Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Αντιλαμβάνομαι ότι η διαφήμιση ενός προιόντος μπορεί να περιέχει και κάποια στοιχεία "δημιουργικής υπερβολής" αλλά όχι και έτσι.

"PICATINNY RAIL​

Made in a single piece, it has a 30 M.O.A. inclination that compensates for the earth curvature angle and increases the field of view of the scope, for maximum precision even at a very long distance."

https://benelli.it/en/lupo-hpr-best
Καλημέρα, μου φαίνεται απίστευτο μία εταιρεία σαν την benelli να γράφει τέτοιες ανοησίες, εκτός και αν τα έγραψε κανένας αυτοφωτος εισαγωγέας για να θαμπωσει τους ιθαγενείς.
 
Είναι ώρα για τον Βασίλη @gvp9000 να βγάλει κάποιο συγκριτικό διάγραμμα καμπυλότητας Γης και τροχιάς .308 Win. και να τους το στείλει.
Θα κοιτάζονται μεταξύ τους και θα ψάχνουν να βρουν τον ηλίθιο (πριν την .sex hard.ερή επίσκεψη του Ugo).
 
Είναι ώρα για τον Βασίλη @gvp9000 να βγάλει κάποιο συγκριτικό διάγραμμα καμπυλότητας Γης και τροχιάς .308 Win. και να τους το στείλει.
Θα κοιτάζονται μεταξύ τους και θα ψάχνουν να βρουν τον ηλίθιο (πριν την .sex hard.ερή επίσκεψη του Ugo).
Κι όμως υπάρχουν άτομα που για να βγάλουν βολή στα 300 και 400 μέτρα κάνουν κάτι περίεργους υπολογισμούς καμπυλότητας και ταχύτητας περιστροφής της γης κτλ 😂😂😂
 
Κι όμως υπάρχουν άτομα που για να βγάλουν βολή στα 300 και 400 μέτρα κάνουν κάτι περίεργους υπολογισμούς καμπυλότητας και ταχύτητας περιστροφής της γης κτλ 😂😂😂
Στα 300 νομίζω είναι υπερβολή από χιλιόμετρο και πάνω χωρίς να κάνεις δοκιμαστικές βολές γίνονται απαραίτητοι.
Όσο περισσότερο χρόνο μένει το βλήμα στον αέρα τόσο πιο σημαντικοί γίνονται.
Τους έχω τους υπολογισμούς.
Υπερβολή και για εμένα με το αεροβόλο 🤪

1688707465828.png
 
Φαντάσου να βγάλει η Benelli αεροβόλο και να του βάλει picatinny με κλίση, λόγω σφαιρικότητας της Γης.
(Και να έχει και δυνατότητα επιλογής κλίσης αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε...άλλο πλανήτη...).sarcastic.
 
Από τον πίνακα που έβαλες Βασίλη τα μισά δεδομένα είναι περιττά, ακόμη και στην πιο απαιτητική βολή, και πολλά από αυτά έχουν ήδη συνυπολογιστει σε άλλη σταθερά, όπως ο βλητικός συντελεστής που καθιστά περιττά, το διαμετρημα, το βάρος του βλήματος, το μήκος του κλπ.
 
Από τον πίνακα που έβαλες Βασίλη τα μισά δεδομένα είναι περιττά, ακόμη και στην πιο απαιτητική βολή, και πολλά από αυτά έχουν ήδη συνυπολογιστει σε άλλη σταθερά, όπως ο βλητικός συντελεστής που καθιστά περιττά, το διαμετρημα, το βάρος του βλήματος, το μήκος του κλπ.
Τα κίτρινα κελιά αλλάζουν χεράτα, τα άλλα παράγονται.
 
Back
Top