Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Από την στιγμή που το"σύστημα" (κράτος - υπουργείο , πες το όπως θες ) θέλει να είμαστε σκοπευτές/αθλητές μελη της σκοε και όχι άπλα πολίτες με άδεια οπλοκατοχής για κυνηγετική ή σκοπευτική χρηση των όπλων αυτόν . Για έμενα από εκεί ξεκινάει το μπέρδεμα . Ένα ακόμα σημείο που ίσως να δικαιολογήσω το "σύστημα" είναι το είδος των κυνηγότοπων ( πυκνό , θαμνώδες ) ) και το είδος των θηραμάτων και κατά πόσο αυτοί οι δυο παράγοντες είναι αρμονικοί για την χρήση ραβδωτών όπλων. Από εκεί και πέρα το να ακυρώνεις όλους τούς σκοπευτες που άπλα θέλουν να κατέχουν ένα ραβδωτό και να βάλλουν ενάντιων μεταλλικών στόχων εντός νομίμου χώρου σκοπευτηρίου το θεωρώ άδικο και ίσως με πονηρό σκεπτικό .
Για σκοπευτικη χρηση μπορις να παρεις ραβδωτο νομιμα ,οσο για το κυνηγι ακομα απαγορευτε και θελει και πολλη συζητηση ,καθε χρονο εχουμε θυματα στο κυνηγι του αγριογουρουνου ,καποια στιγμη θα γινει κι αυτο αλλα θελει γνωση παιδια ,και πολλη προσοχη
 
Για σκοπευτικη χρηση μπορις να παρεις ραβδωτο νομιμα ,οσο για το κυνηγι ακομα απαγορευτε και θελει και πολλη συζητηση ,καθε χρονο εχουμε θυματα στο κυνηγι του αγριογουρουνου ,καποια στιγμη θα γινει κι αυτο αλλα θελει γνωση παιδια ,και πολλη προσοχη
Νίκο το γνωρίζω αλλά θέλει και μια χρονοβόρα και κοστοβορα διαδικασία απο πίσω με αγώνες και αν στο τέλος το δεχθεί η αστυνομία κτλ κτλ .
Πιστεύω ότι το μονοβολο είναι πολύ πιο "θανατηφόρο" από ότι ένα .308 σε κοντινές αποστάσεις , το ραβδωτό σου δίνει την δυνατότητα να παίξεις μακρινή βολή. Μεγάλη υπόθεση επίσης το πορτοκαλί γιλέκο ! (ίσως να ακουστεί λίγο βαρύ άλλα κατά την γνώμη μου αν πιάνετε κάποιος χωρίς αυτό θα πρέπει να του τα παίρνουν όλα , άδειες , όπλα , πρόστιμα )
 
Στα 100 πρέπει να πηγαίνει τρύπα τρύπα
Άμα το μιδενησεις κ είσαι ήρεμος χτυπάς το καψιλι με αυτή τη Διόπτρα.
Βρήκα κ κάτι μονοβολα σκοπευτικα σε αυτά τα μέτρα Που ήταν κολλημένα στην επιφάνεια στο χώμα(τα μαζεβες άνετα για λιώσιμο). Κάποιος πρεπει να έριχνε με ραυδοτο τσοκ γιατι ειχε σιμαδια η φούστα
 
Δυστυχώς μόνο μέχρι τα 100μετρα έχει. Από κλοτσιμα 0. Έριξα πιάτα πριν κ αυτό κλωτσάει λιγότερο. 308win
View attachment 7799
Για το κλοτσημα είναι ξεκάθαρο όντως , το όπλο μένει ακίνητο μετά την βολή !
Τα φυσίγγια είναι sellier bellot αν βλέπω καλά ? Πόσα grains ?
Η δίοπτρα λογικά είναι τοποθετημένη μόνιμα και δεν αλλάζει ανάλογα τον χρήστη , αυτό σε δυσκολεύει ή επειδή το κοντάκι είναι ρυθμιζόμενο , ξεπερνιέται το πρόβλημα ?
 
