Πώς θα φέρουμε τα νέα παιδιά στο κυνήγι

φιλε ,σχεδόν σε φθονω για την αρτιοτητα του λογου σου και το βαθος της σκεψης σου!Να εισαι καλα και να γραφεις γιατι μεσα από τη δικη σου ματια και καταγραφη γινόμαστε και μεις καλυτεροι.
Σ’ ευχαριστώ πολύ φίλε μου, για τα καλά σου λόγια, με τα οποία μου δίνεις μεγάλη χαρά και δύναμη.
Είναι πραγματικά αξιοσημείωτο το πώς μια τόσο μικρή πρόταση γίνεται μια τόσο μεγάλη κουβέντα!...

Να ‘σαι κι εσύ πάντα καλά! :)
 
μωνο διοχνωντας τα τομαρια αυτα που μας κυβερνανε αυτα τα χρονιαααα παιδεςςςς,,και βεβαια αλαζωντασ και εμης νοωτροπια αφου ξερουμε πλεων με πιους εχουμε να κανουμεεεεεεε ;) ;)ΥΓ δεν θελουμε ανθρωπους να φιδονοντεεεε σε μια καρεκλααα ρε παι διαααα φτανηηηη πιααααα:mad::mad:
 
Καλημέρα συνάδελφοι! Σήμερα μου έτυχε ένα περιστατικό από αυτά που ξενερώνουν τα νέα παιδιά κ τα διώχνουν από το κυνήγι! Πήγαμε τρεις φίλοι εκπαιδευτικό στο σχηστο, ο ένας 20αρις και οι άλλοι 40αριδες πλέον! Πάνω από το νεκροταφείο για όσους γνωρίζουν την περιοχή στην διασταύρωση ήταν τρία αυτοκίνητα με παρεα λαγαδες ενώ τους καλημερησα τους ρώτησα ευγενικά προς τα πού να πάω μην τους ενοχλήσω! Κ ο μεγαλύτερος τις παρέας μου αποκρίθηκε όλο ειρωνεία: τραβά προς την Μύκονο! Κ γυρίζει γελοντας προς τους φίλους του λες κ είπε κάτι έξυπνο! Κοντά στα 60 άνθρωπος μισό χαστούκι! Τι του λες? Όταν αλλάξαμε μέρος ο μικρός φίλος μου είπε ότι έκοψε από την γουρουνοπαρεα του πατέρα του γιατί οι περισσότεροι είχαν τέτοιες συμπεριφορές! Υπόψιν το συγκεκριμένο μέρος είναι πολύ μεγάλο κ δεν θα τους ενωχλουσαμε! Τι λες στο παλικάρι τώρα για σε ακολουθήσει; Νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να φέρουμε κοντά μας τα νέα παιδιά! Μακάρι να κάνω λάθος!
 
Καλημέρα συνάδελφοι! Σήμερα μου έτυχε ένα περιστατικό από αυτά που ξενερώνουν τα νέα παιδιά κ τα διώχνουν από το κυνήγι! Πήγαμε τρεις φίλοι εκπαιδευτικό στο σχηστο, ο ένας 20αρις και οι άλλοι 40αριδες πλέον! Πάνω από το νεκροταφείο για όσους γνωρίζουν την περιοχή στην διασταύρωση ήταν τρία αυτοκίνητα με παρεα λαγαδες ενώ τους καλημερησα τους ρώτησα ευγενικά προς τα πού να πάω μην τους ενοχλήσω! Κ ο μεγαλύτερος τις παρέας μου αποκρίθηκε όλο ειρωνεία: τραβά προς την Μύκονο! Κ γυρίζει γελοντας προς τους φίλους του λες κ είπε κάτι έξυπνο! Κοντά στα 60 άνθρωπος μισό χαστούκι! Τι του λες? Όταν αλλάξαμε μέρος ο μικρός φίλος μου είπε ότι έκοψε από την γουρουνοπαρεα του πατέρα του γιατί οι περισσότεροι είχαν τέτοιες συμπεριφορές! Υπόψιν το συγκεκριμένο μέρος είναι πολύ μεγάλο κ δεν θα τους ενωχλουσαμε! Τι λες στο παλικάρι τώρα για σε ακολουθήσει; Νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να φέρουμε κοντά μας τα νέα παιδιά! Μακάρι να κάνω λάθος!
Δυστυχώς στο κυνήγι υπάρχουν άνθρωποι που το αμαυρώνουν, και αυτοί με τις συμπεριφορές τους συντελούν στο να βγάζουμε κακό όνομα.
Οι ψευτομαγκιές και η επίδειξη είναι μερικά απο τα χαρακτηριστικά που πιστεύω οτι τα νέα παιδιά θα παραμερίσουν τα επόμενα χρόνια.
 
