Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

32 γραμμάρια 10αρι με brain bell απλά σηκώνεις και ρίχνεις και μαζευεις το πουλι
Καλά αστο Δημητρη....αυτό είναι....... Οχι πως είχα κ ποτε μου κυλινδρο για να το συγκρίνω.. Αλλά με ρουμελιωτης csb1 32γρ ν8 και ν9 που είχα κάνει κάτι κυνηγια στις αρχές που το πηρα είπα... Άστο καλυτερα... Μεγαλη ευκολία στις μπηχτες φίλε κ αυτό κάπου μου την χαλασε για να λέω την αλήθεια...
Μάλιστα επειδή είχε κάπου γραφτηκε ότι δεν δουλευει τόσο καλά είχα σκοπό να το δοκιμαζα αν μας αφήσουν με 30γρ ν7 έτσι από καθαρή περιεργεια ...
Στην benelli το έχεις? Έχεις βάλει πιο χοντρά σκάγια?
 
Τάκη ότι γράφω το έχω πληρωσει, δεν το έχω διαβάσει, η μισοταπα σε χαρτόνι κ στο θήραμα παει πιο πολυ συγκεντρωτικά από πολλους συγκεντρωτηρες
Συμφωνώ μαζί σου Δημήτρη,άλλωστε κι εγώ γεμίζω φυσίγγια και όλα αυτά τα βλέπω στην πράξη....
 
Καλά αστο Δημητρη....αυτό είναι....... Οχι πως είχα κ ποτε μου κυλινδρο για να το συγκρίνω.. Αλλά με ρουμελιωτης csb1 32γρ ν8 και ν9 που είχα κάνει κάτι κυνηγια στις αρχές που το πηρα είπα... Άστο καλυτερα... Μεγαλη ευκολία στις μπηχτες φίλε κ αυτό κάπου μου την χαλασε για να λέω την αλήθεια...
Μάλιστα επειδή είχε κάπου γραφτηκε ότι δεν δουλευει τόσο καλά είχα σκοπό να το δοκιμαζα αν μας αφήσουν με 30γρ ν7 έτσι από καθαρή περιεργεια ...
Στην benelli το έχεις? Έχεις βάλει πιο χοντρά σκάγια?
Ναι στα benelli το εχω. Έχω ρίξει 7αρι 32 γραμμάρια και 6αρι 34 γραμμάρια σε ξεκουρνιασμα σε καρακαξες με βολές 20 μέτρα άντε 25 max. Τσουρουφλισμα κανονικο! Γενικά ακόμη και με το bell 28άρια νο8 δουλευω.
 
Συμφωνώ μαζί σου Δημήτρη,άλλωστε κι εγώ γεμίζω φυσίγγια και όλα αυτά τα βλέπω στην πράξη....

Τακη μου μισοταπες ...αυτες που γνωριζω εγω...ειναι η διαμαντε χωρις ποτηρια..η FREE SHOT με μικρο
ποτηρι...και η BIORIENTABILE 18 k 21 με μεσαιο ποτηρι....Σημασια εχει ποια μισοταπα θα ριξεις...και με
τι τσοκ....Εχω αποτυπωσεις σε στοχο απο ολες....Η Διαμεντε με κυλινδρο εχει ανοιγμα τουφεκιας σχεδον
90χ90 εκατοστα...σχεδον ενα μετρο....αυτο που κανει η μισοταπα εχει πολυ καλες κατανομες....αυτος
( πιστευω ) οτι και ο λογος της επιτυχιας της....Το ανοιγμα της τουφεκιας εξαρταται ΠΑΝΤΑ απο το τσοκ.
Το διευκρινιζω για τους νεους ιδιογομωτες....ωστε να μην ''μπερδευονται''.
Εαν κανω λαθος διορθωσε με φιλε!!!
 
Δε γεμίζω, έχω ρίξει πολλά κουτιά εμπορικά μισοταπα, τα οποία όλα τους είχαν την biorentabile. Σε γομωσεις 30-31-32γρ και σκάγια 8-9-10
Με μακρυκαννο όπλο και σταθερά στενά τσοκ (2*,3*)
Ναι η μισοταπα βοηθά σκοπευτικά σε σχέση με το συγκεντρωτηρα σε κάθε απόσταση.
Ναι η μισοταπα βοηθά σε κοντινές αποστάσεις όταν κυνηγάς με σταθερά στενά τσοκ.
Ναι η μισοταπα κρατά κέντρα και με στενά τσοκ μπορείς να κάνεις με σωστή προσκοπευση εξίσου μακρινές τουφεκιές.
Ναι ο συγκεντρωτηρας στις μακρινές αποστάσεις όπως και να το κάνουμε είναι καλύτερος!
 
Ναι η μισοταπα βοηθά σε κοντινες ποστάσεις όταν κυνηγάς με σταθερά στενά τσοκ.
Αυτό ακριβώς εννοουσα πριν κ παντα συγκρίνοντας αυτο το βυσμα με τον συγκεντρωτηρα σε αντίστοιχες βολες..
Από φυσίγγια μεσοταπας έτυχε να ρίξω μόνο δυο "μαρκες" το cheddite free shot ν9 παλαιοτερα και το lambro mezzo 9-10 και τα δυο μου εδωσαν αυτή την εντυπωση κ που θωρώ πως δεν ήταν λανθασμένη..
Διαφορετικά κ αυτό το βυσμα δεν θα είχε κανένα λόγο υπαρξης κ ο κόσμος θα γλιτωνε κ τις οποιες μολυβδωσεις..
 