Για το κλοτσημα είναι ξεκάθαρο όντως , το όπλο μένει ακίνητο μετά την βολή !
Τα φυσίγγια είναι sellier bellot αν βλέπω καλά ? Πόσα grains ?
Η δίοπτρα λογικά είναι τοποθετημένη μόνιμα και δεν αλλάζει ανάλογα τον χρήστη , αυτό σε δυσκολεύει ή επειδή το κοντάκι είναι ρυθμιζόμενο , ξεπερνιέται το πρόβλημα ?
Με το όπλο αυτό πλέον ρίχνει μόνο ένας φίλος μου κ εγώ όταν βρισκόμαστε.
Η Διόπτρα είναι 0σμενη σε αυτόν. Παρ' όλα αυτά δεν έχω κάποιο θέμα, μπορεί όπως έγραψες μάκια φορά να αλλάξω 1κλικ το μήκος κ το μάγουλο Για να βλέπω καλύτερα.
Τώρα για το βάρος βολίδας δεν κοίταξα, όταν πας να ρίξεις με τέτοιο όπλο μια στο τόσο, το μόνο που θες είναι να κοιτάξεις από την Διόπτρα κ να τραβήξεις την σκανδάλη, μετά το χαμόγελο φτάνει στα αφτιά.
Αν σε ενδιαφέρει όμως ρωτάω κ μαθαίνω
 
Με το όπλο αυτό πλέον ρίχνει μόνο ένας φίλος μου κ εγώ όταν βρισκόμαστε.
Η Διόπτρα είναι 0σμενη σε αυτόν. Παρ' όλα αυτά δεν έχω κάποιο θέμα, μπορεί όπως έγραψες μάκια φορά να αλλάξω 1κλικ το μήκος κ το μάγουλο Για να βλέπω καλύτερα.
Τώρα για το βάρος βολίδας δεν κοίταξα, όταν πας να ρίξεις με τέτοιο όπλο μια στο τόσο, το μόνο που θες είναι να κοιτάξεις από την Διόπτρα κ να τραβήξεις την σκανδάλη, μετά το χαμόγελο φτάνει στα αφτιά.
Αν σε ενδιαφέρει όμως ρωτάω κ μαθαίνω
Το είπα επειδή όταν στηνεις μια δίοπτρα σε όπλο πριν την σφίξεις ελέγχεις την απόσταση του ματιού από την δίοπτρα σε θέση επωμισης και μετά σφίγγεις τα δαχτυλίδια , τώρα πλέον βεβαία με τα ρυθμιζόμενα κοντάκια βοηθάει η κατάσταση .
Για τα γκρεινς τώρα άπλα ρώτησα γιατί βλέπω μηδαμινή ανάκρουση του οπλου και σκέφτηκα μήπως είναι χαμηλά τα γκρεινς και για αυτό συμβαίνε , ι πέρα από το μαζλ μπρεικ που κάνει τρομερή δουλειά .
Και μιας που λέμε τώρα για τα γκρεινς , σήμερα πήγα να κάνω μερικές βολές και πήρα και την 870 μαζί να ρυθμίσω λίγο την δίοπτρα , ξεκίνησα με απλα rifled slug να πάρω τα πολλά και μετά άλλαξα κάννη και έβαλα την ραβδωτή και έριξα δέκα accutip 2/34 ...... Τι κλωτσιές ήταν αυτές!!!???... θα μου μείνουν αξέχαστες ! Λες και με βαραγε άλογο λέμε !!!! .hair..sarcastic.
 