Παρα οτι εγω δεν παο σκοπευτηριο(δεν μου αρεση κοθολου)..πηστευο οτι το πρωτο βημα για τα παιδια ειναι να πανε εκει εστο σαν παιχνηδι στην αρχη και μετα σιγα σιγα στον κυνηγοτοπο.....θελουμε αυξηση σκοπευτηριον επειγοντως
 
Καλημέρα συνάδελφοι! Σήμερα μου έτυχε ένα περιστατικό από αυτά που ξενερώνουν τα νέα παιδιά κ τα διώχνουν από το κυνήγι! Πήγαμε τρεις φίλοι εκπαιδευτικό στο σχηστο, ο ένας 20αρις και οι άλλοι 40αριδες πλέον! Πάνω από το νεκροταφείο για όσους γνωρίζουν την περιοχή στην διασταύρωση ήταν τρία αυτοκίνητα με παρεα λαγαδες ενώ τους καλημερησα τους ρώτησα ευγενικά προς τα πού να πάω μην τους ενοχλήσω! Κ ο μεγαλύτερος τις παρέας μου αποκρίθηκε όλο ειρωνεία: τραβά προς την Μύκονο! Κ γυρίζει γελοντας προς τους φίλους του λες κ είπε κάτι έξυπνο! Κοντά στα 60 άνθρωπος μισό χαστούκι! Τι του λες? Όταν αλλάξαμε μέρος ο μικρός φίλος μου είπε ότι έκοψε από την γουρουνοπαρεα του πατέρα του γιατί οι περισσότεροι είχαν τέτοιες συμπεριφορές! Υπόψιν το συγκεκριμένο μέρος είναι πολύ μεγάλο κ δεν θα τους ενωχλουσαμε! Τι λες στο παλικάρι τώρα για σε ακολουθήσει; Νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να φέρουμε κοντά μας τα νέα παιδιά! Μακάρι να κάνω λάθος!
Αν και δεν γουστάρω τους καυγάδες, σε κάτι τέτοιους εριστικούς, τους ρίχνεις ένα καλό ξεβάφτισμα και του λες: θα πάω εκεί που αμόλησες επειδή είσαι τόσο έξυπνος.
 
Αν και δεν γουστάρω τους καυγάδες, σε κάτι τέτοιους εριστικούς, τους ρίχνεις ένα καλό ξεβάφτισμα και του λες: θα πάω εκεί που αμόλησες επειδή είσαι τόσο έξυπνος.
Εμένα φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι το παλικαρακι που πήραμε μαζί ξενέρωσε κ δεν μπορώ να βρω μια λογική δικαιολογία που θα πρέπει να αντιμετωπίζει τέτοιους τύπους συνεχώς ακόμα και σε ένα εκπαιδευτικό! Κ πως θα βάλεις την όποια λογική πάνω από τα νεύρα ενός παλικαριού να μην ξυλοφορτοσει τον βλάκα! Τέλος πάντων νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια αυτές οι συμπεριφορές έχουν γίνει πιο έντονες κ μόνο χαμένοι θα βγούμε! Ο παππούς μου,ο πατέρας μου, εγώ από το κυνήγι έχουμε αδερφικους φίλους σε όλη την Ελλάδα που μόνο με τον σεβασμό κερδίζονται!
 
2 χαστούκια θέλει κ τελείωσε το θέμα...
Όχι ρε τζιμαρα μου! Το κακό πού μπορεί να γίνει θα πολύ μεγαλύτερο! Πρέπει οι παλιοί να καταλάβουμε ότι ας κάνουμε και λίγο πίσω για τους πιο νέους! Να νιώσουν ότι χωράνε δίπλα μας! Πέρσι μοιράστηκα το καρτέρι μου στη Διμενα με ένα πιτσιρίκο! Ρε φίλε βαρεσε τρεις τσίχλες,τις χάρηκα λες και βαρεσα εγώ 30! Να βλεπες τα μάτια του πως λαμπαν από χαρά! Με γύρισε 25 χρονιά πίσω! Αν τον είχα διώξει επειδή ήμουν πρώτος στο καρτέρι τι θα κερδιζα τρεις τσίχλες παραπάνω; Το κυνήγι σου γεννά τα πιο έντονα συναισθήματα αυτό πρέπει να περάσουμε κ στους νεότερους! Αλλά ας τους αφήσουμε να τα ζήσουν όπως κάναν και οι παππούδες μας!
 
