Πυροφάνι

επιτρέπεται το καμάκι χειρός αλλά όχι το ψαροτούφεκο...
Tα 500 κεριά που επιτρέπει είναι οσο ο φωτισμός μια λάμπας λουξ πετρελαίου με αμιαντο..το φως αυτό δεν είναι αρκετό για να στραβώσει το ψάρι αλλα βοηθάει στον εντοπισμό του..θα τύχουν όμως κ ψάρια που θα μείνουν ακινητα..
Δεν έχει καμιά σχέση με το νυχτερινό ψαροντούφεκο η το κυνήγι την νύχτα..
 
Last edited:
Γιάννη αν επιτρέπετε ασχολείσαι επαγγελματικά με το ψάρεμα?
Όχι Τάσο δεν ασχολούμαι επαγγελματικά Δεν έχω ιδέα ούτε από μπετόνια ούτε από αγκίστρια ούτε από τίποτα Ούτε Πώς δένουν και το Αγκίστρι με την πετονιά.. να φανταστείς ότι δεν ξέρω ούτε τα ψάρια γνωρίζω αυτά που ψαρεύου.. εκτός από 3..4 είδη δεν γνωρίζω τίποτα εάν χτυπήσω κανένα περίεργο την άλλη μέρα στον πατέρα μου και τον ρωτάω τι είναι αυτό.. του λέω του μία μέρα ότι χτύπησα κάτι μεγάλους σπαρους . τελικά ήταν σαργοί.. απλά το συγκεκριμένο το ψάρεμα Το έκανα με τον πατέρα μου από παιδί με έπαιρνε μαζί του για πυροφάνι και έτσι με τα χρόνια και στο καμάκι γίναμε μαστοριά και προσπάθησα να βρω τι με κάνει πιο ξεκούραστο και πιο ευχάριστο Αυτό που θέλω να κάνω.. το να κρατάς ένα Λουξ στα χέρια μιλάμε έχει πολλά κιλά και να πρέπει συνέχεια να το έχεις όρθιο πάνω από το νερό οι πλάτες δεν μπορούσες να τη σηκώσεις τρέμανε τα χέρια στο καμάκι μία αριστερά το Λουξ μία δεξιά από την κούραση Δεν ήξερες τι δύναμη έβαζες το καμάκι έτσι βρήκα το κόλπο Αυτό ξεκούραστα άνετα και δεν σου φεύγει τίποτα
 
Ότι πιάνεις πού τα βάζεις Γιάννη; Σε ευχαριστούμε για όλες τις πληροφορίες.
IMG_20180413_140130.jpg

IMG_20180413_132845.jpg

τα χταπόδια στην κατάψυξη για να μη χρειαστεί να το χτυπήσω και τα ψάρια φάγωμα..
τα χταπόδι με ρύζι
χταπόδι με μακαρόνι κοφτό
χταπόδι κρασάτο
χταπόδι στα κάρβουνα
bbq2.drunk.beer.tired.
 
IMG_20180413_140130.jpg

IMG_20180413_132845.jpg

τα χταπόδια στην κατάψυξη για να μη χρειαστεί να το χτυπήσω και τα ψάρια φάγωμα..
τα χταπόδι με ρύζι
χταπόδι με μακαρόνι κοφτό
χταπόδι κρασάτο
χταπόδι στα κάρβουνα
bbq2.drunk.beer.tired.
Εννοώ την ώρα που ψαρεύεις!! Έχεις κάποια ψαροσακουλα, κάποιο σχοινί που τα περνάς;
 
έχω 3 ψαροσακουλες μέσα στον σάκο τις πλάτης με ενισχυμένο δίχτυ για να μην σκίζεται όταν βαραίνει την αφήνω και την περνώ στην επιστροφή αν είμαι μονος ..αν είμαι με την κυρα μαζί τις κουβαλάει γεμίζει τις αφήνω και στην επιστροφή τις παίρνουμε..
 
Το θέμα επανέρχεται για να συζητήσουμε για αυτή την όμορφη τεχνική. Κάποια μηνύματα διεγράφησαν για ευνόητους λόγους. Δεν θα ήθελα να μπούμε στην διαδικασία να συζητάμε τα αυτονόητα! Πάμε παρακάτω μάγκες :)
 
Μεγαλο μπραβο στον Χριστοφορο(εναν "συγχρονο" κατα τα αλλα ψαρα..) για την προσπαθεια του να αναδειξει μια τοσο παλια κ ξεχασμενη τεχνικη...
Επαγγελματιες πυροφαναρτζηδες υπαρχουν αρκετοι ακομα και δεν ασχολουνται με αλλο ειδος ψαρεματος(μεγαλη μαγεια ο βυθος οταν φωτιζεται την νυχτα..) που βγαινουν τις σκοτεινες κ ασεληνες νυχτες απο τα διαφορα κ πολλες φορες γραφικα λιμανακια της χωρας μας για να "αναψουν".........
 
Back
Top