Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Γιάννη μια απλή σκέψη αν μου επιτρέπεις παροτι δεν έχω cal.28...
Ωστόσο, αν εχεις δει τι μπορεί να κάνει το "μικρουλικο" 36αρακι(που δεν μας γεμιζει κ τόσο το μάτι..) τοτε γιατι να μην μπορεί κ το 28αρι??
θεωρώ ότι φίλος σου ειχε δίκιο...

Βασική κ απαραίτητη προϋπόθεση να είμαστε πανω στο στόχο.....
Αν δεν το εχεις κυνηγησει ακόμη να το κάνεις κ θα δεις....
Απλώς δεν θέλει να το παρεις απο "φόβο" ότι δεν θα έχεις επιτυχία κλπ....
Βέβαια Τάσο!
Μελλοντική αγορά...
Είμαι μαθημένος εξάλλου στα λίγα γραμμάρια...
 
Γιάννη ,και στα 40 μέτρα με συνδυασμό κάνης- φυσιγγίου που θα φτάνει το 70+% στα 35 μέτρα. Τηρώντας τις αναλογίες γόμωσης, όλα τα διαμετρηματα βγάζουν ίδιες αρχικές ταχύτητες, η διαφορά έγκειται στα βάρη σκαγιων, άρα στα 40 μέτρα αν θεωρήσουμε πως αρκούν στον κύκλο των 76 εκατοστών 125 σκάγια, αυτό μας το προσφέρει μια γόμωση σε 28αρι 20 γραμμαρίων ν7 με συγκέντρωση στα 35μετρα 70% . Το 12αρι προτιμάται γιατί έχοντας πολύ περισσότερα σκάγια μπορεί να πετύχει το ίδιο με μια γόμωση 35 γραμμαρίων και συγκέντρωση στα 35 μέτρα 45% ,κύλινδρο, άρα με μεγαλύτερο εύρος τουφεκιας. Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο πολλοί νομίζουν, στο 28αρι η παραπάνω τουφεκιά στα 40 μ ανοίγει περίπου 130 εκατοστά, στο 12αρι 165 με 170.
...με μεγαλύτερο εύρος τουφεκιάς! ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!.RESPECT.

Για αυτό "ζορίζονται" πολλοί όταν πάνε από το 12αρι σε μικρότερα διαμετρήματα και το αντίστροφο βέβαια!
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τσίχλα-Κοτσύφι.4208/page-541


Tα πουλια καθαρίστηκαν με πολυ προσοχη για να μην μου διμηουργηθουν λαθος εντυπώσεις...
Τα τραυματα σε καποια από αυτά ήταν..υπεραρκετά, καποια απο αυτα ήταν "τυφλά" κ κάποια διαμπερες....
Επίσης εντόπισα δυο οπές σε δυο διαφορετικά πουλια που θυμιζαν σκάγια πχ ν8, αλλά προφανως κ πηγαν δυο σκάγια "κολλητά"...
Όσο ηταν δυνατόν έκανα κ έλεγχο για σκάγια κ εξωτερικά κ στα εντόσθια κ το μόνο που εντόπισα ηταν ενα σκάγια στην βάση της φτερούγας αφου την έσπασε κ έμεινε καρφωμένο στην εξωτερική πλευρά, η παραμόρφωση του ήταν μικρή..
Και τέλος όσο αφορά την κατανάλωση κ παλι δεν βρήκα καποιο σκαγι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πηγε κάτω... αμάσητο..
Αλλά αυτό είναι κ κάτι που δεν με απασχολεί καθόλου κ είναι κάτι που θα συμβαινει ανεξαρτήτως τι θήραμα κυνηγάμε κ με τι...

ΥΓ
Και κλεινω με μια δική μου παρατήρηση-προταση που έχει να κάνει με τα ψιλά σκάγια παντα μιλώντας επί του....κυνηγοτοπου κ οχι επί.....πινακι.....

Ακουμε, διαβάζουμε η κ ενδεχομένως να μας έχουν προτεινει η να προτεινουμε εμείς οι ίδιοι σε άλλους την χρησιμοποίηση φυσιγγιων διασπορας, μισοταπα κλπ για περπατητο κυνήγι σε όπλα με σταθερα τσοκ 1-3*..
Πολυ σωστό κ λογικό εφόσον θέλουμε να αυξήσουμε τις επιτυχίες μας....

Όσοι θέλουν ας δοκιμάσουν φυσίγγια με συγκεντρωτηρα(σε όσα "γραμμάρια" επιθυμειτε) κ σκάγια πιο ψιλά από ν9 κ που...ξέρετε μπορεί να μην δείτε καμια διαφορά σε σύγκριση με τα παραπανω....


Αυτό το λέω για δυο λόγους:

1) Ο συγκεντρωτηρας ηταν είναι κ θα παραμεινει η οικονομικότερη (αν κ τωρα...) λυση στα εμπορικά φυσίγγια...

2) Είναι κρίμα να βλέπουμε αξιόλογα δικαννα να μην πωλουνται μονο κ μονο γιατί ετυχε να έχουν κλειστά τσοκαρισματα κ η σημερινή ζήτηση η το "ρευμα της εποχης" δεν απαιτεί κάτι τέτοιο....
(Βεβαίως κ δεν παραλειπω πως η καλή ψυχολογία είναι το Α κ το Ω στο κυνήγι για αυτό κ όπως βολεύεται η όπως πιστευει ο καθένας)
 
Last edited:
Back
Top