Εμένα φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι το παλικαρακι που πήραμε μαζί ξενέρωσε κ δεν μπορώ να βρω μια λογική δικαιολογία που θα πρέπει να αντιμετωπίζει τέτοιους τύπους συνεχώς ακόμα και σε ένα εκπαιδευτικό! Κ πως θα βάλεις την όποια λογική πάνω από τα νεύρα ενός παλικαριού να μην ξυλοφορτοσει τον βλάκα! Τέλος πάντων νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια αυτές οι συμπεριφορές έχουν γίνει πιο έντονες κ μόνο χαμένοι θα βγούμε! Ο παππούς μου,ο πατέρας μου, εγώ από το κυνήγι έχουμε αδερφικους φίλους σε όλη την Ελλάδα που μόνο με τον σεβασμό κερδίζονται!
Έτσι είναι φίλε Γιάννη. Στο τέλος σου μένει η απογοήτευση και η γεύση του μισού.
 
Αμα βγαλει το playstation Ελληνικα κυνηγια,θα γινουν ολοι τους κυνηγοι.
Εχει χαθει καθε επαφη με την φυση.Κλαρινοκεφτεδες και αγριογατες πανε
με τα καφεδακια τους να απολαυσουν την φυση σε μια τουφα δεντρα μεσα
στην Αθηνα.Αμα τυχων και δουν εξω απο την Αθηνα κανενα προβατο το
περνανε για βοδι και ολοι τους η φιλοζωια ειναι πανω σε σκυλους και γατες.
Παρακολουθουν σηριαλ μαγειρικης βλεποντας ζαρκαδι με δαμασκινα και
στο μυαλο τους το ζαρκαδι ειναι διπλα απο τα κοτοπουλα του Σκλαβενιτη.
Το πιο σοβαρο ολων ομως ειναι οτι εμεις χασαμε την επαφη με αυτα τα παιδια.
Αυτα τραβανε τα λαθη τα δικα μας.Αν θελουμε να τα προσεγγισουμε,πρεπει
να κοιταχτουμε στον καθρεφτη και να αναλαβουμε τις ευθυνες μας!!
 
Εμένα φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι το παλικαρακι που πήραμε μαζί ξενέρωσε κ δεν μπορώ να βρω μια λογική δικαιολογία που θα πρέπει να αντιμετωπίζει τέτοιους τύπους συνεχώς ακόμα και σε ένα εκπαιδευτικό! Κ πως θα βάλεις την όποια λογική πάνω από τα νεύρα ενός παλικαριού να μην ξυλοφορτοσει τον βλάκα! Τέλος πάντων νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια αυτές οι συμπεριφορές έχουν γίνει πιο έντονες κ μόνο χαμένοι θα βγούμε! Ο παππούς μου,ο πατέρας μου, εγώ από το κυνήγι έχουμε αδερφικους φίλους σε όλη την Ελλάδα που μόνο με τον σεβασμό κερδίζονται!
Να πεις στον μικρο οτι αυτα θα τα βλεπει παντου στην ζωη του
Στην δουλεια του στον περιγυρο του στο δρομο στο σουπερμαρκετ , στις διακοπες, ακομη και οταν κανει οικογενεια μετα στον κυκλο του και σαφως και στο κυνηγι
Αν αφησει τον καθε μαλακα να του χαλαει αυτο που αγαπα τοτε δεν θα κανει τιποτε απ οσα ονειρευεται
Δεν υπαρχει πουθενα τοπος η ασχολια που δεν θα βρεις εναν μαλακα
Γιαυτο τι θα κανει;
Θα κλειστει μονος σε ενα δωματιο;
Η θα ζησει;!!!
Να μαθει να ζει την στιγμη του στον υπερμετρο βαθμο με οτι και αν ασχολειτε και να γραφει τους μαλακες εκει που ξερει!!!
 
