μελος του συμβουλιου τις κ.ο.μ.α.θ οποτε προσπαθουσαν να αλλαξουν κατι οι υπουργοι τους απαντουσαν οτι τους πιεζαν οι αντικυνηγι και να ειμαστε και ευχαριστημενοι με αυτα που εχουμε φανταζωμαι το ιδιο θα ελεγε και στους αντι ισα ισα να κρατουν τα προβατα στο μαντρι .hair..hair.
 
Ο μονος λογος που απαγορευονται τα οπλα αυτα στην Ελλαδα ειναι πως υπαρχει ενα τεραστιο κυκλωμα απο κατω που ζει απο την απαγορευση τους. Βαλτε το λαθρεμποριο, βαλτε οσους δικηγορους ασχολουνται με τετοιες υποθεσεις, βαλτε πολιτικους, δικαστες, και την Αστυνομια που δειχνει γεματο αστυνομικο δελτιο κατασχοντας οπλα κροτου που πωλουνται ελευθερα στην υπολοιπη Ευρωπη, και θα δειτε γιατι ποτε δεν προκειται να επιτραπει η κατοχη ή η αγορα τους.
 
Δεν θα διαφωνησω μαζι σου Βικτωρα (στα πιο πολλα συμφωνουμε μονο με τα χαρτινα μου το χαλας :).yel.) αλλα ολα αυτα η δυναμη της ψηφου μας θα μπορουσε να τα υπερνικηση. 300.000 ψηφοι ειμαστε το δευτερο μεγαλητερο σωματιο της χωρας μετα την γ.σ.ε.ε!!! αλλα και το πιο ασυντακτο :(:(:(
 
Back
Top