Τακη μου μισοταπες ...αυτες που γνωριζω εγω...ειναι η διαμαντε χωρις ποτηρια..η FREE SHOT με μικρο
ποτηρι...και η BIORIENTABILE 18 k 21 με μεσαιο ποτηρι....Σημασια εχει ποια μισοταπα θα ριξεις...και με
τι τσοκ....Εχω αποτυπωσεις σε στοχο απο ολες....Η Διαμεντε με κυλινδρο εχει ανοιγμα τουφεκιας σχεδον
90χ90 εκατοστα...σχεδον ενα μετρο....αυτο που κανει η μισοταπα εχει πολυ καλες κατανομες....αυτος
( πιστευω ) οτι και ο λογος της επιτυχιας της....Το ανοιγμα της τουφεκιας εξαρταται ΠΑΝΤΑ απο το τσοκ.
Το διευκρινιζω για τους νεους ιδιογομωτες....ωστε να μην ''μπερδευονται''.
Εαν κανω λαθος διορθωσε με φιλε!!!
Πολύ σωστά τα λες κύριε Νίκο και σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις γνώσεις σου...
Εγώ κλείνω με biorentabile και είμαι πολύ ευχαριστημένος,ειδικά με *** τσοκ...
 
Πολύ σωστά τα λες κύριε Νίκο και σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις γνώσεις σου...
Εγώ κλείνω με biorentabile και είμαι πολύ ευχαριστημένος,ειδικά με *** τσοκ...

Τακη μου, απο τις δικες μου δοκιμες biprentabile 21 με 3*** στα 25 μετρα εχεις εντονο κεντρο και κενα στην
περιφερεια ..... με 2** στα 30 μετρα εχεις ενα γεματο κυκλο 76 εκατοστων με καλη κατανομη...τα 35
μετρα ομως δεν τα εχει.... μαλλον απο την παραμορφωση των σκαγιων .Δεν δοκιμασα με φουλ τσοκ....
Η διαμαντε στα 20 μετρα με κυλινδρο εχει ανοιγμα τουφεκιας 90Χ90 για μπεκατσα το θεωρω καλο
φυσεκι.
Επισεις να πω για οσους δεν το γνωριζουν....ολες οι μισοταπες για να ''δουλεψουν'' σωστα θελουν 0,05
πυριτιδα περισσοτερη απ'οτι βαζουμε σε κανονικο βυσμα.
 
Παραθετω πινακα σκαγιων του '56..

Βλέπουμε ότι δίνεται σημασία αναλόγως της εποχής κυνηγιου...


IMG_20210114_213419.jpg

Κ ένας άλλος "πινακας" του 70 που υπήρχε "αναρτημενος" στο εργοστάσιο φυσιγγιων Κρόνος του Στυλιανοπούλου...
Σε αυτό τον πινακα βλέπουμε μια "πτωση" στο νουμερο των σκαγιων αν συγκριθεί με τον παραπανω..
Βέβαια ο καθένας είχε κ τις δικές του προτιμησεις όπως συμβαίνει κ με εμας σήμερα...


IMG_20210114_213325.jpg
 
Last edited:
Παραθετω πινακα σκαγιων του '56..

Βλέπουμε ότι δίνεται σημασία αναλόγως της εποχής κυνηγιου...


View attachment 21560

Κ ένας άλλος "πινακας" του 70 που υπήρχε "αναρτημενος" στο εργοστάσιο φυσιγγιων Κρόνος του Στυλιανοπούλου...
Σε αυτό τον πινακα βλέπουμε μια "πτωση" στο νουμερο των σκαγιων αν συγκριθεί με τον παραπανω..
Βέβαια ο καθένας είχε κ τις δικές του προτιμησεις όπως συμβαίνει κ με εμας σήμερα...


View attachment 21564

Τον πρώτο πίνακα τον βρίσκω υπερβολικό προς τα Νο σκαγιων που προτείνει
 
Δεν νομίζω φίλε Αλέξη...
Αν γράψουμε ο καθένας μας έναν παρόμοιο πινακα με τα νουμερα σκαγιων τις αρεσκείας για το κάθε θήραμα λες να συμφωνήσουμε αναμεταξυ μας..
Αυτό όμως δεν θα πει ότι ο καθένας μας δεν εχει επιτυχίες με το νουμερο που υποστηρίζει!
Εχω φροντίσει εδώ κ πολλά χρόνια στο κυνήγι κ στο ψάρεμα να διαγράψω την λέξη "υπερβολη"..... Όλα παιζονται......
Οκ δεν είπαμε να φτανουμε στα άκρα γιατί αυτό πραγματικα δεν ωφελεί πουθενα!
 
Συμφωνώ Άλεξ. Σε Κάτι 7αρια σε τσίχλα και 00 σε αλεπού ή 11αρια σε ορτύκι αναφέρομαι
Κοιτα τωρα Σταματη....
*Εγω βαζω 27βολα στο καρτερι της αλεπους γιατι καθομαι 70 μετρα μακρια.
*Στην τσιχλα δεν αναφερει ειδος...Αρα μπορει να ειναι και τσαρτσαρες στα
μπασιματα π.χ που βαζεις ανετα ενα 7Χ32 για 40-45 μετρα.
*Το Ν11 ειναι σκουπα στο κυνηγι του ορτυκιου,το εχω δουλεψει χρονια.
Ενα φυσιγγι 30Χ11 καθαριζει οτι πεταει μεχρι 20 μετρα.Χωρις να το αφηνεις
να στρωσει και τετοια.Μολις παρει κεφαλι απο το σκυλι του την αναψες.
 
Back
Top