Αμα βγαλει το playstation Ελληνικα κυνηγια,θα γινουν ολοι τους κυνηγοι.
Εχει χαθει καθε επαφη με την φυση.Κλαρινοκεφτεδες και αγριογατες πανε
με τα καφεδακια τους να απολαυσουν την φυση σε μια τουφα δεντρα μεσα
στην Αθηνα.Αμα τυχων και δουν εξω απο την Αθηνα κανενα προβατο το
περνανε για βοδι και ολοι τους η φιλοζωια ειναι πανω σε σκυλους και γατες.
Παρακολουθουν σηριαλ μαγειρικης βλεποντας ζαρκαδι με δαμασκινα και
στο μυαλο τους το ζαρκαδι ειναι διπλα απο τα κοτοπουλα του Σκλαβενιτη.
Το πιο σοβαρο ολων ομως ειναι οτι εμεις χασαμε την επαφη με αυτα τα παιδια.
Αυτα τραβανε τα λαθη τα δικα μας.Αν θελουμε να τα προσεγγισουμε,πρεπει
να κοιταχτουμε στον καθρεφτη και να αναλαβουμε τις ευθυνες μας!!
Ετσι
Παντα λεμε φταιει αυτο και αυτο
Εμεις φταιμε!
Τα ξεχνουμε μεσα σε ολα οσα πρεπει να προλαβουμε και μια μερα εχουν μεγαλωσει εχουμε χασει την ομορφια της παιδικης τους ηλικιας και αυτα εχουν μονο οτι μπορεσαν να κανουν για να καλυψουν την απουσια μας...
 
Διαβάζοντας τυχαία το συγκεκριμένο thread και συνδυάζοντάς το με μία σημερινή συζήτηση στον κυνηγετικό σύλλογο που είχα πάει, έχω να πω το εξής: Είμαι 32 ετών πλέον και όσο θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα είχα μέσα μου την αγάπη του κυνηγιού. Από φίλους στην ηλικία μου μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού ασχολούνται με το κυνήγι. Γιατί όμως;
Αυτό το γιατί πάντα με απασχολούσε; Γιατί κάτι που για εμένα ήταν η ύπαρξή μου, για την πλειοψηφία των φίλων μου στην καλύτερη των περιπτώσεων ήταν αδιάφορο. Αναλογιζόμενος μετά από χρόνια τις αιτίες μπορώ να τις συνοψίσω στα εξής:
Το κυνήγι απαιτεί τα λεγόμενα 3 χ ( χρόνο, χρήμα, χιλιόμετρα) αλλά και γνωριμίες.
