Πωληση αεροβολου

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλή Σαρακοστή. Χρειάζομαι βοήθεια από όποιον έχει ανάλογη εμπειρία. Έχω ένα αεροβόλο pcp και το έχω βάλει αγγελία σε περιοχή της Αθήνας. Βρέθηκε ένας κύριος να ενδιαφέρεται από επαρχία και θέλει να του το στείλω. Ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος και για τους δύο μας να σταλεί αντικαταβολη (ηπειρωτική Ελλάδα) χωρίς να υπάρξουν προβλήματα? Θέλω να είμαι εντάξει απέναντι στο νομό, τον υποψήφιο αγοραστή και ταυτόχρονα να διασφαλισω κι εγώ τα συμφέροντα μου. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλή Σαρακοστή. Χρειάζομαι βοήθεια από όποιον έχει ανάλογη εμπειρία. Έχω ένα αεροβόλο pcp και το έχω βάλει αγγελία σε περιοχή της Αθήνας. Βρέθηκε ένας κύριος να ενδιαφέρεται από επαρχία και θέλει να του το στείλω. Ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος και για τους δύο μας να σταλεί αντικαταβολη (ηπειρωτική Ελλάδα) χωρίς να υπάρξουν προβλήματα? Θέλω να είμαι εντάξει απέναντι στο νομό, τον υποψήφιο αγοραστή και ταυτόχρονα να διασφαλισω κι εγώ τα συμφέροντα μου. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Μπορεις με κουριερ και αντικαταβολη χωρις το παραμικρο προβλημα......εγω προσωπικα συνεργαζωμαι με τα ΕΛΤΑ πορτα-πορτα που ειναι και πολυ φτηνωτερα.....
Ο νομος δεν απαγωρευει την μεταφορα και πωληση αεροβολου............καλο πακεταρισμα και αποστολη και δεν ειναι αναγκη να γραψεις επανω τι αντικειμενο στελνεις.
 
Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις. Αυτό σκέφτηκα και εγώ, αντικαταβολή μέσω ΕΛΤΑ courier. Απλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάτι άλλο... Έχει ήδη συσκευαστει καλά με την ανάλογη σήμανση και αύριο θα παραδοθεί στο υποκατάστημα. Αν και δεν απαγορεύεται, δεν θα αναφέρω τι έχει μέσα το πακετο. Μια ερώτηση ακόμα, σε περίπτωση που υπάρξει ζημιά η απώλεια, τι ισχύει? Γιατι προκειται περί σχετικα ακριβού αεροβολου.
 
Σε περιπτωση απωλειας ή ζημιας δεν βγαζεις καθολου ευκολα ακρη.
Οσον αφορα την απωλεια τα κουριερ εχουν ασφαλισμενα τα προιοντα και αποζημιονουν αν τα δεματα ειναι ασφαλισμενα, και με προσκομηση αποδειξης τιμης αγορας ή τιμολογιου.
Τα χρηματα ισως και μετα απο εξι επτα μηνες.

Ομως μην σκεπτεσαι ετσι ειναι πολυ λαχειονα χαθει κατι.
Προχωρησε το
 
Οσον αφορα το ταχειδρομειο πληρωνεσαι μετρητα απο αυτο μολις η επιταγη γυρισει στην περιοχη σου παλι ταχυδρομικα.
Πηγαινε- ελα δηλαδη.
Στα κουριερ αν θυμαμαι καλα πληρωνεσαι με ταταθεση
 
Το έστειλα τελικά. Προς ενημέρωση, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται... Η υπάλληλος του ΕΛΤΑ courier επέμενε να μην σταλεί πόρτα- πόρτα διότι λόγω του μήκους της συσκευασίας (άνω του ενός μετρου, όπως μου ειπε) θα έπρεπε να γίνει ογκομετρηση με αυξημένο κόστος. Όταν της είπα να το κάνει, συνεχίσε να αρνείται έχοντας σαν δικαιολογία το μεγάλο κόστος, το οποίο όμως δεν μου έλεγε.. εκτιμώ ότι δεν ήθελε η δεν ήξερε να το κάνει. Τελικά εστάλη σαν συστημένο δεμα με αντικαταβολή (4,6 κιλα 9,5 ευρώ). Εκτιμώμενη παράδοση σε 3 εργάσιμες, χωρίς να υπάρχει ευθύνη του ταχυδρομείου αν πάθει κάτι το μεταφερόμενο υλικό στο εσωτερικό της συσκευασίας και είσπραξη των χρημάτων με ταχυδρομική επιταγή σε 10 μέρες περίπου. Ο παραληπτης υποχρεουται πρώτα να παραλάβει και μετά να αποσυσκευασει το δέμα. Αυτά. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθειά.
 
Back
Top