Το είπα επειδή όταν στηνεις μια δίοπτρα σε όπλο πριν την σφίξεις ελέγχεις την απόσταση του ματιού από την δίοπτρα σε θέση επωμισης και μετά σφίγγεις τα δαχτυλίδια , τώρα πλέον βεβαία με τα ρυθμιζόμενα κοντάκια βοηθάει η κατάσταση .
Για τα γκρεινς τώρα άπλα ρώτησα γιατί βλέπω μηδαμινή ανάκρουση του οπλου και σκέφτηκα μήπως είναι χαμηλά τα γκρεινς και για αυτό συμβαίνε , ι πέρα από το μαζλ μπρεικ που κάνει τρομερή δουλειά .
Και μιας που λέμε τώρα για τα γκρεινς , σήμερα πήγα να κάνω μερικές βολές και πήρα και την 870 μαζί να ρυθμίσω λίγο την δίοπτρα , ξεκίνησα με απλα rifled slug να πάρω τα πολλά και μετά άλλαξα κάννη και έβαλα την ραβδωτή και έριξα δέκα accutip 2/34 ...... Τι κλωτσιές ήταν αυτές!!!???... θα μου μείνουν αξέχαστες ! Λες και με βαραγε άλογο λέμε !!!! .hair..sarcastic.
180grains ήταν.
Αccutip έχω κ εγώ. Είχα αγοράσει αυτά, τα suprim k τα suprim elite.
Τα ακουτιπ έχουν κάτι σαν μαλινη για αμορτισέρ.
Κ το suprim elite κλωτσάει πολύ παρ' ότι το βλήμα είναι πανάλαφρο.
Remington με την πράσινη μιτη 509m/s
Winchester supreme elite μονοβολα με την κόκκινη μιτη 616m/s
 
180grains ήταν.
Αccutip έχω κ εγώ. Είχα αγοράσει αυτά, τα suprim k τα suprim elite.
Τα ακουτιπ έχουν κάτι σαν μαλινη για αμορτισέρ.
Κ το suprim elite κλωτσάει πολύ παρ' ότι το βλήμα είναι πανάλαφρο.
Remington με την πράσινη μιτη 509m/s
Winchester supreme elite μονοβολα με την κόκκινη μιτη 616m/s

Πολλα τα γκρειν ! Εγω ριχνω στα 147 γκρειν .


Μήπως επειδή μπήκε στη ραβδωτή κάννη έδωσε πιο πολύ κλωτσημα ? ... Έτοιμο να φύγει το όπλο απο τα χέρια ήτανε !
https://www.basspro.com/shop/en/remington-premier-accutip-bonded-sabot-slugs
 
Πολλα τα γκρειν ! Εγω ριχνω στα 147 γκρειν .


Μήπως επειδή μπήκε στη ραβδωτή κάννη έδωσε πιο πολύ κλωτσημα ? ... Έτοιμο να φύγει το όπλο απο τα χέρια ήτανε !
https://www.basspro.com/shop/en/remington-premier-accutip-bonded-sabot-slugs
Όταν ένα όπλο έχει ραυδοτη κάννη θέλει πολύ πιο προοδευτική πιρητηδα για να μην ανεβάσει bar λογο της τριβής που αυξάνει τα κιλά αντίστασης, τα οποία κιλά αυξάνουν κ το κλοτσιμα ως
δραση-αντίδραση
Τώρα η αμερικανοί σε τι κάννη μέτρησαν τα bar που βγάζει κ το βγάλανε στο εμπόριο δεν ξέρω.
 
Όταν ένα όπλο έχει ραυδοτη κάννη θέλει πολύ πιο προοδευτική πιρητηδα για να μην ανεβάσει bar λογο της τριβής που αυξάνει τα κιλά αντίστασης, τα οποία κιλά αυξάνουν κ το κλοτσιμα ως
δραση-αντίδραση
Τώρα η αμερικανοί σε τι κάννη μέτρησαν τα bar που βγάζει κ το βγάλανε στο εμπόριο δεν ξέρω.
Δεν ξερω ρε συ Γιαννη.think. , remington accutip σε 870 rem με ραβδωτη 12gauge καννη της remington και αυτη ...
 
Back
Top