Δεν θυμάμαι και εγώ πόσες φορές έχω ακυρώσει εξόδους, έχω κανονίσει βάση του κυνηγίου τις άδειες μου από τη δουλειά και έχω φύγει σερί μετά από το γραφείο Παρασκευή προκειμένου να κυνηγήσω το Σαββατοκύριακο και να επιστρέψω Κυριακή βράδυ. Αλλά ας πάρουμε ένα παράδειγμα ενός ανθρώπου που δεν έχει κάποιον κυνηγό στο οικογενειακό του περιβάλλον. Αρχικά του λείπει το ερέθισμα. Η κοινωνία έχει αλλάξει, οι περισσότεροι το κυνήγι το βλέπουν αρνητικά γιατί δεν γνωρίζουν τη μαγία του ( πόσες φορές έχουμε βρεθεί όλοι μας σε συζητήσεις όπου προσπαθούμε να εξηγήσουμε ότι το κυνήγι είναι κάτι περισσότερο από τη θανάτωση ενός ζώου). Στη συνέχεια έρχεται το πρακτικό κομμάτι. Πόσο εύκολο είναι για έναν νέο άνθρωπο πχ 18 ετών να δαπανήσει τα χρήματα που απαιτούνται (αγορά όπλου, άδεια, φυσίγγια, εξοπλισμός, καύσιμα, μεταφορικό μέσο, σκυλιά); Και τέλος και σημαντικότερο πόσο εύκολο είναι να βρει μόνος του μέρη που θα μπορέσει να κυνηγήσει; Αναφέρομαι στην περίπτωση των ανθρώπων που μένουν σε πόλεις όπως Αθήνα- Θεσσαλονίκη, η επαρχία υπερτερεί εδώ.
Η λύση στα παραπάνω δεν είναι εύκολη, αλλά σίγουρα θα μπορούςαν αρχικά οι κυνηγετικές οργανώσεις να βοηθήσουν τα νέα παιδιά ( η πρώτη άδεια σε νέους να καλύπτεται και το κόστος να είναι μηδενικό), καθώς και όλοι μας να βοηθάμε αυτά τα παιδιά παίρνοντας τα μαζί μας στις εξορμήσεις μας ώστε να μεταλαμπαδεύει ο καθένας τις γνώσεις του. Η εγωιστική σκέψη που ακούω από πολλούς ότι οι κυνηγότοποι πρέπει να παραμένουν κρυφοί, οδηγοί πολλούς στην απογοήτευση και στην εγκατάλειψη της δραστηριότητας. Ζώντας μόνιμα στην Αθήνα και μακριά από τα μέρη που γνώρισα το κυνήγι δυσκολεύτηκα πολύ να μάθω μέρη που θα μπορούσα να ασκήσω την αγαπημένη μου δραστηριότητα. Θυμηθείτε οι παλαιότεροι ότι πριν την δημιουργία της εφαρμογής Κένταυρος οι περισσότεροι πηγαίναν στα τυφλά και ψάχνανε να βρούνε τα όρια του επιτρεπόμενου. Τέλος θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς όλους αυτούς τους ανθρώπους που βλέποντας την δίψα μου για το κυνήγι όταν έκανα τα πρώτα μου κυνηγετικά βήματα, μοιράστηκαν μαζί μου τις γνώσεις τους, την παρέα τους, τα αγαπημένα τους κυνηγοτόποια και με βοήθησαν να γνωρίσω τη μαγία του κυνηγιού.
Ο κυνηγετικός κόσμος γεράζει και η δραστηριότητα αυτή δυστυχώς θα χαθεί
 
Διαβάζοντας τυχαία το συγκεκριμένο thread και συνδυάζοντάς το με μία σημερινή συζήτηση στον κυνηγετικό σύλλογο που είχα πάει, έχω να πω το εξής: Είμαι 32 ετών πλέον και όσο θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα είχα μέσα μου την αγάπη του κυνηγιού. Από φίλους στην ηλικία μου μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού ασχολούνται με το κυνήγι. Γιατί όμως;
Αυτό το γιατί πάντα με απασχολούσε; Γιατί κάτι που για εμένα ήταν η ύπαρξή μου, για την πλειοψηφία των φίλων μου στην καλύτερη των περιπτώσεων ήταν αδιάφορο. Αναλογιζόμενος μετά από χρόνια τις αιτίες μπορώ να τις συνοψίσω στα εξής:
Το κυνήγι απαιτεί τα λεγόμενα 3 χ ( χρόνο, χρήμα, χιλιόμετρα) αλλά και γνωριμίες.
Δεν θυμάμαι και εγώ πόσες φορές έχω ακυρώσει εξόδους, έχω κανονίσει βάση του κυνηγίου τις άδειες μου από τη δουλειά και έχω φύγει σερί μετά από το γραφείο Παρασκευή προκειμένου να κυνηγήσω το Σαββατοκύριακο και να επιστρέψω Κυριακή βράδυ. Αλλά ας πάρουμε ένα παράδειγμα ενός ανθρώπου που δεν έχει κάποιον κυνηγό στο οικογενειακό του περιβάλλον. Αρχικά του λείπει το ερέθισμα. Η κοινωνία έχει αλλάξει, οι περισσότεροι το κυνήγι το βλέπουν αρνητικά γιατί δεν γνωρίζουν τη μαγία του ( πόσες φορές έχουμε βρεθεί όλοι μας σε συζητήσεις όπου προσπαθούμε να εξηγήσουμε ότι το κυνήγι είναι κάτι περισσότερο από τη θανάτωση ενός ζώου). Στη συνέχεια έρχεται το πρακτικό κομμάτι. Πόσο εύκολο είναι για έναν νέο άνθρωπο πχ 18 ετών να δαπανήσει τα χρήματα που απαιτούνται (αγορά όπλου, άδεια, φυσίγγια, εξοπλισμός, καύσιμα, μεταφορικό μέσο, σκυλιά); Και τέλος και σημαντικότερο πόσο εύκολο είναι να βρει μόνος του μέρη που θα μπορέσει να κυνηγήσει; Αναφέρομαι στην περίπτωση των ανθρώπων που μένουν σε πόλεις όπως Αθήνα- Θεσσαλονίκη, η επαρχία υπερτερεί εδώ.
Η λύση στα παραπάνω δεν είναι εύκολη, αλλά σίγουρα θα μπορούςαν αρχικά οι κυνηγετικές οργανώσεις να βοηθήσουν τα νέα παιδιά ( η πρώτη άδεια σε νέους να καλύπτεται και το κόστος να είναι μηδενικό), καθώς και όλοι μας να βοηθάμε αυτά τα παιδιά παίρνοντας τα μαζί μας στις εξορμήσεις μας ώστε να μεταλαμπαδεύει ο καθένας τις γνώσεις του. Η εγωιστική σκέψη που ακούω από πολλούς ότι οι κυνηγότοποι πρέπει να παραμένουν κρυφοί, οδηγοί πολλούς στην απογοήτευση και στην εγκατάλειψη της δραστηριότητας. Ζώντας μόνιμα στην Αθήνα και μακριά από τα μέρη που γνώρισα το κυνήγι δυσκολεύτηκα πολύ να μάθω μέρη που θα μπορούσα να ασκήσω την αγαπημένη μου δραστηριότητα. Θυμηθείτε οι παλαιότεροι ότι πριν την δημιουργία της εφαρμογής Κένταυρος οι περισσότεροι πηγαίναν στα τυφλά και ψάχνανε να βρούνε τα όρια του επιτρεπόμενου. Τέλος θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς όλους αυτούς τους ανθρώπους που βλέποντας την δίψα μου για το κυνήγι όταν έκανα τα πρώτα μου κυνηγετικά βήματα, μοιράστηκαν μαζί μου τις γνώσεις τους, την παρέα τους, τα αγαπημένα τους κυνηγοτόποια και με βοήθησαν να γνωρίσω τη μαγία του κυνηγιού.
Ο κυνηγετικός κόσμος γεράζει και η δραστηριότητα αυτή δυστυχώς θα χαθεί
Είσαι ωραίος! Τις ίδιες σκέψεις έχω και εγώ ..δεν υπάρχει γνωστός στην ηλικία μου που να κυνηγάει πέρδικα ας πούμε..και όσους έχω γνωρίσει (είναι ελάχιστοι) είναι της πρώτης μέρας και όχι του περπατηματος...στις τσίχλες αλλάζουν τα πράγματα,έχω έναν -δυο που μπορεί να κανονίσω να πάμε μαζί..είναι πρόβλημα όπως λες γιατί με βλέπω να μεγαλώνω και να είμαι μόνος μου στο βουνό. Λόγοι πολλοί,αρχικά η κοινωνία που μας θεωρεί αποβρασματα γιατί δεν υπάρχει ενημέρωση στα νέα παιδιά. Είναι βλέπεις προτιμότερο το παιδί του δημοτικού και του γυμνασίου να αποδεχτεί την τρανς κοινότητα,παρά τους κυνηγούς ..
 
Μη το κουράζετε...
Για να " επιστρέψει " το κυνήγι πρέπει να γίνει η ανάγκη, η μόδα.
Αυτήν τη στιγμή τίποτα από τα δύο δεν φαίνεται στον ορίζοντα.
Αυτή την εποχή ,μόδα είναι το :
"παίρνω ένα σκυλάκι και το βγάζω βόλτα και καταχεζει πεζοδρόμια, πάρκα, παρτέρια, ώστε να μη μπορεί να παίξει κανένα παιδάκι..."
 
Κατα την γνωμη μου για να διατηρηθει και να αυξηθει κατα το δυνατον ο κυνηγητικος πληθυσμος και ειδικα με νεο αιμα θα πρεπει η κυνηγετικη κοινοτητα να κανει εργο και βεβαια να το επικοινωνει. Θα πρεπει να δουν οι εμπλεκομενοι το κυνηγι σε μια αλλη βαση, διαχειριστικη. Οχι μονο του θηραματος αλλα και του πεδιου εφαρμογης. Δειτε για παραδειγμα οι Γαλλοι πως διαχειριζονται την μπεκατσα: προετοιμαζουν επεμβαινοντας τους χωρους που φιλοξενουν την μπεκατσα με ιδιαιτερες φυτευσεις, αραίωμα των υπαρχοντων δασων, δημιουργία καταληλων συνθηκων για αυξηση της τροφης, μειωση των αρπαγων και βελτιωση του ενδιαιτηματος της μπεκατσας. Ολα αυτα προβαλονται απο εντυπα, καναλια, εκδηλωσεις σε σχολια, παντα με την συνδρομη και τον ελεγχο του κρατικου φορεα. Κατι αναλογο θα μπορουσαμε να κανουμε ξεκινωντας απο το ενδημικο θηραμα (περδικα, λαγο, αγριογουρουνο) και εν συνεχεια στα αποδημητικα. Ετσι νομιζω οτι πρεπει να γινει αλλα ο ωχαδελφισμος και η αναβλητικοτητα μας μας οδηγουν σε διαρκή συρρικνωση. Επιπλεον εχει βγει απο την κουλτουρα και την καθημερινοτητα μας η φυση και η επαφη με αυτη. Δυσκολα.
 
Στο ελλαδισταν που ζουμε παιδια δεν περιμένω κανένα αποτέλεσμα ....Μόνο εμείς οι γονείς μπορούμε να τα ενθαρινουμε τα νέα παιδιά να το δοκιμάσουμε όταν μεγαλώσουν κ άμα θέλουν ακολουθούν....εμάς...Επίσης από τους συλλόγου ομοσπονδίες δεν περιμένω τπτ..
Από θέματα σεμιναρίων κ επιμορφώσεις για νέους κυνηγούς....Αυτά μόνο στην Ευρώπη..


Εδώ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ............!!!!!!!
 
Να γίνει μόδα οτιδήποτε στην Ελλάδα το βρίσκω εξαιρετικά αρνητικό, γιατί ως σήμερα ο τι έγινε μόδα, το ξεκ*λιασε ο Νεοέλληνας. Τα αποτελέσματα φαίνονται παντού, ακόμα και εδώ μέσα διαρκώς γράφονται οι κυνηγετικές ασυδοσίες πολλών και πολλαχώς. Διευκρινίζω ότι δεν αναφέρομαι σε γράφοντες εδώ μέσα, γιατί καμμία φορά εντοπίζονται δυσκολίες κατανόησης κειμένου.
Για εμένα προσωπικά, που είμαι 31ος ετών, το βασικό εμπόδιο είναι το κόστος, εξ ου και τα λίγα χρόνια που βγάζω άδεια, πάω 6-7 φορές τη σεζόν, πάντα με συγγενείς από επαρχία και κυρίως για την εμπειρία, καθότι προφανώς δεν πρόκειται με τέτοιο ρυθμο να γίνω άξιος στο αντικείμενο. Για τον μέσο επιτηδευματία ή εργαζόμενο 30-40 ετών απλά δεν βγαίνουν τα κουκιά να πληρώνει τον αρχιληστη Δημόσιο και τη διαβίωση του, και να πηγαίνει κάθε ΣΚ στα βουνά και τα λαγκάδια καίγοντας κατοσταρικα σε βενζίνες, φυσίγγια κλπ.
Το θέμα της απώλειας της γνώσης αντιμετωπίζεται από όποιον έχει την πεθυμιά και το μεράκι, κοινώς οποίος θέλει και ψάχνει, ακόμα βρίσκει άτομα να του δείξουν. Άλλωστε και για αυτή την κατάσταση αυτή ευθύνεται εξ ολοκλήρου ο "Νεοέλληνας" ως σύνολο, που με τη μέγιστη προθυμία και ζέση πέταξε στο σκουπιδοντενεκε όλη την πάσης φύσης και μορφής λαϊκή, Ρωμέικη παράδοσή του, και φόρεσε το δυτικό κοστουμακι στο οποίο όμως καθόλου δεν χωράει, και τον κάνει να μοιάζει με παλιάτσο.
Περιληπτικά βλέπω ως αναποδραστη τη συρρίκνωση του κυνηγιού, όπως αναποδραστη είναι η συρρίκνωση αναριθμητων παραδοσιακών δραστηριότητων. Το ζητούμενο είναι να επιβιώσει παρά την συρρίκνωση και αυτό θα φανεί.
 
Back
Top